Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: kwiatosz »

Jeśli odpowiadał student to mają czas do końca września ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
marioosh
Posty: 150
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:53
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: marioosh »

Na profilu FB Rebel w jednym z komentarzy podali informację, że Cyklady pojawią się na początku jesieni. Czyli teoretycznie może to być jeszcze we wrześniu… :)
Teraz mam podpis zgodny z regulaminem, krótszy niż 4 linijki i bez linku do mojego prywatnego bloga...
Ksara84
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2015, 17:45

Re: Cyclades

Post autor: Ksara84 »

Planuję kupić Cyklady, będę grać głównie w 2 osoby. Chcę od razu kupić dodatek - który polecacie biorąc pod uwagę rozgrywki dwuosobowe?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Cyclades

Post autor: Pixa »

Nie polecamy Cyklad dla rozgrywek w dwie osoby ;-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: mko13 »

Ja mam i Hadesa i Tytanów i polecam bardziej Hadesa. Zgadzam się, że w Tytanach artefakty psują balans. W Hadesie nie lubimy jedynie Hadesa i gramy bez niego, ale bohaterowie, przedmioty etc są super. Tytanami niestety trochę się zzawiedlismyy, bo gra stała się krótsza i bardziej losowa.
Ksara84
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2015, 17:45

Re: Cyclades

Post autor: Ksara84 »

Czytałam różne opinie na temat wariantu dwuosobowego, ale mimo wszystko chciałabym spróbować i mam nadzieję, że się nie zawiodę :wink:
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Cyclades

Post autor: Pynio »

Można ten temat połączyć z pytaniami i wątpliwościami? Nie wiadomo gdzie pytać o Cyklady...
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: powermilk »

Ksara84 pisze:Planuję kupić Cyklady, będę grać głównie w 2 osoby. Chcę od razu kupić dodatek - który polecacie biorąc pod uwagę rozgrywki dwuosobowe?
Hades, bo Tytani są od 3 ;).
pioma10
Posty: 298
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Cyclades

Post autor: pioma10 »

powermilk pisze:Hades, bo Tytani są od 3 ;).
Zawsze można grać dwoma nacjami :).
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Cyclades

Post autor: Wothan »

Czy dysponuje ktoś może dobrej jakości skanem arkusza z opisem potworów? Zapodział mi się gdzieś... Rebel nie udostępnił, na BGG nie widzę. Poproszę na nottolv@gmail.com . Z góry dzięki!
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Cyclades

Post autor: wirusman »

Ja miałem z bgg.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Cyclades

Post autor: Wothan »

wirusman pisze:Ja miałem z bgg.
Patrzyłem, nie ma wersji po polsku.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Cyclades

Post autor: Wothan »

Wothan pisze:
wirusman pisze:Ja miałem z bgg.
Patrzyłem, nie ma wersji po polsku.

Nieaktualne. Dostałem skany od użytkownika michcic. Wielkie Dzieęki!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Cyclades

Post autor: warlock »

CYKLADY - recenzja
Autopromocji bloga ciąg dalszy - na celowniku Cyklady ;)
Turnavine

Re: Cyclades

Post autor: Turnavine »

[/quote](...) jednakże (ze względu na chęć zachowania niezależności językowej) ogranicza się ono jedynie do symboli, które dla początkujących mogą nie być zrozumiałe[/quote]
Osobiście nawet po wielu latach gry nigdy z tego nie korzystam, bo faktycznie nie wszystkie piktogramy są czytelne, ale nie poznałem nikogo (nawet planszówkowych laików) kto by się nie połapał co i jak w grze po dwóch trzech turach. Funkcje potworów zawsze tłumaczę kiedy wykładam karty na wszelki wypadek. W każdym razie to bardzo duży akapit w recenzji, który tłumaczy, że czegoś nie ma, chociaż jest, ale mimo, że jest to może nie być przydatne. ; )
Trochę niefortunnie sformułowany jest ten minus na końcu bo karta pomocy per se jest dostępna dla każdego gracza. Problem w tym, że może nie być czytelna, a zależnie od graczy może też być kompletnie zbędna.

Osobiście uważam też, że zielony to kolor trzeciego gracza, a nie piątego. ; D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Cyclades

Post autor: warlock »

Zgadzam się, mogłem to napisać zwięźlej ;). Trochę za bardzo skomplikowałem prostą rzecz ;).

Ale w kwestii minusika - wiem, że teoretycznie każdy gracz ma "kartę pomocy" na zasłonkach, ale nawet zakładając, że byłaby super czytelna, to grając np. na podłodze musiałbyś przyłożyć policzek do parkietu żeby to przeczytać :D Nie podniesiesz zasłonki, bo ujawnisz złoto :). Także bronię swojej opinii w kwestii tylko jednej karty pomocy (podobnie sprawa ma się z Kemetem).

Ja tez zawsze "na bieżąco" tłumaczę potwory, ale niektórzy gracze wolą wiedzieć, co ich może spotkać w kolejnych rundach ;). Ciągłe pożyczanie sobie jedynej kopii karty pomocy jest uciążliwe ;)

Co do koloru gracza - wg instrukcji zielony rozstawia się dopiero przy 5 graczach :)

Dzięki za przeczytanie recenzji ;). Niedługo zabiorę się za Hadesa.
serafin098
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2011, 14:16
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Cyclades

Post autor: serafin098 »

Nie rozumiem "nieoczekiwanego wejścia Pegaza". Stwory wymienia się przed licytacją - więc jak najbardziej oczekiwane wejście - rozpoczyna się wtedy zażarta walka o pierwszego boga.
Ewentualnie Zeus może to zrobić, ale wiąże się to z dużym nakładem hajsu, więc bardzo rzadko jest to nieoczekiwane :)
Dodatkowo nie rozumiem minusa za zbudowanie pierwszej metropolii - to problem 99% tego typu gier :) "Bij leadera"
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Cyclades

Post autor: warlock »

serafin098 pisze:Nie rozumiem "nieoczekiwanego wejścia Pegaza". Stwory wymienia się przed licytacją - więc jak najbardziej oczekiwane wejście - rozpoczyna się wtedy zażarta walka o pierwszego boga.
Ewentualnie Zeus może to zrobić, ale wiąże się to z dużym nakładem hajsu, więc bardzo rzadko jest to nieoczekiwane :)
Pegaz pozyskany ze zdolności Zeusa przychodzi znacznie częściej niż może się wydawać :) (takie mam doświadczenia z moich partii). Zresztą - ja nie twierdzę, że ta karta czyni grę "zepsutą". Po prostu czasem koniec gry przychodzi dość niespodziewanie i w mało satysfakcjonujący sposób. Sam piszesz, że gdy wchodzi pegaz, zaczyna się zażarta walka o pierwszego boga. To chyba nie świadczy najlepiej o działaniu tej karty, skoro każdy chce ją mieć za wszelką cenę, bo potrafi zagwarantować wygraną ;). Możesz spędzić całą poprzednią turę na niszczeniu floty przeciwnika przyległej do wyspy z twoją metropolią i tym samym strategicznie zażegnać inwazję aresa. I co z tego, skoro całe to poświecenie i planowanie niweczy jeden wjazd na wyspę ;).

Ale nie będę się spierał, jeśli w Twojej grupie graczy karta pegaza nie pozostawia lekkiego niesmaku po partii, to ok :). W mojej grupie różnie z tym bywa.
serafin098 pisze: Dodatkowo nie rozumiem minusa za zbudowanie pierwszej metropolii - to problem 99% tego typu gier :) "Bij leadera"
Może właśnie dlatego w recenzjach 99% gier powinien pojawić się za to minus :mrgreen: ?

Cóż, każdy widzi w grach inne mankamenty ;). Reckę piszę od serca i wyłącznie ze swojego doświadczenia, dlatego nie oczekuję, że opinie i doświadzczenia z rozgrywek innych graczy będą się pokrywać ;). Dzięki za przebrnięcie przez recenzję! :)
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Cyclades

Post autor: wirusman »

Bo to jest antyczny stwór. On ma mieć siłę. On ma mieć moc.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Cyclades

Post autor: warlock »

Z tym pegazem jest jak z kobitami, z nimi źle, bez nich niedobrze :D Gdyby wyrzucić tę kartę z gry, rozgrywka coś by straciła.

Hades imo skutecznie eliminuje problem "przegięcia" tej karty ;). Pegaz przeszkadza mi tylko przy graniu w samą podstawkę.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: kwiatosz »

W grupach, w ktorych gralem, pegaz dosc szybko wylatuje z talii I moim zdaniem to wlasciwe go traktowanie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cyclades

Post autor: Dexterus »

Zgadzam się, już zbyt wiele fenomenalnych i zaciętych partii skończyło się bardzo nieklimatycznym "przelotem" na drugi koniec planszy i wjazdem ... khem khem, od tylca. Perseusza jeszcze bym zostawił, bo to heros i nie da się go odpalić od razu, najszybciej dopiero rundę później.

Zresztą, karta ta tak już weszła do klasyki, że na różnego rodzaju manewry brutalnie kończące gry mawiamy "zrobić Pegaza" (jak choćby ostatnio w Forbidden Stars, gdy Eldar przedostał się na drugi koniec planszy i darmo zdobył ostatni cel).
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Peter128 »

Czy wiadomo coś może na temat tego, kiedy Cyklady mogą wrócić do sklepów?
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Cyclades

Post autor: Shogman »

Peter128 pisze:Czy wiadomo coś może na temat tego, kiedy Cyklady mogą wrócić do sklepów?
Podobno dodruk jest już w produkcji, więc pewnie za kilka tygodni Cyklady wrócą na półki. :wink:
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 964
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 666 times

Re: Cyclades

Post autor: Bart Henry »

Zdaje się, że już są. :)
ODPOWIEDZ