Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
gaax
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2013, 13:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times

Da się wygrać Lannisterem

Post autor: gaax »

Wczoraj udała mi się sztuka wygrania Lannisterem, ale trochę się nie liczy - graliśmy w trójkę, więc bez Krakena było bardzo łatwo ;) Niemniej jednak z tej gry mam wnioski co rozgrywki na więcej osób. Jedyną szansą na zwycięstwo Lwem jest właśnie wyeliminowanie Krakena za wszelką cenę. Jak to zrobić to już sugerował farmer, wiadomo że trzeba czekać na swoją okazję. Jeśli Kraken jest ogarnięty i wie, że może nas szybko zniszczyć, to bez dogadywania się ze Starkiem nie damy rady. Jeśli natomiast Kraken popełnia błędy to mamy szansę. Warto wykorzystywać okazje jakie dają nam karty - np. zaatakować kiedy Kraken nie może udzielać rozkazów wsparcia lub też zniszczyć je rozkazem Najazdu. Takie trochę ogólne uwagi, ale niestety dla Lannistera nie ma złotej recepty na zwycięstwo i trzeba trochę liczyć na farta i sporo załatwiać "ponad planszą".
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: skoti »

Jeśli chodzi o Lannisterów, to po za ich beznadziejnym ustawieniem (wszystkim co już napisał Farmer), jest jeszcze jedna sprawa.
Lannisterowie mają chyba najgorsze karty. Tyvin to najsłabsza 4 w grze – a przecież według książki, jest jednym z najlepszych i najbardziej bezwzględnych strategów Westeros.

Dabi pisze:Ja porzuciłem wszelkie złudzenia i po początkowym zachwycie tym tytułem (bo to ta gra wciągneła mnie w nowoczesne planszówki) to później po poznaniu pewnych elementów gra została zepchnięta do pozycji - szanuję i rozumiem to, że może się komuś podobać ale nie siądę do gry.
Brak losowości o którym można poczytać jaki to nie jest wspaniały dodatkowo ją uwala bo rozwiązania stają się nazbyt oczywiste. Lannister o którym bardzo dobrze napisał Farmer. I wrażliwość na postawę graczy.
Spróbujcie zagrać w Grę o Tron bez losowości gdzie nikt z nikim nie zawiera sojuszu "Bo po co", "Bo i tak mnie zdradzi więc bezsensu", "Bo mnie zdradziłeś w poprzedniej rozgrywce i przegrałem", "Bo to Gra o Tron" i aby nie zawierać sojuszu nikt nie atakuje licząc na wsparcie tylko na siebie tak samo jak nikt nie odsłoni się bo to głupota. :)
Przede wszystkim GOT, to gra dla ludzi o stalowych nerwach, ludzi lubiących bawić się w wojnę.
I Ci, którzy dają ponieść się emocją i nie potrafią odpuścić, po prostu nie powinni do niej siadać.
Jest to gra, której silnik oparty jest na paktowaniu i knowaniach. Jeśli nie paktujesz i nie wbijasz noży w plecy, nie wygrasz!
Jeśli zaś chodzi o losowość, to jak dla mnie ta gra, bez kart Losu bitew, jest mocno ograniczona i wypaczona. Staje się czystą matematyką, w której nikt nie podejmuje ryzyka, a rozgrywane są jedynie bitwy pewne do wygrania.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Wielebny Mirek
Posty: 10
Rejestracja: 29 gru 2011, 12:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Wielebny Mirek »

Dawno tutaj nie zaglądałem i trochę mnie zdziwiło, że jeszcze ktoś może bronić standartowego ustawienia. Jest ono niezbyt sensowne przy 5 graczach ale przy 4 to szczerze mówiąc, nie wiem jakby Baratheon musiał się natrudzić, żeby nie wygrać max do 5-6 tury. Wystarczy puścić na południowe zamki armię z wieżą i wsparciem statków oraz zabezpieczyć Zatokę Rozbitków. Jedyne co to Lanister ze Starkiem musieliby rzucić na niego wszystkie siły (żeby obaj mogli w tej samej turze uderzać na Szczypcowy Przylądek, który w innym wypadku zawsze można odbić kontrą ze Smoczej Skały), co przy Grejdżoju na plecach jest nierealne. Poza tym ile można stoczyć gier wszyscy na Jelenia..
Przy grze na 6 jest ogólny kocioł i wtedy jest sens liczyć na różne sojusze układy, które uratują Lanistera w walce z Czarnymi. Przy innej liczbie graczy nie ma co sobie tym głowy zawracać i Grejdżoja po prostu wywalić.
shade
Posty: 26
Rejestracja: 04 maja 2013, 19:10
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: shade »

@Wielebny Mirek
Gra o Tron to z założenia planszówka tylko na 6 osób i bez homerules'ów (wyłączenie z gry południowych terenów) nie da się zagrać w mniej osób. W taki sposób rozegrałem ~10 partii i według mnie jest jako-taki balans.
I osobiście uważam, że Lannister aż takiej złej pozycji nie ma. Greyjoy faktycznie może szybko go pokonać za cenę odsłonięcia się ze strony Starków. Jeżeli zaś czarni nie zrobią tego w dwóch pierwszych turach, to Lannister już będzie wystarczająco silny, żeby móc się samemu obronić. W grupie, z którą gram, nie raz dochodziło do momentów, kiedy w jednej turze nawet dwie osoby traciły swoje stolice bo za bardzo się odsłoniły chcąc coś podbić. Zwycięstwo Lannisterów też nie jest niczym niesamowitym, jeżeli pierwsze kilka tur będzie dobrze rozegranych.
Awatar użytkownika
gaax
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2013, 13:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: gaax »

Baratheon przy grze w 5 nie ma już tak łatwo - Tyrell skutecznie może go zablokować i wystarczy tylko agresywny Lannister lub Stark i gra staje się dla niego bardzo skomplikowana.
A próbował ktoś takiego rozwiązania, żeby przy grze w 4 wyłączyć południowe zamki, tak samo jak przy grze na 3 osoby? Wtedy będzie chyba ostra rywalizacja, a Baratheon nie będzie mógł szaleć na południu.

@shade Lannister nigdy nie będzie wystarczająco silny, żeby obronić się w pojedynkę przed Greyjoyem - ma za słabe karty rodu.
shade
Posty: 26
Rejestracja: 04 maja 2013, 19:10
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: shade »

gaax pisze:A próbował ktoś takiego rozwiązania, żeby przy grze w 4 wyłączyć południowe zamki, tak samo jak przy grze na 3 osoby? Wtedy będzie chyba ostra rywalizacja, a Baratheon nie będzie mógł szaleć na południu.
shade pisze:bez homerules'ów (wyłączenie z gry południowych terenów) nie da się zagrać w mniej osób. W taki sposób rozegrałem ~10 partii i według mnie jest jako-taki balans.
gaax pisze:@shade Lannister nigdy nie będzie wystarczająco silny, żeby obronić się w pojedynkę przed Greyjoyem - ma za słabe karty rodu.
shade pisze:Greyjoy faktycznie może szybko go pokonać za cenę odsłonięcia się ze strony Starków. Jeżeli zaś czarni nie zrobią tego w dwóch pierwszych turach, to Lannister już będzie wystarczająco silny, żeby móc się samemu obronić.
Jeżeli odnosisz się do blitzkriegu Greyjoya to nie przeczytałeś nawet mojego postu ze zrozumieniem i wytykasz mi coś, czego nie napisałem.
W innym wypadku to aż taki dysbalans w GoT nie występuje żeby Lannister nigdy nie mógł wygrać z Greyjoyem. Bez przesady.
Wielebny Mirek
Posty: 10
Rejestracja: 29 gru 2011, 12:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Wielebny Mirek »

gaax pisze:Baratheon przy grze w 5 nie ma już tak łatwo - Tyrell skutecznie może go zablokować i wystarczy tylko agresywny Lannister lub Stark i gra staje się dla niego bardzo skomplikowana.
Głównie odnosiło się to do 4 rodów ale przy 5 nadal Jeleń ma najwięcej swobody i wymagana jest spora współpraca pozostałych graczy, a Lanister ze Starkiem raczej będą się na początku z Grejdżojem użerać.. W 2 turze Baratheon zajmuje Słoneczną Włócznie i wtedy Tyrellowi jest już bardzo ciężko skutecznie go powstrzymać.

Można na 4 wyłączyć południową część planszy ale trochę gra traci urok, poza tym nadal przez bezpośrednie sąsiedztwo Grejdżoja z Lanisterem sytuacja tych 2 rodów jest najtrudniejsza (oczywiście Lanistera dużo cięższa) i mają niewielkie szanse na wygraną.

Za to bez Czarnych w grze na 4 jak i na 5 balans jest świetny. Co prawda przy 4 graczach robią się zazwyczaj 2 fronty, północny i południowy, co idealne nie jest ale prznajmniej każdy ma mniej więcej równe szanse na zwycięstwo, bez konieczności zdawania się na łaskę innych.
guzu
Posty: 27
Rejestracja: 11 wrz 2013, 21:06

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: guzu »

Próbowaliście grać na 3 osoby? My graliśmy w 3 osoby po dwa rody (Star-Greyjoy, Baratheon-Martell, Lanister-Tyrell) i całkiem dobrze się grało. Wszyscy szli równo, sojusze są w miarę wyrównane. Zdecydowała ostatecznie ostatnia runda. Wygrana Stark-Greyjoy.

Znalazłem wariant gry na 3 osoby http://cf.geekdo-images.com/images/pic1887691.jpg

Wygląda ciekawe, niedługo spróbujemy.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: farmer »

shade pisze:
gaax pisze:@shade Lannister nigdy nie będzie wystarczająco silny, żeby obronić się w pojedynkę przed Greyjoyem - ma za słabe karty rodu.
shade pisze:Greyjoy faktycznie może szybko go pokonać za cenę odsłonięcia się ze strony Starków. Jeżeli zaś czarni nie zrobią tego w dwóch pierwszych turach, to Lannister już będzie wystarczająco silny, żeby móc się samemu obronić.
Jeżeli odnosisz się do blitzkriegu Greyjoya to nie przeczytałeś nawet mojego postu ze zrozumieniem i wytykasz mi coś, czego nie napisałem.
W innym wypadku to aż taki dysbalans w GoT nie występuje żeby Lannister nigdy nie mógł wygrać z Greyjoyem. Bez przesady.
Oczywiście pełna zgoda z gaax'em - jak już to wiele razy wcześniej pisałem.

Poza tym, nie bardzo wiem o jakie odsłonięcie się przed Starkiem chodzi... W pierwszej połowie gry Stark niewiele może zdziałać ofensywnie przeciw Krakenom i zwykle cieszy się, jeśli czarni zostawiają północ w spokoju, dopalając sobie bez przeszkód Lannisterów.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
guzu
Posty: 27
Rejestracja: 11 wrz 2013, 21:06

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: guzu »

Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w grze na forum zapraszam do: http://www.forum.galakta.pl/viewtopic.php?t=5835
Grotek
Posty: 54
Rejestracja: 17 wrz 2012, 19:24

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Grotek »

witam poszukuję plików do dodatku na 4 w sensownym formacie do wydrukowania jak ktoś ma to proszę o zamieszczenie na forum lub linka
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Rocy7 »

Po dzisiejszej rozgrywce upewniam się, że GoT to gra, którą w bardzo dużej mierze można wygrać ponad stołem, przynajmniej z początkującymi graczami. Utwierdza mnie w tym w zasadzie pewna wygrana Starka. W grze brało udział 3 nowicjuszy i 3 graczy powiedzmy, że ogranych.

Stark od początku "doradzał" wszystkim, sugerował ruchy i tłumaczył czemu jeden ruch jest bardziej korzystny. Niestety początkujący gracze, za późno zrozumieli, iż jego rady miały drugie dno, raz że skutecznie zajeły Baratheona (który od początku powtarzał, że na słuchaniu Starka dobrze nie wyjdą) i Greyoroja (dwaj pozostali 2 w miarę doświadczeni gracze), dwa, że doprowadziły do sytuacji, gdy Stark miał bardzo dużo przewagę 4 zamków pod pewną kontrolą i dobre widoki na 3 kolejne (panowanie nad Narrow Sea i Fingers było tu istotne). Gry nie zdążyliśmy dokończyć, ale sposób w jaki Stark wykiwał resztę graczy był zaiste skuteczny, oczywiście pomogła mu mała agresywność Greyroya na początku i trochę szczęścia z kartami Westeros.

Graliśmy bez losu i coraz bardziej sądzę, że nie lubię tej opcji, bo wtedy gra staje się bardziej przewidywalna i dużo mniej dynamiczna, a gracze grają dużo bardziej zachowawczo.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: sqb1978 »

Dokładnie jest jak mówisz, to strategia z pięknie zaimplementowanymi zasadami polityki: tzn. bez ograniczeń :)
czyzyk29
Posty: 86
Rejestracja: 21 kwie 2011, 22:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: czyzyk29 »

Jeżeli komuś powycierały się żetony rozkazów sugeruje wysłać zgłoszenie na:
http://parts.fantasyflightgames.com/
Generalnie linkujecie fotki zużytych komponentów i FFG wysyła na swój koszt paczkę ze wszystkimi rozkazami, nawet jeśli chcecie tylko kilka zamienników :)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: palladinus »

Na naszym blogu Ciekawe Gry pojawił się opis fanowskiego rozszerzenia dla 9 osób.

Kiedy Gra o Tron w sześć osób nie dostarcza już tylu emocji - A Game of Thrones: A Feast for Crows
FeGy
Posty: 35
Rejestracja: 02 paź 2011, 17:09
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: FeGy »

Witam

Mam pytanie.

Generalnie jest tak, że jak ktoś zdobędzie 7my zamek to game over.... Czy ktoś z Was, w jakiejś rozgrywce zmieniał tą zasadę tak, że jak ktoś zdobędzie 7my zamek, to dopiero wygrywa na koniec tury ? W sensie, że jak utrzyma te 7 zamków.... Zasadniczo wydaje mi się, że tak jak w oryginale jest chyba lepiej, ale było już parę razy kilka takich momentów, że ni jak to nie pasowało.... Ktoś tak grał ? Warto ? Czy raczej rozwala rozgrywkę ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 566 times
Been thanked: 912 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Galatolol »

Myślę, że taka zmiana uniemożliwi skończenie gry przed upływem 10 tur.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Dabi »

Tak grałem tak jak niestety źle ktoś doczytał instrukcję - efekt tej pomyłki był wyjątkowo niemiły.

- gra się ciągnie jak kiepska telenowela brazylijska;
- wszelkie paktowanie i zdrady tracą sens bo i tak nikt nie osiągnie tych 7 zamków za wyjątkiem sytuacji, że zmęczony grą gracz odpuści rozglądając się za inną grą lub po prostu za jedzeniem itp.
- ja się zraziłem do gry bardzo mocno a to trudne.

Nie warto chyba, że chcesz zniechęcić kogoś i obrzydzić grę.
FeGy
Posty: 35
Rejestracja: 02 paź 2011, 17:09
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: FeGy »

Witam

Tego się obawiałem... Dzięki za rady. Pomysł odpada ;)

Pozdrawiam
diukfe
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2013, 11:23

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: diukfe »

Mam prośbę do forumowiczów.
Ekran (zasłona) Starków zaginął mi w akcji ... :-(
Chciałbym go sobie dodrukować, czy mógłby uprzejmy właściciel wersji PL zrobić dla mnie skan/zdjęcie i przesłać mi go na pw.
Będę bardzo wdzięczny!
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: uday »

Serio używacie tych zasłonek? Wg mnie są zupełnie niepotrzebne.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Peter128 »

diukfe pisze:Mam prośbę do forumowiczów.
Ekran (zasłona) Starków zaginął mi w akcji ... :-(

Pisz do Galakty, na pewno bez problemów uzupełnią. A jak nie, to do FFG. Ja poprosiłem o 2 żetony, a przysłali wszystkie :o
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: aryann »

Tego bym nie był taki pewny. Napisałem do Galakty z prośbą o dosłanie samego pudełka do Posiadłości Szaleństwa, bo niestety kupiłem podarte a w sklepie nie oglądałem ze wszystkich stron i odpisali, że niestety gry są im przysyłane tylko w całości a nie z zapasowymi częściami (jakby to nie było oczywiste).
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Hiu »

pudelka nie przysla- tutaj raczej to sprawa oczywista.
ale komponenty spokojnie wymienia (czy to galakta czy to FFG).
Awatar użytkownika
Rewer
Posty: 196
Rejestracja: 30 mar 2009, 19:05
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Gra o tron, nowe wydanie

Post autor: Rewer »

Ja napisałem do FFG o żetony i niestety odpisali, że nie posiadają na stanie, tak samo Galakta. Pewnie dlatego, że wysłałem zdjęcie z poprzedniej edycji, no ale jakoś nie pali mi się zakupić gry tylko dla żetonów. Gdyby któryś z forumowiczów posiadał zdjęcia przetartych żetonów z nowej edycji i zechciał się podzielić. Może wtedy by poszli na przesłanie wszystkich, które tym razem przezornie zabezpieczyłbym werniksem, tak se myślę, że nie powinny się wtedy tak szybko zetrzeć.

I jeszcze mam pytanie o modyfikacje początkowego ustawienia. Na razie ze znajomymi ciśniemy cały czas SoS'a, z uwagi na brak jeszcze 1 lub 2 graczy, ale gdyby się tak trafiło, jestem ciekaw czy mieliście okazję porządnie przetestować proponowane przez was zmiany ustawienia początkowego dla Lannistera i Grayjoya. Chodzi mi generalnie o te zmiany
farmer pisze:Ten, który do mnie najmocniej przemawia to:

- dodatkowy piechur dla Lannisterów w Stoney Sept co dopiero wyrównuje wielkość armii Lannistera z Krakenem i Jeleniem (Lannisterowie mieli najpotężnijszą armię),
- zmiana rycerza Krakena w piechura (ród o najmniej licznej armii, bez rycerstwa),
- 1 dodatkowy żeton władzy na starcie (Lannisterowie byli najbogatsi, no i mają problem by w pierwszych turach konsolidować władzę).
Rozumiem, że należy jednocześnie zastosować wszystkie podane od myślników zmiany.
I drugi pomysł, ale nie chce mi się szukać cytatu, więc przytoczę z głowy, aby zastosować ustawienie, że Lannister od początku gry ma w swojej władzy King's Landing z garnizonem o sile 5.
I trzeci który mówił o zamianie miejscami rycerza z Pyke na piechura z Palucha Flinta bodajże.

Grał tak ktoś (pierwszy lub drugi lub trzeci sposób), balansuje to rozgrywkę?
W grze o tron zwyciężasz albo giniesz. Nie ma ziemi niczyjej. - Cersei LannisterSkromna lista gier na BGG.
ODPOWIEDZ