Terraformacja Marsa - Pathfinder

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
Berni77
Posty: 112
Rejestracja: 21 paź 2016, 10:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Terraformacja Marsa - Pathfinder

Post autor: Berni77 »

Ja właśnie sobie wydrukowałem nieoficjalny dodatek Pathfinders - wraz ze wszystkimi pozostałymi oficjalnymi dodatkami powinna ładnie uzupełnić kolekcję :)
Co prawda poprawiłem trochę rewersy, bo te udostępnione na BGG były według mnie bardzo słabej jakości. Z efektu końcowego jestem zadowolony :)
Obrazek
Maly.drukarz
Posty: 457
Rejestracja: 08 lip 2017, 19:25
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Terraformacja Marsa - Pathfinder

Post autor: Maly.drukarz »

Cześć,
nie wiem czy to już było w tym wątku ale sporo osób pytało o możliwość wydruku dodatku Pathfinder.

viewtopic.php?f=55&t=59381

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: cezarr »

Ten Pathfinder, jak on się sprawdza w grze - może ktoś miał już okazję go ograć trochę?

Czy on się broni w zakresie samej gry, tzn. czy dobrze się z nim gra? Sprawia wrażenie wyważonego? Często włączacie go swoich rozgrywek? A może to raczej taka ciekawostka, do zagrania raz albo raz na pół roku? Pytam, bo interesowałby mnie tylko, jeśli bardzo dobrze nadaje się do grania, ale przecież amatorsko wszystko wyważyć w takim dodatku to wydaje się przytłaczające przedsięwzięcie (i jeśli autor to zrobił, to z góry chylę czoła). :)
gogovsky
Posty: 2203
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

Pathfinder to najlepszy dodatek jaki wyszedł;) ilość fajnych nowych mechnik super z kart czy nowa planszetka dająca nowa opcje;) graliśmy pare razy polecam;) aaa tylko gramy bez preludiów jak coś;)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Quayth
Posty: 15
Rejestracja: 18 sty 2019, 09:24
Has thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Quayth »

Cześć,
Mam wątpliwości w zrozumieniu kart z dodatku Pathfinder, prośba o interpretację:

Obrazek
Czy dobieram kartę za każdy symbol Jowisza zagrana przeze mnie czy za każdy symbol w grze, zagrany przez wszystkich?

Obrazek
Czy efekt: Tracisz połowę roślin jest cykliczny przy każdorazowym wydaniu 3 jednostek danych?
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa - Pathfinder

Post autor: Geoburak »

1. Tylko zagrane przez Ciebie.
2. Karta działa zawsze od momentu jej zagrania. Jak ktoś zagra kartę, która powoduję u Ciebie utratę jednostek roślinności, to tracisz tylko połowę z tego.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Terraformacja Marsa - Pathfinder

Post autor: Bruno »

Dzięki super inicjatywie Maly.drukarz kupiłem ten dodatek (właściwa nazwa to "Pathfinders").
Mam pytanie do ogranych osób: my graliśmy tylko raz, ale odnosimy wrażenie, że - jak chyba większość dodatków fanowskich - cierpi on na overpowering różnych kart (np. korporacja, która może w dowolnej chwili zamieniać 8 jednostek ciepła na 1 WT - to nie jest akcja!, to "cecha", którą można wykorzystywać wielkokrotnie; w oficjalnych dodatkach była np. korporacja, która pozwalała zamieniać ciepło na kasę, ale była to pojedyncza akcja...). Niektóre karty projektów z planetą Wenus też wydają się OP (choć w całości talii zdarzają się nieczęsto).
Ciekaw jestem opinii osób bardziej niż ja ogranych w ten dodatek...
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
kubajakub
Posty: 64
Rejestracja: 13 cze 2010, 09:59
Has thanked: 65 times
Been thanked: 1 time

(PnP) Fanowski dodatek do Pathfindera

Post autor: kubajakub »

Co uważacie na temat fanowskiego dodatku Pathfinders? Warto go mieć, czy nie?

Jeśli warto to gdzie go zamówić?
Czy są jeszcze jakieś inne dodatki?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bruno »

kubajakub pisze: 29 lip 2019, 22:31 Co uważacie na temat fanowskiego dodatku Pathfinders? Warto go mieć, czy nie?

Jeśli warto to gdzie go zamówić?
Czy są jeszcze jakieś inne dodatki?
Na razie grałem z nim tylko raz - jeśli cenisz sobie w TM bogactwo tego "uniwersum" i możliwości jego rozbudowy, to warto grę poszerzyć o ten dodatek. Nie jest to jednak żaden must have; ot, kolejna plansza ze ścieżkami rozwoju, nowe karty etc. Na podstawie lektury opisów na kartach można się zastanawiać, czy należycie zbalansowano moce np. niektórych korporacji czy kart preludium, ale póki co w grze nie zauważyliśmy jakiejś drastycznej nierównowagi.
Również z jakości wykonania jestem zadowolony (choć oczywiście widać różnice względem oryginalnych komponentów). Pamiętaj też, że to opracowanie fanowskie i ja mam swoje uwagi do strony językowej (ale mam dość wysokie oczekiwania w tej materii, a treść w żadnym razie nie przeszkadza w rozumieniu zasad!).
Generalnie jestem zadowolony, bo chętnie urozmaicam świat TM (bardzo lubię tę grę), ale muszę ten dodatek bardziej ograć, żeby właściwie go ocenić.

Jeśli chodzi o zamówienie go, to przejrzyj dział dot. zamówień zbiorowych, tam - w wątku poświęconym dodatkowi Pathfinders - znajdziesz namiar na drukarza!

-------
edit: modyfikacja tekstu zgodnie ze sprostowaniem poniżej.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2019, 00:20 przez Bruno, łącznie zmieniany 2 razy.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: konrad.rymczak »

Bruno pisze: 30 lip 2019, 00:07 Pamiętaj też, że to tłumaczenie fanowskie i ja mam swoje uwagi do strony językowej (ale też mam dość wysokie oczekiwania w tej materii, a tłumaczenie w żadnym razie nie przeszkadza w rozumieniu zasad!).
To jest polski dodatek.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
markooff
Posty: 3
Rejestracja: 31 sie 2019, 22:54

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: markooff »

Witam Wszystkich

Nie tak dawno dowiedziałem się o istnieniu wspaniałego dodatku - fan made - pt "Pathfinder" . Szukałem w sieci na różnych portalach i w różnych miejscach ale nie znalazłem jak dotąd kompleksowego polskiego tłumaczenia, które by odpowiadało naszym (ze znajomymi) odczuciom i wymaganiom. W zw. z tym sam(i) zabraliśmy się do pracy , która oprócz tłumaczenia sensu stricte, okazała się również pracą graficzną. Dlaczego, o tym może innym razem :)

Koniec końców powstało (a właściwie jest już na ukończeniu) zupełnie nowe tłumaczenie - na podstawie oryginalnej i bieżącej jak mi się zdaje wersji angielskiej którą pobrałem stąd: https://www.dropbox.com/s/9qgc1usccdgg6 ... e.rar?dl=0
Tłumaczenie jest już dostępne praktycznie w 85% - kończymy jeszcze ostatnie poprawki (również graficzne) oraz główną planszę i FAQ - i wystawiliśmy go pod adresem http://terraformacjamarsa.pl

Mimo iż celem nadrzędnym było wydrukowanie sobie samemu i posiadanie do rozgrywki ;P - udostępniamy to wszystkim zainteresowanym

Oprócz tłumaczeń mamy kilka swoich własnych pomysłów, na niewielkie dodatki czy nowe karty /mechanizmy do Terraformacji, które zamierzamy również, pod powyższym adresem, już niebawem (i sukcesywnie) publikować .

Pozdrawiam
profes79
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 133 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: profes79 »

Wszystko ok, tylko że Pathfinders oryginalnie jest polskim dodatkiem, tłumaczonym m.in na angielski :P A po drugie - polska wersja jeszcze niedawno byłą dostępna na BGG; obecnie jej nie widzę, nie wiem co się z nią stało. Trzeba by zapytać autora.

https://boardgamegeek.com/thread/186917 ... n-g/page/1
Awatar użytkownika
markooff
Posty: 3
Rejestracja: 31 sie 2019, 22:54

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: markooff »

profes79 pisze: 01 wrz 2019, 02:06 Wszystko ok, tylko że Pathfinders oryginalnie jest polskim dodatkiem, tłumaczonym m.in na angielski :P A po drugie - polska wersja jeszcze niedawno byłą dostępna na BGG; obecnie jej nie widzę, nie wiem co się z nią stało. Trzeba by zapytać autora.

https://boardgamegeek.com/thread/186917 ... n-g/page/1
Cóż, pomyślałem podobnie - i spróbowałem to zrobić.
Po pierwsze zanim zabrałem się za tłumaczenie własne - najpierw ,wraz z przyjaciółmi - przeszukaliśmy wiele stron, portali i przyn. 2 fora (to oraz BGG) czytając wnikliwie prowadzone tam dyskusje n/t Pathfinders'a i jego tłumaczeń (stad na dysku mam ich ściągnietych kilka). Wszystko to po to - by móc po prostu ściągnąć czyjeś tłumaczenie , zasiąść i grać ....

Jednak szybko okazało się że wszystkie AKTUALNIE dostępne polskie tłumaczenia nie są zbyt kompletne (lub nie pasują nam), i , choć oczywiście wszyscy w naszej grupie płynnie posługujemy się angielskim, to posiadając oryginał gry w wersji polskojęzycznej nie chcieliśmy sobie mieszać (poza tym nieraz dochodzą rozgrywki z np. dziećmi znajomych czy tp.).

Dodatkowo - dołapałem na forum BGG (tak, mam tam też od niedawna konto :) ) kogoś kto twierdził że jest autorem polskiej wersji (i nawet "najoryginalnieszego oryginału" jak napisał) - rozmawiałem z tym człowiekiem parę dni wymieniając PMy - po czym dowiedziałem się od Niego że polska wersja wprawdzie była pierwsza, ale teraz nie ma jej (??) i że w ogóle to "dziwi się dlaczego powstaje tyle tłumaczeń skoro polski był w ogóle [Jego] oryginał..." Nie powiedział wprost że jej nie ma, a tylko, na moje kilkukrotne uprzejme prośby o jej podesłanie (bo nie mogę znaleźć ani tu ani tam), odpowiedział mi że - cytuję " Wysyłałem polską wersję tym ludziom parę razy, nawet były 2 zbiórki na wydruki ;P "
[Mam oczywiście zarchiwizowaną już moją całą konwersację z nim i zawsze mogę wystawić ją publicznie w razie jakiegoś wypadku ... ]

W każdym razie - po 2 dniach pytań i próśb - zrozumiałem że albo :
- to nie jest ta Właściwa Osoba do której należało by się zwrócić (bo trochę mnie dziwiło jako że - sam dość sporo tłumaczeń czy tekstów publicznych popełniwszy - wiem że zawsze posiadam kopię mojej pracy i moge ją odtworzyć).. albo - raczej :
- że może po prostu zmienił jakoś swoje zdanie i teraz już nie chce tego udostępniać ponownie (co w pełni rozumiem i do czego jako autor ma pełne prawo) .

Koniec końców napisałem Mu otwarcie i grzecznie, że rozumiem, i że w takim razie - wracam do robienia swojego własnego tłumaczenia i jak skończę to być może je opublikuję - bo może komuś się również przydać. Tak zostałem wychowany, ze jak czegoś nie mogę dostać (z uprzejmości czyjejś), to nie biadolę tylko raczej się zabieram sam do roboty :) :P A że podczas pracy - wyszło sporo problemów także i graficznych , więc zabrałem się do tego całkiem na poważnie.

Stąd więc wpadłem na pomysł portalu - bo
1) gdzieś trzeba takie tłumaczenie/prace graficzną - jednak wystawić , a niedobrze żeby to znów "poczta pantoflową latało"
2) miałem już wcześniej w planie próbę podejścia do zrobienia własnych kart/dodatków do Gry (może nie już ale jednak) - a ta sytuacja po prostu ją przyspieszyła.
3) wraz ze mną nad projektem pracuje/pracowało jeszcze kilka osób - z naszej grupy karciankowej :)
I TAK - suma sumarum - powstał nasz portal. Portal w którym zamierzamy NIE TYLKO SKUPIAĆ SIĘ NA TŁUMACZENIU CZYJEJŚ PRACY -ale również , w planach - przede wszystkim na własnej produkcji własnych pomysłów autorstwa nszego Fanclubu (a może i innych ...?) itp.

Zresztą, tak na marginesie - właśnie dzisiaj - opublikowałem pierwsze zupełnie własne karty - do autorskiego projektu 'rozruszania nieco floty marsjańskiej' (być może z czasem całego rozszerzenia) . Sa one dostępne pod adresem : http://terraformacjamarsa.pl/nasze-karty-tmf - także wszystkich zainteresowanych/ciekawych :) - serdecznie zapraszamy !
To takie nasze (moje) "pierwsze koty za płoty" więc nie bijcie za bardzo :), cały czas pracuje nad poprawieniem wielu szczegółów ...

Pozdrawiam

P.S. zresztą jeśli będę w końcu wiedział z całkowita pewnością KTO jest autorem tej "najoryginalniejszej i prawomyślnej" wersji polskojęzycznej - bardzo chętnie umieszczę stosowną adnotację także i na naszym fanclubowym portalu - ba, jeśli by sobie tego również życzył szan. Autor - chętnie udostępnię Mu miejsce i zasoby by swoją pełną (autorko sygnowaną) wersję mógł wywiesić i nią zarządzać.
profes79
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 133 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: profes79 »

To pytaj autora tego tematu - organizował wydruk polskiego Pathfindera i może ma pliki ściągnięte do siebie. Ja w każdym razie - jak sporo innych osób - mam wydrukowany cały dodatek właśnie dzięki maly.drukarz.
viewtopic.php?f=55&t=59381
ODPOWIEDZ