Runewars (Corey Konieczka)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Runewars

Post autor: duulamon »

Czy ktoś się może orientuje czy w bliższej/dalszej przyszłości/kiedykolwiek będzie dodruk polskiej wersji?
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Runewars

Post autor: c08mk »

Projekt wygląda na zakończony od strony FFG, a Galakta robi dodruki tylko gdy FFG wpuszcza partnerów do kolejki. Na dodruk w żadnej wersji językowej bym nie liczył i tak samo na dodatek w wersji PL.
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Runewars

Post autor: duulamon »

A jak widzicie tę grę z perspektywy czasu? Warto szukać jej na rynku wtórnym, czy też w międzyczasie wyszły gry, które robią to samo, tylko lepiej?
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 352
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 99 times

Re: Runewars

Post autor: Grellenort »

Moim zdaniem niestety kiepsko. Gra jest rozwlekła, ma kilka przestrzelonych pomysłów (rezygnacja z kostek na rzecz dociągania kart ze stusu w poszukiwaniu ikonek, niepotrzebna i wydłużająca grę faza lata, gdzie biegamy herosami z punktu A do B wykonując "zadania"). Na obecną chwilę gra nie wytrzymuje konkurencji z bardziej eleganckimi pod względem zasad projektami jak Cyklady, Kemet, Scythe, Rising Sun, Blood Rage... Że wymienię tylko te okołofantastyczne. Wiem, że to ostra opinia, więc najlepiej żeby wypowiedział się jeszcze ktoś, kto grę lubi i wskaże jej atuty (dla mnie jedynym zapamiętanym jest to, że jest dość ładnie wydana ;)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: Runewars

Post autor: Galatolol »

Grellenort pisze: 07 kwie 2019, 11:33 Cyklady, Kemet, Scythe, Rising Sun, Blood Rage
Te gry w rzeczy samej są bardziej eleganckie, ale odczuwalnie mniej "epickie".
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Runewars

Post autor: wis »

No to ja się wypowiem:). Warto spróbować - gra wciąż jest w mojej Top3, ostatnio zdetronizowana przez SW:Rebelię. Można na nią patrzeć jak Grellenort i wtedy nie ma się co męczyć, tylko wybrać sobie inny tytuł - np z podanej listy. Co do pomysłów RW, to różnimy się w ich ocenie:
a) Długość gry. Zgoda - trzeba lubić gry na cały wieczór, żeby siadać. Nagrodą jest jednak większa imersja.
b) Karty zamiast kostek. To wg mnie ważne rozwiązanie, zmniejszające szanse na ekstremalne wyniki (pięcioma kośćmi rzucisz pięć szóstek, w kartach może ich po prostu nie być).
c) Faza bohaterów (lato). Słyszałem już z kilku stron, że to słaby element - najwyraźniej nie przekonuje wszystkich:). Wg mnie jest to ważny drugi wymiar gry, gdzie militarnie możesz być bity, ale nadrabiać bohaterami zdobywającymi runy.
d) Elegancja zasad. Owszem, większość tytułów z ww listy ma bardzo wygładzone zasady. Moim zdaniem czasem aż za bardzo - mnie się gubi imersja, pojawia się za to w głowie kalkulator.

Wg mnie to jedna z tych gier, które nie lądują na stole co tydzień (czas!), ale jak już wylądują, to jest co wspominać.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Ardhiel
Posty: 31
Rejestracja: 24 cze 2017, 21:00
Has thanked: 1 time

Re: Runewars

Post autor: Ardhiel »

Galatolol pisze: 07 kwie 2019, 12:23
Grellenort pisze: 07 kwie 2019, 11:33 Cyklady, Kemet, Scythe, Rising Sun, Blood Rage
Te gry w rzeczy samej są bardziej eleganckie, ale odczuwalnie mniej "epickie".
W pełni się zgadzam. Żadna z nowych, eleganckich gier nie daje mi takiego poczucia przygody jak Runewars. Ba, nawet takie tytuły jak Wojna o Pierścień słabiej na mnie działają. To jedna z naprawdę niewielu gier planszowych, w których czuję świat gry. Z jednej strony mamy wielkie armie, które walczą ze smokami i olbrzymami, przeczesują góry w poszukiwaniu run mocy, podbijają nowe terytoria i prowadzą wojny z innymi rasami na epicką skalę. Jak trzeba to budują twierdze, przygotowują jedzenie na zimę i karczują lasy :D Z drugiej strony gdzieś - z dala od wielkiej polityki - kierujemy bohaterami, którzy przeżywają własne przygody, penetrują jaskinie i zdobywają cenne skarby. Połączenie tych dwóch wymiarów - mikro i marko - jest dla mnie genialne, bo czujesz, że Twój bohater działa w żyjącym świecie. To jest coś, czego żadna gra mi do tej pory nie zaoferowała. W takim runeboundzie dobija mnie to, jak pusta jest plansza. My pozwalamy im też brać udział w bitwach, więc nie mamy poczucia, że to są dwie oddzielne gry w jednej.

Przy czym gramy zawsze z turniejowymi zasadami punktowania: na koniec gry dostajesz punkty za posiadane runy (4 punkty za runę), posiadane tereny (2 punkty za terytorium) i karty nagród u bohaterów (1 punkt za każdą nagrodę). Dzięki temu wszystko co robisz ma znaczenie.
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Runewars

Post autor: panda_09 »

Grellenort pisze: 07 kwie 2019, 11:33 Na obecną chwilę gra nie wytrzymuje konkurencji z bardziej eleganckimi pod względem zasad projektami jak Cyklady, Kemet, Scythe, Rising Sun, Blood Rage...
Mam kompletnie odmienne zdanie. Runewars ma swoje niedociągnięcia, ale wymienione tytuły zostawia daleko w tyle pod względem zadowolenia z rozgrywki. Wymieniłeś gry bardziej euro, które nijak się mają do rozmachu i epickości Runewars. Powinieneś wspomnieć Lords of Hellas itp. Zagrałem kilka razy w LoH, pomimo prostoty zasad i ogólnej frajdy uważam ją za nieco gorszą. Do rozgrywki w Scythe i Blood Rage koniem mnie nie zaciągniesz, Runewars nigdy nie odmówię. Nawet słabsze partie są wspominane z zadowoleniem.
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
mk20336
Posty: 1524
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 71 times
Been thanked: 428 times
Kontakt:

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: mk20336 »

A teraz lekki off-topic od dyskusji na jej rozluźnienie. Jedna z naszych rozgrywek w Runewars zrelacjonowana z dużą ilością zdjęć - miłej lektury!

LINK: Yet one more Rune Wars session report!

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: Pawelw »

Czy ma ktoś z Was informację, czy pojawił się jakiś nieoficjalny pakiet spolszczający Banners of War?
Awatar użytkownika
Robbins
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2020, 17:55
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: Robbins »

Nie znam chyba całościowego, nieoficjalnego spolszczenia dodatku. Jeśli mowa o komponentach gry, to można wszystko znaleźć na BGG w plikach podstawki - znajdziesz tam karty frakcji do samodzielnego wydruku razem z jednostkami z dodatku, tłumaczenie kart itd.
bydluck
Posty: 9
Rejestracja: 13 paź 2016, 12:44

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: bydluck »

A może wie ktoś gdzie znajdę skany kart i planszetek z Banners of War?
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: Pawelw »

bydluck pisze: 24 sie 2020, 17:48 A może wie ktoś gdzie znajdę skany kart i planszetek z Banners of War?
Na bgg nie znalazłem. Znalazłem tylko coś takiego: https://boardgamegeek.com/filepage/1361 ... oraz-z-ban
bydluck
Posty: 9
Rejestracja: 13 paź 2016, 12:44

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: bydluck »

Rozwiązuje to problem planszetek, zostaje jeszcze kwestia kart. Dzięki!
Awatar użytkownika
Robbins
Posty: 5
Rejestracja: 04 mar 2020, 17:55
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: Robbins »

Tutaj tłumaczenie kart, jednak bez skanów ---> https://boardgamegeek.com/filepage/7425 ... s-i-banner
fruityguy
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020, 21:54
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: fruityguy »

A jak wygląda sprawa ceny i dodatków? Na rebelu na 270zł, na allegro jakieś 2 aukcje za ~500zl za sztukę. Dodatkowo są jakieś Runewars Miniatures Game. Rozumiem że to nie są dodatki do podstawowej wersji?
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: shod »

fruityguy pisze: 19 wrz 2020, 15:10 A jak wygląda sprawa ceny i dodatków? Na rebelu na 270zł, na allegro jakieś 2 aukcje za ~500zl za sztukę. Dodatkowo są jakieś Runewars Miniatures Game. Rozumiem że to nie są dodatki do podstawowej wersji?
Na Rebelu nie masz co patrzeć, bo tak jak już we wszystkich sklepach ten produkt nie jest dostępny ;).
Nakład się wyczerpał, dodruku nie będzie. Podstawka zarówno pierwszej jak i drugiej edycji czasami jest sprzedawana przez graczy w cenach od 200 do prawie 500 zł. Dodatek jest tylko jeden - Banners of War. Dodatek to już jak biały kruk...

Runewars Miniatures Game to jak sana nazwa sugeruje to bitewniak. Nie ma nic wspólnego [poza tematem i światem] z grą planszową.
darke997
Posty: 10
Rejestracja: 18 paź 2010, 09:22
Lokalizacja: Podkarpacie
Has thanked: 6 times

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: darke997 »

Hej, ktoś jeszcze gra w Runewars?
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 490
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 217 times
Been thanked: 343 times

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: itsthisguyagain »

Tak ja gram z żoną raz na pół roku. Chcielibyśmy częściej ale dzieci nie pozwalają.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: shod »

Ja gram dla odmiany ze synem...chcielibyśmy częściej, ale żona nie pozwala ;). A tak bardziej serio, to czas, bo niestety [albo i stety - zależy od punktu widzenia] gra trochę czasu zajmuje, dlatego najczęściej rozkładamy rozgrywkę na dwa popołudnia/wieczory. Jest to nadal dla nas chyba najlepsza gra i mimo, że ma swoje mankamenty i swoje lata, to jakoś nie widzę następcy/zastępcy. Każda rozgrywka daje nam niesamowitą satysfakcję i radość ze spędzonego czasu. Dodatek uzupełnia niedosyt podstawki i wnosi naprawie sporo, czyniąc grę jeszcze bardziej niesamowitą. Dla mnie [wielkiego fana HM&M3], Runewars jest grą, której nie mam zamiaru się nigdy pozbywać.

Obrazek
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: Szewa »

Jako wielki fan serii Heroes siadlem do Runewars podjarany i pozytywnie nastawiony, ale 4 godzinna rozgrywka zweryfikowała sytuację.
Sam setting, pomysł z zasobami i produkcja jednostek, budowa miast czy zdobywaniem neutralnych sojusznikow jest fantastyczny! Jednak wszystko rozbija sie moim zdaniem o dwie rzeczy:
1. Faze bohaterów, ktora jest niepotrzebna i tylko wydłuża grę.
2. Walka/dyplomacja na podstawie wspolnego decku kart zamiast na własnych taliach/kościach (jak ktoś trafil sukcesy, to wiesz, ze sam masz mniejsze szanse na sukces).

Z utesknieniem czekam na gre, która da mi takie pozytywne emocje jak niegdyś godziny przy H3. (Tak tak, wiem o Heroes o A,L,S i dojrzewam do zakupu jej :P).
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
zibist
Posty: 26
Rejestracja: 27 mar 2014, 13:34
Has thanked: 6 times

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: zibist »

Również gram. 2/3 razy do roku że względu na czas rozgrywki. Nie zapowiada się, żebyśmy przestali:)
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: shod »

Szewa pisze: 08 gru 2020, 08:33 Z utesknieniem czekam na gre, która da mi takie pozytywne emocje jak niegdyś godziny przy H3. (Tak tak, wiem o Heroes o A,L,S i dojrzewam do zakupu jej :P).
ja też... i w pewnej chwili mocno się przyglądałem Heroes of A,L&S. Na tą chwilę mam od znajomych bardzo rożne opinie i biorąc pod uwagę fakt, że ponoć bez dodatków to w ogóle nie ma sensu i do tego cenę, to ew. czekam na okazję żeby w to gdzieś zagrać i się przekonać na własnej skórze. Niestety sytuacja z covid tego nie ułatwia...
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 386
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 162 times

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: Fyei »

darke997 pisze: 07 gru 2020, 22:30 Hej, ktoś jeszcze gra w Runewars?
Ja również grywam regularnie, ale w składzie dwuosobowym ;). I za każdym razem bawimy się świetnie! Ponadto po kilkunastu rozgrywkach gra zajmuje nam około 2h, więc można na spokojnie zagrać nawet w tygodniu wieczorem.

I już od jakiegoś czasu bezskutecznie poluję na dodatek :(.
Szewa pisze: 08 gru 2020, 08:33 1. Faze bohaterów, ktora jest niepotrzebna i tylko wydłuża grę.
2. Walka/dyplomacja na podstawie wspolnego decku kart zamiast na własnych taliach/kościach (jak ktoś trafil sukcesy, to wiesz, ze sam masz mniejsze szanse na sukces).
Faza bohaterów z mojej perspektywy pozwala na dodatkową rywalizację - kto szybciej zdobędzie trzy nagrody, ten ma jeden smoczy run w garści (ale zawsze można takiego bohatera dopaść, wykończyć i ograbić ;)). Natomiast podczas walk każda strona dobiera maksymalnie po 8 kart losu, przy czym rozkład symboli w moim odczuci jest równy, więc nie jest tak, że możesz trafić same puste karty. Gorzej jest jeżeli chcesz użyć kart do dyplomacji, aby przekonać neutralne jednostki do przejścia na twoją stronę - tutaj ja podchodzę zawsze z minimum czterema żetonami wpływu.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Runewars (Corey Konieczka)

Post autor: RasTafari »

My również gramy :mrgreen:
Szewa pisze:1. Faze bohaterów, ktora jest niepotrzebna i tylko wydłuża grę.
Dla mnie to jest bardzo klimatyczne i ani trochę nie mam odczucia, że to niepotrzebnie wydłuza grę, imho to nadaje jej jeszcze fajniejeszego klimatu :mrgreen:

@shod czy Ty możesz podzielić się stl.ami od wolnych miast?
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
ODPOWIEDZ