Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: pan_satyros »

Kolejarz pisze:Chimera pozwala przywracać tylko zwykłe potwory, tak samo jak Zeus usuwać. Te zdolności nie działają na herosów i egipskie posiłki.
Ok, czyli graliśmy zgodnie z zasadami.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Cyclades

Post autor: mckil »

Wiem że była już mowa o tym dodatku do Cyklad ( Titans ) ale już troszkę czasu minęło i troszkę więcej wiadomo. Moje pytanko brzmi : jak szanowne grono forumowiczów zapatruje się na ten dodatek? Bo wydaje się że wniesie dużo więcej niż Hades(pytanie czy będą kompatybilne, bo już nie pamiętam ale wydaje mi się że tak) i jako entuzjasta Cyklad mam zamiar kupić ( nawet w ciemno).
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: TTR_1983 »

Rebel.pl zapowiada 2 dodatki po polsku http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,256/Zapowiedzi.html
Premiera sierpień/wrzesień :)
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Wassago »

I jest tam już instrukcja do Tytanów! :D

http://www.rebel.pl/repository/files/in ... PL_web.pdf
Awatar użytkownika
zlodziej_czasu
Posty: 84
Rejestracja: 28 lis 2011, 13:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: zlodziej_czasu »

W tym czasie planowany jest również dodruk podstawki, który mam nadzieję przyczyni się do trochę większej dostępności gry a co za tym idzie bardziej atrakcyjnych cen gry niż obecne :wink:
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Rocy7 »

Dodatek interesujacy choc opcja 6 osobowa to tylko gra druzynowa. Ruch armii z Tytanami rozwiazuje troche problemow podstawki, szkoda jednak ze w zasadach nie podano jak laczyc Cyklady+Hades+Tytanow (z drugiej strony wydaje sie to bezproblemowe).
Metropolie specjalne wydaja sie ciekawe mam nadzieje ze cena w przeciwienstwie do Hadesa bedzie adekwatna do zawartosci, ale dodanie nowej mapy moze podniesc koszty. Znika tryb 2 osobowy.
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Cyclades

Post autor: Komimasa »

Moim zdaniem wykorzystanie Tytanów jedynie jako dodatkowa możliwość ruchu trochę marnuje ich potencjał. Owszem, tego ruchu brakowało, ale to mogły być np rydwany, Tytani powinni mieć jakiś wpływ na walkę, coś może takiego jak egipskie posiłki (z kemeta), samo umożliwienie ruchu wojsk no mnie za bardzo nie satysfakcjonuje.

Ciekawe wydają się te artefakty, zarówno dają ciekawe możliwości bitewne jak i dodatkowo zwycięstwa. Również ta możliwość ich przejmowania wydaje się kusząca.

Właściwie niepokoi mnie cena. Dostajemy nową planszę i nową planszę ofiarowywania, tylko po to, by Kronos się zmieścił. No nie wiem, można to było rozwiązać jakoś na zasadzie może wymiany? Albo co to za problem kafelek położyć gdzieś obok? No niby ważne jest, gdzie Kronos się znajduje, ale mimo wszystko mam wrażenie, że jest to wciąż niepotrzebny element z pewnością podnoszący znacznie cenę produktu.

Mamy zestaw dla nowego gracza, 18 tytanów, 5 ładnych figurek artefaktów no i te plansze, jak nic dodatek będzie kosztować ze 140zł... Skoro Hades kosztował ponad 100, to trudno jest wierzyć, że będzie to mniejsza kwota...

Dziwi mnie w ogóle, że twórcy nie zdecydowali się na modularne plansze, które by znacznie przedłużyły re-grywalność gry.
---------------

Właśnie połączenie z Hadesem jest zastanawiające. Np Achilles dawał możliwość wybudowania metropolii jak kontrolowało się 4 wyspy, jak to teraz rozwiązać? Cztery terytoria?
Albo Snake z Kemeta, nadal pozwoli się poruszać przez terenu morskie, skoro teraz wyspy są dwie?
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyclades

Post autor: michasm »

Komimasa pisze:Moim zdaniem wykorzystanie Tytanów jedynie jako dodatkowa możliwość ruchu trochę marnuje ich potencjał. Owszem, tego ruchu brakowało, ale to mogły być np rydwany, Tytani powinni mieć jakiś wpływ na walkę, coś może takiego jak egipskie posiłki (z kemeta), samo umożliwienie ruchu wojsk no mnie za bardzo nie satysfakcjonuje.
Moim zdaniem wystarczy, że tytan podczas walki robi za 1 ludzika. Sama opcja możliwości wykonywania ruchu w dowolnej turze, dodatkowo na mapie, gdzie nie trzeba statków do ataku, jest uber.
Komimasa pisze:Ciekawe wydają się te artefakty, zarówno dają ciekawe możliwości bitewne jak i dodatkowo zwycięstwa. Również ta możliwość ich przejmowania wydaje się kusząca.
Wszystkie artefakty zwięksają przychód. Myślę, że każdy będzie o nie walczyć :)
Komimasa pisze:Właściwie niepokoi mnie cena. Dostajemy nową planszę i nową planszę ofiarowywania, tylko po to, by Kronos się zmieścił. No nie wiem, można to było rozwiązać jakoś na zasadzie może wymiany? Albo co to za problem kafelek położyć gdzieś obok? No niby ważne jest, gdzie Kronos się znajduje, ale mimo wszystko mam wrażenie, że jest to wciąż niepotrzebny element z pewnością podnoszący znacznie cenę produktu.

Mamy zestaw dla nowego gracza, 18 tytanów, 5 ładnych figurek artefaktów no i te plansze, jak nic dodatek będzie kosztować ze 140zł... Skoro Hades kosztował ponad 100, to trudno jest wierzyć, że będzie to mniejsza kwota...

Dziwi mnie w ogóle, że twórcy nie zdecydowali się na modularne plansze, które by znacznie przedłużyły re-grywalność gry.
Nową planszę dostajemy dlatego, żeby całkowicie zmienić rozgrywkę. W sumie to nawet jakby odpuścili nową planszę ofiarowania (1/3 całej planszy) to uznałbym to za głupotę. Mnie w hadesie irytują walające się różowe karty i w niektórych trybach gry te różowe babeczki.
Komimasa pisze: ---------------

Właśnie połączenie z Hadesem jest zastanawiające. Np Achilles dawał możliwość wybudowania metropolii jak kontrolowało się 4 wyspy, jak to teraz rozwiązać? Cztery terytoria?
Albo Snake z Kemeta, nadal pozwoli się poruszać przez terenu morskie, skoro teraz wyspy są dwie?
W instrukcji jasno jest napisane, że wszystko dotyczące wyspy dotyczy teraz terytorium.
Boję się jednak, że w połączeniu z hadesem może być trochę rzeźnia. Instrukcja informuje, że może być ciężko :D Dodatkowo ekipa matagota na bgg informuje, że nie grali w podstawkę + tytani + hades. Oczywiście są to chyba tylko 2 osoby.
Gdyby okazało się, że w tytanów lepiej się gra niż w tytanów z hadesem to byłbym nieco poirytowany. W sumie nawet nie podoba mi się fakt, że tytani stworzeni zostali głównie po to, aby rozszerzyć podstawkę, a nie podstawkę z hadesem...
Chyba najlepiej dla nich by było, gdyby pełne i najlepsze wrażenia z gry możliwe były tylko z pełnym zestawem. A teraz wyjdzie, że to ja grając we wszystko jestem debilem :D
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyclades

Post autor: donmakaron »

Ma ktoś już grane potwory z Kemeta w Cykladach? Po pierwszej rozgrywce wydają się zgięte. A czytam, że Tytani działają bardzo podobnie (tylko bez super mocy).
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyclades

Post autor: michasm »

Na stronie matagota pojawiła się pozycja: "Titans" z opisem "SOON!".
Co ważne podana została cena (zapewne sugerowana) - 45 €.
Dla porównania podstawka - 56 €, hades - 35 €.
W sklepach internetowych ceny podstawki i hadesa to około 85-90% tej "ceny sugerowanej", więc powinniśmy spodziewać się ceny ~38-41 € (150-165 zł) za tytanów.
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyclades

Post autor: michasm »

Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

+13zł za wysyłkę z Rudy Ślązkiej. Mimo że oferta pojawiła się jako pierwsza to i tak z wysłaniem gier będą musieli czekać do premiery. Prawda?
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyclades

Post autor: michasm »

Głównie chodzi mi o cenę. Jeśli przedsprzedaż za 130 zł to zapewne będzie można ustrzelić po premierze za około 140 zł.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

w sklepie z '3' w nazwie jest już przedsprzedaż: 130 sami Tytani, 220 z Hadesem, 370 z Hadesem i podstawką. Plus wysyłka z Jeleniej Góry.
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyclades

Post autor: michasm »

Ba profilu fb Matagot pojawiła się informacja:
Titans, la « colossale » extension qui révolutionne Cyclades sort le 5 septembre en France.
5 września we Francji.
W Polsce zapewne w okolicach połowy miesiąca lub wcześniej.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: Nataniel »

Akurat w Polsce szybciej, ponieważ Cyklady są drukowane w Polsce (cały druk międzynarodowy).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyclades

Post autor: michasm »

Rebel rozpoczął przedsprzedaż. Premiera najpewniej w pierwszej połowie września. Cena na rebelu - 135 zł.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

Zamówiłem jeszcze w wakacje z rabatem za 107zł (z wysyłką paczkomatem). Pudełko pojedzie 10.09. z Gdańska do Jeleniej Góry a potem z Jeleniej Góry do mnie do Włocławka. Najwcześniej koło 15.09 zagramy. Przed moimi imieninami 21.09 na pewno dojdzie ;)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Cyclades

Post autor: Epyon »

Grał już ktoś z nowym dodatkiem? Jak wrażenia?
badziej
Posty: 42
Rejestracja: 12 cze 2012, 17:09

Re: Odp: Cyclades

Post autor: badziej »

A w ogóle do kogoś już dodatek dotarł?
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Cyclades

Post autor: Epyon »

Do mnie dzisiaj wyszła paczka.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

Wczoraj dotarła do mnie paczka zawierająca Tytanów i C3K. Wydawca wysłał 11.09 , sklep w którym zamówiłem w przedsprzedarzy wysłał 12 a 15 gry czekały już w paczkomacie, czyli dostawa bez opóźnień.
Bez opóźnień postanowiliśmy zagrać , zwłaszcza , że w poniedziałkowe popołudnia mamy spotkania klubowe. Niespodziewanie udało się zebrać pełny skład : 3 doświadczonych graczy (50+ gier) i 3 początkujących. Aby było w miarę sprawiedliwie każdy świeżak wylosował sobie znacznik z pośród 3 kolorów. Na ustalenie które moduły Hadesa/Tytanów/C3K użyjemy zadecydowaliśmy zgodnie , że wszystkie ;) Z powodu braku Kemeta zastępowaliśmy Egipcjan drugą kolumną do licytacji - na szczęście nikt nie zrekrutował więcej niż jednego ;) System rozstawiania bogów całkowicie losowo za pomocą kostek k4 i k6 (opisywany przeze mnie powyżej) niestety upadł a przynajmniej tak się skomplikował , że wymaga dodatkowej kostki k10 i strony schematu czym rzucać i jak to czytać :/ pozostało ukladanie stosu płytek w stosik pod stołem i pytaniu : na której pozycji położyć boga ze szczytu stosu.
Opis gry: początkowo po mniejszych lub większych przepychankach każdy zadeklarował 4 za boga, Atena poszła tylko za 1 bo byla nisko i ogólnie ją nie specjalnie lubimy ;) Na środkową wyspę z 3 rogami zaczaiło się 3 graczy. Praktycznie od początku wyspy spłynęły krwią. Na Aresie brało się 2-4 terytoria. Posejdon , dostał teraz rolę bardziej wsparcia ekonomicznego (ach te podwójne szlaki morskie) ale umożliwił także wejście Tytanem na środkową wyspę i zagarnięcie z niej 8! rożków (podobno obrońca nie zauważył :P). Gra skończyła się dosyć szybko z uwagi na szybciej pojawiające się budynki zwykłe i przez to metropolie. Zwycięzca postawił 2 metropolie i trzecią dostał za zwycięstwo militarne. Przed kontratakiem uchronił go naszyjnik harmonii. Jego "giermek" spamował Zeusa. Hades wszedł 2x. Graliśmy 5 ,6 lub 7 tur nie pamiętam dokładnie.

Ocena zmian. Ares - mocno na plus - wielkie rajdy po mapie, spore zyski , zyski obrońcy z odwrotu praktycznie zerowe. Atena - jeszcze lekko na minus - wiecej budynków, to mniejsza potrzeba rozwoju nauki a 4 monety za fizola to teraz chyba nawet więcej niż na dawnych wyspach. Posejdon to teraz z Aresem praktycznie dwa światy a zmianę jego wartości ciężko ocenić. Zeus - tu raczej na minus , bo jak do talii potworów wpadło 6 bohaterów 5 artefaktów 7 najemników egipskich to jeszcze mniej podmieni. Kronos - klasa sama w sobie ale jego atak łatwo przewidzieć. Użycie możliwości trzeciego ataku nastąpiło tylko 1x w grze i był to atak kończący grę. Artefakty - no faktycznie są boskie. Błyskawica bardzo wkurza bo koleś zyskuje 1złota co turę i 2 złota za każe przebicie (wg zasady , że strata wroga jest moim zyskiem) a Róg podwajający rożki dał na środkowej wyspie wartość 8złota na turę i to jeszcze do podziału dla drużyny! Do pozostałych się nie dokopaliśmy. Najemnicy - Mumia chyba lepiej spisywałaby się na wyspach bo tam częściej nie było gdzie uciec. Tu przemieni jednego a reszta zwieje i nawet jak by ich gonić Aresem to kolejnych się nie przemieni. Bardzo dobrze spisywał się za to skarabeusz - dzięki dużej ilości pojawiających się budynków. Wszedł jeszcze tylko Sfinx Egipski ale odegrał jedynie rolę w obronie metropoli w ostatniej turze jako straszak.
Tytani zmieniają tę grę totalnie , teraz jest rzeźnia na lądzie i na wodzie. Armię raczej ma się całą lub prawie całą w jednym miejscu a siedzenie na 1 polu i farmienie rożków może być w zaawansowanej grze spowodować zakończenie zwycięstwem militarnym.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: pan_satyros »

Na naszym blogu recenzja starych dobrych Cyklad z solidną porcją zdjęć najnowszego reprintu ;)

http://pelnapara.znadplanszy.pl/2014/09 ... ych-bogow/

(Hades, Tytani, C3K oraz Kemet również się pojawią)
Awatar użytkownika
MrPike
Posty: 1
Rejestracja: 25 wrz 2014, 11:57
Lokalizacja: Łódź

Re: Cyclades

Post autor: MrPike »

Mam Cyclades od tygodnia, rozegrane dopiero 2 partie. Gra jest świetna, chociaż wciąż się jej uczę. Wykonanie - duży plus. U mnie na szczęście wszystkie jednostki dotarły w dobrym stanie, nic się nie połamało. Na wszelki wypadek jednak zadbałem o bezpieczeństwo jednostek - trzymam w małych pudełkach które akurat idealnie pasują mi do wypraski.

Obrazek
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: pan_satyros »

Tym razem recenzja Hadesa

http://pelnapara.znadplanszy.pl/2014/09 ... otepiency/

Najpewniej w przyszłym tygodniu Tytani.
ODPOWIEDZ