Gry planszowe z IPN

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: aswiech »

MichalStajszczak pisze:
aswiech pisze:"Gra dla dzieci oparta w zasadzie na mechanice "Gesi", cos na ksztalt "Zawiszaka"?. To ostatnie znalazlem, ale o mechanice nic...
Mechanika Gęsi powstała z 500 lat temu (pisałem o tej grze w Numerze 6/7 ŚGP). Polega na tym, że pionek przesuwa się o wynik rzutu kostką, a na polach są różne pozytywne i negatywne zdarzenia.
A mialem napisac: Michale, odpowiedz, prosze:)
Dzieki:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Hippie
Posty: 26
Rejestracja: 07 paź 2009, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Hippie »

Na stronie IPNu można jeszcze znaleźć coś takiego:
http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/737/111 ... iedzi.html
Wydaje się troszkę bardziej rozbudowana od grzybobrania, ba nawet widać pewne elementy ala "Mali Powstańcy" (Swoją drogą czemu jak IPN chce inwestować w planszówki to nie dofinansował tamtej gry? Albo Orła i Gwiazdy?) aczkolwiek pewnie i tak wyjdzie gniot pokroju "Zaczęło się w Polsce"
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Comandante »

ludzie, nic prostszego - tworzcie gry i atakujcie IPN, zeby Wam je wydal

to narzekanie na kazdy temat jest dobijajace

gdyby dofinansowali Orla i Gwiazde, to tez by bylo, ze przekret

jakich gier sie po nich spodziewacie? Czy takie "Dos de Mayo" nie spelnia swojej roli? Wystarczylaby podobna gra na kazdy temat historyczny w Polsce zeby spelnila swoja role - dlaczego maja robic cos bardziej kompleksowego?

zreszta - wolna droga, mozna do nich pisac bezposrednio

tylko juz przestancie ujadac w kazdym watku na tym forum :roll:
Umpapa
Posty: 7
Rejestracja: 30 sie 2009, 00:04

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Umpapa »

Porozumiewałem się z IPN a zwłaszcza z p. Karolem Madajem z Biura Edukacji Publicznej IPN, odpowiedzialnego m.in. za planszówki:
Z pokorą przyjmuję Pana opinię o kłopotach z mechaniką w grach IPN. Nasze
dotychczasowe dwie gry są w istocie prostymi grami i miały w zamierzeniu
przetrzeć biurokratyczny szlak dla bardziej złożonych produkcji. Nie zgadzam
się jednak z Panem, że nikogo nie interesują dziś "lekkie" gry. Ja chętnie
grywam np. w "Babilon" Faiduttiego mimo, że czas gry nie przekracza 5 minut.
W "Awans" grają z powodzeniem dorośli, bo mechanika nie jest aż tak banalna
jak Pan sądzi.

Cel naszych pierwszych gier został osiągnięty i w tej chwili pracuję nad
trzema nowymi projektami, nie licząc wydania z dodatkiem "Marynarka wojenna"
gry "Awans". W planach na ten rok jest familijno-ekonomiczna gra o życiu
codziennym w PRL, szybka losowo-strategiczna gra lotnicza oraz, jeżeli czas
pozwoli, duża gra przygodowa o konspiracji w Warszawie. Mam nadzieję, że
przyjemność z grania będą mieli także dorośli. Oczywiście uświadamiamy
sobie, że tworzenie gier historycznych jest trudne, bo wymaga ścisłego
dostosowania mechaniki do tematu. Zapewniam Pana, że podchodzimy do tematu z
należytą pokorą i nie zamierzamy produkować gier bez playtestów.

(Jeżeli chodzi o grę "Wroniec". Jej wydawcą jest Wydawnictwo Literackie. My
jedynie daliśmy patronat i konsultowaliśmy grę pod kontem merytorycznym. Nie
mogliśmy zmienić mechaniki "chińczyka" za którą teraz dostaje nam się na
forach.)
Zapytałem sie też o możliwość dotowania mojego Maja 1926 (dla przypomnienia http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=161):
Temat niestety wykracza poza nasze zainteresowania wynikające z ustawy o IPN czyli lata 1939-89.
Nic to. :P
Jeżeli gra się ukaże, to chętnie zapewnimy Panu profesjonalną promocję gry w
naszym Centrum Edukacyjnym przy Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
Od lutego chcemy tam ruszyć z "Klubem Gracza" w którym będziemy prezentować
gry dotyczące najnowszej historii Polski. Raz w miesiącu będzie wprowadzana
nowa gra, którą potem będzie można wypożyczyć i pograć w godzinach pracy
naszego Centrum. Na początek idą nasze "Awans" i "Pamieć 39" dla młodszych
graczy, potem, dla nieco starszych, "Twilight Struggle" oraz "Orzeł i
Gwiazda". Do grudnia w Klubie będzie już ponad 12 tytułów.
Tak więc widać, iż:
a) starają się sensownie wydawać nasze pieniądze;

b) człowiek odpowiedzialny za planszówki zna się na rzeczy, grywał w nowości i nie zamierza tworzyć nowych Chińczyków; bywa na naszych forach. (Guess who? :twisted: );

c) będziecie mieli w Warszawie nowy klub do grania.
Gdyby miał Pan kiedyś pomysł na grę z tematycznego przedziału 39-89 proszę o
kontakt.
IPN wyraża zainteresowanie projektami gier planszowych dotyczących Polski w latach 1939-1989, co może być interesujące dla naszych Kolegów.

Jak p. Karol się wyrobi ze swoimi podstawowymi obowiązkami (niezwiązanymi z grami) postara się na naszych forach odpowiadać.
Zgłosi sie do Nataniela z prośbą o tworzenie działu!! :D

I to wszystko.
Całkiem nieźle, jak na publiczną instytucję, nicht war? :D
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: WRS »

Umpapa pisze:Całkiem nieźle, jak na publiczną instytucję, nicht war? :D
Cóż, oby to pierwsze koty za płoty...

Ja dostałem z kolei info od p. Karoliny Jackowskiej
Z przykrością informuję, że Instytut Pamięci Narodowej nie posiada już gry „Wroniec”. Gra była wydana w niewielkim nakładzie, jedynie do celów akcji społeczno-edukacyjnej.
Jeśli to niewielki nakład, to może nie warto sobie tym głowy zawracać...
Alle! Może warto, by P.T. Odpowiedzialne Osoby wiedziały, że jest grupa osób - planszówkowych maniaków - zainteresowana każdym projektem planszówkowym.
A nieprawdą jest, że tylko po to, by krytykować.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Odi »

umpapa ->

Przede wszystkim duży plus dla Ciebie za to, że napisałeś do nich bezpośrednio, zamiast produkować się na forum. To chyba wniosek na przyszłość dla nas wszystkich, że OPRÓCZ dyskutowania na forum, warto zakomunikowac nasze zdanie bezpośrednio instytucji publicznej.
Jak się okazuje, nie każdy urzęnik jest 'urzędasem' 8) Wiem to z autopsji, bo sam pracuję w administracji... :wink:

Z tej zacytowanej odpowiedzi wynika, że mają tam jakiś pomysł i pojęcie. To już bardzo dobrze. Urzędnik nie musi być ekspertem w zakresie każdego z wykorzystywanych przez siebie środków promocji, ale orientować się powinien.

Wszystkim czytającym nas pracownikom IPNu, życzę powodzenia w prowadzonych przez siebie planszówkowych projektach promocyjno-edukacyjnych. I oczywiście zachęcam do dyskusji, żeby uniknąć wątpliwych projektów w rodzaju 'Żołnierze wyklęci' czy 'Zaczęło się w Polsce'
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 395 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Leviathan »

Odi pisze:umpapa ->
Wszystkim czytającym nas pracownikom IPNu, życzę powodzenia w prowadzonych przez siebie planszówkowych projektach promocyjno-edukacyjnych. I oczywiście zachęcam do dyskusji, żeby uniknąć wątpliwych projektów w rodzaju 'Żołnierze wyklęci' czy 'Zaczęło się w Polsce'
Podpisuję się pod tym rękami i nogami.
To dobrze, że taka inicjatywa ma miejsce. Promocja historii przez gry planszowe to zawsze był słuszny kierunek.

Pozostaje nam wierzyć, że kolejne tytuły będą skierowane także do bardziej wymagających odbiorców.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: draco »

Też napisałem do Pana Karola. (Zaczynam się zastanawiać, czy ma sens pisanie per Pan, bo to człowiek w wieku około 30 lat, czyli podpada w forumową średnią.) Nie narzekałem na mechanikę, bo wolę nie oceniać bez przynajmniej przeczytania reguł. Proste gry też bywają dobre i wciągające. Dostałem prawie ta samą odpowiedź, co Umpapa. Do tego został mi zaproponowany wolontariat w IPN, ale na to czasu już nie znajdę. Czekam na nowy klub i jeśli tylko spotkania będą się odbywać w sensownym terminie, to się wybiorę. Zachęcam też innych do przyjścia. Zaprosiłem Pana Karola na spotkania testowe i przyjdzie, więc kontakt został nawiązany i mam nadzieję, że przestaniemy narzekać i społecznie pomożemy lepiej wydawać publiczne pieniądze.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Filippos »

Czy mi się wydaje czy ktoś tu właśnie wyciął kilka postów?
Może by się przynajmniej pochwalił dlaczego :P

draco: Przyznaję się do przesunięcia wątku pobocznego we właściwe miejsce.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Veridiana »

no jak to, przecież to był dłuuuuuuugi ohydny offtop. w dodatku o kulturze bycia :twisted: a fuj!
Przystanek_Historia
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2010, 10:00

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Przystanek_Historia »

Witajcie,
Parę słów we wstępie :D
Pracuję w Instytucie Pamięci Narodowej, a konkretnie w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym IPN. Niedługo nasze Centrum uzyska nie tylko nowe, bardziej atrakcyjne wnętrze ale także nową nazwę (Przystanek Historia). Stąd mój nick. :D
Razem z Karolem Madajem (wraz z BEP), będziemy organizować dni gry historycznej.. :wink:

Stawiamy pierwsze kroki ( prosimy o miłosierdzie :mrgreen: ) jeśli chodzi o organizowanie tego typu spotkań....jesteśmy otwarci na sugestie, porady, wskazówki :mrgreen:

a teraz podaje wiadomości o najbliższym, pierwszym spotkaniu:

Turniej historycznej gry planszowej „Awans” odbędzie się 10 lutego 2010 r. o godzinie 14:30, w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Instytutu Pamięci Narodowej.;Przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie

W programie:

1) prelekcja – dr Andrzej Zawistowski opowie o hierarchii stopni wojskowych w II RP
2) nauka gry – pan Karol Madaj, twórca gry nauczy Cię grać
3) turniej – do wygrania egzemplarz gry

Liczba miejsc ograniczona
Zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mail: agnieszka.leszczynska@ipn.gov.pl
Lub telefonicznie na numer tel. 022 576 30 01

Opis gry:

„Awans” to dynamiczna gra, dzięki której polskie stopnie wojskowe z 1939 roku przestaną być dla Ciebie tajemnicą.
Masz siedemnaście kart, od szeregowca po marszałka Polski. Twoim celem jest kolekcjonowanie naramienników i szybkie wspinanie się po
Szczeblach hierarchii wojskowej.
Uważaj, Twój przeciwnik dysponuje takim samym zestawem kart i nie chce zakończyć kariery jako poborowy. Wymyśl skuteczną strategię, rozpracuj taktykę przeciwnika, zaryzykuj i zostań marszałkiem Polski!

Zapraszamy!! 8)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Veridiana »

Hmm, zawsze mnie kręciły stopnie wojskowe :D może wreszcie jakaś gra historyczna, która mnie zainteresuje. szybka karcianka mile widziana. nie-szybka też.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Filippos »

Ja mam pytanie. Czy jest gdzieś online instrukcja do "Awansu"?
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Odi »

O - fajnie, że będziecie pisać na forum :)

'Miłosierdzie' kazdy nowy użytkownik forum otrzymuje w pakiecie startowym :wink:
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: pomimo »

W obydwie gry made by IPN (w tym oczywiście w Awans) awans można zagrać online na stronie: http://www.1wrzesnia39.pl/portal/39p/1293/8858/Gry.html
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Filippos »

pomimo pisze:W obydwie gry made by IPN (w tym oczywiście w Awans) awans można zagrać online na stronie: http://www.1wrzesnia39.pl/portal/39p/1293/8858/Gry.html
Wszedłem i zagrałem. Leciutka gierka karciana z nutką blefu. Na pierwszy rzut oka decyzyjność minimalna ale jednak jest. Pomysł na grę edukacyjną fajny. Natomiast albo czegoś poważnie nie skumałem albo AI mnie oszukało bo komputer zgarnął układ 4 kart i dostał za niego 15 punktów i wygrał choć zgodnie z instrukcja powinien dostać 4 punkty :o
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: pomimo »

Filippos pisze:
pomimo pisze:W obydwie gry made by IPN (w tym oczywiście w Awans) awans można zagrać online na stronie: http://www.1wrzesnia39.pl/portal/39p/1293/8858/Gry.html
Wszedłem i zagrałem. Leciutka gierka karciana z nutką blefu. Na pierwszy rzut oka decyzyjność minimalna ale jednak jest. Pomysł na grę edukacyjną fajny. Natomiast albo czegoś poważnie nie skumałem albo AI mnie oszukało bo komputer zgarnął układ 4 kart i dostał za niego 15 punktów i wygrał choć zgodnie z instrukcja powinien dostać 4 punkty :o
A nie utworzył jakiś układów z tych kart "na krzyż"? Bo wtedy można z kart wycisnąć więcej punktów.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: surmik »

Na komunie dostałem od wujka książke "Barwa i broń" i przez wiele wieczorów studiowałem stronę ze stopniami wojskowymi :) Wtedy ta gra byłaby dla mnie spełnieniem marzeń :) Teraz to bym z chęcią z synem zagrał (gdybym go miał... ;) )
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Filippos »

pomimo pisze:
Filippos pisze:
pomimo pisze:W obydwie gry made by IPN (w tym oczywiście w Awans) awans można zagrać online na stronie: http://www.1wrzesnia39.pl/portal/39p/1293/8858/Gry.html
Wszedłem i zagrałem. Leciutka gierka karciana z nutką blefu. Na pierwszy rzut oka decyzyjność minimalna ale jednak jest. Pomysł na grę edukacyjną fajny. Natomiast albo czegoś poważnie nie skumałem albo AI mnie oszukało bo komputer zgarnął układ 4 kart i dostał za niego 15 punktów i wygrał choć zgodnie z instrukcja powinien dostać 4 punkty :o
A nie utworzył jakiś układów z tych kart "na krzyż"? Bo wtedy można z kart wycisnąć więcej punktów.
Z instrukcji wynika że mogę zrobić jeden układ kart stopni po kolei ułożonych i wtedy dostaję tyle punktów ile kart miał ten sekwens plus jedną parę za która mam jeden punkt. Z sekwensu 4 kart i pary nijak nie wychodzi więc więcej niż 5 punktów. Może czegoś nie zrozumiałem jeszcze.

15 minut później: Ok. układów mogę robić więcej niż jeden, ale AI znów mnie oszukało zgarniając 20 punktów za 6 kart. Zniechęciłem się :P
Natomiast pomijając źle działającą wersję przeglądarkową muszę przyznać że całkiem fajna, bardzo lekka gierka edukacyjna. :)
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Przystanek_Historia
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2010, 10:00

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Przystanek_Historia »

@ Odi dzięki :)
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: pomimo »

Opublikowałem przed chwilą recenzję IPN-owskiej gry "Pamięć '39".

Link dla zainteresowanych: http://spiellust.net/2010/02/gry-edukac ... enzja.html
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Legun »

Umpapa pisze:Zapytałem sie też o możliwość dotowania mojego Maja 1926 (dla przypomnienia http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=161):
Temat niestety wykracza poza nasze zainteresowania wynikające z ustawy o IPN czyli lata 1939-89.
Nic to. :P
Cóż, jak widać Pamięć Narodowa dość jest krótka ;).
W każdym razie wiadomości, które tu znalazłem, są bardzo zachęcające. Możne IPN byłby zainteresowany wydaniem "Cold War"? ;). Wtedy następnym krokiem byłoby dodanie jakiegoś polskiego akcentu do "Czerwonej Rtęci"? :roll:.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

Ruszył wczoraj Klub Gracza. Napisali o tym na portalu TVN24.

http://www.tvn24.pl/12690,1642591,0,1,z ... omosc.html

p.s.
Z dedykacja dla Filipposa
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Karol Madaj »

"[...]W kolejne drugie środy miesiąca Biuro Edukacji Publicznej IPN planuje pokazać: Pamięć `39, Zaczęło się w Polsce, Awans. Marynarka Wojenna, Memoir `44, Kolejkę, Małych powstańców, 303, Twilight struggle, Orła i gwiazdę oraz Wrońca."

Czy macie jeszcze jakieś pomysły na gry, które można by tam pokazać?
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: Comandante »

Boże Igrzysko - chętnie doślemy egzemplarz pokazowy.
ODPOWIEDZ