Budowniczowie: Średniowiecze - Modyfikacja ku interakcji

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Budowniczowie: Średniowiecze - Modyfikacja ku interakcji

Post autor: Elisek »

Witam,

Mam propozycję modyfikacji dla budowniczych. Będę ją testował w tym tygodniu, więc napiszę coś więcej jak się sprawdza, ale może ktoś już zechce spróbować.

Ogólnie gra jest lekka i przyjemna, a jedyne czego brakuje to jakiegoś rodzaju interakcji pomiędzy graczami.

Propozycja

Nie do końca jest jasne w instrukcji, ale oczywiście pierwszy gracz zmienia się po każdej turze zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Ilość kart w odkrytych stosach robotników i budynków:

2 graczy - Po 3 karty odkryte z każdego stosu, ale nie ciągniemy wszystkich 3 tylko wykładamy 2, a trzecia zostaje na górze stosu, dzięki czemu eliminujemy informację o tym co będzie następne.

3-4 graczy - analogicznie jak dla 2 tylko dokładamy 1 kartę więcej (3 osoby = 4 karty, 4 osoby = 5 kart)

Zmiany zasad

Wszystkie akcję pozostają nie zmienione oprócz pozyskiwania budynków oraz robotników.

Cała tura rozpoczyna się od licytacji.

Zaczynając od pierwszego gracza w danej turze może on zalicytować na MAX. 1 kartę danego typu (1 budynek i 1 robotnika) zaczynając od 1 monety srebrnej, następnie kolejna osoba może licytować na inną nie zalicytowaną jeszcze kartę lub może spasować.

Gdy wszyscy gracze obstawią swoje typy lub też nie rozpoczyna się licytacja zaczynając od budynków od pierwszej karty na lewo, która jest wyłożona nawet, jeśli nikt jej wcześniej nie obstawił. Kolejno od pierwszego gracza każdy może przebić wartość o 1 w górę, a wygrywający musi wpłacić kwotę do banku i może zabrać kartę. Oczywiście jeśli ktoś obstawił jeden podczas fazy obstawiania to jest pomijany przy pierwszym przebiciu, ktoś kto spasuje w fazie licytacji nie może po chwili zacząć przebijać walka wtedy toczy się pomiędzy tym który dał 1, a osobami, które przebiły.

Po zlicytowaniu wszystkich kart budynków lub też mogą zostać takie, które nie sprzedały się dokładamy brakujące i przechodzimy do licytacji robotników na tych samych zasadach. Po skończonej licytacji robotników uzupełniamy i przechodzimy do normalnej fazy budowania, pozyskiwania kasy, wysyłania do pracy. Gdy każdy wykona swoje 3 akcje zmienia się pierwszy gracz i zaczyna się nowa faza obstawiania od niego zaczynając.

Myślę, że takie zasady dosyć mocno urozmaicają rozgrywkę, a zachowanie 3 akcji pozwala na dobry przypływ gotówki na licytację. Zasady te eliminują pasjansotowatość gry szczególnie przez ilość odkrytych kart. Wiadomo, że maszyny są jednymi z lepszych i o nie będzie toczyć się wielka walka.

Zapraszam do komentowania :)

Pozdrawiam
dawiata
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2014, 00:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Budowniczowie: Średniowiecze - Modyfikacja ku interakcji

Post autor: dawiata »

[quote="Elisek"]

Nie do końca jest jasne w instrukcji, ale oczywiście pierwszy gracz zmienia się po każdej turze zgodnie z ruchem wskazówek zegara.



No właśnie raczej nie... Rozegraliśmy z 5 partyjek jakiś czas temu i nijak nie pasowało nam to zmienianie pierwszego gracza co turę. Jeśli zostawisz żeton 1gracza przy tym samym graczu na całą partię to wtedy każdy z graczy będzie miał tyle samo ruchów w grze. Czyli gdy ktoś uzbiera 17pkt to lecicie dalej aż do gracza, poprzedzającego tego kto ma żeton "pierwszego", "pierwszy" już ruchu nie może wykonać gdy ktoś zdobył wymagane punkty w danej rundzie. Gdybyś przekazywał znacznik co turę to ktoś mógłby mieć więcej ruchów niż inni a w tej grze to bardzo istotne pod koniec.

A gra faktycznie lekka i fajna ;)
Daj znać czy coś się jeszcze poprawiło przy Twoim wariancie.

Pozdrawiam
Dawid
www.mrlock.pl - inny świat emocji
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Budowniczowie: Średniowiecze - Modyfikacja ku interakcji

Post autor: Nataniel »

Elisek pisze:Nie do końca jest jasne w instrukcji, ale oczywiście pierwszy gracz zmienia się po każdej turze zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Pierwszy gracz się nie zmienia w trakcie gry, po co miałby?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
martinez1
Posty: 2
Rejestracja: 07 sty 2015, 22:06

Re: Budowniczowie: Średniowiecze - Modyfikacja ku interakcji

Post autor: martinez1 »

A my wprowadziliśmy jeszcze inną modyfikację - po każdym wybudowanym budynku trzeba oddać jednego robotnika na spód stosu. Trochę to wydłuża i urozmaica grę, zwłaszcza jeżeli się zapomni i nie zatrudni na zapas ucznia
ODPOWIEDZ