[PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki (Pionierzy, Ekspansja, Wysoka orbita, Wenus faza 2, Księżyc, MvsM i inne)

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
impossibleisnth
Posty: 39
Rejestracja: 16 wrz 2019, 01:09
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: impossibleisnth »

dd333 pisze: 24 paź 2019, 22:45 Wszystkie karty są już w ostatecznych wersjach. Dodatek Pionierzy jest już w pełnej wersji i zawiera najnowszy promo pack (10.2019).

Brakuje tylko instrukcji do Wysokiej Orbity. Tekst już dostałem od autora, więc myślę, że będzie gotowa na dniach.
Ok, rozumiem. Cieszę się bardzo i mam nadzieję, że uwzględniłeś moje wszystkie istotne uwagi. Mam jeszcze kilka uwag co do nowych kart z promo pack:

PIONIERZY KARTY WYDARZEŃ GLOBALNYCH
Ciągłe zmagania: „(...) a nawet śmieci.” (jedno powtórzenie mniej)
Wyeskploatowana Ziemia: usunąć kropkę w nawiaskie w Efekcie.
Opóźnienia stymulacji pola magnetycznego: w Efekcie „Poziom Tlenu” (wielką literą)
PIONIERZY KARTY PROJEKTÓW
Czerwone miasto: „Umieść ten obszar specjalny miasta na polu niesiąsiadującym z żadnym obszarem zieleni.” (usunąć przecinek)
Stacja kosmiczna Gateway: „o 1” do nowej linii
Detoksykacja gleby: „(...) w tej partii.” zamiast „w niej.”
Nadprzewodniki wysokotemperaturowe: „(...) płacisz za nią o 3 M€ mniej.”, „2” do nowej linii (o ile jest miejsce)
Dotacja finansowana ze środków publicznych: „2” do nowej linii
„Kontrolowane kwietnienie” zamiast „Kontrolowany kwietnienie” (nazwa karty), „Obfite opady deszczu to bodziec przeobrażający nasiona w rośliny, które z czasem zakwitną.” (błąd logiczny w opisie karty)
Laboratoria Nobla: „4” do nowej linii, „Umieść na dowolnej karcie 2 jednostki mikrobów albo 2 jednostki danych, albo 2 jednostki dryfowców.” (usunąć pierwszy przecinek)
dd333
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2019, 10:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: dd333 »

Zrobiłem już 'książeczkę' z instrukcją do Wysokiej Orbity z otrzymanego tekstu od autora.

Tym samym wszystkie dodatki z wątku są już kompletne! :wink:
impossibleisnth
Posty: 39
Rejestracja: 16 wrz 2019, 01:09
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: impossibleisnth »

Hej,

Super. Gratulacje! Cieszę się bardzo. Niestety wiele plików jest niedostępnych. Rozumiem, że pracujesz jeszcze nad nimi. Mam jeszcze kilka nowych uwag i kilka mniej nowych. Jak widać, z PIonierów i pozostałych kart, prawie wszystko jest już poprawione. Jeżeli tym razem któreś z moich wskazówek zostaną pominięte, to uznam, że dla Ciebie obecna wersja jest już ostateczną i nie będę już ich ponownie umieszczał.

PIONIERZY KARTY PROJEKTÓW
Zakłady hodowlane: „po 1 symbolu nauki i zwierząt.”
Nowa Wenecja: czy nie powinno być „Tracisz 2 jednostki roślinności.” W Efekcie natychmiastowym zamiast „Odrzuć 2 jednostki roślinności.” w wymaganiach?
Mokradła: czy nie powinno być „Tracisz 4 jednostki roślinności.” W Efekcie natychmiastowym zamiast „Odrzuć 4 jednostki roślinności.” w wymaganiach?
Marsjańska Stacja Przeładunkowa: „Gdy zagrywasz kartę z symbolem Marsa lub przestrzeni kosmicznej (z tą włącznie), umieść na tej karcie 1 jednostkę danych. Możesz używać jednostek danych z tej karty jak jednostek (...)” („jak” zamiast „jako”)
Port Kosmiczny na Ceres: „Umieść obszar oceanu na planszy i obszar miasta (...)” („i” zamiast „oraz”)
Prywatna ochrona: „Twojej”, pauza w dialogach „—”
Tajne Laboratorium: „(...) na dowolnej karcie, albo podnieś Temperaturę (...)” (wstawić przecinek przed „albo”)
Repozytorium marsjańskie: „Gdy zagrywasz kartę z symbolem Marsa lub nauki (z tą włącznie), umieść na tej karcie 1 jednostkę danych.”
Przekaźnik Kosmiczny: „Gdy zagrywasz kartę z symbolem Jowisza (z tym włącznie), (...)”
Ekspedycja na powierzchnię Wenus: „Ekstremalne warunki, ale czego nie robi się dla nauki?” („?” zamiast kropiki)
Bogate złoża stali: półpauza „–”, ”2” do nowej linii
Skoordynowany nalot: „z” do nowej linii
Detoksykacja gleby: „Za każdym razem, gdy umieszczasz na planszy obszar zieleni , płacisz za niego o 1 M€ mniej.”
Stacja kosmiczna Gateway: „o 1” do nowej linii
Kosmiczny reaktor kilopower: „Gdy zagrywasz kartę z symbolem energii, płacisz za nią o 2 M€ mniej i otrzymujesz 1 jednostkę energii.”

PIONIERZY KARTY KORPORACJI
Elon Labs: „niebędącą” ("nie" z imiesłowami przymiotnikowymi)
Mind set Mars: w opisie karty „(...) a także pewne wygody.” (usunąć „za”)
Mars Frontier Alliance: “z” do nowej linii, „W kroku Polityki” czy w „W fazie polityki”? „W fazie polityki wymień kafel programu politycznego, znajdujący się na tej karcie, na kafel drugiej najbardziej popularnej partii.” (poprawnie wstawione przecinki), „Mniejsze grupy kolonizatorów zrzeszyły się w MFA, by mieć większe (...).” (wstawić przecinek)
ADHAI High Orbit Constructions: „efektywnych kosztach” (nie ma czegos takiego – błąd logiczny) zamienić na „relatywnie niskich kosztach”, „niskich kosztach”, „racjonalnych kosztach”, „akceptowalnych kosztach” lub podobne, „(...) lub umieszczasz kolonię z projektu standardowego, lub wykonujesz akcję handu (...) „”umieszczasz” zamiast „stawiasz” „kolonię” zamiast „kolonie”, „akcję” zmiast „akcje”, przecinek przed „lub”
Gagarin (ta karta z cyrylicą w nazwie): „W ramach swojej pierwszej akcji (...)”, „premię” zamiast „premie” w warunkach początkowych oraz w opisie akcji, czy to akcja czy efekt trwały, bo z opisu można wnioskować, że można ją wykonywać przynajmniej raz na pokolenie. Jeżeli nie, to to zdanie można usunąć: „Stację można przenosić tylko tam, gdzie wcześniej nie była.”, gdyż z opisu akcji wynika, iż nigdy taka sytuacja nie nastąpi.

KARTY PROJEKTÓW INNE
Fragmentacja asteroidy: „i” do nowej linii, Wymagania: na jaki cel należy wydać te wszystkie jednostki?, może warto zamienić „Wydaj” na „Tracisz” albo z całości tekstu zrobić akcję: „Wydaj 6 jednostek ciepła, po 3 jednostki stali i tytanu, żeby podnieść swój Współczynnik Terraformacji o 3 poziomy.”
Wzrost wartości rynku: „Otrzymujesz po 2 M€ (...)”, „Pozostali gracze otrzymują po 1 M€ (...)”
Sieć wodno–kanalizacyjna: „Otrzymujesz po 1 M€ (...)”
Hodowla mikroorganizmów: „Życie rozwija się lepiej w cieplejszym klimacie niż w zimnym.” (dodać „w”)
Termalizacja IO: „w” do nowej linii
Wspólne korzystanie z nasion: „i” do nowej linii
Operacja przemytników: „z” do nowej linii
dd333
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2019, 10:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: dd333 »

impossibleisnth pisze: 27 paź 2019, 22:58 Niestety wiele plików jest niedostępnych. Rozumiem, że pracujesz jeszcze nad nimi.
Nie wiem o jakich plikach piszesz. Wszystkie pliki znajdują się na dysku google w linku podanym w pierwszym poście i jest ustawiony do nich dostęp dla wszystkich mających link.

Z tego co widziałem, część kart, które teraz wymieniłeś, była już jakiś czas temu zaktualizowana.
impossibleisnth pisze: 27 paź 2019, 22:58 Marsjańska Stacja Przeładunkowa: „Gdy zagrywasz kartę z symbolem Marsa lub przestrzeni kosmicznej (z tą włącznie), umieść na tej karcie 1 jednostkę danych.
Ten tekst zmienia efekt karty i w wielu innych kartach tego typu podobnie zmieniałeś niepotrzebnie tekst. Nie będę się rozpisywał o każdej takiej karcie z osobna bo było ich sporo. Na przykładzie tej karty: Otrzymujesz coś za każdy zagrany symbol, a na zagrywanej karcie może być więcej niż 1 symbol uruchamiający efekt. I np. zagrywając tę kartę kładziesz 1 jednostkę danych za symbol Marsa i 1 jednostkę danych za symbol przestrzeni kosmicznej, a wg. twojej wersji dostajesz tylko 1 jednostkę danych za zagranie tej karty.
impossibleisnth pisze: 27 paź 2019, 22:58 Nowa Wenecja: czy nie powinno być „Tracisz 2 jednostki roślinności.” W Efekcie natychmiastowym zamiast „Odrzuć 2 jednostki roślinności.” w wymaganiach?
Mokradła: czy nie powinno być „Tracisz 4 jednostki roślinności.” W Efekcie natychmiastowym zamiast „Odrzuć 4 jednostki roślinności.” w wymaganiach?
Nie. W dodatku Kolonie albo Wenus jest 1 karta, której wymaganiem jest odrzucić 1 dryfowca.
Tyczy się to również karty Fragmentacja asteroidy, o której też pisałeś.
impossibleisnth pisze: 27 paź 2019, 22:58 Gagarin (ta karta z cyrylicą w nazwie): czy to akcja czy efekt trwały, bo z opisu można wnioskować, że można ją wykonywać przynajmniej raz na pokolenie. Jeżeli nie, to to zdanie można usunąć: „Stację można przenosić tylko tam, gdzie wcześniej nie była.”, gdyż z opisu akcji wynika, iż nigdy taka sytuacja nie nastąpi.
W grze akcję oznacza się czerwoną strzałką, a efekt ":" (dwukropkiem), więc jest to AKCJA, co również jest napisane w dwóch miejscach.
Oczywiście, że tekst ten jest istotny i potrzebny, gdyż w ciągu całej gry nie można przenosić stacji na pole, na którym już ta stacja była. W tym celu pola na których stacja już była oznacza się brązową kostką. (Nie są to żadne zasoby (np. M€), które można zdobyć umieszczając na takim polu jakiś obszar - jest to tylko oznaczeniem żeby wiedzieć, które pola stacja już odwiedziła).

Btw. Pliki są już wersją ostateczną i nie zamierzam ich już więcej zmieniać.
Maly.drukarz
Posty: 457
Rejestracja: 08 lip 2017, 19:25
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Maly.drukarz »

dd333 pisze: 28 paź 2019, 18:06
Btw. Pliki są już wersją ostateczną i nie zamierzam ich już więcej zmieniać.
Na początku wielki "szacun" za włożoną pracę w tłumaczenie i przygotowanie plików...

Jedna jeszcze tylko sprawa... dodatek wysoka orbita - kafle kolonii sa w wersji EN a na obrazkach widać, że masz już w wersji PL.

Pozdrawiam.
tercio127
Posty: 69
Rejestracja: 22 lut 2019, 10:36
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: tercio127 »

Zaktualizowałem plansze układu słonecznego zaprojektowaną przez lantinian. Link jest ten sam. :)
Kurcze, teraz muszę wydrukować 2 raz :P
dd333
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2019, 10:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: dd333 »

Maly.drukarz pisze: 30 paź 2019, 22:38 Jedna jeszcze tylko sprawa... dodatek wysoka orbita - kafle kolonii sa w wersji EN a na obrazkach widać, że masz już w wersji PL.
Musiałem pomylić pliki jak robiłem obie wersje językowe. Plik z kaflami już podmieniłem na wersję polską.
Derymon
Posty: 13
Rejestracja: 03 gru 2018, 15:36
Been thanked: 2 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Derymon »

Witam.

To kiedy będzie organizowana zbiórka ludzi, aby wydrukować dodatki? Ja chętnie bym kupił kilka rzeczy.
Lamm
Posty: 27
Rejestracja: 22 maja 2019, 17:00
Been thanked: 2 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Lamm »

Siemka, będzie robiony dodruku tych dodatków? Chętnie bym kupił komplet.
Maly.drukarz
Posty: 457
Rejestracja: 08 lip 2017, 19:25
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Maly.drukarz »

cześć.

Będzie organizowana zbiórka. Chcę to odpalić na dniach - kwestia tygodnia....

Jednak mam mały problem z tą zbiórką, dużo osób już zamawiało dodatek Pionierzy i chcę to zrobić na tyle elastycznie, aby każdy mógł zamówić sobie to co chce... a jednocześnie nie było dużego rozdrobienia na milion elementów. Wolałbym jakieś pakiety, typu:
a) komplet całego dodatku patchfinder
b) elementy których nie było w poprzednim dodatku
c) coś innego....
i dotyczy to wszystkich dodatków.

chętnie się dowiem jak byście to widzieli.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Bruno »

Dla uniknięcia bajzlu i ewentualnych pomyłek przy składaniu/realizacji zamówień byłbym za możliwością zamawiania pakietów 1, 2, 3, 4 - zgodnie z podziałem w pierwszym poście tego wątku. Jedynie Pionierów rozbiłbym na trzy opcje, które można by łączyć:
- "goli" Pionierzy;
- dodatek: promo pack Duststorm (łącznie z drugą planszetką rozwoju społeczeństw - uwzględniającą ten dodatek);
- dodatek: Alternatywna plansza Układu Słonecznego łącząca podstawową planszę Układu Słonecznego z fanowskiego dodatku Pionierzy, plansze Wenus z oficjalnego dodatku oraz miejsca na kafle kolonii (autorstwa N. Andreeva).

Ewentualne dublety z wcześniejszych zamówień trzeba wziąć na klatę... A podejrzewam, że znaczna część posiadaczy poprzednich wydruków (w tym ja) i tak będzie wolała mieć obecną wersję, tak świetnie dopracowaną przez dd333 (przy współpracy impossibleisnth)! BTW. Wielkie dzięki za waszą pracę, Panowie :!:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: playerator »

Ale to już jest rozmowa o zamówieniu. Spokojnie można założyć odpowiedni wątek.

Co do oferty, całkowicie zgadzam się z @Bruno.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Kliszalik
Posty: 39
Rejestracja: 19 mar 2019, 18:11
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Kliszalik »

Przyjacielu dd333, podziwiam ogrom Twojej pracy :), ale na kartach znalazłem coś, co nie daje mi spokoju, mógłbyś rzucić okiem?

Ekspansja terytorialna, karty projektów:
- Eksperci od marketingu - 2 literówki: "którykolwiek", a w podpisie "Dejmosa"
- Farma morska - nie rozumiem podpisu, co oznacza, że możemy stworzyć "zlokalizowaną" akwakulturę? Nie wiem, jak jest w oryginalne, ale ja bym napisał "lokalną", albo "marsjańską".

Pionierzy, karty projektów:
- Zapylacze - nieścisłość na karcie. Opis mówi, aby podnieść poziom roślinności, a symbol wskazuje, żeby podnieść produkcję energii.

40 kart projektów:
- Rozpad monopolu - Opis wymagań jest jakoś nie po polsku, czy nie lepiej będzie: "Przynajmniej 1 z graczy ma WT wyższy od Twojego o co najmniej 10 poziomów."?

To tyle, więcej uwag nie mam :).

Jeśli chodzi o wydruk, to na początku roku zamówiłem wcześniejszą wersję "Pionierów" i na tę chwilę na pewno piszę się na "Ekspansję Terytorialną", "Wysoką Orbitę" i pozostałe 40 kart, zaś jeśli chodzi o nowych "Pionierów", to wszystko zależy od ceny. Jeśli nie będzie zbyt wysoka, to prawdopodobnie wziąłbym ten dodatek też, tylko już bez mapy "Arabia Terra" i z planszą Układu Słonecznego w wersji uwzględniającej dodatek "Niepokoje" :).

Przy okazji, szykuje się (lub już powstał) kolejny dodatek fanowski: "Księżyc" ("The Moon"), czy ktoś coś więcej wie na ten temat? ;>
https://boardgamegeek.com/thread/227319 ... oon/page/1
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: playerator »

To i ja zgłoszę jeszcze propozycję kosmetycznej zmiany :)

Pionierzy - karty projektów:
- Cuda natury Marsa --> Marsjańskie cuda natury
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
impossibleisnth
Posty: 39
Rejestracja: 16 wrz 2019, 01:09
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: impossibleisnth »

Hej,

Jest jeszcze kilka rzeczy, które według mnie powinny zostać poprawione (większość to sieroty lub różnego rodzaju błędy językowe). W poprawkach do instrukcji możesz pominąć formę osobową (jak to wcześniej zaznaczyłem), ale w każdym wspomnianym przeze mnie fragmencie są błędy.

KARTY PROJEKTÓW INNE
Fragmentacja asteroidy: „ciepła” zamiast „ciepla”, : „i” do nowej linii, nadal opis jest dla mnie trochę dziwny. Wymagania: na jaki cel nalezy wydać te wszystkie jednostki?, może warto zamienić „Wydaj” na „Tracisz” albo z całości tekstu zrobić akcję: „Wydaj 6 jednostek ciepła, po 3 jednostki stali i tytanu, żeby podnieść swój Współczynnik Terraformacji o 3 poziomy.”
Wzrost wartości rynku: „Otrzymujesz po 2 M€ (...)”, „Pozostali gracze otrzymują po 1 M€ (...)”
Sieć wodno–kanalizacyjna: „Otrzymujesz po 1 M€ (...)”
Hodowla mikroorganizmów: „Życie rozwija się lepiej w cieplejszym klimacie niż w zimnym.” (dodać „w”)
Termalizacja IO: „w” do nowej linii
Wspólne korzystanie z nasion: „i” do nowej linii
Operacja przemytników: „z” do nowej linii

KARTY PROJEKTÓW EKSPANSJA
Efekt motyla: „w” do nowej linii
Eksperci od marketingu: „Twoim” z wielkiej litery, „którykolwiek” zamiast „którykoliwk”

WYSOKA ORBITA KARTY INFRASTRUKTUR
Satelita meteorologiczny: „i” do nowej linii
Frachtowiec: „1” do nowej linii
Skład paliwa: „1” do nowej linii
Sonda kosmiczna: „z” do nowej linii
Stocznia orbitalna: „zagra” zamiast „zagrywa”
Kwatera główna na orbicie: „Za każdy zagrywany przez Ciebie symbol, zgodny z symbolem Twojej karty korporacji i symbolami znajdującymi się na tej karcie, otrzymujesz 1 M€.” (błąd logiczny w oryginalnym opisie efektu trwałego – zakłada, że symbole na karcie korporacji gracza są takie same jak na karcie Kwatery głównej na orbicie)

PIONIERZY KARTY PROJEKTÓW
Marsjańska Stacja Przeładunkowa: „jak” zamiast „jako” w opisie efektu trwałego
Detoksykacja gleby: „Za każdym razem, gdy umieszczasz na planszy obszar zieleni , płacisz za niego o 1 jednostkę roślinności mniej.”
Prywatna ochrona: „Twojej”, pauza w dialogach „—”
Tajne Laboratorium: „na dowolnej karcie, albo podnieś Temperaturę (...)” (wstawić przecinek przed „albo”)
Przekaźnik Kosmiczny: „Gdy zagrywasz kartę z symbolem Jowisza (z tym włącznie), (...)”
Bogate złoża stali: półpauza „–”, ”2” do nowej linii
Skoordynowany nalot: „z” do nowej linii
Stacja kosmiczna Gateway: „o 1” do nowej linii
Kosmiczny reaktor kilopower: „Gdy zagrywasz kartę z symbolem energii, płacisz za nią o 2 M€ mniej i otrzymujesz 1 jednostkę energii.”

PIONIERZY KARTY KORPORACJI
Mars Frontier Alliance: „W kroku Polityki, po zmianie partii rządzącej, wymień kafel partii, znajdujący się na tej karcie, na kafel nowej partii dominującej.” (wstawić przecinek),
Gagarin: „Otrzymujesz premię z tego pola.”


EKSPANSJA INSTRUKCJA
(str. 2)
„Celem dodatku jest większe skupienie gry na mapie Marsa poprzez zwiększenie dynamiki planszy, umieszczenie na niej większej ilości zasobów i nagród oraz promowanie interakcji graczy na planszy.” (w oryginale 3 powtórzenia w jednym zdaniu)
„(...) w odniesieniu do zdjęć lub pomysłu na grę.” „pomysłu” zamiast „pomysłów” (błąd fleksyjny)
„To jest projekt dla fanów, stworzony w celu urozmaicenia rozgrywki, a nie produkt komercyjny.” (wstawić przecinek)
„Nie należy używać zawartości tego dodatku w żaden sposób, który naruszałby prawa FRYXGAMES do produktu TERRAFORMACJA MARSA lub generowałby przychody z gry.” (błąd logiczny)
(str. 3)
„Przygotowanie do gry. Należy wymienić kafelki obszarów specjalnych z pod¬stawowej wersji gry oraz odpowiadające im karty projektów na te, znajdują¬ce się w tym dodatku.” (wstawić przecinek)
(str. 4)
„ (...) (np. gracz nie podnosi swojego WT, ponieważ obszar oceanu został już umieszczony na planszy).” (w oryginale błąd stylistyczny)
„(...) (np. pozwala na zbieranie premii za sąsiedztwo z innymi obszarami).” (w oryginale błąd stylistyczny)
„Jednak podczas gry mogą zostać odwrócone na stronę z ekstremalnym zagrożeniem.” (w oryginale błąd logiczny)
„Umieszczając kafelek obszaru ze znacznikiem gracza obok kafelka obszaru zagrożenia, należy obniżyć wybraną przez gracza produkcję zasobów o 1 lub 2 poziomy, zgodnie ze wskazaniem na danym kafelku.” (wstawić przecinek)
(str. 5)
„Gdy jeden z podstawowych Wskaźników Globalnych (Temperatura, Poziom Tlenu i Liczba Oceanów) (...)” (niezgodność nazw z nomenklaturą wydawcy)
„Gdy gracz umieści na Marsie 3. obszar oceanu, umieszcza 2 kafelki (...)” (błąd ortograficzny „3.” zamiast „3-ci”)
(str. 6) „Gdy gracz podnosi Temperaturę do -4°C, odwraca (...)” („Temperaturę” zamiast „temperaturę”
„Gdy gracz podniesie Poziom Tlenu do 5%, odwraca (...)” („Poziom Tlenu” zamiast „poziom tlenu”)
„Gdy gracz umieszczana Marsie 6. obszar oceanu, usuwa (...) podnosi swój WT o 1 poziom.” (błąd ortograficzny „6.” zamiast „6-ty”
„Przygotowanie do gry. Należy umieścić znaczniki zagrożenia na początkowych pozycjach torów Wskaźników Globalnych. Kafelki są umieszczane na planszy na polu przeznaczonym dla oceanów (niebieski heks z kroplą).” (niezgodność nazw z nomenklaturą wydawcy)
„W zależności od liczby graczy, należy losowo umieścić następującą liczbę kafelków burz pyłowych na Marsie:”
Usunąc „umieść” z poniższego: (błąd stylistyczny: wielosłowie)
• 5 graczy: 1 kafelek burzy*,
• 4 graczy: 2 kafelki burzy**,
• 2-3 graczy: najpierw 1*, a następnie 2 kafelki burzy**.
(poniżej zgodnie z opisem wydawcy)
„*) Umieszczanie 1 kafelka zagrożenia na planszy.
Należy odrzucić 2 karty z wierzchu talii projektów i umieścić obszar zagrożenia na polu odpowiadającym numerem sumie kosztów odrzuconych kart. Pola należy liczyć od lewej do prawej, od góry do dołu. Należy pominąć wszystkie pola zarezerwowane dla obszarów specjalnych, oceanów etc.
**) Umieszczanie 2 kafelków zagrożenia na planszy.
Należy odrzucić 2 karty z wierzchu talii projektów i umieścić pierwszy obszar zagrózenia na polu odpowiadającym numerem kosztowi pierwszej odrzuconej karty, zgodnie z zasadami umieszczania 1 kafelka zagrożenia na planszy. Następnie umieścić drugi obszar zagrożenia na tych samych zasadach, ale na podstawie kosztu drugiej odrzuconej karty, ponadto obszary należy liczyć od prawej do lewej, od dołu do góry.”
(str. 7)
„(...) umieszczeniu tego kafelka.” (błąd gramatyczny)


PIONIERZY INSTRUKCJA
(str. 2)
Usunąć zdanie, bo to jest błąd logiczny, poza tym nie wnosi wartości do wytłumaczenia zasad gry: „Karty zostały zbalansowane do standarodywch zasad ich doboru.”
„W zestawie znajdują się karty z tematyką oficjalnych dodatków Wenus i Kolonii. Posiadając wyłącznie podstawową wersję gry, nie należy z nich korzystać.” (w oryginale potoczne stwierdzenie)
„(...) w odniesieniu do zdjęć lub pomysłu na grę.” „pomysłu” zamiast „pomysłów” (błąd fleksyjny)
„Nie należy używać zawartości tego dodatku w żaden sposób, który naruszałby prawa FRYXGAMES do produktu TERRAFORMACJA MARSA lub generowałby przychody z gry.” (błąd logiczny)
(str. 3) „(...) i do końca gry będzie traktował go jako wybrany przez siebie symbol.” (błąd gramatyczny)
„Zasoby danych – zasoby te reprezentują różnego rodzaju próbki – dane zbierane w kosmosie. (pólpauza) (błąd edytorski)
„(...)gracz, który podniósł dany poziom Rozwoju Społeczeństwa, otrzymuje premię dodatkową.” (wstawić przecinek)
(str. 4) „(...) poświęcana jest większa uwaga, daje coś w zamian.” (wstawić przecinek)
„zakończenie gry. Nie wymaga się osiągnięcia maksymalnych poziomów na torach w każdej grze, ale jest to możliwe.” (błąd składniowy)
„Premie dla poszczególnych planet na konkretnych poziomach Rozwoju Społeczeństwa:” (powtórzenie)
Czy gracz podnoszący poziom RS otrzymuje prócz swojej premii także premię dla każdego gracza? (tak można wywnioskować z tabelii, bo jest podane „Każdy gracz”, a więc także „Gracz podnoszący poziom”)
(str. 4 – 5) W tabelach są wszędzie skórty jednostki zapisane jako „j.”, a ten skrót oznacza język. Należy albo cały wyraz „jednostka” albo utworzyć mini legendę że „j.” to „jednostka”, co nadal stanowi niepoprawny zapis. Moja propozycja, aby w legendzie dać symbol brązowej kostki, która oznacza jedną jednostkę i zamieścić stosowny kometarz, że ten symbol to 1 jednostka.
(str. 6) „5 potencjalnych obszarów oceanów (pola z niebieskimi trójkątami) – na tych polach” – należy wstawić półpauzę i umieścić ją na końcu linii, a nie na początku (błąd edytorski)
Po każdej definicji Tytułu i Nagrody należy umieścić kropkę zamiast przecinka (błąd interpunkcyjny)
(str. 7)
„ (...) liczą się jak zagranie 2 symboli po sobie.”
„ (...) liczy się jak zagranie 2 symboli po sobie.”
„(...) nawet gdy sam zagrywasz Burzę słoneczną lub Małą kometę.” (nazwy własne kart kursywą)
Maly.drukarz
Posty: 457
Rejestracja: 08 lip 2017, 19:25
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Maly.drukarz »

Luuudzie, litości.....

Dajcie spokój z tymi poprawkami, to już tak nieistotne i kosmetyczne sprawy, ze jak na fanowski dodatek to i tak jest "superprzezajebiściedobryidopracowany".
W oryginalnych grach wydawanych przez profesjonalne wydawnictwa nie takie błędy robią.
No chyba ze coś wpływa istotnie na mechanikę/sens karty.... to jeszcze jest chwila na poprawki.
playerator pisze: 02 lis 2019, 00:47 Ale to już jest rozmowa o zamówieniu. Spokojnie można założyć odpowiedni wątek.
Fakt, jutro założę osobny wątek z jakąś propozycją w dziale zamówień zbiorowych aby nie śmiecić tutaj.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Gromb »

To czekamy. Robota... Eh... Świetna, co tu dużo się rozpisywać.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
dd333
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2019, 10:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: dd333 »

Maly.drukarz pisze: 02 lis 2019, 12:21 Luuudzie, litości.....
Dajcie spokój z tymi poprawkami, to już tak nieistotne i kosmetyczne sprawy, ze jak na fanowski dodatek to i tak jest "superprzezajebiściedobryidopracowany".
W oryginalnych grach wydawanych przez profesjonalne wydawnictwa nie takie błędy robią.
No chyba ze coś wpływa istotnie na mechanikę/sens karty.... to jeszcze jest chwila na poprawki.
Jestem tego samego zdania. I tak już za dużo czasu na te dodatki poświęciłem, a na pewno więcej niż zakładałem. Prosiłbym, aby już nie spamować 'sierotami', przecinkami i innymi tego typu mało istotnymi sprawami.
Niemniej jednak na pewno karta Zapylacze wymaga poprawki w ikonografii, opis jest prawidłowy. Dzięki Kliszalik za zgłoszenie istotnego błędu.
Kliszalik pisze: 02 lis 2019, 00:49 Ekspansja terytorialna, karty projektów:
- Eksperci od marketingu - 2 literówki: "którykolwiek", a w podpisie "Dejmosa"
Deimos jako księżyc Marsa zdecydowanie częściej pisze się przez "i" nie przez "j"
Kliszalik pisze: 02 lis 2019, 00:49 Przy okazji, szykuje się (lub już powstał) kolejny dodatek fanowski: "Księżyc" ("The Moon"), czy ktoś coś więcej wie na ten temat? ;>
https://boardgamegeek.com/thread/227319 ... oon/page/1
Ja odpowiadam za kwestie graficzne tego dodatku od samego początku i współpracowałem z jego autorem. Na chwilę obecną mam wersję polską planszy i ok połowy kart, ale na razie zawiesiłem prace nad polską wersją z uwagi na to, że ten dodatek wymaga poprawek, co będzie się wiązało ze zmianami zarówno na kartach jaki i na planszy.
Ponad miesiąc temu miałem ustalić z autorem kwestię poprawienia tego dodatku, ale niestety do teraz się nie odezwał. Jeżeli coś w tym temacie się zmieni to planuję zrobić planszę o wymiarach 520x220mm (połowa planszy Marsa), zawierającą planszę z dodatków: Wenus, Pionierzy (plansza Układu Słonecznego) i oczywiście Księżyc (mapa Księżyca z hexami).
W planach były jeszcze jakieś korporacje, preludia, tytuły, nagrody, premie na planszy Księżyca.

Tak na prawdę dodatków fanowskich jest więcej m.in. kolejny moduł Społeczności do Wysokiej Orbity (na razie w fazie rozwojowej), Idy Marsowe i inne karty, ale to już kiedy indziej.
Derymon
Posty: 13
Rejestracja: 03 gru 2018, 15:36
Been thanked: 2 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Derymon »

Maly.drukarz pisze: 01 lis 2019, 22:22 cześć.

Będzie organizowana zbiórka. Chcę to odpalić na dniach - kwestia tygodnia....

Pozdrawiam.
Jak będzie wiadomo co i jak to proszę o linka do wątku z zamówieniami.

A ja wcześniej zamawiałem pionierów oraz mate z "fioletowym marsem" więc wolałbym tego nie kupować drugi raz.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: playerator »

Derymon pisze: 04 lis 2019, 10:52 Jak będzie wiadomo co i jak to proszę o linka do wątku z zamówieniami (...)
viewtopic.php?f=55&t=63266
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Derymon
Posty: 13
Rejestracja: 03 gru 2018, 15:36
Been thanked: 2 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Derymon »

Witam.

Orientuje się ktoś, czy nie ma w planie ktoś zrobić (może już ktoś zrobił), 1 instrukcję do gry w TM z zawartymi wszystkimi dodatkami w "jednej książce?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
dd333
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2019, 10:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: dd333 »

Ja nie robilem i nie planuję (nie widzę nawet sensu).
Nigdzie też nie widziałem, żeby ktoś coś takiego robił.
Derymon
Posty: 13
Rejestracja: 03 gru 2018, 15:36
Been thanked: 2 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Derymon »

Kliszalik pisze: 02 lis 2019, 00:49 Przy okazji, szykuje się (lub już powstał) kolejny dodatek fanowski: "Księżyc" ("The Moon"), czy ktoś coś więcej wie na ten temat? ;>
https://boardgamegeek.com/thread/227319 ... oon/page/1
Witam

Mam pytanie, co z tym dodatkiem Moon. Słyszałem, że ktoś chciał współpracować z twórcą i miał zrobić Polską wersję. Ktoś orientuje się w temacie? A może jakiś link do tematu by podesłał tutaj.

Pozdrawiam
ZUBRZYCKI Maciej
Posty: 17
Rejestracja: 08 sty 2018, 11:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: ZUBRZYCKI Maciej »

Witam.
Czy w planach jest druk zbiorowy powyższych dodatków ?
Pewnie jest powyżej odpowiedź na to pytanie - ale chodzi mi czy coś w najbliższym czasie.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: grzeslaw90 »

ZUBRZYCKI Maciej pisze: 08 gru 2019, 20:40 Witam.
Czy w planach jest druk zbiorowy powyższych dodatków ?
Pewnie jest powyżej odpowiedź na to pytanie - ale chodzi mi czy coś w najbliższym czasie.
styczeń
ODPOWIEDZ