Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Nidav »

detrytusek pisze: 02 maja 2019, 17:50 Ważne byś teraz "usiadł i wyciągnął wnioski" :D
Akurat jak to ogarnąłem to zrobiło mi się głupio i uznałem, że jak najszybciej to poprawię i napiszę, żebyście nie grali źle - o dziwo nie mam zamiaru kłócić się z wszystkimi, że powinniście być mi wdzięczni, bo wam to dostarczyłem po polsku i skąd w ogóle te hejty, w myśl zachowań Czachy :D

Niezmiennie biję się w pierś - może dzięki temu skręcę w inny róg i nikt mnie nie będzie hejtował (za bardzo) ;) I dzięki za miłe słowa!
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Lolas »

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetestować rozgrywkę dokładnie wg instrukcji (max 9 piskląt) ;-)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Nidav »

Lolas pisze: 03 maja 2019, 22:57 Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetestować rozgrywkę dokładnie wg instrukcji (max 9 piskląt) ;-)
Można to zawsze potraktować jako wariant i zobaczyć co z tego wyjdzie :)

Poza tym to udało mi się wczoraj i przedwczoraj zagrać z dodatkiem - raz przeciwko Automie, żeby zobaczyć czy to działa jakkolwiek, drugi raz na trzy osoby. Chociaż to zaledwie dwie rozgrywki, to pierwsze wrażenie - działa! I to działa bardzo dobrze :D

Myślałem, że to głównie nowe umiejętności ptaków będą tym, co najfajniejsze w tym dodatku. I są bardzo fajne. Przez brązowe karty trzeba bardziej patrzeć na ruchy przeciwników, co mają itp. więc pomimo, że nikt nie jest w stanie nam bezpośrednio zaszkodzić - interakcja wzrasta. Przy czym można odnaleźć w tym element negatywnej interakcji, jeśli ktoś by tego właśnie poszukiwał, bo jeśli np. obok jest osoba, która czerpie korzyść z tego, że masz żeton bezkręgowca w swoich zasobach, to najlepiej postarać się go nie mieć. Karty fioletowe nie były zbyt wykorzystywane, a przynajmniej nie w wersji fioletowej, częściej jako karty z "gry zagrywasz". Może kwestia tego, że najpierw niezbyt dochodziły, a potem już mniej opłacało się je zagrywać jako karty z umiejętnością "do końca gry". Ale to jeszcze jest do wypróbowania na przyszłość, bo myślę, że z odpowiednim dociągiem można na nich będzie robić ciekawe combosy. Karty na pierwszy rzut oka wydają się też dobrze zbalansowane - kilka z kart zostało zagranych i nie wydawały się ani słabsze ani mocniejsze od tych z podstawki. Nawet "gdy zagrywasz" z kart fioletowych były często mocno sytuacyjne i zależne od farta (czyli jak zawsze przy grach karcianych, gdzie jednak szczęście jest też istotnym elementem).

Niemniej! Ta jak rozpocząłem poprzedni akapit - myślałem, że to karty będą tym fajniejszym elementem. A tu niespodzianka, bo dla mnie to właśnie pisklęta i tory siedlisk błyszczą. Od razu wspomnę, że znacznie zwiększają poziom skomplikowania gry. Grając w podstawkę rzadko kiedy jakoś bardzo planowałem do przodu, bo i nie było takiej potrzeby, a nierzadko też możliwości. Pisklęta przenoszą grę na nowy poziom, gdzie nagle staranne planowanie parę ruchów do przodu może się bardzo opłacić. Rozmieszczenie jaj, które w podstawce miało znaczenie jedynie przy celach, teraz jest istotne, bo widząc, że ktoś zbliża się do czerwonego pola na danym torze siedliska, warto zadbać o to, żeby złożyć jajo w tym siedlisku i zyskać pisklaka.

Tu wtrącenie - graliśmy z poprawnymi zasadami. Jeśli ktoś to czyta i nie wie o co chodzi, to proszę przeczytać mój ostatni post ze strony 3 tego wątku, gdzie informowałem o poważnym błędzie w tłumaczeniu ;)

Wracając, rozmieszczenie jaj ma z pisklętami znacznie większe znaczenie i przy dużej liczbie ptaków warto się porządnie zastanowić w co chce się iść. Dobrze to współgra z ptakami i ich umiejętnościami, bo często te ptaki, które są bardzo przydatne i tanie, mają niską wartość punktową. We wczorajszej rozgrywce miałem pisklę gniazdowane na ptaku w siedlisku leśnym, dzięki któremu mogłem pobierać dwa żetony bezkręgowców z zasobów, zamiast jednego. Za to sam pisklak warty był na końcu... 0 punktów :) Mając pisklę wyklute (czyli ten podstawowy poziom) na ptaku o wartości 8 - pisklak nawet bez awansowania warty jest 4 punkty, więc to całkiem sporo, ale koszt jego "wyrośnięcia" jest spory. Ogólnie nagle dużo jest rzeczy do rozważenia, pomyślenia co chce się zrobić w przyszłości, jak zdobyć żetony na przekształcenie piskląt itp.

Całkiem fajnie też działają pisklęta na ptakach z umiejętnością "gdy zagrywasz". Możliwość odpalenia ich w odpowiednim momencie raz jeszcze (a nawet dwa razy) daje sporo możliwości jeszcze ciekawszego kombinowania. Mi się dzięki temu udało w końcu mieć trzy karty bonusowe, co chyba było rekordem w moich grach (i wszystkie spełniłem chociażby w najmniejszym stopniu, więc już w ogóle szał, bo 13 punktów mi za to wpadło).

Do tego w końcu ostatnia runda nie skupiła się dla mnie tylko na składaniu jaj, jak to często było w rozgrywkach poprzednich (gdzie nawet nowicjusze tak robili, bo od razu widzieli, że to łatwy sposób na punkty). Często w podstawce zdarzało mi się kończyć grę z dużą liczbą żetonów i kart na ręce, z którymi nie miałem co zrobić, bo pewne 4 punkty za jaja były korzystniejsze, niż zagranie ptaka, opłacenie jego kosztu w jajach itp. U nas wczoraj pojawiła się mocna rywalizacja z jednym współgraczem o pisklęta - większość leżała na dobrze punktowanych ptakach, więc można było jeszcze ugrać za nie punkty + dodatkowe za ptaki z umiejętnością przechowywania żywności. Mam nadzieję, że tak też będzie w przyszłych grach, bo jak dotąd moim największym zarzutem względem tej gry było właśnie to, że ostatnia runda często kończy się tak samo, czyli masowym składaniem jaj. Fajnie było w końcu zagrać z napięciem do samego końca, wyścigiem o pisklęta i próbą wykminienia sposobu, żeby ugrać na nich jeszcze jak najwięcej.

Z Automą przegrałem (98 do 92) i działa to bez zarzutu, ale jednak to wciąż gra z Automą (co cenię, no ale to nie to samo, co z żywymi przeciwnikami). Na trzy osoby skończyło się moim zwycięstwem 91:86:65. Ostatnia osoba pod koniec trzeciej rundy zaczęła się śmiać, że gra bez dodatku, bo w ogóle zignorowała pisklęta i tylko brała jakieś, jak akurat mówiłem jej, że teraz może odrzucić jajo i wziąć pisklę wyklute. Także jak widać można osiągnąć fajny wynik, ale najlepiej brać pod uwagę pisklęta :D Chociaż mi się udawało przekroczyć 80 punktów w grze podstawowej, także wynik i tak jest w normie. Ciekaw jestem przyszłych rozgrywek.

Także w mojej opinii bardzo dobry dodatek i cieszę się, że zdecydowałem się go przetłumaczyć na polski :D Po pierwszych rozgrywkach, chociaż to jedynie pierwsze wrażenie, chcę więcej i mam nadzieję, że owe wrażenie się tylko ugruntuje :)
nocny987
Posty: 1
Rejestracja: 21 sty 2019, 21:13

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: nocny987 »

Cześć, mam dwa pytania:
  • czy pliki na samym początku wątku są zakutalizowane o poprawki?
  • na jakim papierze drukowaliście dodatki?
Maly.drukarz
Posty: 457
Rejestracja: 08 lip 2017, 19:25
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Maly.drukarz »

Kolejny dodatek tego samego autora....
Ptaki Oceanii.

https://boardgamegeek.com/article/32904242
Nidav - podejmiesz sie tłumaczenia? :D

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Nidav »

Dodatek widziałem, ale niestety wątpię, żebym znalazł czas i mógł poświęcić go na tłumaczenie. Poza tym wersja do ściągnięcia jest pozbawiona obrazków ptaków - wątpię, żeby Sam chciał się podzielić wersją z obrazkami, a nawet nie zdziwię się, jeśli faktycznie ktoś do niego napisał w tej sprawie z wydawnictwa, bo dodatek z Ptakami Europy zniknął wcześniej, a Sam pisał w wątku, że to właśnie przez prawa autorskie związane z rysunkami ptaków. A powiedzmy sobie szczerze, że puste karty bez obrazków, tylko z tekstem, odjęłyby sporo z samej przyjemności obcowania z grą ;)
Quimeen
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2019, 20:53
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Quimeen »

Jak ten dodatek ma się do oficjalnego dodatku Ptaki Europy? To dwa rozne dodatki, czy wydaja go jako oficjalny?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Nidav »

Quimeen pisze: 02 paź 2019, 17:45 Jak ten dodatek ma się do oficjalnego dodatku Ptaki Europy? To dwa rozne dodatki, czy wydaja go jako oficjalny?
Dwa kompletnie różne dodatki - nastąpiła zwyczajna zbieżność nazw, ale oficjalny dodatek, z tego co widzę, jest kompletnie inny.
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Wertigo »

Z racji tego, że znowu można zaopatrzyć się w podstawkę to może są jeszcze jacyś chętni na wspólny wydruk dodatku?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: EsperanzaDMV »

Wertigo pisze: 10 paź 2019, 12:18 Z racji tego, że znowu można zaopatrzyć się w podstawkę to może są jeszcze jacyś chętni na wspólny wydruk dodatku?
Nie wiem czy znajdziesz chętnych, ale mogę Ci sprzedać swój. Nawet raz nie zagrałem, jedyne co to sprawdziłem czy z kartami jest wszystko ok... i od tamtej pory tylko się kurzy. Jeśli jesteś zainteresowany, to napisz na priv.
sensibileanima
Posty: 17
Rejestracja: 28 sie 2014, 13:54
Been thanked: 1 time

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: sensibileanima »

Czy jeszcze posiadasz ten dodatek na sprzedaż?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: EsperanzaDMV »

sensibileanima pisze: 09 lut 2020, 19:01 Czy jeszcze posiadasz ten dodatek na sprzedaż?
Nie, znalazł się kupiec niedługo po napisaniu tamtej wiadomości. Ale zawsze możesz napisać w dziale "Kupię", myślę że ktoś się może jeszcze znajdzie chętny sprzedać swój egzemplarz fanowskiego dodatku.
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Lolas »

Nie mogę usunąć posta. Przepraszam za zaśmiecanie wątku.
Awatar użytkownika
Zentiriusz
Posty: 24
Rejestracja: 28 mar 2013, 23:46
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 3 times

Re: Na Skrzydłach: Ptaki Europy (dodatek fanowski)

Post autor: Zentiriusz »

Ten dodatek można zamówić MBPrint
ODPOWIEDZ