Gry planszowe z IPN

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Pan_K »

Karol Madaj pisze: 31 sty 2019, 08:34 Z okazji mojego pożegnania z firmą
Źle się dzieje a państwie duńskim.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Ja też się cieszę na następne Planszówki na Narodowym :) Teraz growo będę bardziej freelancerem, a że kilka moich gier będzie wydanych w tym roku, to mam nadzieję, że się pojawię nie tylko jako gracz.

Przypominam o konkursie cztery posty wyżej. Pula nagród uszczuplona, ale jeszcze są :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: FortArt »

Karol Madaj pisze: 31 sty 2019, 08:34 Z okazji mojego pożegnania z firmą (...)
Dzięki za te wszystkie gry. Byłeś jedynym jasnym punktem w tej mrocznej instytucji.
Powodzenia dalej!
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Lothrain »

FortArt pisze: 31 sty 2019, 10:45 Byłeś jedynym jasnym punktem w tej mrocznej instytucji.
Pozostaje mi się tylko pod tym podpisać. Powodzenia Karol i czekamy na nowe tytuły.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Pan_K »

Na litość Boską - dajcie spokój z polityką.
Znam nieco bardziej "mroczne instytucje". Ale to nie miejsce na takie dywagacje.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: ramar »

FortArt pisze: 31 sty 2019, 10:45
Karol Madaj pisze: 31 sty 2019, 08:34 Z okazji mojego pożegnania z firmą (...)
Dzięki za te wszystkie gry. Byłeś jedynym jasnym punktem w tej mrocznej instytucji.
Powodzenia dalej!
Dzięki za te wszystkie gry. Byłeś jednym z jasnych punktów w tej świetlanej instytucji.
Powodzenia dalej!
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Dziękuję z serca wszystkim za dobre słowa! Miło, że mogłem dostarczyć wielu osobogodzin sensownej zabawy :D
A instytucja jak instytucja, ma wady i zalety. Wiele moich koleżanek i kolegów robi jeszcze dobrą robotę choć w innych obszarach.

Tym co doszli niedawno przypominam o konkursie na 18 stronie wątku.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Legun »

Karol Madaj pisze: 31 sty 2019, 13:02Dziękuję z serca wszystkim za dobre słowa! Miło, że mogłem dostarczyć wielu osobogodzin sensownej zabawy :D
I ja się przyłączę do podziękowań - byłeś prawdziwym stachanowcem, nic sobie nie robiącym z janusowego oblicza pracodawcy ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

:D

A konkurs już zakończony. Dzięki za liczny udział, wszystkie nagrody wysłane. Odpowiedź, to oczywiście karta "Pomyłka w dostawie".
Co do twarzy występujących na kartach, to jako ciekawostkę napiszę, że wszyscy twórcy "Kolejki" prędzej czy później trafili na karty. Graficzki, Natalia Baranowska i Marta Malesińska umieściły się już w podstawce na kartach "Remanent" i "Lista Społeczna". Mnie dały na "Twarde łokcie" a Andrzej Zawistowski jest na karcie "Znajomości" 8)
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: aspo »

Korzystając z obecności K.Madaja w wątku pozwolę sobie zapytać o losy gry "Przez Żelazną Kurtynę". Pojawi się kiedykolwiek po polsku, czy to była jednorazowa, anglojęzyczna edycja?
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

To był jednorazowy czterodniowy projekt i nie będzie polskiej edycji. Za mało tam gry by to wydać, ale moja 4-latka bardzo to lubi i domaga się gry regularnie :)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: maciejo »

aspo pisze: 01 lut 2019, 16:08 Korzystając z obecności K.Madaja w wątku pozwolę sobie zapytać o losy gry "Przez Żelazną Kurtynę". Pojawi się kiedykolwiek po polsku, czy to była jednorazowa, anglojęzyczna edycja?
Ja też postaram się skorzystać z obecności K.Madaja i spytam się wprost kiedy szczęśliwi posiadacze gry Niepodległa dostaną poprawioną instrukcję do gry ?
W wątku gry totalne olewnictwo,brak odpowiedzi.
Przed miesiącem krótka notka że cała sprawa potrwa kilka dni,do dziś cisza.
Chciałbym w końcu zagrać i byłbym wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź.
Z góry dziękuję !
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Nie wiem, sprawą "Niepodległej" zajmuje się Łukasz Pogoda. Wysyłałem mu linki do Twoich pytań. Więcej nie mogę zrobić, bo nie mam na to wpływu. Brak wpływu na rzeczywistość w IPN już przestał mnie martwić 8)
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: najata »

maciejo pisze: 12 lut 2019, 20:40 Ja też postaram się skorzystać z obecności K.Madaja i spytam się wprost kiedy szczęśliwi posiadacze gry Niepodległa dostaną poprawioną instrukcję do gry ?
W wątku gry totalne olewnictwo,brak odpowiedzi.
Przed miesiącem krótka notka że cała sprawa potrwa kilka dni,do dziś cisza.
Chciałbym w końcu zagrać i byłbym wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź.
Z góry dziękuję !
Z tego, co pamiętam, coś w rodzaju erraty czy innego uszczegółowienia już dawno wisiało w wątku gry w dziale "pytania o zasady" - i miało być wrzucone na stronę IPN (co się chyba nie stało). Tak czy siak, zerknęłabym tam.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Pozwolę sobie odkopać wątek z okazji opublikowania jednej z bardziej szczegółowych analiz portfolio IPN w dzisiejszym Dzienniku Trybuna (dawnej Trybunie Ludu, od 1948 organu prasowego KC PZPR). Z kronikarskiego obowiązku musiałem o tym wspomnieć w tym wątku :D

Pranie przez Instytut Pamięci Narodowej mózgów dzieci wynika z braku wiedzy policjantów historycznych, czy z cynizmu?

http://trybuna.info/opinie/irytuj-sie-z-ipn/
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 555 times
Been thanked: 924 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Odi »

Karolu, myślę że to jakiś "ściek świadomości", niewart komentowania.
Dla większości planszówkowiczów, ludzi z branży, ale też edukatorów i pracowników muzeów, dokonania IPN na polu planszówkowym (w szczególności Twoje i Twojej ekipy), są oceniane jednoznacznie pozytywnie.

Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1284 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: vinnichi »

Dokładnie. Właśnie pakujemy rzeczy na długi weekend i Kolejka jedzie z nami. Jak wytłumaczyć dziecku frustrację stania w kolejce, pokazać że pewnych rzeczy nie da się pobrać z internetu bo ich nie było? Zagrywając kartę Inwentaryzacja. Piękna gra
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Dzięki Odi i vinnichi! Ja oczywiście traktuję ten tekst bardziej jako komplement. Autor wyraźnie przegapił co nieco z rzeczywistości o czym świadczy ten cytat:

„Za komuny” rządziła gra w Chińczyka, ze znaną wszystkim maksymą „Człowieku nie irytuj się”. Nikt nie wie dlaczego IPN wybrał akurat taki sposób wtłaczania swojej narracji historycznej. Dla Instytutu widać nieważne, że „planszówki” dziś to nisza, dla wąskiej grupki fanów." :lol:
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1391 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Leser »

Próbowałem to przeczytać, ale poddałem się w połowie. Jest jakiś poziom zjadliwego bełkotu, który jestem w stanie przyjąć, ale ten paszkwil daleko go przekroczył. A "wąska grupa fanów" tylko świadczy o poziomie wiedzy i warsztacie dziennikarskim pisarzyny.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Neoptolemos »

Niesamowite, że przy wszystkich słusznych zarzutach, jakie można mieć do IPN, pan Tomasz wybrał akurat chyba najbardziej idiotyczny :D
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: kdsz »

Ale że mu się chciało czytać spisy komponentów tych wszystkich gier! Liczba kart, żetony, karty - kto by mnie zmusił do tego, skoro z założenia wiadomo, że gry są beznadziejne.
Ostatnio zmieniony 02 cze 2021, 12:45 przez kdsz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1284 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: vinnichi »

No i to się właśnie z ludźmi dzieje jak za młodu nie grają w gry planszowe. Gdyby ktoś pokazał Tomciowi Magię i miecz, życie Pana Tomasza byłoby zupełnie inne.... A może wręcz przeciwnie ktoś kazał mu grać aż przejdzie całą grę... Hmmmm
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
MsbS
Posty: 881
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: MsbS »

Karol Madaj pisze: 02 cze 2021, 11:40 [...] w dzisiejszym Dzienniku Trybuna (dawnej Trybunie Ludu, od 1948 organu prasowego KC PZPR). [...]
Ten przytyk akurat sobie mogłeś darować. Bo to argument tej samej wagi, co wypominanie Ci przez autora, że masz dyplom z teologii,
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1391 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Leser »

MsbS pisze: 02 cze 2021, 13:01
Karol Madaj pisze: 02 cze 2021, 11:40 [...] w dzisiejszym Dzienniku Trybuna (dawnej Trybunie Ludu, od 1948 organu prasowego KC PZPR). [...]
Ten przytyk akurat sobie mogłeś darować. Bo to argument tej samej wagi, co wypominanie Ci przez autora, że masz dyplom z teologii,
Jak argument owszem, ale jako informacja już niekoniecznie. Nie każdy musi wiedzieć, jaka jest geneza gazety i że najwyraźniej wciąż pracują tam osoby, którym tęskno do minionego ustroju.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Babik »

Zdobycie dyplomu w danej dziedzinie (teologia, medycyna, filozofia, czy też fizyka) świadczy moim zdaniem o ambicjach i jakimś poziomie intelektualnym, a przede wszystkim pozytywnie wyróżnia. Tego samego nie mogę napisać o byciu tubą propagandową KC PZPR.
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
ODPOWIEDZ