Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Roku

Tutaj rozmawiamy o przyznawaniu Nagrody Gra Roku dla najlepszej gry planszowej wydanej w Polsce.
Awatar użytkownika
Tycjan
Moderator
Posty: 3226
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: Tycjan » 31 sty 2016, 13:47

RunMan pisze:
Tycjan pisze:Chcemy żeby NGR była dla polskiej branży planszówkowej (określenie ogólne), tym czym Oskary dla światowego filmu. To jest złe myślenie? Przepraszam... a nie, nie przepraszam :)
Niezwykle przekonywujący argument. A ja chciałbym żeby ranga nagrody poszybowała pod kosmos, może spróbować by zorganizować galę rozdania na ISS? To chyba nie jest złe myślenie....
Jeżeli faktycznie nasze zmiany sprowadzały by się do kilku kategorii, to Twój sarkazm byłby zdecydowanie na miejscu. Ale tak nie jest i zapraszam do zapoznania się z naszymi wszystkimi propozycjami zmian: http://rozmowy.znadplanszy.pl/2016/01/2 ... -gra-roku/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl

Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Posty: 6803
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 109 times
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: MichalStajszczak » 31 sty 2016, 14:24

KubaP pisze:rozumiem doskonale sentyment za Nagrodą Roku Czasu Młodych
Nie Czasu tylko "Świata Młodych"
KubaP pisze:czasy się zmieniają i świat wygląda teraz nieco inaczej niż wtedy
Tak na marginesie: wiele osób uważa, że świat pod wieloma względami zmienia się na gorsze ...
O Grze Roku Świata Młodych napisałem w konkretnym kontekście: promocji medialnej Nagrody. Jeżeli każdego roku w kilkunastu numerach czasopisma, ukazujacego się w nakładzie przekraczajacym chyba 100 tysięcy egzemplarzy, jedna strona przeznaczona była wyłącznie na recenzje gier, pisane również przez czytelników, a ponadto zawierała listę kilkudziesięciu gier, polecanych przez redakcję, to myślę, że jedna edycja nagrody Świata Młodych robiła wiecej dla promocji gier, niż wszystkie edycje naszej nagrody razem wzięte.
konev pisze:prawdziwym celem Nagrody Roku powinno być popularyzacja Nagrody Roku. Silna Nagroda Roku = popularyzacja planszówek. Tylko silna marka Nagroda Roku przebije się do świadomości i do głównych mediów.
Też tak myślę.
KubaP pisze:Nagroda jest na samym dnie. Nikt o nią nie dba, nikt się z nią nie liczy, nikt o niej nie wie. Czy naprawdę sądzicie, że jakiekolwiek zaproponowane przez nas zmiany mogą jej ZASZKODZIĆ?
To jest argument z lekka demagogiczny. Bo sprowadza rzecz do następującej propozycji: "Możemy podżwignąć Nagrodę, ale tylko pod warunkiem, ze zgodzicie się w pełni na naszą koncepcję, a przede wszystkim na te 9 kategorii"
Tycjan pisze:Co do kategorii, to nas nie przekonacie, bo nie widzimy ŻADNYCH przeciwwskazań co do zwiększenia ich liczby. Co do ich rodzajów? Od tego jest właśnie rozpoczęta przez nas publiczna dyskusja. I Oskary są dobrym porównaniem.
Ja przeciwskazania widzę i w poprzednim poście o tym z grubsza napisałem. Dlaczego porównanie z oskarami nie ma sensu? Może najpierw pytanie kontrolne: kto dostał w zeszłym roku Oskara za montaż dźwięku, a kto za charakteryzację? Oczywiście proszę o odpowiedź "z głowy" a nie z intenetu. A teraz pytanie właściwe: dlaczego Oskary są przyznawane aż w 24 kateoriach? Czy tylko po to, by uhonorować równiez tych, których nazwiska pojawiają sie w trzeciej czy czwartej minucie napisów końcowych? Być może też, ale moim zdaniem chodzi głównie o coś innego. Amerykanie mają zamiłowanie do statystyk i długo pamietają, w ilu kategorich dostał Oskary albo nawet tylko nominacje Ben Hur czy Titanic. Czy równie istotną dla odbiorców naszego konkursu będzie informacja, że zwycięska gra okazała się również najlepszym debiutem wydawnictwa, najlepszą akcją crowdfundingową i najlepszą adaptacją zagranicznej gry?
Moim zdaniem to mnożenie kategorii spowoduje, że zasięg znaczenia nagrody ograniczy się do osób czytających to forum i blog Znad Planszy. Dla wszystkich "z zewnątrz" będzie to niezrozumiałe, że nagle pojawi się kilkadziesiąt różnych gier z plakietką Gra Roku 2016. Dlaczego kilkadziesiąt, skoro kategorii ma byc "tylko" 9? Jak pisałem poprzednio: jeżeli jakies nowe wydawnictwo dostanie nagrodę za "najlepszy debiut" i wypuści na rynek od razu kilkadziesiąt gier (w przypadku Naszej Księgarni nie jest to niemozliwe), to teoretycznie na każdej z nich może umieścić napis "Gra Roku - najlepszy debiut".

Awatar użytkownika
FortArt
Użytkownik wspierający
Posty: 2357
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: FortArt » 31 sty 2016, 14:46

Porównanie do Oskarów jest bardzo dobre bo pokazuje absurd zwiększania liczby kategorii. Mało kto pamięta kto i za co dostał Oskara. Mówi się, że taki to a taki film został nagrodzony pięcioma Oskarami. Z GR też tak chcecie? "To dobra gra bo dostała cztery Gry Roku"? :)

Trzymajmy się sprawdzonych wzorców - SdJ ma trzy kategorie.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.

Awatar użytkownika
konev
Użytkownik wspierający
Posty: 2245
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: konev » 31 sty 2016, 14:55

Tycjan pisze: Co do kategorii, to nas nie przekonacie, bo nie widzimy ŻADNYCH przeciwwskazań co do zwiększenia ich liczby.
Tak żeby jeszcze uściślić.

Jest możliwe, że znak Nagroda Gra Roku może się znaleźć danego roku na 45 grach? 9 kategorii, 1-5 nominacji, gdzie każda nominacja pozwala na posługiwanie się znakiem Nominacja do Nagrody.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook

Awatar użytkownika
kwiatosz
Użytkownik wspierający
Posty: 7507
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 27 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: kwiatosz » 31 sty 2016, 16:25

Nagroda Irvinga Thalberga albo, juz dla filmu, za najlepszy montaz dzwieku to raczej nie jest kategoria, ktora kogos obchodzi podczas kupowania filmu na dvd. Cos jak kupowanie gry, za ktora byla nagroda za najlepsza kampanie. Nie mowie, ze rozdrobnienie komus zaszkodzi, ale trzeba sie przygotowac na to, ze przyznajacych niszowe wyroznienia bedzie wiecej niz ludzi w Polsce, ktorzy sa takim wyroznieniem zainteresowani.
Bólu sporo, chociaż faktów promil, jeden średnik. Więc literacko to się jakoś broni.

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier

Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Posty: 6803
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 109 times
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: MichalStajszczak » 31 sty 2016, 16:42

RunMan pisze:Jak dla mnie odbiór nagrody porozdzielanej pomiędzy naście kategorii automatycznie leci w dół - wygląda to jak kółko wzajemnej adoracji, aby każdy dostał choć jakiekolwiek wyróżnienie, a nie rzetelna, obiektywna forma nagrody dla NAJLEPSZEJ gry. I jeżeli nagroda ma służyć popularyzacji planszówek, to targetem docelowym nagrody powinni być właśnie ludzie z planszówkami nieobeznani - wierzę, że taka osoba łatwiej kupi pudełko najlepszej gry, niż zacznie wybierać spośród 9 różnych nagrodzonych tytułów, które stać będą obok siebie na półce.
Może nawet pomyśleć, że skoro tyle gier jest nagrodzonych, to kapituła nie tyle przyznaje nagrody, co po prostu je sprzedaje, tzn. po wniesieniu odpowiedniej opłaty wydawca może sobie umieścić logo Gra Roku. Nie napisałbym tego zdania, gdyby nie rozmowa telefoniczna z zeszłego tygodnia. Otóż zadzwoniła do mnie pewna niewiasta z informacją, że mojej firmie przyznany został tytuł "firma godna zaufania" (albo coś w tm stylu - dokładnej nazwy nie zapamiętałem). Mogę sobie odpowiednie logo umiescić na stronie internetowej albo wydrukować i przykleić na samochodzie. Jedyny warunek to wniesienie opłaty w wysokości 93 złote 48 groszy.

Awatar użytkownika
Dellas
Użytkownik wspierający
Posty: 603
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 20 times
Been thanked: 1 time

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: Dellas » 31 sty 2016, 20:15

Najpierw może tak ogólnie:
Jak tylko przeczytałem tytuł nowy odcinek "Rozmów" to sobie pomyślałem " O chłopaki otwierają puszkę Pandory" Nawet nie w sensie rozpoczęcia jakieś namiętnej pyskówki czy flamewara, ale raczej niekończącej się dyskusji, z której obawiam się mało wyniknie, chyba że... Po prostu zacznie się to robić i tyle. Proszę nie zrozumieć mnie źle, dyskusja na temat zmiany formuły przyznawania Gry Roku jest jak najbardziej słuszna (a przynajmniej na pewno nie zaszkodzi randze i splendorze tej nagrody). Chodzi oto, aby wyciągnąć z tej dyskusji wnioski ucinając ją na pewnym etapie. Potem osoby wykazujące inicjatywę już nie dyskutują tylko realizują. Dlaczego tak myślę? Otóż nie zadowoli się wszystkich, padnie wiele argumentów i kontrargumentów, koncepcji, wizji, pomysłów i to dobrze bo w tyglu całej dyskusji powinno być jak najszersze spektrum poglądów, ale przedłużające się roztrząsania zagadnienia później całej inicjatywie służyć nie będzie. Zatem wg. mojej opinii czas na dyskusję powinien się zakończyć tak do końca lutego. A potem już tylko realizacja i nie patrzenie się wstecz. Zresztą wiele osób (w tym ja) może brać udział dyskusji ale a realizacji nie kiwnie palcem, dlatego właśnie ostateczny głos powinien należeć do inicjatorów.

Nagrodę Gra Roku rozpoczęto przyznawać odgórnie jako GF i nie mam pojęcia czy ktoś protestował czy nie, ale to w jakiś sposób zadziałało (w końcu gra zostaje przyznawana) i zostało zaakceptowane przez środowisko. Teraz powinno być podobnie. Powstaje gremium które chce Nagrodę "zrewitalizować", jeśli otwiera w środowisku dyskusję na ten temat - super, jednak potem zabiera się do roboty i koniec kropka. Czy nowa formuła NGR zaskoczy czy nie to odrębna kwestia, ale tutaj gremium inwestuje swój czas, wysiłek i w jakimś sensie reputację w swoim środowisku i "po prostu" realizuje swoją inicjatywę. Najlepiej przy akceptacji środowiska, ale to nie jest konieczne.
Stąd uważam za dobry pomysł rozpocząć od opcji zerowej - nowa formuła, nowe gremium, nowa forma prawna. Nie powinno się popełniać zasadniczego błędu oceniania nowej inicjatywy z tym co już jest lub było - bo wtedy można w ogóle nie zaczynać. Jedynie należy wyciągać wnioski z popełnianych wcześniej błędów (np. dotyczących promocji Wyróżnienia).

Tutaj wypunktuje swoje opinię, na temat szczegółów pojawiających się w dyskusji:
- Nowe Stowarzyszenie to dobry pomysł, zwłaszcza formalne odcięcie się od GF i forum.
- Ważne jest sformułowanie CELU, po co ma być nadawana nagroda Gra Roku. Czy dla promocji gier planszowych, wspierania wydawnictw, nagradzania dobrych gier (autorów, grafików, whatever), czy wszystko po trochu. Mi w zasadzie jest wszystko jedno.
- Na początek zacząłbym od przyznawania nagród w 3-5 kategoriach (choć bardziej 3 niż 5). Pierwsze edycje nowej nagrody powinny rozkręcać znaczenia wyróżnienia. Zatem łatwiej zorganizować przyznanie nagród mniejszej liczbie kategorii niż większej. Nawet takie Oskary na początku nie przyznawano w tylu kategoriach co obecnie. Na granulację kategorii przyjdzie czas jak Nagroda "zaskoczy". Jakie to mają być kategorię - to naprawdę są już szczegóły.
- Rozdanie nagród powinno się odbywać w miejscu, o największej sile oddziaływania (zarówno medialnego, jak i liczbie osób które uczestniczą w wydarzeniu), a taką imprezą w Polsce jest niewątpliwie Pyrkon. Mam wrażenie (nie chce nikogo urazić), ale spora liczba przeciwników Pyrkonu wypowiada się o nim negatywnie znając jedynie konwent z relacji medialnych i nigdy na nim nie była, a największym problemem tego konwentu jest to że nie jest w Warszawie. Na ostatnim Pyrkonie było ponad 30 tysięcy uczestników - to skala nieosiągalna dla reszty konwentów w Polsce (zarówno dotyczących fantastyki jak i gier planszowych). Pyrkon to nie jedna Halla czy Stadion ale całe miasteczko tętniące życiem i kilku dniowe święto. To idealne miejsce na propagowanie planszówek. Zwłaszcza, że jeśli mamy rozszerzać wpływy nowej nagrody powinniśmy nią oddziaływać w najbliższy planszowkowiczom target jakim jest ogólno pojęta fantastyka (nie od parady wydawcy gier planszowych wystawiają się na praktycznie każdym konwencie fantastyki). Ma znaczenie także termin Pyrkonu - kwiecień - bez sensu jest przyznawać grę roku poprzedniego w październiku). Podsumowując Pyrkon ma zasięg ogólnopolski, jest największą imprezą/konwentem w kraju w idealnym terminie - jest to najlepszy kandydat.
- Kapituła, która będzie przyznawać nagrodę powinna być najszersza z możliwych - dlaczego? Bo wtedy nowa formuła zyska najszerszą akceptację środowiska a tym samym szanse na "zaskoczenie" będą większe. W skład kapituły powinna wchodzić blogosfera recenzentów i zasłużone osoby ze środowiska - jakie? Takie jakie wyznaczą członkowie stowarzyszenia i to na nich będzie obarczone zaufanie jak i odpowiedzialność przed środowiskiem. Pytanie czy członkostwo w Kapitule jest dożywotnie czy jednorazowe/kilko razowe to już kwestia szczegółów.


To tyle na początek (to i tak chyba za dużo).

Awatar użytkownika
wis
Użytkownik wspierający
Posty: 1200
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: wis » 31 sty 2016, 22:42

1) Fajnie, że bierzecie się za temat. Trzymam kciuki.
2) Zaszkodzić pewno nie zaszkodzicie, ale możecie ulepszyć mniej lub bardziej skutecznie.
3) Oskary, podobnie jak np nagrody BGG, przyznawane są w brazylionie kategorii. Dzięki temu nie wiem, kto jest tym plutonem wygranych - jest to informacja za długa na plotkę/news. Informację o SDJ przekazuje się jednym zdaniem - więc jest przekazywana. To może być istotne w propagacji newsa. News o tym, że Najlepszym Wędkarzem Polski jest Alojz znad Kłodnicy pójdzie w eter (dobrze dla NWP i Alojza:)), bo jest krótki i epicki. News o tym, że wyłoniono tuzin najlepszych wędkarzy w różnych kategoriach, może mieć problem - chyba, że dobre wróżki z mediów postanowią przeznaczyć pół minuty na objaśnienia (no i może wspomną o Alojzie).
4) W IT podejście "najpierw wszystkie pomysły, potem najwyżej się obetnie" to niekoniecznie przepis na sukces.
5) Jeśli jednak brazylion kategorii, to może różne rangi? Gra roku w 2-3 kategoriach (i to idzie w świat), a potem ileśtam wyróżnień (poklepywanie po plecach, bardziej branżowe).
Glory: A Game of Knights - rzuć okiem na grę, którą przygotowujemy! Kickstarter / FB / forum

Awatar użytkownika
kdsz
Użytkownik wspierający
Posty: 1027
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 55 times
Been thanked: 39 times

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: kdsz » 01 lut 2016, 07:47

Chłopaki z Rozmów ZnadPlanszy sroce spod ogona nie wypadli, są znani w środowisku i jeśli chcą NGR firmować swoimi nazwiskami, to trzeba założyć, że formułę mają przemyślaną. Efekty będzie można ocenić po kilku edycjach.

Mam pytanie odnośnie nagradzania za crowdunding. Kto będzie odpowiedzialny za przyznanie nagrody w tej kategorii? Wydaje mi się, że planszówkowi recenzenci raczej nie są w stanie rzetelnie ocenić niuansów kampanii (może poza dotrzymaniem deklarowanych przez wydawcę terminów i efektu "procentowego") i nagrodzą raczej fajną grę niż wydawcę. Z kolei spece od finansowania społecznościowego nie muszą się znać na planszówkach i uhonorować jakiś Porno-chińczyk czy inną "śmieszną" grę, co skompromituje nagrodę. Ciekaw jestem jak to planujecie rozwiązać.

Powodzenia!

Awatar użytkownika
Lothrain
Użytkownik wspierający
Posty: 3085
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 27 times
Been thanked: 82 times

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: Lothrain » 01 lut 2016, 08:49

Przede wszystkim bardzo fajnie, że chcecie się zabrać na poważnie za wypromowanie Gry Roku. Ale też swoje przemyślenia na temat Waszych propozycji dorzucę.
Pomysł stworzenia Stowarzyszenia jest jak najbardziej trafny. Boję się tylko o jego finansowanie, bo poświęcenie projektowi czasu, a własnych pieniędzy to jednak dwie różne sprawy. A nagrody, jakieś statuetki, dyplomy, medialny rozgłos - to wszystko koszty.
Zgadzam się w pełni, że nagroda powinna być przyznawana w pierwszej połowie roku i że jedynym sensownym konwentem odbywającym się w tym czasie jest Pyrkon. Problemem będzie uwypuklenie w mediach przyznania tej jednej nagrody wśród kilku innych, być może równie istotnych wydarzeń. Ale jak rozumiem w tym już Kuby głowa.
Podobnie jak inni, też nie za bardzo rozumiem takiego rozwodnienia nagrody i rozdrobnienia kategorii. Porównanie do Oskarów jest chybione, bo są obok Nagrody Nobla najbardziej rozpoznawalną nagrodą na naszej planecie. Ale konia z rzędem temu z Was, który wie ile kategorii nagród jest w Cannes, Berlinie, Wenecji, czy nawet w Gdyni, żeby już przy filmie pozostać. Medialnie przebija się Złota Palma, Niedźwiedź, Orły i tyle. Nagrody FIPRESCI, czy jury ekumenicznego są dobre dla branży i w niej coś znaczą, ale szerszemu ogółowi nic nie mówią. Dlatego propozycja wisa wydaje mi się dobra. Przyznawać tytuł gry roku w 2-3 kategoriach (np. zaawansowana, rodzinna i dla dzieci), a pozostałe nagrody traktować jako wyróżnienia i sposób na poklepanie po plecach oraz pogratulowanie ludziom z branży, ale bez naklejek i robienia wokół tych wyróżnień szumu w mediach, poza branżowymi. Ludzie, którzy są tym zainteresowani, branża wydawnicza i my na forum będziemy znali wartość tych wyróżnień, ale przebijanie się z tyloma kategoriami do szerszego grona to de facto umniejszanie wartości nagród głównych. Bądź co bądź nagroda Gry Roku dla jakiegoś tytułu nie powinna być stawiana w jednym rzędzie z nagrodą za developing, bo to strasznie niszowe jest. Nazwijmy to wyróżnieniem i wszyscy będą zadowoleni.

MisterC
Użytkownik wspierający
Posty: 3974
Rejestracja: 19 lip 2008, 03:21

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: MisterC » 01 lut 2016, 09:02

[sprzątam po sobie]
Ostatnio zmieniony 24 sie 2016, 11:26 przez MisterC, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
FortArt
Użytkownik wspierający
Posty: 2357
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: FortArt » 01 lut 2016, 09:11

Tak przy okazji to zamiast stowarzyszenia prościej zarejestrować fundację.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.

Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5945
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: Don Simon » 01 lut 2016, 14:50

9 kategorii? Olaboga. Tez uwazam, ze 3 to maks.

Poza tym problemem jest (byla, bo teraz jestem mocno z boku) rozpoznawalnosc i medialnosc nagrody. Nad tym trzeba deliberowac, a nie tworzyc sztuczne kategorie. Gra, familijna i dziecieca i super. Ale bez wsparcia medialnego to nie ma sensu.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Awatar użytkownika
KubaP
Użytkownik wspierający
Posty: 5871
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 35 times

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: KubaP » 01 lut 2016, 15:01

FortArt pisze:Tak przy okazji to zamiast stowarzyszenia prościej zarejestrować fundację.
Prościej bo nie potrzebujesz 15 osób? Być może tak, ale idea stowarzyszenia i idea fundacji są zupełnie inne. W pierwszym przypadku ludzie chcą zrobić coś dobrego dla innych ludzi, w drugim fundator ma swoją ideę jak zrobić coś dobrego dla ludzi i łoży na to pieniądze.

Awatar użytkownika
Tycjan
Moderator
Posty: 3226
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: Tycjan » 01 lut 2016, 15:12

Don Simon pisze:...Ale bez wsparcia medialnego to nie ma sensu.
O wsparciu medialnym mówimy cały czas i nie ma sensu tego po raz kolejny przytaczać, bo to rzecz naturalna w dzisiejszych czasach przy tego typu imprezach. Tak, jak już mówiliśmy podczas programu, rozmowy wstępne z mediami się odbyły i mieliśmy wstępne akceptację.

Pamiętajcie tylko, że "wsparcie medialne" nie jest lekarstwem na wszystko, bo najpierw trzeba mieć co promować i w formie, która sprawi, że media będą tym zainteresowane. Inaczej ta dyskusja by nie miała miejsca, patroni, sponsorzy wchodzili by drzwiami i oknami.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl

toblakai
Użytkownik wspierający
Posty: 900
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 10 times
Been thanked: 35 times

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: toblakai » 01 lut 2016, 15:14

Widzę, że sporo osób strasznie się safiksowało na propozycji 9 kategorii. Przecież chyba nikt nie twierdzi, że tych kategorii musi być aż tyle - to są propozycje. Na dzień dzisiejszy - czyli przy obecnej edycji nagrody - warto pominąć część propozycji ze względu na brak bardziej klarownych wytycznych/wymagań odnośnie wyboru zwycięzców. Tak więc nagroda za najlepszy development czy też kampanię na portalach społecznościowych należałoby - w moim odczuciu odsunąć do przyszłych edycji.

Kategorie które uważam za warte do wdrożenia w tej chwili to:
- gra roku
- gra zaawansowana
- gra tematyczna
- gra familijna (gateway)
- najlepsze spolszczenie
- najlepsza gra dla dzieci

Nagrodę należy zreformować, ale może niekoniecznie za jednym zamachem a w kilku krokach - tak żeby łatwiej było ocenić rezultaty zmian.

Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5945
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: Don Simon » 01 lut 2016, 15:38

toblakai pisze:Widzę, że sporo osób strasznie się safiksowało na propozycji 9 kategorii. Przecież chyba nikt nie twierdzi, że tych kategorii musi być aż tyle - to są propozycje. Na dzień dzisiejszy - czyli przy obecnej edycji nagrody - warto pominąć część propozycji ze względu na brak bardziej klarownych wytycznych/wymagań odnośnie wyboru zwycięzców. Tak więc nagroda za najlepszy development czy też kampanię na portalach społecznościowych należałoby - w moim odczuciu odsunąć do przyszłych edycji.

Kategorie które uważam za warte do wdrożenia w tej chwili to:
- gra roku
- gra familijna (gateway)
- najlepsza gra dla dzieci
To wystarczy.

Ad media - jak to bedzie to nawet i z 1 kategoria bedzie ok
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.

Żucho
Użytkownik wspierający
Posty: 182
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: Żucho » 02 lut 2016, 13:51

Po ostatniej audycji "Rozmowy Znad Planszy" na nowo rozgorzała dyskusja na temat nagrody Gra Roku. I dobrze :wink: dziś w nowym wpisie na blogu Kości zostały rzucone swoje trzy grosze dorzuca do niej też Adam Kwapiński - jako wydawca, autor, ale i przede wszystkim po prostu gracz.

http://www.koscizostalyrzucone.pl/2016/ ... es-to.html

Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3293
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: Veridiana » 03 lut 2016, 11:25

W drugiej połowie lutego odbędzie się walne zebranie redakcji Games Fanatic, na którym będziemy m.in. dyskutować o Grze Roku. Do tego czasu wysłuchujemy wszystkich uwag i komentarzy.

Awatar użytkownika
espresso
Użytkownik wspierający
Posty: 1392
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: espresso » 05 lut 2016, 10:45

Pomysł ze zwiększeniem liczby kategorii bardzo dobry, ale ich dobór już niekoniecznie. Ja bym proponowała pójść bardziej w kategorie wykorzystywane w Golden Geek Award - pozwalają one wyróżnić gry pod względem mechaniki lub grupy docelowej, a nie sposobu, w jaki zostały sfinansowane. Dodatkowo, nagrody powinny być przyznawane za finalny produkt, a nie proces jego opracowywania (np. nagradzanie jakości tłumaczenia lub developmentu wydaje mi się dziwnym pomysłem).

Nagroda za najlepszą kampanię mogłaby być przyznawana przez wspieram.to, a nie w ramach nagrody Gra Roku. Przecież przebieg kampanii ma marginalny wpływ na końcowy produkt (a jeżeli już, to raczej na jego komponenty, niż mechanikę).
Nagroda dla najlepszego autora (tu już nieważne czy polskiego, czy zagranicznego) obawiam się, że może się dublować z nagrodą dla najlepszej gry. Chyba, że to ma być nagroda za "całokształt twórczości", ale czy nie lepiej byłoby zamiast tego przyznać wyróżnienie dla osoby, która w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju środowiska graczy i nie ograniczać go tylko do autorów?

Być może kompromisem mogłoby być takie rozwiązanie: nagrodę Gry Roku można przyznawać w 2-3 kategoriach (jak dotychczas), a dodatkowo wyznaczyć więcej kategorii, w których byłyby przyznawane wyłącznie wyróżnienia?

Awatar użytkownika
Kosternik
Użytkownik wspierający
Posty: 246
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: Kosternik » 05 lut 2016, 21:53

Co to za malkontenctwo? No Kochani.... wreszcie znaleźli się chętni do kompleksowej a nie kosmetycznej reformy nagrody a tu polskie podcinanie skrzydeł (mam na myśli te mniej wyważone wypowiedzi).
Pozwolę sobie na uwagę, że przewidywanie skutków zwiekszenia liczby kategorii na postrzeganie chyba niepostrzeganej nagrody jest ciutkę nieuzasadnione. Propozycje kategorii toblakai są bardzo wyważone. Widzę również dużo dobrego w kategorii dla autorów wszak oni dla nas tworzą oraz szeroko pojętego debiutu przyznawanego wedle potrzeby. Wspieraczkowej nagrody nie rozumiem, ale może moje pojmowanie nie ogarnia może słusznego zamysłu autorów kategorii.
Kubo, Yoszu, Tycjanie... działajcie, niechaj nagroda rozbłyśnie w waszych rękach niczym zorza polarna, splendor niech na was spłynie, a reszcie niech oko zbieleje. Na Pyrkonie będę wam kanapki nosił ;) Pomoc na miejscu również deklaruję.
Oto moje "dziecko" i moja mała kolekcja, a myślę o...

Awatar użytkownika
FortArt
Użytkownik wspierający
Posty: 2357
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: FortArt » 05 lut 2016, 22:20

Czyli nie wolno się nie zgadzać bo zaraz zostanie się ogłoszonym marudą?

Podano bardzo poważne argumenty przeciw zwiększaniu liczby kategorii, których pozwolę sobie nie powtarzać. Podano również sensowną propozycję kompromisu - zachowanie 2-3 nagród Gra Roku i wprowadzenie wyróżnień na dodatkowe kategorie.

Zwolennicy zmian w zasadzie obeszli łukiem argumenty przeciw, a do propozycji kompromisu nie odnieśli się w ogóle.

Dla mnie jedyny problem z GR jest jej mała medialność. Zamiast rozwiązać ten problem dyskutujemy o problemach zastępczych. To tak jakby komuś kto nie ma prądu w domu proponować by kupił więcej elektroniki.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.

Awatar użytkownika
Tycjan
Moderator
Posty: 3226
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: Tycjan » 05 lut 2016, 22:47

Kosternik pisze:...Kubo, Yoszu, Tycjanie... działajcie, niechaj nagroda rozbłyśnie w waszych rękach niczym zorza polarna, splendor niech na was spłynie, a reszcie niech oko zbieleje. Na Pyrkonie będę wam kanapki nosił ;) Pomoc na miejscu również deklaruję.
Pierwszy głos za kateringiem na Gali Wręczenia Nagród. I to rozumiem! :)
FortArt pisze:... a do propozycji kompromisu nie odnieśli się w ogóle.
Odniesiemy się do tego w tekście zbiorczym, który opublikujemy za jakiś czas. Nie jesteśmy głusi i rozpoczynaliśmy te dyskusję własnie w celu wysłuchania każdej strony. Nie oczekujcie jednak od nas zmian radykalnych. Było by to trochę dziwne, że wycofujemy się rakiem z elementów, które zaproponowaliśmy jako słuszne kierunki rozwoju NGR.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl

Awatar użytkownika
FortArt
Użytkownik wspierający
Posty: 2357
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: FortArt » 05 lut 2016, 23:43

Tycjan pisze:Nie oczekujcie jednak od nas zmian radykalnych.
Chciałbym. :) Ale właśnie radykalne zmiany zostały zaproponowane.
Tycjan pisze: Było by to trochę dziwne, że wycofujemy się rakiem z elementów, które zaproponowaliśmy jako słuszne kierunki rozwoju NGR.
Czyli "nie wycofamy się z tego co zaproponowaliśmy bo już to zaproponowaliśmy"? To po co ta dyskusja skoro nie dopuszczasz zmiany swego stanowiska?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.

Awatar użytkownika
Kosternik
Użytkownik wspierający
Posty: 246
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica

Re: Propozycje odnośnie organizacji przyszłych edycji Gry Ro

Post autor: Kosternik » 06 lut 2016, 00:26

Ja pamietam czasy świata młodych i jestem na tyle stary, że widziałem kilka inicjatyw, które upadły z powodu zniechecenia i braku wsparcia.
Ja nie chciałbym, żeby zrezygnowano z większej ilości kategorii bo chętnie poznam najlepszą grę rodzinną bo z nią najczęściej grywam, najlepszą zaawansowaną bo jestem sucharożercą, klimatyczną bo lubię dobrą odskocznię od sucharków, dla dzieci bo mam małoletnią córę, chętnie docenię dobrych polskich autorów i debiut taki jak chociazby gfp ze swoimi wspieraczkami. A i spolszczenie docenię jeśli będzie lepsze od oryginału. Sam jednak ma problem z najogólniejszą kategorią jak gra roku bo niby dla wszystkich i dla nikogo, ale to już problem kapituły.
Apel o odrobinę nawet nieuzasadnionego optymizmu. Uśmiechajmy się i doceniajmy dobre chęci innych. Propozycji nie można zarzucić na pewno jednego, że nie została przez chłopaków przemyślna.
Oto moje "dziecko" i moja mała kolekcja, a myślę o...

ODPOWIEDZ