Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Lothrain »

No to jeszcze rzeczy, które można wygładzić:
Brązowe i różowe (jeśli nie napisałem inaczej zmiana dotyczy dolnego opisu):
Sroka - jest: stanowi połowę jej długości ciała / powinno być : stanowi połowę długości jej ciała
Sóweczka zwyczajna - opis działania - jest; weź 1 mysz z karmnika, jeśli jest dostępne. - Nie mam przy sobie polskiej wersji, ale warto sprawdzić, czy na oryginalnych kartach jest to odmieniane "dostępne", czy "dostępna".
Dzięcioł duży - opis działania - brak "1" przed drugą ikoną zboża, jak jest kartę wcześniej u Raniuszka.
Sóweczka zwyczajna - jest: wśród / powinno być: spośród
Zięba - opis działania - nie jest do końca jasne ile pożywienia mamy wziąć - opis mówi " Jeśli co najmniej dwie kostki w karmniku mają taki sam symbol, weź odpowiadające mu pożywienie z zasobów". Możemy to interpretować jako wzięcie dwóch i tylko dwóch, albo wzięcie wszystkich zasobów z tym samym symbolem na kostce. Jeśli intencję autora były tylko dwie kostki tekst powinien brzmieć: "Weź 2 kostki z karmnika posiadające ten sam symbol i dobierz odpowiadające im pożywienie z zasobów."
Muchołówka szara - opis działania - jest: Weź 1 kostkę z karmnika (lub 3, jeśli... / powinno być: Weź 1 kostkę z karmnika (3 kostki, jeśli... - nie zmienia to sensu, a unikniemy początkowego nawiasu przed "lub", co znacznie utrudnia czytelność. Zmieniłbym także drugi fragment - jest: ...ptaka), następnie / powinno być: ...ptaka), a następnie
Frankolin - jest: gdy coś mu przeszkadza / powinno być: gdy coś go zaniepokoi (w ogóle obecność tego kuraka w całym zestawie jest dziwna, bo pochodzi z Indii i lata głównie do Iraku, Iranu i Turcji; jedna odmiana dolatuje na Cypr i chyba tylko to go broni)
Gawron - jest: łamigłówki ,aby / powinno być: łamigłówki, aby
Kos - opis działania - też do porównania z oryginalnymi kartami, ale wszędzie w opisach jest "1" przed symbolem karty, a tu jej brak. Do sprawdzenia.
Sójka - już poprzednio opis wydawał mi się koślawy, ale ominąłem. Po zastanowienie napisałbym jednak: "Sójki znane są ze swoich umiejętności naśladowczych, dlatego do ich rozpoznania nie wystarczy sam głos, konieczny jest kontakt wzrokowy." Ew. "Sójki znane są ze swoich umiejętności naśladowczych, do ich rozpoznania konieczny jest więc kontakt wzrokowy."
Turkawka - (tak wiem, sam wcześniej zmieniałem, ale wciąż to nie to) jest: Dawniej był to bardzo liczny gatunek w Europie. / powinno być: Dawniej był to licznie występujący w Europie gatunek.
Sterniczka białogłowa - jest: głębość / powinno być: głębokość + jest: nawet do 10 metrów / powinno być: nawet 10 metrów
Cyraneczka - jest: bezkręgowce / powinno być: pożywienie (to tylko sugestia - wydaje się, że te bezkręgowce pasują tu jak świni kamizela. Skoro mają być to ciekawostki, to chyba lepiej nie używać trudnych terminów)
Szpak zwyczajny - opis działania - jest: natychmiastowo / powinno być: natychmiast + jest: Następnie odrzuć tę kartę. / powinno być: Następnie odrzuć dobraną kartę. (w przeciwnym razie można to zrozumieć, jako odrzucenie samego szpaka) + jest: głos innych ptaktów / powinno być: głos innych ptaków
Zimorodek - opis działania - jest: połóż 1 rybę ze swoich na tym ptaku / powinno być: połóż 1 rybę ze swoich zasobów na tym ptaku
Myszołów zwyczajny - opis działania - w następnej karcie, czyli kani rudej wyciągnięty jest ogonek od litery "g" na ikonę karty. Tutaj jest pod nią schowany.
Drzemlik - opis działania - podobnie jak wyżej ikona zabiera fragment litery "y" + tekst ciekawostki jest jednak słaby składniowo. Zmieniłbym na następujący: "Drzemliki atakują z zaskoczenia, nadlatując zza drzew lub kryjąc się w żywopłotach, często też naśladują sposób latania swych ofiar, by ich nie przestraszyć."
Sosnówka - opis działania - brak "1" przed ikoną zboża.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Lothrain »

Ptaki fioletowe:
Oknówka - opis działania - jest: ...i zrobić to ponownie / powinno być: ...i rzucić ponownie. (w obecnej wersji "zrobić to" odnosi się do "zignorować", więc można to odczytać jako dwukrotne zignorowanie wyrzutu)
Modraszka - opis działania - jest: weź 1 dodatkowe z zasobów / powinno być: weź 1 dodatkowe pożywienie z zasobów (ewentualnie powinna być jakaś ikona pożywienia)
Cietrzew - opis działania - albo mam omamy wzrokowe, albo tekst pod LUB jest napisany kursywą. To samo przy następnej Bogatce + jest: i mrozem, zakopując... / powinno być: ... i mrozem zakopując... (czyli zbędny przecinek)
Kuropatwa - opis działania - znów ten nawias, który dziwnie wygląda. Może postawić po prostu przecinek, po ikonie jajka i zlikwidować nawias?
Wydrzyk wielki - opis działania - też nawias, który można moim zdaniem zastąpić przecinkiem.
Czernica - opis działania - tacka, czy podajnik? + jest: w trakcie jedzenie / powinno być: w trakcie jedzenia
Dymówka - opis działania - jest: namniej / powinno być: najmniej
Głuszec - opis działania - ikona jaja jakoś mocno w dół poleciała + po nawiasie oraz po słowie "ptak" w dolnej akcji konieczne przecinki
Grzywacz - opis działania - jest: każej rundy / powinno być: każdej rundy
Synogarlica turecka - nie widzę zasadności dla zapisu słów "Synogarlic" i "Sierpówkami" wielką literą. Może jednak małą?
Burzyk balearski - opis działania - dolna akcja znowu jakby kursywą kopnięta.
Czyż - opis działania - jest: (maks 5) / powinno być: (max. 5) (to jak najbardziej używany w języku polskim skrótowiec) + po ikonach powinien być przecinek.
Drozd rdzawoboczny - opis działania - brak przecinka po ikonie w opisie na fioletowym tle
Pasterz różowy - opis działania - j.w.
Świerszczak - opis działania - dolna akcja kopnięta kursywą
Kukułka czubata - opis działania - po pierwszej ikonie jaja w górnym opisie akcji potrzebny przecinek. Poza tym cały fioletowy opis jest jakoś dziwnie umiejscowiony względem tekstu "Do końca gry" - jakby za bardzo w lewo i lekko za wysoko. Tak, wiem, czepiam się :)

I jeszcze na poprzednich kartach:
Trznadel żółtobrzuch - jest: symfonii Bethoveena / powinno być: symfonii Beethovena
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Nidav »

Niezmiennie dziękuję Ci za korektę. Co do uwag to jedynie:
Lothrain pisze: 10 kwie 2019, 09:09
Zięba - opis działania - nie jest do końca jasne ile pożywienia mamy wziąć - opis mówi " Jeśli co najmniej dwie kostki w karmniku mają taki sam symbol, weź odpowiadające mu pożywienie z zasobów". Możemy to interpretować jako wzięcie dwóch i tylko dwóch, albo wzięcie wszystkich zasobów z tym samym symbolem na kostce. Jeśli intencję autora były tylko dwie kostki tekst powinien brzmieć: "Weź 2 kostki z karmnika posiadające ten sam symbol i dobierz odpowiadające im pożywienie z zasobów."
W tej kwestii w ogóle się nie bierze nic z karmnika - kości mają po prostu być w karmniku i mieć taki sam symbol, a gracz pobiera z zasobów pożywienie, które odpowiada symbolowi. Także 1 trzeba dodać przy pożywieniu. Przy okazji w instrukcji jest nawet klaryfikacja działania tej karty :) Chyba, że masz sugestię jak to lepiej opisać.

Całej reszcie przyjrzę się po powrocie z pracy i mam nadzieję, że mały.drukarz znajdzie czas wrzucić poprawione karty oraz przy okazji nie zabije mnie za więcej korekt ;)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Lothrain »

Nidav pisze: 10 kwie 2019, 11:00 Niezmiennie dziękuję Ci za korektę. Co do uwag to jedynie:
Lothrain pisze: 10 kwie 2019, 09:09
Zięba - opis działania - nie jest do końca jasne ile pożywienia mamy wziąć - opis mówi " Jeśli co najmniej dwie kostki w karmniku mają taki sam symbol, weź odpowiadające mu pożywienie z zasobów". Możemy to interpretować jako wzięcie dwóch i tylko dwóch, albo wzięcie wszystkich zasobów z tym samym symbolem na kostce. Jeśli intencję autora były tylko dwie kostki tekst powinien brzmieć: "Weź 2 kostki z karmnika posiadające ten sam symbol i dobierz odpowiadające im pożywienie z zasobów."
W tej kwestii w ogóle się nie bierze nic z karmnika - kości mają po prostu być w karmniku i mieć taki sam symbol, a gracz pobiera z zasobów pożywienie, które odpowiada symbolowi. Także 1 trzeba dodać przy pożywieniu. Przy okazji w instrukcji jest nawet klaryfikacja działania tej karty :) Chyba, że masz sugestię jak to lepiej opisać.
Ok, jak dodasz "1" przed pożywienie, to całość stanie się jasna.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Nidav »

Ostatnie (mam nadzieję) poprawki zostały wprowadzone - zaledwie 45 ptaków zostało poprawionych (bo sam jeszcze znalazłem rzeczy warte poprawy). Pliki zostały przesłane do malego.drukarza. Jeszcze nie zrobiłem update'u w pierwszym poście, bo już całkiem późno i nie mam sił ;) Postaram się dokonać tego za niedługo

Za to! Udało mi się pozyskać edytowalny plik instrukcji od niemieckiego tłumacza dodatku, Sörena „muffmolch“ Textora, który uczynił swoiste mistrzostwo w tym względzie i upodobnił instrukcję do oryginalnej. Przerabianie tego pochłonęło mi co prawda sporą część tego wieczoru, niemniej zobaczcie sami, że teraz to wygląda znacznie lepiej - o tu i również link w pierwszym poście został zaktualizowany. Od razu lepiej się uczyć zasad :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Lothrain »

Nidav pisze: 10 kwie 2019, 23:10 Ostatnie (mam nadzieję) poprawki zostały wprowadzone - zaledwie 45 ptaków zostało poprawionych (bo sam jeszcze znalazłem rzeczy warte poprawy). Pliki zostały przesłane do malego.drukarza. Jeszcze nie zrobiłem update'u w pierwszym poście, bo już całkiem późno i nie mam sił ;)
Serdeczne dzięki za wprowadzenie poprawek i pracowity wieczór :) Co do Sóweczki zwyczajnej sprawdziłem inne karty i wszędzie jest wersja "dostępne", ale odnosi się albo do zboża, albo w wersji "są dostępne" do jarzębiny i zboża. Ponieważ to pierwsza karta, która odnosi się do ikony myszy, moim zdaniem powinieneś zmienić na gramatycznie poprawne "weź 1 mysz z karmnika (jeśli jest dostępna)". Na oryginalnych kartach są nawiasy.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Nidav »

Spędziłem też sporo czasu nad tym i analizowałem co z tym zrobić. Jeśli należałoby być zgodnym z instrukcją, to trzeba byłoby zmienić to na "weź 1 gryzonia z karmnika (jeśli jest dostępny)" - instrukcja ten akurat żeton pożywienia określa gryzoniem. Przy czym większość zapewne nazywa to po prostu myszą, więc to też mogłoby rodzić pewną wątpliwość. Uznałem, że jednak zostawię jak jest - po pierwsze standaryzacja i ujednolicenie z podstawką, po drugie zawsze można to czytać jako "weź 1 pożywienie typu mysz z karmnika (jeśli jest dostępne)" ;) Opcjonalnie nie czytać w ogóle, bo to jednak piktografia i również dobrze może to być po prostu "tym". Nawias oczywiście dodałem, tak jak na kartach z podstawki.

Poza tym nawiasy usunąłem dwa - przy Kuropatwie i Wydrzyku. Faktycznie bez nawiasu się obejdzie. Przy reszcie zostawiłem (a nawet jakiś dodałem w imię ujednolicenia). Także miejmy nadzieję, że teraz faktycznie będzie w porządku.

Tak poza tym to raz jeszcze dzięki wielkie za całą pomoc w korekcie. W imię podzięki umieściłem Cię nawet na końcu nowej instrukcji :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Lothrain »

Faktycznie skoro to gryzonie, powinna być forma męskoosobowa, ale część czytałaby mysz i byłby zonk :) Więc dobrze jest, jak jest. Dzięki wielkie raz jeszcze.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Nidav »

Mam nadzieję, że już ostatni raz w pierwszym poście wrzuciłem pliki, tym razem po ostatecznej korekcie. Pliki są w dwóch formatach, bo uznałem, że w pdfie, chociaż wygodnie się przegląda, pliki jednak tracą na jakości. Także teraz możecie też wszystko zobaczyć w Wordzie, co nieco przyjemniej wygląda :) Instrukcja też doczekała się update'u, bo w poprzedniej wersji wkradł się jeden malutki błąd - było napisane, że moduł 1 ma 36 kart brązowych, a tak naprawdę ma 37 - istnieje szansa, że Soren, tj. niemiecki tłumacz, jakąś kartę wyrzucił w trakcie tłumaczenia. Uznałem, że jak wszystko ma być perfekcyjnie wygładzone, to niech i tak będzie :D

Plik z rewersami nie został zaktualizowany, gdyż nie otrzymałem jeszcze poprawionej wersji od malego.drukarza - zostało o tym wspomniane w pierwszym poście, żeby osoby drukujące rzeczy z tego pliku nie były zawiedzione drobnymi błędami :)

Ze swojej strony proszę o wybaczenie za tak wielką liczbę korekt. Jednak nie spodziewałem się nawet, że dogranie wszystkiego zajmie aż tyle czasu, aż tyle mniejszych i większych błędów popełnię i jak irytujące jest odpowiednie pozycjonowanie każdej ikony tak, żeby to miało ręce i nogi i skrzydła. Niemniej mam nadzieję, że jak już wszyscy otrzymają swoją wydrukowaną wersję, to będą zadowoleni z samego tłumaczenia :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: detrytusek »

Dzięki! Zrobiłeś kawał roboty. Szacun.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 320
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 39 times
Been thanked: 139 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: olocop »

Może moja wypowiedź nie spotka się z przychylnością, ale mam mieszane uczucia co do tego dodatku. Śledzę wątek od jego pojawienia się, nawet przez chwilę się zastanawiałem, czy nie przyłączyć się do zamówienia, ale... właśnie. Celem wyjaśnienia powiem, że moja żona pokochała "Na skrzydłach", mi się także fajnie w nią gra, ale z założeniem, żeby nie przeliczać wszystkiego na siłę (sporo osób narzeka na losowość, na brak możliwości planowania długofalowego, ale to po prostu nie jest tego typu gra. A jeśli to przeszkadza, to można np. zamiast 3 odkrytych kart odkrywać standardowe w innych grach 5, z uzupełnianiem po doborze każdej z kart, a nie na końcu tury).
Wracając do tego dodatku. Mam wrażenie, że tor z jajkami wprowadza dodatkowe zamieszanie, dodatkowe rzeczy i reguły, o których trzeba pamiętać, nie dając tak naprawdę wiele w zamian. Nie powoduje, że możesz więcej zaplanować, ale daje bonusy tak "przez przypadek". Zastanowiłem się nad sytuacją, gdy miałbym żonie zacząć tłumaczyć sensowność takiego skomplikowania gry i nie potrafię znaleźć przekonujących argumentów :) Raczej spowodowałoby to jej zniechęcenie i nie chciałbym, żeby oficjalny dodatek podążał w kierunku, w którym moja żona powie, że już się jej nie chce grać (przypomina mi to sytuację z "Dziedzictwa", gdzie dodatek zabił u nas grę. Zamiast dodania po prostu kart wprowadził dodatkową mechanikę wydłużającą znacznie rozgrywkę, a dużo nie dającą. Od momentu zagrania z dodatkiem nie wróciliśmy do gry.)
Karty fioletowe za to według mnie (oczywiście moja ocena jest na wyrost, bez grania, więc mogę się mylić) mogą zbyt naruszyć balans. Działania "gdy zagrywasz" są po prostu zbyt mocne w stosunku do kart podstawowych w tej samej cenie, a ich dociągnięcie na rękę na początku może dać zbyt duży bonus w stosunku do tego, kto dociągnie kartę pod koniec rozgrywki. Miałyby może większy sens, gdyby działały jak karty bonusowe, czyli np. na początek dociągasz 4 ptaki ze zwykłego stosu i 2 z fioletowego i możesz zostawić fioletową tylko jedną (albo po prostu 3 zwykłe i 2 fioletowe).
Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: detrytusek »

Ja to traktuję jako ciekawostkę, którą najpierw sam przetestuje, żeby żonie w głowie nie mieszać. Najwyżej wyleci. Jedno co mi się rzuciło w oczy to to, że karty celów nie zostały przeliczone w pkt, a jedynie w %. To na pewno zaburza balans.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 487
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 249 times
Been thanked: 440 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: vnzk »

olocop pisze: 12 kwie 2019, 10:51 Może moja wypowiedź nie spotka się z przychylnością, ale mam mieszane uczucia co do tego dodatku. (...)
Całkiem słuszne obawy. Moja żona również polubiła NS za prostotę w połączeniu z lekkim taktycznym kombinowaniem. Losowość nam tak bardzo nie przeszkadza, dodatek może dodać różnorodności, choć oczywiście również ująć z balansu. Jeśli okaże się, że psuje on odczucia z gry, po prostu przestaniemy go używać.
detrytusek pisze: 12 kwie 2019, 11:00 Jedno co mi się rzuciło w oczy to to, że karty celów nie zostały przeliczone w pkt, a jedynie w %. To na pewno zaburza balans.
Biorąc pod uwagę, że tylko 3 z 26 kart bonusowych mają proporcję zmienioną o znaczącą ilość punktów procentowych (odpowiednio 6%, 7% i 21%) oraz fakt, że często się zdarza, że punkty z tych kart stanowią mniej niż 10% całości, uważam, że modyfikacja ich wartości punktowych o punkt czy dwa niewiele by zmieniała. To tylko bonusy, dodatek do puli punktów, nie ma co opierać na nich głównej taktyki.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: detrytusek »

vnzk pisze: 12 kwie 2019, 11:35
detrytusek pisze: 12 kwie 2019, 11:00 Jedno co mi się rzuciło w oczy to to, że karty celów nie zostały przeliczone w pkt, a jedynie w %. To na pewno zaburza balans.
Biorąc pod uwagę, że tylko 3 z 26 kart bonusowych mają proporcję zmienioną o znaczącą ilość punktów procentowych (odpowiednio 6%, 7% i 21%) oraz fakt, że często się zdarza, że punkty z tych kart stanowią mniej niż 10% całości, uważam, że modyfikacja ich wartości punktowych o punkt czy dwa niewiele by zmieniała. To tylko bonusy, dodatek do puli punktów, nie ma co opierać na nich głównej taktyki.
Co nie oznacza, że ich przeliczenie nie byłoby wskazane.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Nidav »

Na 26 kart bonusowych jedną, czyli Globtrotera, trzeba w ogóle odrzucić z gry, bo ponad połowa kart będzie spełniała warunek. Dwie faktycznie mogłyby zostać zamienione - Anatom i Kartograf, bo procenty są na tyle mniejsze, że jakiś jeden punkt za ich realizację można byłoby dodać. Pozostałe 23 karty mają na tyle zbliżone wartości procentowe, czyli zazwyczaj 2% różnicy (i jedna jeszcze 4%, ale to karta która w grze podstawowej też miała wysoki procent), że nie widzę sensu w zmianie ich punktacji. Poza tym jak było wspomniane, karty te są tylko bonusowe i dostaje się za nie niezbyt dużo punktów, strategii pod to się nie zrobi. Zważając też na losowy charakter gry, i tak w jednej grze ktoś może mieć szczęście i bez problemu zebrać karty, których jest 9% w talii, a ktoś inny może mieć pecha i nie dobrać ani jednej z tych, których w talii jest 30%.

Co do samego toru piskląt - mi się właśnie wydaje, że może to sprawić, iż gra będzie trochę głębsza i da więcej możliwości, w stylu "zagrać teraz tego ptaka, dzięki czemu zdobędę jajo, które potrzebuję na tym ptaku, aby móc dobrze go zaraz aktywować, a przy okazji czy zrobić to teraz czy za chwilę, bo jak ktoś zagra też ptaka w tym siedlisku, to przecież zdobędzie ten bonus". Pisklęta też mogą sporo dodać, bo o ich awansowaniu decyduje się w sposób świadomy, w dowolnym momencie swojej tury, co również powinno dostarczyć sporo ciekawych decyzji.

Karty fioletowe mi się wydają jednocześnie całkiem mocne, ale często też sytuacyjne. Nie zapominajmy, że przez całą grę robi się 26 ruchów, więc i tak z każdego ptaka skorzystamy nie aż tak dużo razy i też ich koszt zazwyczaj nie jest taki, żeby móc od razu je zagrać bez problemu - tylko jakieś 4 bodajże ptaki kosztują jedno pożywienie, a benefit z nich czerpany nie jest jakiś ogromny (zazwyczaj sprowadzający się do tego, że można opłacić koszt czymś innym), reszta kosztuje 2 albo 3 i w początkowym momencie gry zagranie takiego ptaka może być kiepskim pomysłem. Także no, trzeba to po prostu przetestować ;)

Chociaż nie będę ukrywał, że sam myślałem o jakimś wariancie, w którym początkowo rozdaje się graczom ileś kart fioletowych i mogą z niego wybrać jednego, który jako ptak z "do końca gry" za darmo ląduje w ich rezerwacie. Dzięki temu tworzyłoby to ciekawą asymetrię od początku. Ale to może kiedyś do przetestowania :)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: EsperanzaDMV »

Nie wiem, dlaczego mój wcześniejszy post poleciał, ale napiszę jeszcze raz, może tym razem ktoś chociaż powie dlaczego post został skasowany bez chociaż słowa wyjaśnienia:

Dostałem właśnie powiadomienie, że paczka z dodatkiem została nadana przez MB Print, także myślę, że można się spodziewać, że przed weekendem paczka dotrze do zainteresowanych :) Nie spodziewałem się, że tak szybko do mnie trafi.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Gromb »

Spokojnie. To tylko etykieta nadawcza. Do wysyłki jeszcze daleka droga.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: KozaK69 »

Jestem po pierwszej partii 2-osobowej z dodatkiem.
Nowe zdolności ptaków jak najbardziej na plus, trzeba patrzeć trochę na przeciwnika, bo często to czy coś dostaniemy zależy od sytuacji na jego planszy.
Pisklaki oceniam neutralnie, trochę komplikują rozgrywkę, nie dając dużo w zamian, ale może to tylko wrażenie po pierwszej grze i w kolejnych uda się z nich wyciągnąć nieco więcej.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 193
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Alucard1982 »

Hej.
Wczoraj dostałem przesyłkę, jakość super, wyrazy uznania dla drukarni!

Chciałbym się tylko upewnić, czy dobrze zrozumiałem zasady grania pisklakami. A mianowicie:

- pisklaka można umieścić w zamian za jajo tylko wtedy, kiedy podczas wystawiania ptaka przesuniemy znacznik na czerwone pole na torze siedlisk ?
- kolejny gracz umieszczający ptaka w tym siedlisku nie może już zamienić jaja na pisklaka, ponieważ przesunie znacznik na kolejne pole toru siedlisk?
- jeżeli podczas mojej tury znacznik na torze siedlisk znajdzie się na czerwonym polu w siedlisku "las", to pisklaka mogę umieścić tylko w tym siedlisku, czy w dowolnym?
- wartości punktowe pisklaków liczone są na końcu gry przy sumowaniu wszystkich punktów za ptaki? na torze celu liczymy tylko ilość pisklaków?

Mam nadzieję, że nie zagmatwałem zbyt mocno :)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: EsperanzaDMV »

Odebrałem wczoraj Ptaki Europy z paczkomatu i muszę powiedzieć, że prezentują się świetnie :) Tak jak było mówione, nie ma efektu płótna, ale cóż, nie można mieć wszystkiego ;) Co ciekawe, karty z MB Print są idealnie proste, podczas gry te z podstawki mam wciąż wygięte (mimo włożenia w koszulki) i teraz mam zagwozdkę co z tym fantem zrobić...

Kilka uwag technicznych, jakby ktoś miał te same wątpliwości co ja podczas pierwszej lektury instrukcji:
- w instrukcji jest napisane o 10 znacznikach w module pierwszym i trzech znacznikach w module drugim - tak jak było wspominane w pierwszym poście tutaj, trzeba je sobie samemu zorganizować (albo użyć jajek konkretnego koloru, ja zapewne wkrótce zakupię takowe na sztuki, są za grosze w sklepie na M.)
- w otrzymanej instrukcji w sekcji modułu pierwszego jest napisane o 36 brązowych ptakach, podczas gdy otrzymujemy ich 37 (i taka liczba jest już w nowszej wersji instrukcji, dostępnej w pierwszym poście). Taka mała pierdoła, ale zwraca uwagę :P
- Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi, ale szkoda że nie zostało przetłumaczone też "Most", "1st place", "2nd place" i "3rd place", podczas gdy wszystko inne na tych planszetkach jest już po polsku. Mnie to bardzo nie przeszkadza, ale trochę jest niespójne z oryginalną planszetką toru (wiem, czepiam się).

Nie mogę się doczekać by zagrać pierwszą partię. Na razie zagramy bez pisklaków (jak ktoś powyżej napisał, chyba za bardzo przekombinowuje, nie dając dużo w zamian), z samymi ptakami z Europy wtasowanymi w talię. Najbardziej zależy mi na zbadaniu, czy gra jest wtedy zbalansowana - dam znać o wrażeniach po kilku partiach.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Nidav »

Alucard1982 pisze: 25 kwie 2019, 11:20 - pisklaka można umieścić w zamian za jajo tylko wtedy, kiedy podczas wystawiania ptaka przesuniemy znacznik na czerwone pole na torze siedlisk ?
- kolejny gracz umieszczający ptaka w tym siedlisku nie może już zamienić jaja na pisklaka, ponieważ przesunie znacznik na kolejne pole toru siedlisk?
Dokładnie tak. Dlatego przez całą grę będzie mniej więcej 9 pisklaków + jest jeden ptak, o ile dobrze pamiętam, który może też zdobywać pisklaki.
- jeżeli podczas mojej tury znacznik na torze siedlisk znajdzie się na czerwonym polu w siedlisku "las", to pisklaka mogę umieścić tylko w tym siedlisku, czy w dowolnym?
Pisklaka możesz umieścić w dowolnym, na ptaku, z którego odrzucasz jajo. W momencie wyrastania ich - możesz jedynie w siedlisku, które aktywujesz. Co też daje ciekawe opcje taktyczne, bo przykładowo umieszczasz pisklaka w siedlisku, które potem aktywujesz, wyrastając pisklę i aktywując ptaka dwa razy ;)
- wartości punktowe pisklaków liczone są na końcu gry przy sumowaniu wszystkich punktów za ptaki? na torze celu liczymy tylko ilość pisklaków?
Dokładnie tak. Wartość punktową pisklaków liczy się przy ptakach, zaś w celach wpisujesz też liczbę punktów za ilość piskląt (gniazdowanych i podlotków, warto dodać).
w instrukcji jest napisane o 10 znacznikach w module pierwszym i trzech znacznikach w module drugim
W drugim module nie ma podanych liczb znaczników, bo w sumie trzeba jeszcze zorganizować właśnie dla piskląt, czyli wyjdzie tego pewnie koło 40 (3 dla torów siedlisk i myślę, że tak maks 12 na trzy rodzaje piskląt). Sam załatwiałem sobie znaczniki z Mepla, więc polecam ;) Mi się udało jeszcze wyrwać grę Flock za 30 zł - gdybyście mieli okazję, to polecam, bo nie dość, że można fajnie wykorzystać znaczniki, to jeszcze można używać kolorowych ptaszków zamiast kostek akcji (+10 do atrakcyjności) :D
w otrzymanej instrukcji w sekcji modułu pierwszego jest napisane o 36 brązowych ptakach, podczas gdy otrzymujemy ich 37 (i taka liczba jest już w nowszej wersji instrukcji, dostępnej w pierwszym poście)
Tu akurat pisałem małemu.drukarzowi, żeby użyć nowej wersji - może coś się przez przypadek pomyliło niestety. Na szczęście to drobna rzecz :)
Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi, ale szkoda że nie zostało przetłumaczone też "Most", "1st place", "2nd place" i "3rd place", podczas gdy wszystko inne na tych planszetkach jest już po polsku. Mnie to bardzo nie przeszkadza, ale trochę jest niespójne z oryginalną planszetką toru (wiem, czepiam się).
Też mnie to bolało strasznie ze względu na właśnie brak spójności. Niestety Sam ten jeden element zwyczajnie zeskanował, więc nie miałem możliwości jego edycji. W niemieckim tłumaczeniu zresztą dokładnie tak samo zostało zrobione, czyli ten jeden element pozostał niespójny. Na szczęście to też drobnostka ;)
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 193
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Alucard1982 »

Nidav, dzięki wielkie za wyjaśnienie wątpliwości !!!
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Nidav »

Alucard1982 pisze: 25 kwie 2019, 14:50 Nidav, dzięki wielkie za wyjaśnienie wątpliwości !!!
Nie ma problemu i polecam się, chociaż jednak jak się okazuje - tknęło mnie, żeby sprawdzić jeszcze oryginalną instrukcję i w jednym miejscu źle przytłumaczyłem i teraz muszę sprostować. Jednak kiedy zdobywa się pisklę na torze siedliska, to jajo należy odrzucić z tego właśnie toru siedliska i zdobywa się pisklę w tym siedlisku. Przepraszam wszystkich za ten błąd, chociaż nie wiem nawet czy moje błędne tłumaczenie nie nawet ciekawym wariantem na temat piskląt ;)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Nidav »

Wybaczcie post pod postem, ale przygotowując się do pierwszej gry z dodatkiem (wcześniej nie było czasu) coś mnie tknęło, żeby sprawdzić jeszcze raz oryginalną instrukcję. I okazało się, że w przypadku modułu drugiego popełniłem jeden błąd, który niestety jest kardynalny i biję się w pierś, bo chociaż to jeden błąd - porządnie wypacza idee całego tego modułu.

Na stronie szóstej instrukcji jest napisane "Jeśli znacznik siedliska dotrze do pola oznaczonego na czerwono z symbolem pisklaka u góry, może odrzucić 1 jajo z dowolnego ptaka, by zyskać pisklę na ptaku, z którego odrzucił jajo". Powinno być - "Jeśli znacznik siedliska dotrze do pola oznaczonego na czerwono z symbolem pisklaka u góry, każdy gracz może odrzucić 1 jajo z dowolnego ptaka w tym siedlisku, by zyskać pisklę wyklute na ptaku, z którego odrzucił jajo". Zabrakło przede wszystkim słów "każdy gracz". W efekcie gracz, który poruszy znacznik na czerwone pole otrzymuje jajo + możliwość zdobycia wyklutego pisklaka (oczywiście odrzucając jajo), zaś reszta graczy może odrzucić jajo z ptaka w tym siedlisku i zyskać pisklę.

Jak widzicie błąd ten, którym potem sam się sugerowałem (głupi ja), znacznie zmniejsza rolę piskląt, bo z nim może być góra 9 pisklaków, a w wersji oryginalnej zdecydowanie więcej. Przepraszam za ten błąd - w przyszłości przy tłumaczeniach będę musiał albo poświęcić znacznie więcej czasu na korektę albo ogarnąć jeszcze kogoś, kto potem wszystko sprawdzi.

Trochę się teraz czuję jak Czacha przy Klanach Kaledonii :D Niemniej mam nadzieję, że ten post dotrze do jak największej liczby ludzi i będziecie mi w stanie wybaczyć to przewinienie. Raz jeszcze kłaniam się w głębokich przeprosinach za tak głupi, acz wyjątkowo duży błąd. W pierwszym poście można też ściągnąć poprawioną instrukcję z poprawnym tłumaczeniem (i poprawką bodajże dwóch literówek, które dodatkowo wyłapałem).
Ostatnio zmieniony 02 maja 2019, 20:42 przez Nidav, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: detrytusek »

Nidav pisze: 02 maja 2019, 17:45 Trochę się teraz czuję jak Czacha przy Klanach Kaledonii :D
Ważne byś teraz "usiadł i wyciągnął wnioski" :D

Spoko, nie przejmuj się i tak narazie więcej naszych pokłonów w Twoją stronę powinno być niż Twoich w naszą.
Ale wiesz...hejt czai się za rogiem :P
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ