Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Cyclades

Post autor: misioooo »

Cyklady to bardzo dobra gra jest. Kup, pograj. Jak zaczniesz odczuwać znudzenie kup dodatek. Polecam jednak Tytanów.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Turnavine

Re: Cyclades

Post autor: Turnavine »

Cyklady warto ograć samemu w różnych kombinacjach bo każdemu pasuje co innego, jedni narzekają, że w podstawce czeka się jedynie na Pegaza (co u mnie w grupie się nie sprawdza bo np. w tegorocznych rozgrywkach nikt kto wygrał nie korzystał z tego potwora choć pojawiał się w grze). Inni z kolei w Hadesie nie lubią Hadesa, w Tytanach np. przedmiotów czy skrętu w bardziej bitewne aspekty gry, a jeszcze inni nie rekomendują łączenia wszystkich dodatków (a ja polecam ; ) ).
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Cyclades

Post autor: Marx »

@Bary, sama podstawka moim zdaniem jest fajna i klimatyczna, natomiast ma pewne mankamenty. Jest ograniczony ruch, który z kolei dzieli się na ruch floty oraz jednostek naziemnych, słabe wykorzystanie potencjału mitycznych potworów i losowość (w tym szczególnie karta pegaza, która potrafi przegrać grę). Ale jeśli lubisz klimat Antycznej Hellady, area control i ładne plansze, to bardzo zachęcam :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 968
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Cyclades

Post autor: krecilapka »

Dopóki się nie zagra z dodatkiem, Cyklady wydają się być gra jak najbardziej kompletną. Są rzeczy doskwierające - jak właśnie polowanie na kartę pegaza przez kogoś zabunkrowanego na 1 wyspie, co umożliwi mu skonczenie gry. Ale fun z rozgrywki pozostaje. Ma ona swoje uroki i tyle. Bardzo solidna licytacja i konieczność kombinowania opłacalności inwestycji pozostaje :). To nie tak ze dodatek czyni te grę kompletną. Dodaje nowe opcje i tyle.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Wassago »

Używał ktoś Kronosa i tytanów oraz artefakty z Tytanów do gry na wyspach z podstawki?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Cyclades

Post autor: Fojtu »

krecilapka pisze:Są rzeczy doskwierające - jak właśnie polowanie na kartę pegaza przez kogoś zabunkrowanego na 1 wyspie, co umożliwi mu skonczenie gry.
My ze znajomymi gramy po prostu bez pegaza i jest znacznie przyjemniej :)
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Szaweł »

To kiedy ten dodatek? ;)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Turnavine

Re: Cyclades

Post autor: Turnavine »

Obstrukcja insługi:

http://matagot.com/IMG/pdf/Cyclades_Mon ... _EN_OK.pdf

Nie ma kombosów w ramach metropolii. ; )
SirSowa
Posty: 133
Rejestracja: 11 lis 2013, 09:32
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Cyclades

Post autor: SirSowa »

A propos Cyklad i Kemeta orientuje się ktoś gdzie byłbym w stanie dostać figurki do Kemeta? (mam Cyklad z crossover)
Moja Kolekcja
Dotychczasowe transakcje:
- Zakup World of Warcraft: The Board Game - Dzieniu; Lords of Hellas - virco; Fanowskie dodatki do 7 Wonders - aigimig
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Wassago »

SirSowa pisze:A propos Cyklad i Kemeta orientuje się ktoś gdzie byłbym w stanie dostać figurki do Kemeta? (mam Cyklad z crossover)
Kupując grę Kemet. Niestety, nie ma w normalnej sprzedaży samych figurek. I tak samo to wygląda w drugą stronę, czyli figurki z Cyklad do Kemeta.
Turnavine

Re: Cyclades

Post autor: Turnavine »

https://twitter.com/EditionsMatagot/sta ... 3107210240

Promos do nowego dodatku. Karty jak i grafiki wyglądają świetnie i świeżo moim zdaniem - może tylko te drugie pachną bardziej Kemetem niż grecką wyspą. Mam tylko nadzieję, że jeśli znaczniki ruin to kolumny to nie będą szare bo to może się pomylić ze znacznikiem Hekate (ew. można zawsze kłaść na boku..., ale mój wewnętrzny esteta będzie płakał ; D).
Wygląda na to, że Apollo rozstawia ruiny co sprawia, że jest on jeszcze ciekawszą opcją na początek gry.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Cyclades

Post autor: wirusman »

To już dwa nowe dodatki w tym roku
Turnavine

Re: Cyclades

Post autor: Turnavine »

O tyle o ile, Matagot przygotował za mało i już w czwartek ludzie nie mogli odebrać preorderów bo już niczego nie było na stanie - a do tego plączą się w zeznaniach czy później promos będzie dostępny czy nie. Bardzo nieprofesjonalnie.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Cyclades

Post autor: kaszkiet »

Jak to jest z dodatkami do Cyklad?
Czy trzeba wybrać Hades lub Tytanów do danej rozgrywki, czy można grać z oboma na raz?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyclades

Post autor: donmakaron »

Można z oboma na raz, ale to ostra jazda bez trzymanki. Hades nie był projektowany pod grę z planszą z Tytanów oraz ilość wojska i pieniędzy, jakie się tam pojawiają. Podobnie Plansza z wyspami potrafi się wymknąć spod kontroli, gdy gramy z Tytanami. U nas sprawdził się zestaw full Hades + Kratos i Tytani + nowe metropolie na planszy z wyspami (ale bez turbo artefaktów, no i nie na planszy "kontynentalnej"), choć trudno to było ogarnąć rozumem ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Cyclades

Post autor: warlock »

Ostatnio coraz mniej chętnie wyciągam Hadesa na stół - ten dodatek wprowadza dużo wyjątków i drobnych zasad, które zaburzają elegancję podstawki. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy tłumaczy się grę nowym graczom.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Cyclades

Post autor: Deem »

warlock pisze:Ostatnio coraz mniej chętnie wyciągam Hadesa na stół - ten dodatek wprowadza dużo wyjątków i drobnych zasad, które zaburzają elegancję podstawki. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy tłumaczy się grę nowym graczom.
Niestety lekka komplikacja zasad jest ceną za wprowadzenie muts-have jakim jest Hades. Bez niego Cyklady są niedynamiczne i zamulające.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Cyclades

Post autor: warlock »

Jak gram z ludźmi, którzy ogarniają grę, to wyciągam go w 10/10 przypadków ;). Ale ostatnio ciągle w grupie jest ktoś nowy, a wtedy Cyklady tłumaczy się zdecydowanie za długo...
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Cyclades

Post autor: Marx »

W Hades nie miałem okazji zagrać, wciąż czekając na dodruk i wahając się czy po niego sięgnąć, ale i Tytani mają trochę więcej tych drobnych urozmaiceń wydłużających czas tłumaczenia. Z tego co pamiętam po lekturze instrukcji Hadesu, to są tam dodatkowe elementy, które można również tylko częściowo dołączyć do gry np. już z Tytanami. Może to jest jakimś rozwiązaniem.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Cyclades

Post autor: warlock »

Modułowy charakter Hadesa jest akurat jego wielką zaletą ;).
Turnavine

Re: Cyclades

Post autor: Turnavine »

Raz tłumaczyłem Cyklady z Tytanami komuś nowemu - gracz znający nowoczesne planszówki, ale grający rzadko. Faktycznie nie szło to tak płynnie jak przy podstawce, ale ostatecznie nawet wygrał (no i tłumaczenie nie trwało więcej niż dziesięć minut).
W każdym razie nawet jeśli ktoś raz grał w podstawkę to według mojego doświadczenia później dość łatwo tłumaczyło się dodatki, dlatego zrzucałbym to na karb ekipy niż przerostu formy nad treścią w kwestii zasad. Zwłaszcza, że są na tyle modułowe, że nie trzeba ich wysypywać przed biednym graczem tylko wprowadzać powoli - ostatnio graliśmy np. w Hadesa bez Hadesa, dość przyjemna i odmienna rozgrywka.

A w grę ze wszystkimi dodatkami grałem dwukrotnie i było mnóstwo kmin związanych z wykorzystywaniem kombinacji zasad, szachowaniem się, gra nie była za krótka, ale też nie była specjalnie długa. Moim zdaniem swobodnie można to wszystko ogarnąć, zależności są proste, a dane do kalkulacji widoczne od ręki (prócz złota oczywiście i ew. ukrytego artefaktu).
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: mko13 »

donmakaron pisze: U nas sprawdził się zestaw full Hades + Kratos i Tytani + nowe metropolie na planszy z wyspami (ale bez turbo artefaktów, no i nie na planszy "kontynentalnej"), choć trudno to było ogarnąć rozumem ;)
Też mam podobne zdanie na temat artefaktów. Możesz dokładniej opisać na czym te warianty polegają? Czy Kratos to literówka i chodzi o Kronosa? Czyli w ogóle nie używanie planszy z Tytanów?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyclades

Post autor: donmakaron »

mko13 pisze:
donmakaron pisze: U nas sprawdził się zestaw full Hades + Kratos i Tytani + nowe metropolie na planszy z wyspami (ale bez turbo artefaktów, no i nie na planszy "kontynentalnej"), choć trudno to było ogarnąć rozumem ;)
Też mam podobne zdanie na temat artefaktów. Możesz dokładniej opisać na czym te warianty polegają? Czy Kratos to literówka i chodzi o Kronosa? Czyli w ogóle nie używanie planszy z Tytanów?
Tak - chodziło o Kronosa. Pomyliłem bajki. O które warianty się rozchodzi?
Plansza z Tytanów nam się nie podobała. Gra przestaje być cykladowa, licytacje nie są tak ważne, kasa przewala się wiadrami, armie przechodzą z jednego końca planszy na drugi bez problemu. Jest intensywniej (co bardzo mi się podobało już w Hadesie), ale jakoś nie tak. Konieczność korzystania ze statków na planszy z wyspami w moim odczuciu czyni licytację ważniejszą i ciekawie ustala tempo akcji.
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: mko13 »

donmakaron pisze:
Plansza z Tytanów nam się nie podobała. Gra przestaje być cykladowa, licytacje nie są tak ważne, kasa przewala się wiadrami, armie przechodzą z jednego końca planszy na drugi bez problemu. Jest intensywniej (co bardzo mi się podobało już w Hadesie), ale jakoś nie tak. Konieczność korzystania ze statków na planszy z wyspami w moim odczuciu czyni licytację ważniejszą i ciekawie ustala tempo akcji.
Miałem podobne odczucia, ale nigdy nie grałem Tytanami na podstawowej planszy. I też artefakty uważałem za mocne.
Czyli gracie Tytani na podstawce+ Hades i bez artefaktów? A graliście w takim wariancie tylko bez Hadesa?
Możessz opisać wrażenia z takiej gry? Napisałeś, że ciężko ogarnąć rozumem? Czyli zbyt duży chaos?
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Cyclades

Post autor: pwitkows »

Jak wygląda kwestia wydania PL. Z tego co widzę to gra jest niezależna językowo. Czy jest różnica w jakości kart itp. czy różnica to tylko kwestia instrukcji ?
ODPOWIEDZ