Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Roku

Tutaj rozmawiamy o przyznawaniu Nagrody Gra Roku dla najlepszej gry planszowej wydanej w Polsce.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: MichalStajszczak » 06 lut 2016, 02:31

"Znadplanszowi Rozmówcy" uznali, że Gra Roku osiągnęła poziom zera bezwzględnego. Logicznym wnioskiem z tego spostrzeżenia jest to, że JAKAKOLWIEK zmiana MUSI BYĆ zmianą na lepsze.
Moim zdaniem taka całkowita negacja dotychczasowej formuły Gry Roku jest dużą przesadą. Oczywiście zgadzam się z tym, że poza forum nagroda praktycznie nie jest znana, ale nie można np. zarzucać kapitule, że nagradza jakieś kompletne gnioty, a pomija arcydzieła. Przecież to nie kapituła, a gracze nagrodzili "Labirynth The Paths of Destiny". Wydaje mi się, że znacznie częściej na naszym forum były krytykowane werdykty jury Spiel des Jahres niż naszej nagrody.
Podstawowym pytaniem, jakie należy postawić sobie, rozpatrując propozycje zmian, jest: "Do kogo ma być adresowana nagroda?" Czy do kilkuset tysięcy osób, które okazjonalnie grają i kupują gry, czy do kilkuset osób z naszego forum? Ideą, która przyświecała inicjatorom naszej Gry Roku (oprócz Nataniela byli to od dawna już nieobecni na forum Szept i uiek) było propagowanie gier poprzez nagrodę, więc miała trafić do jak najszerszego grona odbiorców, ale niestety wyszło tak, że jest znana głównie na naszym forum. Obawiam się, że niektóre pomysły "Znadplanszowych Rozmówców" mogą ten stan utrwalić. Mam na myśli zwiększenie liczby kategorii, w których przyznawane są nagrody. Dla nie-geeków nagroda "dla gry tematycznej" albo "dla najlepszego spolszczenia" będzie mało zrozumiała. (Przypuszczam, że większość osób, które kupiły grę "Pan tu nie stał", nie ma pojęcia o tym, jak wyglądał jej pierwowzór i nawet chyba nie byłaby tym zainteresowana.) A dla mediów, zarówno papierowych, jak i elektronicznych, znacznie wygodniejsze będzie przedstawienie 3 nagrodzonych gier niż wyjaśnienie, o co chodzi z tymi wszystkimi dziewięcioma kategoriami. Dlatego rozsądnym kompromisem wydaje się przyznać nagrody w 3 kategoriach i tylko o tych nagrodach informować w mediach i tylko te nagrody umieszczać na pudełkach. Natomiast pozostałe 6 potraktować jako wyróżnienia i np. wręczyć wydawcom dyplomy ale informacje o tych wyróżnieniach podać tylko na stronie nagrody i na naszym forum.

Lindal

Post autor: Lindal » 06 lut 2016, 02:41

Brakuje mi w tym wszystkim stanowiska Games Fanatic'a, a dokładniej informacji czy planowane są jakieś zmiany w NGR?
Co prawda temat "naprawy" został podjęty dość szybko, ale pewnie redakcja ma wizję nagrody i odgórne propozycje zdecydowanie mnie interesują.

Zastanawiając się nad zaproponowanymi kategoriami zrobiłem mały eksperyment i przydzieliłem gry z zeszłorocznych kwalifikacji do nowych kategorii. Obawiam się, że w niektórych kategoriach etap 2 mógłby zostać automatycznie pominięty z powodu braku "chętnych", natomiast brakuje mi kategorii Gra Karciana [rozumianej jako gra, w której jedynym nośnikiem zasad [mechaniki] są karty np Summoners Wars, Munchkin] ze względu na pewną unikalną specyfikę tych gier w odróżnieniu od takich, które wykorzystują karty jako jeden z elementów.
Może kategorie powinny być w jakiś sposób dostosowywane do tego co zostało wydane, np wyszło dużo gier opartych na kościach zatem wybierzmy najlepszą grę kościaną?

A porównywanie do Oscarów zamieniłbym na nagrody MTV :P
Wszechobecny i wszędobylski przemysł filmowy ni jak nie da się przełożyć na branżę gier planszowych w Polsce.
Taki Oscar zachęca (lub nie) do obejrzenia tylko filmu, nagroda może mnie przekonać do kupna gry o ile mam już jakieś pojęcie o grach planszowych ale najczęściej będzie używana w sklepach jako dodatkowa forma zachęcenie potencjalnego gracza/klienta. Oscary nie zachęcają do kinematografii, NGR też już nie powinna zachęcać do wpadania w świat planszówek ;)

Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Kontakt:

Post autor: Ink » 07 lut 2016, 00:44

Lindal pisze:Brakuje mi w tym wszystkim stanowiska Games Fanatic'a, a dokładniej informacji czy planowane są jakieś zmiany w NGR?
Stanowisko Games Fanatica przedstawiła raptem kilka wpisów wyżej Veridiana. Cytuję:

"W drugiej połowie lutego odbędzie się walne zebranie redakcji Games Fanatic, na którym będziemy m.in. dyskutować o Grze Roku. Do tego czasu wysłuchujemy wszystkich uwag i komentarzy."

Lindal

Post autor: Lindal » 09 lut 2016, 21:34

Dzięki, liczyłem na konkrety zaraz po wynikach.
Mimo wszystko życzę owocnych obrad :)

Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Kontakt:

Post autor: Veridiana » 29 lut 2016, 12:28

21 lutego w Warszawie odbyło się spotkanie redakcji Games Fanatic z reprezentacją pomysłodawców zmian.
Kilka dni później odbyła się wideokonferencja w/w stron.
Dobra wiadomość jest taka, że udało się dojść do porozumienia w ogółach.
Neutralna wiadomość jest taka, że trwa dogadywanie szczegółów.
Jednym słowem - jest dobrze :D Postawiliśmy na dialog i współpracę.

agn82

Post autor: agn82 » 07 mar 2016, 11:30

a można poznać jakieś postanowienia, chociażby ogólne? z chęcią wezmę udział w dyskusji, może nawet uda mi się wnieść do niej ciekawe pomysły, których realizacja pomoże w dyskucji planszówkowej
Agnieszka Sadłocha
-------------------
Organizator

Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak » 08 maja 2016, 12:28

Po 3 miesiącach ciszy mamy nareszcie jakąś nową informację
Veridiana pisze:W imieniu serwisu Games Fanatic oraz Tycjana i yosza pragnę poinformować, że tegoroczna edycja konkursu Gra Roku odbędzie się jeszcze według dotychczasowych zasad, ale już pod koniec tego roku rozpoczną się planowe przygotowania do edycji przyszłorocznej, której finał odbędzie się już w pierwszej połowie 2017 roku

Nowe zasady, wypracowane wspólnie na drodze kompromisu i przede wszystkim troski o popularyzację naszego hobby, uwzględniają propozycje przedstawione na początku roku oraz stanowisko GF.

Jednym słowem, całe przedsięwzięcie będzie bardziej sformalizowane niż dotychczas i zorganizowane z dużo większym rozmachem
To, że Gra Roku 2016 zostanie przyznana w dotychczasowym trybie było rzeczą oczywistą - nie dałoby się na szybko wprowadzić nowej formuły, tym bardziej, że przewiduje ona przyznawanie nagrody w pierwszej połowie roku. Zajmijmy się więc raczej tym, co będzie w roku 2017 i latach następnych.
Zdaję sobie sprawę z tego, że na chwilę obecną wszystkie szczegóły nie mogą być ujawnione, ale może czegoś o poczynionych ustaleniach dałoby się dowiedzieć?
Nie wiem, co oznacza sformułowanie "pod koniec tego roku", odnośnie przygotowań do plebiscytu 2017. Jeżeli ogłoszenie wyników miałoby nastąpić np. w kwietniu, to moim zdaniem przygotowania należałoby rozpocząć najpóźniej w październiku. Jest to całkiem rozsądny termin z tego względu, że w połowie października wiadomo juz w 90% jakie gry ukazały się bądź jeszcze ukażą w danym roku i w zasadzie można już wtedy przeprowadzić wstępną selekcję gier, które będą brane pod uwagę (tzn. wybrać kilkadziesiąt gier kwalifikujących się do poszczególnych kategorii). Zostanie wtedy wystarczajaco dużo czasu, żeby zrobic listę gier nominowanych i wyłonić zwycięzców.

Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Kontakt:

Post autor: Veridiana » 10 maja 2016, 15:04

Panie Michale, ma Pan rację, kampania 2017 ruszy już w okolicach października.
W tym roku odnowimy także stronę Planszowej Gry Roku.
Zmianie uległ, oprócz terminów, podział na kategorie (trudno się dziwić, skoro był to główny element propozycji T&Y&K).
Będą też zmiany od strony formalnej.

Tyle informacji musi na teraz wystarczyć. A do października już niedaleko :wink:

krzyche

Post autor: krzyche » 11 lip 2016, 10:51

Jak dla mnie powinna być dodana kategoria "najlepsza gra dwuosobowa" - wydaje mi się że jest dużo osób, których interesuje dobry wariant dwuosobowy, albo gra stricte dwuosobowa. Ja na przykład właśnie najczęściej grywam w 2 osoby i taka kategoria dużo by mi pomogła.

Arek001
Użytkownik wspierający

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Roku

Post autor: Arek001 » 05 kwie 2018, 01:29

Czy będzie edycja 2018?

Awatar użytkownika
Tycjan
Moderator
Kontakt:

Post autor: Tycjan » 05 kwie 2018, 07:25

Arek001 pisze:
05 kwie 2018, 01:29
Czy będzie edycja 2018?
Jest: http://planszowagraroku.pl

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl

probbi
Użytkownik wspierający

Post autor: probbi » 05 kwie 2018, 22:29

Jest, jest. Tylko jakoś na forum zainteresowanie znikome

ODPOWIEDZ