Gra Roku 2018 - WYNIKI

Tutaj rozmawiamy o przyznawaniu Nagrody Gra Roku dla najlepszej gry planszowej wydanej w Polsce.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Kontakt:

Gra Roku 2018 - WYNIKI

Post autor: Veridiana » 19 maja 2018, 18:23

krecony1
Użytkownik wspierający

Re: Gra Roku 2018 - WYNIKI

Post autor: krecony1 » 21 maja 2018, 09:54

I proszę, jak pięknie kapituła wybrnęła. Kiedyś gdzieś pisałem, że mam nadzieję, że wygrają Zamki Burgundii, a potem będę narzekał, że Great Western Trail miało pecha, że trafiło na klasyka. A tu proszę! :lol:

Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Użytkownik wspierający

Post autor: Rafal_Kruczek » 22 maja 2018, 00:07

krecony1 pisze:
21 maja 2018, 09:54
I proszę, jak pięknie kapituła wybrnęła. Kiedyś gdzieś pisałem, że mam nadzieję, że wygrają Zamki Burgundii, a potem będę narzekał, że Great Western Trail miało pecha, że trafiło na klasyka. A tu proszę! :lol:
No własnie doszło tutaj do ciekawego i paradoksalnego wyniku , ze w kategorii wspólnej zwycięzca nie jest zwyciezca w jednej z trzech poszczególnych kategorii.

krecony1
Użytkownik wspierający

Post autor: krecony1 » 22 maja 2018, 08:29

Rafal_Kruczek pisze:
22 maja 2018, 00:07
krecony1 pisze:
21 maja 2018, 09:54
No własnie doszło tutaj do ciekawego i paradoksalnego wyniku , ze w kategorii wspólnej zwycięzca nie jest zwyciezca w jednej z trzech poszczególnych kategorii.
Niby fakt - może to dziwnie wyglądać - ale summa summarum cieszę się, że udało się docenić więcej gier.

Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Kontakt:

Post autor: Veridiana » 22 maja 2018, 09:27

Z założenia Nagroda Główna miała być furtką dla super gry, która nie chce się zmieścić w określonej kategorii. Gdyby zawsze miała wygrywać jedna z trzech pozostałych nagrodzonych, to istnienie nagrody głównej nie miałoby za bardzo sensu.
W tym roku mieliśmy jednak do czynienia jeszcze z innym przypadkiem - Zamki były przecież nominowane w kat. Zaawansowanej.
Hmm, zastanawiam się, jaki musiał być algorytm głosowania, że - przy założeniu, że żaden z Kapitulantów nie zmienił zdania między głosowaniem na te dwie nagrody - było to w ogóle możliwe (?) :)

Awatar użytkownika
abadura
Moderator

Post autor: abadura » 22 maja 2018, 09:35

Wydaje mi się, że koncepcyjnie to nie jest nic złego. Raczej, jest to konsekwencja podziału na kategorie (przy czym nie jest to krytyka tego podziału).

Potrafię sobie wyobrazić, że wybiera w kategorii gier zaawansowaych grę A, bo uważa, że w tej kategorii ta gra jest najlepsza. Ale jako grę roku wybiera grę B, bo uważa, że w ogólności ona jest najlepsza. Może nie jest taka dobra w kategorii zaawansowanych jak A, ale za to daje dobrze radę także z rodziną (na przykład) co czyni ją lepszym kandydatem do tytułu ogólnego.

Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Kontakt:

Post autor: Ink » 22 maja 2018, 09:36

Poza tym rozbieżność wyników może być po prostu skutkiem różnych algorytmów rozstrzygania tych kategorii. W 3 kategoriach zasadniczych mamy szeregowanie gier i IRV (szczegóły można przeczytać w regulaminie nagrody).

Na nagrodę główną mamy jeden głos i normalną większość. Dlatego algorytmicznie jak najbardziej możliwe jest, że wystąpi taka rozbieżność w wynikach, nawet jeśli żaden z jurorów nie zagłosuje inaczej tu, a inaczej tu.

Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Użytkownik wspierający

Post autor: Rafal_Kruczek » 22 maja 2018, 15:19

Ink pisze:
22 maja 2018, 09:36
Poza tym rozbieżność wyników może być po prostu skutkiem różnych algorytmów rozstrzygania tych kategorii. W 3 kategoriach zasadniczych mamy szeregowanie gier i IRV (szczegóły można przeczytać w regulaminie nagrody).

Na nagrodę główną mamy jeden głos i normalną większość. Dlatego algorytmicznie jak najbardziej możliwe jest, że wystąpi taka rozbieżność w wynikach, nawet jeśli żaden z jurorów nie zagłosuje inaczej tu, a inaczej tu.
Ja przeczytałem takie coś:
http://planszowagraroku.pl/regulamin/ pisze:10. Liczenie głosów podczas wszystkich głosowań Kapituły odbywa się tzw. systemem IRV (instant-runoff voting), to znaczy:
I zastawiałem sie własnie na skonstruowałem jakiegoś prostego przykładu w którym jesli weżmiemy pełne listy preferencji i użyjemy IRV to dotsaniemy wynik inny niż gdyby po podziale tych list preferencji na kategorie i policzeniu IRV dla poszczególnych kategorii.
Ale skoro Nagroda Głowna była liczona inna metodą to rozbieznośc rzeczywiscie da sie łatwiej wytłumaczyc .

ODPOWIEDZ