Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: kwiatosz »

Wystarczy pojechać z dzieckiem na wakacje do Grecji i dać mu łopatkę i wiaderko - wrócimy z ładnym zapasem pasujących monet ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Cyclades

Post autor: Lothrain »

kwiatosz pisze:Wystarczy pojechać z dzieckiem na wakacje do Grecji i dać mu łopatkę i wiaderko - wrócimy z ładnym zapasem pasujących monet ;)
Niestety są to głównie monety kamienne z wczesnego neolitu. W dodatku nie trzymają rozmiaru i kształtu :cry:
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: Munchhausen »

Turnavine pisze:Legendary Metal Coins wpadły mi w oko swego czasu, ale jestem trochę niechętny by płacić 1 Euro per moneta zaczynając od 24 gdzie do Cyklad czasem trzeba sporej ilości, a szczególnie przy takich Tytanach. Choć są idealne to prawda... Czemu ich jednolity rozmiar jest tutaj minusem?
Wyszło mniej niż 1 Euro, ale wiadomo - dalej była to stosunkowo droga fanaberia. Choć akurat przy Tytanach nie trzeba ich jakoś przesadnie więcej, bo tytułowi tytani zżerają kasę przy ruchu. Co zaś do rozmiaru, to zróżnicowanie pod tym względem zwyczajnie ułatwia rozpoznawanie wartości poszczególnych monet. Trochę ciężko sobie wyobrazić, że grosz ma tę samą wielkość, co pięciozłotówka :)
Turnavine

Re: Cyclades

Post autor: Turnavine »

Co do monet w obiegu w czasie rozgrywki to jednak opieram się na doświadczeniach z moją ekipą i wolę mieć jednak zapas na wszelki wypadek. ; )
W ich sklepie 24 sztuki to 24 Euro, pewnie na kicku było taniej - są jednak naprawdę piękne, a jako że w Cykladach i tak jest tylko jedna wartość pieniądza to rozmiary mają dla mnie raczej marginalne znaczenie - nie chciałbym też używać homerula co do wartości bo to niepotrzebne gmatwanie prostej mechaniki (zwłaszcza jakby przyszło np. do kradzieży i konieczności rozmieniania z innymi graczami itp. sytuacji).

Pomyślimy, może się skuszę na Essen przy okazji premiery nowego dodatku - szkoda, że nie ma o nim żadnych nowych informacji...
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: idzi »

Bruno pochwalił się nowym zdjęciem dodatku. Mythical Monuments, MSRP: $14.99

Obrazek


Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 sie 2016, 08:39 przez idzi, łącznie zmieniany 1 raz.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

Raczej minidodatku ;) sądząc po zawartości: 10 monumentów w postaci kart i figurek oraz instrukcja.
Ale jeżeli po zbudowaniu 2 dowolnych budynków (o ile grają wszystkie na raz a nie co grę inne) dostajemy bardzo użyteczną zdolność to nawet pomimo niewielkiej zawartości wpływ na grę może być bardzo duży. " If the Great Citadel of Ares stands on one of your islands, it prevents that island from being invaded by land, air, or sea, as long as at least one Troop is stationed there. With the University of Athena, you can recruit as many Philosophers in a single turn as you can afford—which makes it possible for you to build Metropoles quickly. The Great Lighthouse of Poseidon rescues ships that are destroyed in battle and returns them to a safe harbor so you can deploy them in a future fight. Other Monuments enable you to trigger Mythological Creatures, gain Troops for free, or cheaply recruit Philosophers and Priests."
Turnavine

Re: Cyclades

Post autor: Turnavine »

Jaram się jak Klytios!

Ciekawe jest to, że specjalne budynki zachowują swoje zasady kiedy stają się składowymi metropolii.
Trochę szkoda, że pudełko w tej chwili nie za bardzo pasuje do poprzednich (choć na węższej ściance grafika wygląda już standardowo).
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: REBEL.pl »

idzi pisze:Bruno pochwalił się nowym zdjęciem dodatku. Mythical Monuments, MSRP: $14.99

Obrazek
Spoiler:
Przygotowania polskiej instrukcji trwają :) Dodatek w wersji multijęzycznej będzie miał także polską wersję językową.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Cyclades

Post autor: wirusman »

Następny dodatek, nie będzie już za dużo dodatkowych zasad?
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Cyclades

Post autor: Marx »

Zasadniczo nie rekomendowane jest łączenie Hadesu z Tytanami, więc może i ten dodatek jest zalecany dołączać osobno.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Turnavine

Re: Cyclades

Post autor: Turnavine »

E, tam z tymi rekomendacjami. Jak komu pasuje można łączyć moduły i się one swobodnie łączą - jedynie "wsteczne" z Tytanów mogą wymagać czasem jakichś dodatkowych zasad. Ja grałem kilka razy ze wszystkimi dotychczasowymi i dobrze to funkcjonowało (a może bardziej dyplomatycznie: moja ekipa nie narzekała, nie było przypadkowych zwycięstw).
W tym wypadku łączenie specjalnych metropolii z monumentami może tworzyć ciekawe połączenia, ale wolałbym to ograć niż gdybać o tym co na papierze. ; )

Zasadniczo to tylko dokładanie kolejnych zmiennych, ale wciąż nie jest to jakiś wielki mózgożer nie do ogarnięcia czy w drugą stronę, wielki chaos. Przynajmniej u mnie wytykanie kolejnych kombosów i przewidywanie ruchu to połowa zabawy, a i nie ma o dziwo paraliżu decyzyjnego (a to ci sami ludzie co potrafią poprzedłużać Rum&Bones, i o zgrozo, TI).

Cieszy mnie, że ten tytuł po wielu latach wciąż otrzymuje takie modułowe rozszerzenia - "a może tym razem zagrać z tym i tym...". ; )
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

Turnavine pisze:Ciekawe jest to, że specjalne budynki zachowują swoje zasady kiedy stają się składowymi metropolii.
Pewnie nie. I pewnie nie będzie "wydawania reszty" jeśli całego monumentu nie wbudujesz w metropolię.
Turnavine pisze:Trochę szkoda, że pudełko w tej chwili nie za bardzo pasuje do poprzednich (choć na węższej ściance grafika wygląda już standardowo).
Pudełko będzie mniejsze (1.45 x 5.00 x 6.97 in.) od podstawki (13.50 x 11.38 x 16.00 in.) to i tak się nie spasują.
Turnavine

Re: Cyclades

Post autor: Turnavine »

?
Co do pierwszej kwestii to:

"As part of a Metropolis, a Monument retains its unique ability, making it easier for you to construct—or take over—the second Metropolis that you need to win. "

Dlatego też nie napisałem tego w formie pytania, a stwierdzenia, że jest to ciekawe. ; )

Co do drugiej - ja pisałem o grafikach, wyraźnie to zaznaczyłem w cytacie, który sam podajesz. ; D
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

Co do zasad to przed Essen możemy sobie jedynie wszyscy pogdybać;) A jeśli chodzi o niedopasowanie pudełka to chodziło mi o to, że graficzne niedopasowanie to pikuś przy tym, że pudełka są różnych rozmiarów.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Cyclades

Post autor: KrzysiekL »

Matti_C pisze:Co do zasad to przed Essen możemy sobie jedynie wszyscy pogdybać;) A jeśli chodzi o niedopasowanie pudełka to chodziło mi o to, że graficzne niedopasowanie to pikuś przy tym, że pudełka są różnych rozmiarów.
To chciałbyś takie wielkie pudło na kilka figurek? ;)

Malutkie powinno spokojnie wejść do tego od podstawki...
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Cyclades

Post autor: wirusman »

Mi ledwo mieści się Hades z tytanami plus 2 plansze i instrukcje.
Ostatnio zmieniony 11 sie 2016, 13:29 przez wirusman, łącznie zmieniany 1 raz.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Cyclades

Post autor: KrzysiekL »

wirusman pisze:Mi ledwo mieści się Hades z tytanami plis 2 plansze instrukcje.
Ale wtedy Cię raczej nie interesuje wielkość pudełek od dodatków raczej. ;)
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

wirusman pisze:Mi ledwo mieści się Hades z tytanami plis 2 plansze instrukcje.
Ja mam w pudle od podstawki ale z wkładem od Tytanów bo jest niższy. Mieści się wszystko co wyszło: Hades, Hekate, Tytani, dodatkowe kości, C3K , nawet z figurkami z Kemeta. Wszystkie karty zakoszulkowane. Wszystko poza kartami w strunówkach.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Cyclades

Post autor: wirusman »

Matti_C pisze:
wirusman pisze:Mi ledwo mieści się Hades z tytanami plis 2 plansze instrukcje.
Ja mam w pudle od podstawki ale z wkładem od Tytanów bo jest niższy. Mieści się wszystko co wyszło: Hades, Hekate, Tytani, dodatkowe kości, C3K , nawet z figurkami z Kemeta. Wszystkie karty zakoszulkowane. Wszystko poza kartami w strunówkach.

Masz kemeta, czy w magiczny sposób dorwałeś same figurki ?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: Bary »

Kurczę, gra kusi mnie niezmiernie tematyką, ale fakt, że w opinii części graczy/recenzentów wymaga dodatku Hades, aby rozwinąć skrzydła, trochę mnie zniechęca. Wiecie coś może czy aby nie trwają pracę na jakąś drugą edycją, która być może naprawi pewne niedostatki obecnej (zaznaczam, że w tytuł nie grałem i być może błądze w moim obecnym przeświadczeniu)?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Rocy7 »

Bary pisze:Kurczę, gra kusi mnie niezmiernie tematyką, ale fakt, że w opinii części graczy/recenzentów wymaga dodatku Hades
niekoniecznie musi być Hades IMHO Tytani ciekawiej zmieniają grę i niwelują największy problem z podstawki ruch głównie dzięki Aresowi.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

Kemeta mam, ale tyle samo razy graliśmy tymi figurkami w Cyklady co w Kemeta, więc przeważnie nie pamiętam w którym pudle są ;) Dodatku Ta-seti jeszcze nie odebrałem. Cyklady bez Hadesa są takie jakieś niepełne i bardzo przewidywalne. Hades dodaje tyle różnych dróg do zwycięstwa że wg mnie to dodatek z kategorii "must have". Z Tytanów najbardziej lubię moduł ze specjalnymi zdolnościami metropolii. Pełną wersję Tytanów (z Kronosem Tytanami i mapą kontynentalną) gramy jedynie gdy musimy bo jest nas sześciu.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: Bary »

Czyli jednak coś w tym jest, że sam core daje uczucie niedosytu.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Cyclades

Post autor: Jacek_PL »

Bary pisze:Czyli jednak coś w tym jest, że sam core daje uczucie niedosytu.
Ja tam nic takiego nie odczuwam, nie grałem z dodatkami, ale sporo grywam w samą podstawkę i nie widzę jakiś braków ani nie odczuwam potrzeby zakupu jakiegokolwiek dodatku.
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Wassago »

Jak zagra się z Hadesem, to już się potem nie chce grać w samą podstawkę ;)
ODPOWIEDZ