Egizia / Dolina Królów (F. Brasini, V. Gigli, S. Luperto, A. Tinto)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1097
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: Egizia

Post autor: Harun »

zawsze można zagrać na yucata.de
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Egizia

Post autor: Tommy »

sipio pisze:W Rebelu pojawiał się wersja angielska, ale z ceną to porażka.
Prawie 170 zeta !!!!
HARD CORE :roll:
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Egizia

Post autor: lukaszkuch »

W związku z zapowiedzią wydania Egizii po polsku podnoszę temat...

I od razu sugestia dla Barda.

W Egizii są problemy z 2 kartami Sfinksa - w przypadku gry w mniej niż 4 osoby te karty są zbyt mocne.

Chodzi o:

'Pociągnij +2 karty Sfinksa' - na BGG jest sugestia żeby przy 2 graczach karta miała tekst 'Pociągnij +1 kartę Sfinksa'.
'Na końcu gry za każde 10 punktów dodaj sobie 1 punkt' - sugestia przy 2 graczach - 'za każde 20 punktów...', przy 3 graczach - 'za każde 15 punktów'.

Faktycznie bez tych dwóch zmian te karty są zbyt mocne. MOże Bard mógłby dopytać się autorów i wydać grę z poprawkami ;)
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Egizia

Post autor: Przemek Bard.pl »

Dziękujemy za sugestie, postaramy się zgłębić temat :)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: Browarion »

Skoro się chcecie przyjrzeć sprawie to chciałbym dorzucić swoje zdanie

lukaszkuch pisze:'Na końcu gry za każde 10 punktów dodaj sobie 1 punkt' - sugestia przy 2 graczach - 'za każde 20 punktów...', przy 3 graczach - 'za każde 15 punktów'.
Nie zgadzam się.
Dodaj 1 punkt za każde 20 punktów (w grze dwuosobowej) to absolutnie za mało - ta karta wtedy jest nadmiernie osłabiona. Wtedy wyciągnięcie 6 punktów z tej karty będzie się zdarzało wyjątkowo, bo przy wyrównanych graczach nie obejmuje się aż takich przewag.

Natomiast 1 punkt za każde 15 to już rzeczywiście warte przemyślenia - muszę przy najbliższej okazji spróbować. Ciekawy pomysł :idea:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: Egizia

Post autor: DJCrovley »

@up: Nie zgodze się, w grze dwu osobowej 1 za 20 daje ok 5-7 punktow, co jak na karte ktora sie sama wykonuje to BARDZO DUZO.
Jak dla mnie obie te karty calkowicie psuja gre i od dawna gram bez nich, i najlepsza forma naprawy tych kart jest ich wyrzucenie.
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Egizia

Post autor: lukaszkuch »

Wszystko pewnie zależy od tego czy gracze bardziej czy mniej sobie przeszkadzają. Generalnie tak jak przedmówca uważam że jak na kartę która zawsze zapunktuje (nie trzeba spełniać żadnych warunków) to 5-7 punktów to i tak sporo.
Browarion pisze:
lukaszkuch pisze:'Na końcu gry za każde 10 punktów dodaj sobie 1 punkt' - sugestia przy 2 graczach - 'za każde 20 punktów...', przy 3 graczach - 'za każde 15 punktów'.
Nie zgadzam się.
Dodaj 1 punkt za każde 20 punktów (w grze dwuosobowej) to absolutnie za mało - ta karta wtedy jest nadmiernie osłabiona. Wtedy wyciągnięcie 6 punktów z tej karty będzie się zdarzało wyjątkowo, bo przy wyrównanych graczach nie obejmuje się aż takich przewag.

A co powiecie na zmianę kartę '+2 karty Sfinksa'?
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: Egizia

Post autor: DJCrovley »

+2 karty sfinksa to tak naprawde 10 punktow free + wiekszy wybor kart sfiknksa co przeklada sie realnie na 2-3 punkty w grze co lacznie daje 12-13 punktow za karte. nie ma problemu jak kart wyjdzie pod koniec nilu wtedy trzeba cos poswiecic.. ale jak wyjdzie przed sfinksem... to jest ekstremalnie silna. Nie gram z ta karta tak jak z +1 za 10. zmiana tego na +1 daje polowe w/w przezemnie punktow. jak na karte w pierwszej rundzie jest dosc silna. nigdy nie gralem w ten sposob. mozna przetestowac.
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
Cierń
Posty: 600
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Egizia

Post autor: Cierń »

http://www.bard.pl/0,15876,oferta,categ ... krolow.htm

Egizia/Dolina królów zapowiedziana na 25.04 - cena wydaje się całkiem atrakcyjna...
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Egizia

Post autor: Przemek Bard.pl »

cena wydaje się całkiem atrakcyjna...
Bardzo mnie to cieszy :)

Chciałbym jeszcze dodać, że w Polskiej edycji została poprawiona instrukcja, oraz zostały dodane 2 opcjonalne karty o których była wcześniej mowa:

Oryginalna
Za każde zdobyte 10 punktów otrzymujesz 1 punkt

Opcjonalna
Za każde zdobyte 15 punktów otrzymujesz 1 punkt

-------------------------

Oryginalna
Dobierasz o 2 karty sfinksa więcej

Opcjonalna
Dobierasz o 1 kartę sfinksa więcej

Oczywiście obie wersje kart są odpowiednio oznaczone.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Egizia

Post autor: Ryu »

Dobre zmiany wg mnie choć ja tylko po kilku rozgrywkach jestem :)
Może karta +1pkt/10pkt nie jest taka straszna jeśli się ją rozpatrzy jako pierwszą z bonusowych kart sfinksa ale nie będę polemizował po kilku partiach...

Tylko, że przez Was znowu muszę wydawać kasę... :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Egizia

Post autor: bogas »

Ryu pisze:Dobre zmiany wg mnie choć ja tylko po kilku rozgrywkach jestem :)
Może karta +1pkt/10pkt nie jest taka straszna jeśli się ją rozpatrzy jako pierwszą z bonusowych kart sfinksa ale nie będę polemizował po kilku partiach...

Tylko, że przez Was znowu muszę wydawać kasę... :)
Na dwóch graczy to zdecydowanie +1pkt/15pkt i dodatkowo rozpatrywana jako pierwsza. Dopiero wtedy będę się zastanawiał czy brać. Inaczej biorę w ciemno.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Egizia

Post autor: Tommy »

Cierń pisze:http://www.bard.pl/0,15876,oferta,categ ... krolow.htm

Egizia/Dolina królów zapowiedziana na 25.04 - cena wydaje się całkiem atrakcyjna...
według oznaczenia na sklepie to nawet wygląda jak gra która już jest dostępna?
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Egizia

Post autor: Przemek Bard.pl »

Tommy pisze:
Cierń pisze:http://www.bard.pl/0,15876,oferta,categ ... krolow.htm

Egizia/Dolina królów zapowiedziana na 25.04 - cena wydaje się całkiem atrakcyjna...
według oznaczenia na sklepie to nawet wygląda jak gra która już jest dostępna?
Ma również status przedsprzedaż :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: FortArt »

Przemek Bard.pl pisze: Chciałbym jeszcze dodać, że w Polskiej edycji została poprawiona instrukcja, oraz zostały dodane 2 opcjonalne karty o których była wcześniej mowa: (...)
Oczywiście obie wersje kart są odpowiednio oznaczone.
Jestem pod wrażeniem tego jak potraktowaliście uwagi graczy i sposobu w jaki rozwiązaliście ten problem. Klasa sama w sobie, mistrzostwo.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Egizia

Post autor: Dabliu »

Jak myślicie, czy dziesięcioletnie dziecko, które grywa ze staruszkami np. w Stone Age, dałoby radę pograć również w Dolinę Królów?
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Egizia

Post autor: schizofretka »

To mały krok w górę. Jeśli myśli podczas gry, a nie turla dla zabawy, to nie widzę powodu, dla którego miałoby nie zagrać.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Egizia

Post autor: Tommy »

Wiem, że ta gra ma niewielką zależnośc językową - np. na planszy jest chyba trochę tekstu.

w dniu dzisiejszym dotarła do mnie "polska" edycja Egizii (która jak sie z pudełka okazała "polskawą" - czeskie pudełko z naklejkami po polsku). Jak problem językowy na planszy został rozwiązany? ma ktoś już polskawą edycję? jeżeli to jest jeszcze na naklejkach to do przeżycia, ale jak zostawili czeskie napisy gdzieś i tyle, to powiem szczerze sprzedam i kupię angielską...
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: Nataniel »

Napisy na planszy to tylko nazwy regionów - po łacinie chyba. Karty są w pełni po polsku.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Egizia

Post autor: Przemek Bard.pl »

Tommy pisze:Wiem, że ta gra ma niewielką zależnośc językową - np. na planszy jest chyba trochę tekstu.

w dniu dzisiejszym dotarła do mnie "polska" edycja Egizii (która jak sie z pudełka okazała "polskawą" - czeskie pudełko z naklejkami po polsku). Jak problem językowy na planszy został rozwiązany? ma ktoś już polskawą edycję? jeżeli to jest jeszcze na naklejkach to do przeżycia, ale jak zostawili czeskie napisy gdzieś i tyle, to powiem szczerze sprzedam i kupię angielską...

Jak słusznie zauważył Nataniel, napisy na planszy to tylko nazwy regionów. Plansza jest taka sama w wersji angielskiej, czeskiej i jak ktoś ładnie nazwał polsko/czeskiej :)

Przód i tył pudełka, karty oraz instrukcja są w języku polskim.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: FortArt »

Żetony fatalnie wychodzą z tekturek, trzeba to robić bardzo ostrożnie, nie obyło się bez nożyka do tapet, a i klej warto przygotować. Poza tym wszystko wygląda ładnie i solidnie. Wypraska jak w Stone Age. Kolorowa polska instrukcja przygotowana specjalnie dla tego wydania i opisująca dodatkowe karty. Małą wpadką jest obrazek z tyłu pudełka. Widać na nim planszę i rozłożone karty z napisami po ... niemiecku. A widać dobrze bo obrazek spory. Ilu niefanatycznych graczy pomyśli, że właśnie to znajdzie w środku i odpuści sobie zakup to już się nie dowiemy.

Przy okazji info dla tych, którzy od razu kupują koszulki to w Internecie można spotkać kosmiczne liczby mówiące ile to jest kart w środku (173 !). A jest 95.

Stoi sobie teraz na półce i jakby nie postawić po oczach atakuje irytujący napis
Údolí králů
Czy wydawnictwo Bard byłoby tak uprzejme i udostępniło pliki graficzne w dobrej jakości, które można by wydrukować i nakleić na boki krótszy i dłuższy polonizując pudełko ostatecznie?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
grymir
Posty: 701
Rejestracja: 04 lis 2008, 22:21
Lokalizacja: Wodzisław Śl / Gołkowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Egizia

Post autor: grymir »

Údolí králů ale za to jak egzotycznie :D

Nie nie nie ja też poproszę o naklejki .
Tak wiele gier a tak mało czasu
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Egizia

Post autor: Cin »

Szkoda, że w polskiej instrukcji powielono błąd, który już był wyjaśniany we FAQ wszelakich.
Chodzi o zdanie, które w angielskiej (niemieckiej?) instrukcji "przeniosło" się z opisu Rynku Zbożowego (Groin Market) do opisu Kamieniołomu (Stone Market) - mówiące o tym, że gracz na ostatnim polu traci tylko 1 Punkt Zwycięstwa za niewykarmionego robotnika.
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Egizia

Post autor: tajemniczy_padalec »

Cin pisze:... (Groin Market)
:o Takiego rynku nigdy nie chcę odwiedzać...
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Egizia

Post autor: Vester »

Do Barda - jesteście w stanie doprowadzić instrukcję do perfekcji uwzględniając powyższą uwagę i faq z bgg a nastepnie powiesić pdfa? Chciałbym mieć gwarancję, że gram bez byków.
Dzięki!
ODPOWIEDZ