Tobago (Bruce Allen)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tobago

Post autor: adam_k27 »

romeck pisze:Dopiero teraz zajrzałem do tego wątku...
adam_k27 pisze:[...] prawa do zwrotu w ciągu 10 dni nie zamierza respektować [...]
Na jakiej podstawie uważasz, że to prawo miało tu zastosowanie? Kupowałeś od podmiotu gospodarczego / firmy / sklepu?
Zgadza się to był sklep - dostałem nawet paragon. Pod aukcją zresztą, jak i w mailach od Allegro wyraźnie pisało że mam takie prawo.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Tobago

Post autor: romeck »

adam_k27 pisze: Zgadza się to był sklep - dostałem nawet paragon. Pod aukcją zresztą, jak i w mailach od Allegro wyraźnie pisało że mam takie prawo.
Telefon do Rzecznika Konsumentów rozwiązałby sprawę. Grzywna nauczyłaby pajaca co i jak ma respektować. Niekompletność towaru nie ma tu nic do rzeczy. Nie wolno się szczypać z takimi. Dobrze, że nie odpuściłeś i chociaż coś ugrałeś.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
lukwych
Posty: 524
Rejestracja: 23 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Tobago

Post autor: lukwych »

Chcę kupić Tobago na prezent, ale przydałaby się polska instrukcja - można gdzieś znaleźć np. pdf do wydruku?
Zawsze chętnie zagram w te gry: Chaos, Clash of Cultures, Cywilizacja: TTA, Lewis & Clark, Mage Knight, Pokolenia, Race! Formula 90, Rosyjskie Koleje!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: WRS »

jak mogą być .jpg to pchnij adres mailowy na PW...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tobago

Post autor: adam_k27 »

W Reblu ostatnio pojawiła się edycja polska Tobago
http://www.rebel.pl/product.php/1,606/1 ... olska.html
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Tobago

Post autor: maciejo »

lukwych pisze:Chcę kupić Tobago na prezent, ale przydałaby się polska instrukcja - można gdzieś znaleźć np. pdf do wydruku?
podaj maila to podeśle :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Tobago

Post autor: Legun »

Gdy sobie pomyślę, ile gier ma kolejne bezsensowne, dodawane na siłę dodatki, zaś nikt nie wpadł by zrobić choć jeden do Tobago, to naprawdę się dziwię. Napisałbym w tej sprawie list do św. Mikołaja, tylko mam problem z adresem. Wiadomo, że plansze da się ułożyć na 32 sposoby, do tego zmieniając ułożenie figur, palm i wiosek. Lecz po jakichś 300 rozegranych partiach odmiana byłaby czymś bardzo miłym. Może komuś zechciałoby się zeskanować w dobrej jakości plansze i porobić jakieś warianty? Na pewno dorzuciłbym się do klubowego wydania takiego dodatku.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: TTR_1983 »

300 partii?! LOL, Ty grasz w coś innego? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Tobago

Post autor: Legun »

Przez 5 lat to wychodzi niewiele ponad jedną partię na tydzień - nic szczególnego. Gdy liczyłem h-indeks za ostatnie 4 lata Tobago było dopiero na siódmym miejscu. Inna sprawa, że pozostałe pozycja z pierwszej dziesiątki to raczej chwilerki.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Tobago

Post autor: Piehoo »

Bardzo przyjemna gra i do tego jak wygląda! :) Myślę że jest za mało gier rodzinnych +. (lekka, ale jednak można się dobrze przy tym pobawić)
Rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1376
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Tobago

Post autor: raiden25 »

Gdyby ktoś się pozbywał Tobago to proszę o info bo poszukuje tej gierki :) Po dwóch rozgrywkach mi się bardzo spodobało i zamierzam nabyć swoją wersję:)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Tobago

Post autor: DarkSide »

To jest najpiękniejsze w tym hobby, gdy nie tylko nowości potrafią wywołać rumieniec podniecenia na twarzach współgraczy, ale i z dawna kurzące się pudło gry kilkuletniej (element tzw. "półki wstydu"). Owszem "Inis" podbił me serce na wiosnę, ale podobnie jak "Survivie" parę lat temu, jak "Brukselka" w zeszłym roku, tak właśnie "Tobago" w tym roku staje się moim odkryciem nr 1 roku 2018! Chyba jestem świadkiem narodzin nowej świeckiej tradycji, która polega na odkrywaniu gier może retro to za mocne słowo ale na pewno tytułów nie podpadających pod kult nowości, a które stają się hitem dla mnie oraz moich znajomych. :D
Ta gra to cudo. Piękne wykonanie (wydanie multijęzykowe) do tego polska instrukcja z BGG, proste zasady, a ile główkowania i fantastycznej zabawy.

Przy okazji dyskusji wśród znajomych nad tym tytułem narodził się pomysł, by każdy gracz grał z ministosem odkrytych kart skarbu złożonym najpierw z jednej, a potem dwóch kart (jedna na drugiej). Byłyby to karty o najwyższym nominale, coby nie było wątpliwości jaką kartę podczas klątwy gracz odrzuca, gdy nie ma amuletu.
Procedura jest bardzo prosta:
- Pierwszą zdobytą kartę zostawia przed sobą odkrytą.
- Drugą zdobytą kartę kładzie na poprzedniej albo pod nią (w zależności od nominału), tak że widzimy górną o najwyższym nominale.
- Każda kolejna jeśli jest niższa lub równa od spodniej karty pozostaje już zakryta w puli gracza zbierającego. Jeśli wyższa to podmieniamy.
- Jeśli jest wyższa lub równa od górnej to kładziona jest na wierzchu, a ta z samego spodu ląduje w puli kart zakrytych.
Dlaczego dwie? Bo w czasie rozgrywki wchodzą dwie karty klątwy. W wariancie łatwiejszym gdy gra się z jedną klątwą to oczywiście wprowadzić można prostszy system z jedną widoczną kartą.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Tobago

Post autor: Gry w Bibliotece »

Coś w tym jest ;) Ja zagrałam na BGA i z automatu rozpoczęłam poszukiwania własnego egzemplarza gry (już posiadam :D). Fantastyczny pomysł na mechanikę - nie spotkałam nic podobnego w grach póki co.
Będę musiała przetestować Twój wariant :)
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 797
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 26 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: Michał M »

Szukam tej gry od jakiegoś czasu, na razie nie znalazłem.
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Tobago

Post autor: Gry w Bibliotece »

Kupiłam na Amazonie za 27 euro (jako jedną z dwóch gier, więc przesyłka była gratis). Nie wyszło więc specjalnie drożej niż w polskich sklepach (jak jeszcze w nich było).
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Tobago

Post autor: Dr_Kecaj »

Również długo jej szukałem i potwierdzam, że Amazon jest dziś najlepszą opcją na szybkie dostanie Tobago w dobrej cenie.
Odkrywanie kart na stosie skarbów wydaje mi się nietrafione. Mając w ekipie graczy, którzy mogą oszukiwać, radziłbym zmienić ich, a nie zasady :)
Ciężko uwierzyć, by gracz nie był wstanie ocenić, którą kartę odrzucić, stąd założenie o oszustach :P
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: Gambit »

Ja jakiś czas temu zdobyłem nówkę Tobago na MatHandlu 29. Mega fart i jestem super zadowolony z tej gry.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Tobago

Post autor: Legun »

Wygląda na to, że problem nowych plansz do Tobago rozwiązał się w nietypowy sposób. Dziś rano, bawiąc się kafelkami do Taluvy w układanie całej wyspyt, najmłodsza latorośl zapytała: A możemy na tej wyspie zagać w Tobago?. Domyślacie się odpowiedzi? Trzeba tylko skały z Taluvy uznać za rzekę (kolo bardzo podobny) i no poukładać to tak, żeby zawsze największy obszar jednego typu był tylko jeden. Zaraz siadamy do pierwszej takiej partii.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Tobago

Post autor: maciejo »

Legun pisze: 24 lut 2019, 12:39 Wygląda na to, że problem nowych plansz do Tobago rozwiązał się w nietypowy sposób. Dziś rano, bawiąc się kafelkami do Taluvy w układanie całej wyspyt, najmłodsza latorośl zapytała: A możemy na tej wyspie zagać w Tobago?. Domyślacie się odpowiedzi? Trzeba tylko skały z Taluvy uznać za rzekę (kolo bardzo podobny) i no poukładać to tak, żeby zawsze największy obszar jednego typu był tylko jeden. Zaraz siadamy do pierwszej takiej partii.
Problem nowych plansz ?
Mogę się mylić ale możliwości ułożeń jest ok 30-40.

Poza tym chciałem jeszcze raz napisać, że Tobago jedną z najlepszych gier rodzinnych jest :!:
Ostatnia piątkowa trzyosobowa partia :
45 - 42 - 37 zacięta walka do ostatniego skarbu.

Polecam wszystkim !
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Tobago

Post autor: Miszon »

Pokazałem niedawno znajomym, zagraliśmy już 4 razy, ostatnio wreszcie w 4 osoby (czyli tak jak najlepiej), stwierdzili że ta gra jest świetna, zachwyceni :).
Co prawda na razie ich strasznie leję, ale ostatnio już przewaga była tylko 16 punktów nad drugą osobą, także może powoli będą mnie bardziej naciskać ;).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Tobago

Post autor: kmd7 »

Tylko mogę przytaknąć. U mnie może nie ląduje często na stole, bo zwykle gram w dwie osoby, ale jeśli mam okazję zagrać w więcej, to Tobago zawsze wzbudza zachwyt. No i ma stałe miejsce na półce.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: mikeyoski »

Znakomita gra. Warto szperać na niemieckim Amazonie, bo można wyhaczyć w dobrej cenie (mi się udało za jakies kilkanaście ojro). Czaję a ie teraz na Mangrovię :-)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: FortArt »

maciejo pisze: 24 lut 2019, 13:57 Problem nowych plansz ?
Mogę się mylić ale możliwości ułożeń jest ok 30-40.
Kładziesz A, po lewej dajesz B lub C czyli jedno z dwóch.
A, B i C możesz odwrócić na jedną z dwóch stron.
Plansz jest zatem 16.

Legun może znać już je na pamięć skoro ma ze dwie setki partii za sobą.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Tobago

Post autor: playerator »

FortArt pisze: 24 lut 2019, 15:22
maciejo pisze: 24 lut 2019, 13:57 Problem nowych plansz ?
Mogę się mylić ale możliwości ułożeń jest ok 30-40.
Kładziesz A, po lewej dajesz B lub C czyli jedno z dwóch.
A, B i C możesz odwrócić na jedną z dwóch stron.
Plansz jest zatem 16.
"Wiadomo, że plansze da się ułożyć na 32 sposoby"
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Tobago

Post autor: maciejo »

FortArt pisze: 24 lut 2019, 15:22
maciejo pisze: 24 lut 2019, 13:57 Problem nowych plansz ?
Mogę się mylić ale możliwości ułożeń jest ok 30-40.
Kładziesz A, po lewej dajesz B lub C czyli jedno z dwóch.
A, B i C możesz odwrócić na jedną z dwóch stron.
Plansz jest zatem 16.

Legun może znać już je na pamięć skoro ma ze dwie setki partii za sobą.
Chyba troszkę się pomyliłeś,jest dokładnie 32 sposoby ułożenia scenariuszy.
Nawet przy 200 grach nie robi to problemu.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ