Gry planszowe z IPN

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Gienka
Posty: 19
Rejestracja: 09 wrz 2011, 19:47

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Gienka »

Swoją drogą ta 111 z BGG ma braki. Brakuje tego fajnego działka przeciwlotniczego z wycinki i w zasadach. I tu już jest nie tak jak w 303 że się jedzie na pałe i może coś ustrzeli. Trzeba na początku chmury dobrze rozmieścić przez co za każdym razem plansza jest inna.
Polak musi umiejętnie po ataku przeskoczyć, a uszkodzonym lecieć na lotnisko które zawsze jest w pobliżu i schować się do lasu. Niemiec posiadając 3 bombowce może zaatakować z 2 frontów i rozproszyć siły przeciwnika. Emocjonujące w każdym momencie.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Co do gry 111, to faktycznie działko przeciwlotnicze występuje jedynie w prototypie wielkoformatowym. Jeszcze muszę je potestować, bo mechanika obrony przeciwlotniczej ma kluczowe znaczenie dla zbalansowania całości i z pierwszych testów wynika, że danie jej zbyt dużych możliwości może mocno przechylić balans na stronę polską. Ze względu na format prototypu rzadko mam okazję go rozkładać :)

A grę być może IPN wyda w pudełku. Dzięki za głosy zachęty, z pewnością są argumentem na "tak". Znając życie to pewnie w 2014 roku z okazji okrągłej rocznicy...
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: draco »

Karol Madaj pisze:Znając życie to pewnie w 2014 roku z okazji okrągłej rocznicy...
wybuchu I Wojny Światowej? :wink:
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Witold Janik »

"Tak jest! Trzydziestej pierwszej, okrągłej rocznicy!" :twisted:
cytat z filmu "Miś"
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Gienka
Posty: 19
Rejestracja: 09 wrz 2011, 19:47

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Gienka »

Karol Madaj pisze:Co do gry 111, to faktycznie działko przeciwlotnicze występuje jedynie w prototypie wielkoformatowym. Jeszcze muszę je potestować, bo mechanika obrony przeciwlotniczej ma kluczowe znaczenie dla zbalansowania całości i z pierwszych testów wynika, że danie jej zbyt dużych możliwości może mocno przechylić balans na stronę polską. Ze względu na format prototypu rzadko mam okazję go rozkładać :)

A grę być może IPN wyda w pudełku. Dzięki za głosy zachęty, z pewnością są argumentem na "tak". Znając życie to pewnie w 2014 roku z okazji okrągłej rocznicy...
Niemcy:
+Przewaga samolotów
+Szybkość myśliwców
Polska:
+Przewaga lotnisk i lasów
+Przewaga zwrotności samolotów
+Pomoc chmur
ewentualnie działko.

W sumie racja. Jednak 2 samoloty więcej i możliwość ataku z trzema kostkami to jest dość znaczna przewaga. Gra po prostu wymaga testów.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Dwie informacje:

1. Gra 111 ma już swój mini profil na BGG:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/113656/111

Można tam pobrać całość w print&play. W wyniku testów skłaniam się ku opinii, że lepiej ograniczyć Niemców do jedynie dwóch bombowców na starcie, więc można i tak spróbować.

2. Videorecenzja gry Awans w Polskim Radiu (sic!):
http://www.polskieradio.pl/10/482/Artyk ... iem-Polski
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Na naszej stronie są już instrukcje do dwóch nowych gier w ofercie IPN: „111” i „ZnajZnak – Pamięć”
http://pamiec.pl/portal/pa/1501/Gry.html

Uroczysta premiera gry „111” odbędzie się w Warszawie na "Przystanku Historia" 6 września.

W połowie sierpnia trafią też do sprzedaży dodruki:
3. wydanie „303” i 2. wydanie „Pamięć ‘39”.

Trzecia edycja „303” nie różni się niczym od poprzednich dwóch edycji poza nieco odświeżoną grafiką na planszy.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Ruszyła druga edycja bezpłatnej dystrybucji gry ZnajZnak:

http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2013/cent ... storycznej

Zachęcając znajomych nauczycieli warto przesłać link do ostatniej recenzji:
http://piratnaplanszy.blogspot.com/2013 ... -twoj.html
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Może kogoś zainteresuje, że do wygranie w wielkim konkursie fotograficznym jest ponad setka gier IPN.
Info wklejam poniżej:

Konkurs fotograficzny „Pamięć w obiektywie”!

„Pamięć w obiektywie” to konkurs organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, w którym zachęcamy do robienia zdjęć miejsc pamięci. Każdy z Was, może wziąć w nim udział. Trzeba spełnić jedynie trzy warunki:
1. Zrób zdjęcie miejsca pamięci związanego z walką o niepodległość Polski do 1989 roku.
2. Zaloguj/zarejestruj się na portalu facebook.com, wejdź do naszej aplikacji konkursowej (https://www.facebook.com/eduipn/app_1401325796750853) i dodaj zdjęcie.
3. Nadaj tytuł swojej fotografii i opisz w kilku zdaniach (max. 2000 znaków) co przedstawia, jakiego wydarzenia lub osoby dotyczy i kiedy zostało wykonane.

Fotografie można zgłaszać do 31 października 2013 r. wyłącznie za pośrednictwem naszej aplikacji konkursowej – aplikacja jest całkowicie bezpieczna. Najlepsze prace wybierze Komisja Konkursowa (najpóźniej 29 listopada 2013 r.), ale też społeczność facebookowa poprzez głosowanie na najlepszą fotografię. Głosowanie użytkowników rozpocznie się 4 listopada i zakończy 22 listopada 2013 r.



Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody! Czeka na Was kilkaset gier i publikacji wydawanych przez IPN, w tym także Kolejka - Gra Roku 2012 i chyba najpopularniejsza polska planszówka.

Weź aparat lub telefon, zrób zdjęcie i wygraj!

Aplikacja konkursowa i regulamin konkursu dostępne są na fanpage’u Strefa Edukacyjna IPN (http://www.facebook.com/edu.ipn), zakładka „Konkurs”.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Pixa »

Karol Madaj pisze:Ruszyła druga edycja bezpłatnej dystrybucji gry ZnajZnak:
Kiedy bedzie wysylka? Moja szkola byla 5 na liscie i ciagle nie dostalem mejla z potwierdzeniem wysylki.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Odkopuję wątek: na stronie http://www.pamiec.pl/gry pojawiły się uaktualnienia i zapowiedzi.
Krótko: w maju rocznicowa edycja "ZnajZnak - Monte Cassino", około czerwca dodruk "111" a w trzecim kwartale "Reglamentacja. Gra na kartki".
Nakład VII wydania "Kolejki" został wyczerpany. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się wydrukować kolejny. "Ogonka" w tym roku raczej nie będzie.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Na stronę http://www.pamiec.pl/montecassino wrzuciliśmy bogato ilustrowane broszury na temat bitwy oraz instrukcję, zapraszam do lektury. Premiera ZnajZnak - Monte Cassino odbędzie się 17 maja równocześnie w trzech miastach: Cassino, Minneapolis i Warszawie. Grę już można zamawiać w IPN w detalu powinna kosztować trochę ponad 10 pln. Media dopisują, więc 20 800 egz. nakładu mam nadzieję szybko zniknie :)
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: sipio »

Dzisiaj właśnie widziałem zapowiedz "Planszówki o Monte Cassino" w dzienniku Metro.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: WRS »

Broszura zredagowana genialnie!
Kapitalny pomysł z wpleceniem symboli w opowiadaną historię.
Gratuluję!

Aha!
Gra „ZnajZnak – Monte Cassino” będzie sprzedawana w trzynastu wersjach kolekcjonerskich oznakowanych na pudełku oraz na kartach literami od A do N. Każde pudełko jest samodzielną grą, ale karty z różnych zestawów można ze sobą mieszać.
Czy to oznacza, że wersje różnią się tylko literką? Czy komplet mam zdobywając 13 pudełek?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Cieszy bardzo odbiór broszury, napracowaliśmy się :)

Duży ZnajZnak miał 13 zestawów dwuosobowych w jednym pudełku. Teraz jest jeden z 13 zestawów w małym pudełku. Żeby zagrać w wiecej osób na raz, dobrze by mieć ze trzy, cztery pudełka. Wszystkie 13 to już tylko dla maniaków ;)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: vojtas »

Wyczuwam Lucasa. :|
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Baartoszz »

Mam pytanie co do ZnajZnak Monte Cassino.

Dzisiaj grałem po raz pierwszy i wystąpiła ciekawa sytuacja. W pewnym momencie miałem 9 kart, a mój przeciwnik jedną no i porównujemy po jednej karcie. Przeciwnik znalazł wspólny symbol, ale nie wiedział co to jest, więc sprawdziliśmy. No i teraz wg zasad (o ile niczego nie przegapiłem) to gracz, który znalazł symbol, ale nie opisał go, musi swoją kartę położyć na swoim stosie i wyjąć kolejną ze spodu. A ponieważ stos składał się z jednej karty, to po prostu zabrał tę kartę do siebie i położył ją z powrotem w miejscu do porównywania - w tym momencie obaj krzyknęliśmy od razu STOP, bo to był ten sam symbol co przed chwilą.

Czy ja zrobiłem wszystko zgodnie z zasadami i już po prostu się czepiam (bo przecież mogę po prostu zmienić kartę skoro mam ich 9 na stosie i grać dalej)? Czy może jednak przegapiłem jakąś zasadę?
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Instrukcja mówi: Rozgrywka kończy się, gdy któryś z graczy nie będzie miał kart w ręku i jako pierwszy wskaże na ostatniej karcie wspólny symbol. W pełnej wersji ZnajZnak jest tu dodatkowa informacja w nawiasie, że "nie musi go nazywać". W skróconej instrukcji do Monte Cassino nie ma nawiasu i faktycznie samo słowo wskaże nie sugeruje wystarczająco mocno, że chodzi o samo tylko wskazanie bez nazywania. Dzięki za uwagę.
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Baartoszz »

Karol Madaj pisze:Instrukcja mówi: Rozgrywka kończy się, gdy któryś z graczy nie będzie miał kart w ręku i jako pierwszy wskaże na ostatniej karcie wspólny symbol. W pełnej wersji ZnajZnak jest tu dodatkowa informacja w nawiasie, że "nie musi go nazywać". W skróconej instrukcji do Monte Cassino nie ma nawiasu i faktycznie samo słowo wskaże nie sugeruje wystarczająco mocno, że chodzi o samo tylko wskazanie bez nazywania. Dzięki za uwagę.
Dzięki, to rzeczywiście rozwiązuje problem. Słowo wskaże jest w zupełności wystarczające, ale zakłada spostrzegawczość czytelnika, której najwyraźniej nie podołałem ;)
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Jakby ktoś był zainteresowany to przyjechały już z Trefla dodruki gier IPN: "303", "111" i "Ogonek". Ceny są śmiesznie niskie. Przy zamówieniu bezpośrednio w IPN 2 egz. "Ogonka" cena wychodzi poniżej 9 złotych za sztukę :shock:
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: vinnichi »

Hej podepniesz link? Nie mogę znaleźć tylko 303 widzę. Dzięki
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

W sprawie wysyłki poza Warszawę najlepiej dzwonić: 22 431 82 88 (i zamawiać póki jeszcze są :) ).
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Z okazji mojego pożegnania z firmą odkopuję ten wątek, by wrzucić mały konkurs dla fanów "Kolejki".

A oto pytanie konkursowe: Daniel Mizieliński, autor fantastycznych bestsellerowych książek graficznych dla dzieci, zgodził się wystąpić na jednej z kart w "Kolejce". Na której?

Odpowiedzi proszę przesyłać na PW przez 24 godziny.

Do wygrania, dla pierwszych 10 osób, zestaw dodatkowych kart (z Ogonka + talia graczy) oraz płyta z filmem "Każdy wie kto za kim stoi" z pierwszego wydania "Kolejki" :)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Neoptolemos »

Karol Madaj pisze: 31 sty 2019, 08:34 Z okazji mojego pożegnania z firmą
What? :o
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
dixie
Posty: 44
Rejestracja: 29 lip 2014, 09:35

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: dixie »

Mamy (bo chyba nie tylko ja;)) nadzieję, że przesympatyczne planszówkowe spotkania na Narodowym jednak będą mogły odbywać się pod jakimś innym szyldem :D
ODPOWIEDZ