Tobago (Bruce Allen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: FortArt »

Dawno nie grałem, piszę z pamięci o tym jak gra wygląda. Mogłem się pomylić. Wyjaśnisz mi gdzie?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Tobago

Post autor: Miszon »

Zapomniałeś, że nie tylko możesz zamienić plansze stronami (A i a), ale także zamienić miejscami (A może mieć po prawej B, a po lewej C, albo odwrotnie) - stąd podwojenie liczby ułożeń :-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: FortArt »

Miszon pisze: 24 lut 2019, 17:07 Zapomniałeś, że nie tylko możesz zamienić plansze stronami (A i a), ale także zamienić miejscami (A może mieć po prawej B, a po lewej C, albo odwrotnie) - stąd podwojenie liczby ułożeń :-) .
Strony dają 2*2*2, to jasne, zamiana miejsc B i C względem A to kolejne *2, razem 16 gdzie jeszcze jedno *2? Jest tam jakieś przesunięcie czy co? Na stadionie jestem, nie mam planszy pod ręką, ale naprawdę nie rozumiem skąd to 32.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Tobago

Post autor: Legun »

Wszystkich 32 układów z pamięci nie odtworzę, lecz one wszystkie są kombinacjami tylko 6 stałych elementów. Po 375 partiach, nawet rozłożonych na 8 lat, to jednak trochę mi się te 6 kawałków opatrzyło... Doceniam pomysłowość pomysłodawcy planszy, niemniej jakieś urozmaicenie na pewno by nie zaszkodziło. Spróbowaliśmy z kafelkami z Taluvy (Sonia sama ułożyła) i da się to naprawdę łatwo zrobić. Skontrolowanie największych gór, rzeki, łąki, plaży, dżungli i jeziora nie jest żadnym problemem. Trzeba tylko odkładać karty wskazówek "obok gór" i "nie obok gór", bo przy wykorzystaniu kafelków z podstawowej Taluvy wszystkie pola poza górami są obok gór... To jednak żadna przeszkoda.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Tobago

Post autor: Miszon »

Na pewno są 32, tak jest w instrukcji.

Zgadzam się, że na 2 osoby raczej nie ma co grać - gra jest zbyt statyczna, w dodatku zdarzyć się może partia, że gra się "zawiesi": nikomu nie opłaca się wykonać ruchu po skarb, wszystkie wskazówki są już zagrane i wiadomo gdzie te skarby są, ale nikt nie chce się ruszyć, bo w ten sposób traci dostęp do amuletu i przeciwnik od razu dostaje przewagę, którą przy optymalnej grze i szczęściu przekuje na końcowe zwycięstwo.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Tobago

Post autor: Al_Dente »

Jest przesunięcie między elementami planszy, to jest dodatkowe *2.

https://cf.geekdo-images.com/original/i ... 564923.jpg
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Tobago

Post autor: Miszon »

Ano właśnie, czyli dobrze pisałem
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: FortArt »

Tak, macie rację jest możliwe przesunięcie o 1 heks i to jest to *2 dające 32 możliwe plansze. Dzięki za wyjaśnienie.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: Legun »

Doczekaliśmy się wreszcie dodatku, choć niestety bez nowych planszy. Za to plansza będzie się zmieniać w trakcie gry. Może to nie jest jakieś mistrzostwo świata, lecz dla miłośników wygląda na figurę obowiązkową:
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... go-volcano
Obawiam się tylko, czy czasem nie będę musiał kupić nowej podstawki, żeby móc dodać nowe kartu do starej talii, mocno już zużytej.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: raiden25 »

To dopiero ma wyjąc czyj już dostępne? Bo nie mogę znaleść takich info.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: Legun »

Ma wyjść na Essen
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: Miszon »

Świetna wiadomość!

Jak myślicie - będzie wersja polska?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: Legun »

Gra jest już do kupienia w sklepie Zocha - https://shop.zoch-verlag.de/zoch_en/cat ... 20-en.html.
Niestety w Polsce jeszcze nie, podobnie jak podstawka. Może któryś sklep się zakręci. Jednego klienta ma ma pewno ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: raiden25 »

Tutaj zbieram osoby do zamówienia grupowego w Warszawie :)
viewtopic.php?p=1294685#p1294685
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: Legun »

Dostałem na urodziny wulkan i jestem już po pierwszej partii. Bardzo sensowne rozszerzenie - wymaga lekkiego oswojenia się, lecz nie komplikuje jakoś rozgrywki.
Główna nowa procedura - dokładanie kafelków lawy po podniesieniu każdego z amuletów - nie zajmuje dużo czasu, natomiast dodaje do gry sporo nowych wymiarów. Umożliwia świadome i celowe kształtowanie mapy. Zapewne też daje wszystkim chętnym możliwość konfrontacyjnego grania - odcięcie kogoś lawą w jakimś narożniku wyspy oznacza realnie pozbawienie go jednej karty skarbu lub chociaż amuletu. U nas to się zapewne nie przyjmie, lecz rozumiem, że niektórzy cenią negatywną interakcję.
Bardzo sprytne jest też startowe modyfikowanie wyspy za pomocą czterech potrójnych kafelków. Generalnie moje wcześniejsze apele o nowe wyspy są już nieaktualne - dodatek zaspakaja taką potrzebę w bardzo udany sposób.
Pomysł na wprowadzenie nowych karty wskazówek też jest bardzo udany. Rozwiązuje nierzadki w podstawce problem "nic mi nie pasuje". Jeśli mam choć jedną kartę, która nie pasuje do jakiegoś skarbu, mogę ją zamienić na jedną z czterech ogólnodostępnych wskazówek powiązanych z wulkanem lub lawą.
Do tego wykonanie jest rewelacyjne - wulkan cieszy oko a kafelki terenu dobrze się komponują z mapą.
Jednym słowem - gorąca rekomendacja dla miłośników Tobago!
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
thegammer
Posty: 152
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: thegammer »

To jedno z naszych odkryć minionego roku - grane prawie w każdy weekend. Zastanawiałem się nad tym dodatkiem - teraz pozostaje kupić.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: DarkSide »

Legun: dzięki za tę listopadową rekomendację dodatku. Dzięki temu brat z Niemiec jak przyjeżdżał na święta (zgodnie z wytycznymi z Reichu na 72h :wink: ) to mi przywiózł przy okazji, gdyż ściągnął to z niemieckiego amazona z darmową przesyłką. :mrgreen: Zatem wyszło po taniości.
Będzie testowane przy okazji najbliższego spotkania planszówkowego. :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: Legun »

Wulkan już dobrze oswojony - i we dwójkę, i w większym gronie. Zachwyty nie ustają. Fajnie jest odkrywać nowe triki, korzystające z dokładania (dolewania?) lawy. Gra była sprytna i bez tego, teraz jest sprytna do kwadratu.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: Miszon »

Tak jak mówiłem, Volcano zamówiła Planszomania :-) .
https://www.planszomania.pl/przygodowe/ ... cano-.html
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: Miszon »

I widzę że podstawkę też mają :-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: bdm »

Czy te łączniki planszy też Wam tak ciężko wchodzą czy moje wydanie jest tak wyjątkowo niespasowane? :roll:
Kilka gier i te "puzzle" będą rozwarstwione. :(
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 622
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: Michito »

U mnie też powoli zaczyna się tak dziać. Chyba podkleję je rozcieńczonym klejem, to powinno zahamować proces.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: raiden25 »

Może do wrzątku i lekko rozgiąć?
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: Miszon »

Tekturę?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Tobago (Bruce Allen)

Post autor: bdm »

Są gry ze składaną planszą w puzzle gdzie elementy pasują i łączenie/rozłączanie ich nie powoduje uszkodzeń - np Catan.
W moim egzemplarzu Tobago jest ewidentnie to źle spasowane. Dlatego chciałem wiedzieć, czy w Waszych także?
ODPOWIEDZ