Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: obo_bb »

upadly_bankowiec pisze: 28 cze 2019, 17:04 Jaki ród sugerujecie wybrać? Tak żebym miał chociaż cień szansy na zwycięstwo? ;)
Greyjoy byłby dobry..
Daj znać jak to wyszło, jesteśmy ciekawi.
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 245
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 57 times
Been thanked: 119 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: upadly_bankowiec »

Grałem Martellami i wygrałem. Ogólne wrażenie niestety średnie... Ale nie z powodu gry, tylko współgraczy. Dwójka z nich to niedzielni gracze, których Gra o Tron przerosła (moja wina, nie powinienem ich zapraszać ale koniecznie chciałem spróbować zagrać w siedmiu :wink: ).

Plan był taki że gramy maksymalnie 5 godzin, jeśli nikt nie wygra do tego czasu to kończymy grę i wyłaniamy zwycięzcę. Jednak musieliśmy trochę skrócić i skończyliśmy po 3.5 godzinie, na koniec 6 rundy.

Krótki opis tego co się działo:

Starkowie (niedzielny gracz numer 1) siedzieli na północy, i bali się zaatakować Greyjoyów, pomimo że Ci byli uwiązani wojną z Lannisterami.

Greyjowie zaczęli szybką ekspansję na północ od Lannisportu, co spowodowało agresywną reakcję Lannisterów. Żarli się przez 4 rundy, potem ogłosili chwiejne zawieszenie broni, które zaczęło się rozsypywać na początku 6 tury.

Arrynowie na spokojnie zbierali armię, wcześniej zawarłszy pakt o nieagresji ze Starkami. Na koniec 6 rundy posiadali największą armię w grze i parli ostro na zachód.

Baratheonowie (niedzielny gracz numer 2) wyruszyli ze swojej wyspy na południe od Królewskiej Przystani i powoli zdobywali nowe tereny aż zetknęli się z Tyrrelami. Doszło do dwóch potyczek, obie przegrali.

Tyrellowie zawarli sojusz o nieagresji z Lannisterami i powoli szli na zachód, wypierając Baratheonów.

Martellowie siedzieli cichutko na południu, szerząc doktryny pokoju i miłości dla wszystkich i cierpliwie gromadząc armię i flotę. Gdy nadszedł czas wyrżnęli rozbite wojska Baratheonów i znienacka zaatakowali słabo bronione ziemie Tyrellów, tym samym zdobywając łącznie dwa zamki w ostatniej rundzie (łącznie miałem ich 5).

Plus jest taki, że oprócz dwóch maruderów pozostałe pięć osób zakochało się w grze i już planujemy kolejne spotkanie (jeszcze bez Targaryenów) :D
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: obo_bb »

upadly_bankowiec pisze: 04 lip 2019, 13:27 Grałem Martellami i wygrałem. Ogólne wrażenie niestety średnie... Ale nie z powodu gry, tylko współgraczy. Dwójka z nich to niedzielni gracze, których Gra o Tron przerosła (moja wina, nie powinienem ich zapraszać ale koniecznie chciałem spróbować zagrać w siedmiu :wink: ).

Plus jest taki, że oprócz dwóch maruderów pozostałe pięć osób zakochało się w grze i już planujemy kolejne spotkanie (jeszcze bez Targaryenów) :D
No u mnie też zawsze ciężko jest znaleźć odpowiednią ekipę.. nie wszyscy jednak lubią ten typ gier.. więc gra się zdecydowanie za bardzo kurzy ;) a dla mnie Gra o Tron to takie Magnum Opus w planszówkach.
Ja sam planuję po wakacjach zebrać szóstkę (co prawda połowa z nich to raczej niedzielni gracze, ale trenowałem ich ostatnio na Mare Nostrum i nie było problemów z negatywnym mechanizmami ;).
Chciałbym jak najszybciej spróbować z Targarienami (i wasalami), ale może wcześniej dla ogrania mechanizmów wasali przetestuję to z mniejszą grupą (4) i bez Targów.

Wydaje mi się, że z solidną piątką którą masz i mechanizmem wasali możesz spokojnie grać ze smokami.

PS. Muszę tylko jeszcze wcześniej pociąć mapę aby zmieścić się na stole i pozbyć tego tragicznego paska między morzami, tak jak tu: https://www.boardgamegeek.com/image/447 ... other-drag
The King of North
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2019, 13:33

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: The King of North »

Witam,
W tym tygodniu kupię Matkę Smoków i mam pytanie: co sądzicie o odcięciu torów zaopatrzenia, starcia królów i zwycięstwa, tak żeby mapy Westeros i Essos połączyły się w jedną ładną całość? Bo jak po raz pierwszy grałem, to oddzielone mapy raz, że bardzo przeszkadzały, to też po prostu brzydko wyglądały.
Dziękuję za odpowiedź
Macek
Posty: 358
Rejestracja: 16 sty 2012, 00:25

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Macek »

The King of North pisze: 25 sie 2019, 14:11 Witam,
W tym tygodniu kupię Matkę Smoków i mam pytanie: co sądzicie o odcięciu torów zaopatrzenia, starcia królów i zwycięstwa, tak żeby mapy Westeros i Essos połączyły się w jedną ładną całość? Bo jak po raz pierwszy grałem, to oddzielone mapy raz, że bardzo przeszkadzały, to też po prostu brzydko wyglądały.
Dziękuję za odpowiedź
miałem podobne odczucia, proponuję kupić gotową matę pod ten dodatek.
The King of North
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2019, 13:33

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: The King of North »

Macek pisze: 25 sie 2019, 15:28
The King of North pisze: 25 sie 2019, 14:11 Witam,
W tym tygodniu kupię Matkę Smoków i mam pytanie: co sądzicie o odcięciu torów zaopatrzenia, starcia królów i zwycięstwa, tak żeby mapy Westeros i Essos połączyły się w jedną ładną całość? Bo jak po raz pierwszy grałem, to oddzielone mapy raz, że bardzo przeszkadzały, to też po prostu brzydko wyglądały.
Dziękuję za odpowiedź
miałem podobne odczucia, proponuję kupić gotową matę pod ten dodatek.

Mata ma 92 cm + 20 cm, żeby gracze mieli gdzie pionki postawić. Mój stół ma 80 cm szerokości.
The King of North
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2019, 13:33

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: The King of North »

upadly_bankowiec pisze: 28 cze 2019, 17:04 Jaki ród sugerujecie wybrać? Tak żebym miał chociaż cień szansy na zwycięstwo? ;)
Szansa na zwycięstwo jest zawsze. Wszystko zależy od innych graczy.

Osobiście zawsze najlepiej mi się grało Barathionami. Tylko nie popełnij mojego błędu - zdobyłem 5 zamków w 2 tury i cała reszta uderzyła na mnie i skończyłem na Smoczej Skale.
Kolejni, których lubię to Martellowie. Jeśli w Tayllerach masz lojalnego sojusznika będziesz mógł mnóstwo zdziałać. My zrobiliśmy tak, że ja podbiłem Barathionów (zdobyłem stolicę i Królewską Przystań), a mój sojusznik podbił Lanisterów. Reszta nie zdążyła zareagować, bo w kolejnej rundzie wygrałem.
Słyszałem opinię, że Tayllerowie są najsłabsi. Nie zgodziłbym się. Mają mnóstwo zaopatrzenia i dwie potężne twierdze.
Starkami mi się zawsze źle grało, ale to kwestia mojej złej strategii. Ważne jest, żeby od początku zajęli wszystkie pola na północy.
Pozostałymi rodami nigdy nie było mi dane zagrać.
The King of North
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2019, 13:33

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: The King of North »

mat_eyo pisze: 23 mar 2016, 12:38 Czy ktoś posiada jakiś sprawdzony wariant balansujący grę dla 4 osób?
Tak. Mam. Wyznaczyć granicę na południu, której nie można przekroczyć. Po prostu obciąć teren Tayrellów i Martellów - zmniejszyć obszar gry.
Grałem w ten sposób i było super, bo te cztery rody musiały się przepychać na małym obszarze.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 595
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 161 times
Been thanked: 156 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Muleq »

Dla osób, które często grają w GoTa z dodatkiem MS polecam zainwestować w matę. Gra staje się znacznie bardziej przejrzysta i nie ma wątpliwości gdzie kończą się granice mórz itp.

Z mojego doświadczenia nie ma rodu, którym nie można wygrać aczkolwiek po 10 partiach w Matkę Smoków okazało się że jednak są dwa rody Bara i Grey, które jeszcze nie pojawiły się na liście zwycięzców. Osobiście uważam, że dodatek zwłaszcza wpłynął na sytuację Bartheonów. Ród, który przed dodatkiem był jednym z potentatów, obecnie najczęściej wybierany jest na lennika :D ( gramy zwykle w gronie 6-7 osób ). Z ciekawych zagrań muszę się pochwalić zwycięstwem w 5 rundzie bez przeprowadzenia ani jednej bitwy!! ( no dobra ostatni 7 zamek musiałem zdobyć bitwą ale przewagę miałem tak dużą, że nawet jej nie rozegraliśmy :wink: ). Wszystko dzięki temu, że grałem Lanisterami, a za lenników miałem Greyów. Przez 4 rundy Greyowie atakowali Starków, którzy dodatkowo mieli Arynów na głowie, a w 5 turze zmieniłem lenników i Lanisterami zająłem puste zamki Greyów :D, akuratnie gdy zaczęła się tworzyć koalicja antylanisterowa :D. Miny kolegów bezcenne :D .
piwko
Posty: 362
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 67 times
Been thanked: 101 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: piwko »

Czy zaczynając z podstawką i grając głównie w cztery osoby warto od razu dokupić jakiś dodatek? Czy zostać przy wersji na 4 z BGG?
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 595
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 161 times
Been thanked: 156 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Muleq »

GoT to nie jest gra dla 4 osób i niestety żadne dodatki tego nie zmienią. Oczywiście można grać ale prawdziwe wrażenia i emocje zaczynają się od 6 osób w górę. Na 4 osoby polecam dodatek do pierwszej edycji Nawałnica Mieczy, który jest samodzielną grą. Dodatek wprowadza nowe zasady ( np wpływ pogody, wodzowie itp ) ale klimat Gota wciąż pozostaje niezmienny. Ewentualnie jeżeli lubisz świat WH 40000 to idealne dla 4 osób są Zakazane Gwiazdy. Co prawda klimat zupełnie inny ale mechanika wydawania rozkazów bardzo podobna.
piwko
Posty: 362
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 67 times
Been thanked: 101 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: piwko »

No tak, zdaję sobie z tego sprawę że im więcej ty lepiej i tak będę starał się grać, ale - niestety - najcześciej jest nas czterech. Dzięki.

Na Zakazane Gwiazdy zerknę, ale chyba ciężko dostać jeśli dobrze kojarzę.
Probe9
Posty: 2449
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 640 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Probe9 »

Możesz spróbować z Matką Smoków i z wariantem z wasalami.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Nidav »

Muleq pisze: 12 wrz 2019, 19:03 GoT to nie jest gra dla 4 osób i niestety żadne dodatki tego nie zmienią.
Poza dodatkiem Uczta dla Wron, w który da się grać jedynie w 4 osoby ;)

Nie wiem jak z jego dostępnością, ale dodatek działa całkiem sprawnie, przy czym główne założenie się zmienia - gracze nie starają się zdobywać zamki, ale realizują tajne karty celów. Nie jest to w efekcie doświadczenie takie samo, jakie w podstawce, ale robotę robi.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 595
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 161 times
Been thanked: 156 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Muleq »

Nidav pisze: 12 wrz 2019, 19:53
Muleq pisze: 12 wrz 2019, 19:03 GoT to nie jest gra dla 4 osób i niestety żadne dodatki tego nie zmienią.
Poza dodatkiem Uczta dla Wron, w który da się grać jedynie w 4 osoby ;)
Touche :wink: , aczkolwiek gra na zdobycie celów, a nie na zamków jak sam napisałeś zmienia sens gry co powoduje, że to już nie ten sam GoT co na 6 :D .
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: szczudel »

piwo08 pisze: 12 wrz 2019, 18:28 Czy zaczynając z podstawką i grając głównie w cztery osoby warto od razu dokupić jakiś dodatek? Czy zostać przy wersji na 4 z BGG?
Słuchaj Muleq-a. Prawie wszystko co napisał to sama prawda (Nawałnica nie jest samodzielną grą :P ).
Dodatki, nawet te na 4 osoby to filler dla tych, którzy by chcieli zagrać w 6 osób ale z jakiś względów nie mogą. Nawet jeśli jest to rozgrywka na 8/10 to jednak pełni gry nie osiągniesz w ten sposób. Musisz się zastanowić czy nie poszukać innej gry, bo branie GoT do grania tylko na 4 osoby będzie:
a) przepłacone: Podstawka plus Uczta dla Wron i Matka Smoków, albo właśnie Podstawka plus Nawałnica mieczy (tylko po angielsku i baaaardzo rzadka).
b) nie wyciągniesz pełnego doświadczenia.

Polecałbym grę najpierw w te 4 osoby sprawdzić (jeśli masz taką okazję), bo może i tak zatrybi, albo wybór innej gry. Nawet wewnątrz unwersum GoT, FFG ma pozycje które chodzą na 4 osoby i mają negatywną interakcję.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 595
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 161 times
Been thanked: 156 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Muleq »

szczudel pisze: 13 wrz 2019, 08:56
piwo08 pisze: 12 wrz 2019, 18:28 Czy zaczynając z podstawką i grając głównie w cztery osoby warto od razu dokupić jakiś dodatek? Czy zostać przy wersji na 4 z BGG?
Słuchaj Muleq-a. Prawie wszystko co napisał to sama prawda (Nawałnica nie jest samodzielną grą :P ).
Jak masz podstawkę to jest samodzielna :D .
piwko
Posty: 362
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 67 times
Been thanked: 101 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: piwko »

Już za późno bo odebrałem podstawkę ;)

Niestety, te gry, ktore mi się podobają i spełniają moje wymagania (dyplomacja, walka, budowa) wymagają więcej graczy - GoT, Fief, TI4.

Spróbuję wariantu fanowskiego dla czterech graczy i ew. uczty dla wron. Albo będę celował w więcej grających.
szczudel
Posty: 1429
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 98 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: szczudel »

To nie jest tak, że się zawiedziesz. Gra jest absolutnie fenomenalna i jeśli nie grałeś jeszcze to może z miejsca stać się twoją ulubioną. Cała jej mechanika to tak naprawde tylko framework dla grających i tego jak potrafią coś wynegocjować i w odpowiedniej chwili sięgnąć po zwycięstwo.
Koniecznie graj w warianty z BGG bo szkoda 2/3 godzin aby konkluzja nad stołem była jedna "Baratheon, to tryb easy".
Garland
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2019, 08:37

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Garland »

Hey,

Jestem nowy. Zagrałem 7 razy od 3-6 graczy.
Moje przemyślenia:
1. Gramy bez losów bitwy
2. Przy mniejszej ilości graczy tereny są niedostępne i już.

Mam też pytanie. Przeczesałem ten wątek i nikt się (chyba) nie zająknął o tym, że w oficjalnej Erracie Lanister dostał dodatkowy, drugi statek. W porcie Lanosportu. To chyba dużo zmienia?
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Indar »

Ja nie wyobrażam sobie grania bez losów bitwy. Ale rozumiem że komuś może to przeszkadzać, ja jednak uważam że to plus. Walka nie jest czysta matematyka, tu pomimo teoretycznej przewagi masz pewien element... Nazwijmy to wydarzeń. Karty losów tłumacze sobie tak, kawaleria trafiła na grząski teren , kucharz zrobił kijowy posiłek i wojsko dostało sraczki itd.
A co do erraty - sam wrzucałem link do niej w dziale zasad GoT a, dodanie jednego statku powoduje że już nie jest tak łatwo Greydzojowi na starcie uwalić Lannisterow.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 595
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 161 times
Been thanked: 156 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Muleq »

My mamy zasadę, że z karteczkami gramy tylko jak jest woodka na stole i tłumaczymy sobie ten element losowy podobnie jak z tą kawalerią ale trochę bardziej obrazowo jako efekt ślizgania się spoconych koni w wilgotnych rowach :D .

Karteczki wiele zmieniają w taktyce gry. Atak na -1 czy -2 nie jest już tak absurdalny, a dodatkowo niewinny tekst "zaatakuj mnie bo muszę się przetasować" może skończyć się tragicznie wylosowaniem czaszek lub mieczy, na które z niecierpliwością czeka cała reszta niezangażowanych bezpośrednio w bitwę graczy :wink: .

W sumie to sam nie wiem jak lubię grać bardziej :wink: .
Garland
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2019, 08:37

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Garland »

Bardzo kolegom dziękuję. Karteczki mnie nie kręcą, ale może spróbuje.
I pytanie: gdzie można szukać sparingpartnerów, bo w moim gronie mała stagnacja. :D
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Indar »

To musisz powiedzieć gdzie mieszkasz.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2024
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 120 times
Been thanked: 309 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: walkingdead »

Garland pisze: 22 lis 2019, 20:47 Bardzo kolegom dziękuję. Karteczki mnie nie kręcą, ale może spróbuje.
I pytanie: gdzie można szukać sparingpartnerów, bo w moim gronie mała stagnacja. :D
Na naszym forum w dziale "Spotkania" ludzie się organizują na granie. Polecam!
ODPOWIEDZ