Marniejąca scena recenzencka na YT.

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
ignatus
Użytkownik wspierający
Posty: 246
Rejestracja: 24 wrz 2012, 11:59
Been thanked: 6 times

Re: Marniejąca scena recenzencka na YT.

Post autor: ignatus » 09 paź 2019, 17:19

Wracając do opinii Trzewika.

Może video recenzje nie mają decydującego wpływu ale mam coś dziwne przeczucie że gdyby jakaś gra została totalnie zjechana przez absolutnie wszystkich recenzentów i dostała od każdego 1/10 to by się jednak znacznie na sprzedaży odbiło..
Początkujący weteran

Awatar użytkownika
Deem
Użytkownik wspierający
Posty: 1124
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Marniejąca scena recenzencka na YT.

Post autor: Deem » 10 paź 2019, 00:31

rattkin pisze:
09 paź 2019, 11:06
<megaciach>Twój post i pozostałe niżej potwierdzają to, o czym wspomniałem - "recenzji" nikt nie chce, chce tylko prezentacji gry.
Wygląda trochę na to, że lubisz przedstawiać teorie, w które się wpisujesz w taki sposób jakby były prawami natury. Ty nie chcesz recenzji, część graczy nie chce recenzji. Inni chcą i nawet oglądają. Ba, jest jeszcze gigantycznie przytłaczająca ilościowo grupa każuali (bez wydźwięku pejoratywnego), która nawet nie wie czy chce czy nie. I prezes zamiast kwękać o dnie planszowych jutubwrów powinien zaprząc jakiś procent swojego sprytu, aby tej grupie się chciało obejrzeć te recwnzje - wtedy ma gotową, wiszącą w sieci, machinę marketingową, która teraz się tak marnuje.

Lubię recenzje, nie oglądam suchych prezentacji gier i „gejmplejów”. Cieszę się, że komuś chce się pogadać do kamery i, lepiej lub gorzej, uargumentować dlaczego to jest dobra/zła gra. Znając gust poszczególnych recenzentów, mogę sobie sam odpowiedzieć czy to gra dla mnie czy nie. Bez wróżenia z obrazków na bgg. Sądząc po liczbach jest co najmniej kilkaset podobnych przypadków oglądających recenzję. Rozumiem, że w dobie medialnej papki liczą się tylko Ci, którzy docierają do milionów, ale naprawdę doceniam tych, którym chce się recenzować gry dla mniejszego gremium.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.

Awatar użytkownika
rattkin
Użytkownik wspierający
Posty: 5781
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 47 times
Been thanked: 153 times

Re: Marniejąca scena recenzencka na YT.

Post autor: rattkin » 10 paź 2019, 00:53

Deem pisze:
10 paź 2019, 00:31
Ty nie chcesz recenzji
Oj, ja chcę i to bardzo (choć z powodów zgoła innych niż przeciętny odbiorca, jak sądzę). Wygląda trochę na to, że lubisz przedstawiać teorie, w które się wpisujesz w taki sposób jakby były prawami natury :). Jasne, że są ludzie, którzy chcą oglądać/czytać recenzje. Ale już z owej malutkiej próby postów w tym wątku można (ostrożnie) ekstrapolować.
Prezes zamiast kwękać o dnie planszowych jutubwrów powinien zaprząc jakiś procent swojego sprytu, aby tej grupie się chciało obejrzeć te recwnzje - wtedy ma gotową, wiszącą w sieci, machinę marketingową, która teraz się tak marnuje.
Ale Prezes przedstawił swoje dane wg których operuje i prowadzi swój biznes. A skoro mu tak wyszło, to przecież nie będzie angażował dodatkowych działań w coś, co wg jego danych, nie przynosi wymiernych rezultatów. Akurat jeśli chodzi o marketing, to Portal bardzo dobrze, sprytnie i subtelnie go robi - i zgaduję, że działa to dla nich dużo lepiej, niż recenzja w internecie. Szczególnie, że ostatnio orientują się trochę bliżej gier środka, a mniej "gamer's game". Jakiś tam istotny procent odbiorców nie ogląda żadnych jutubów z recenzjami - do nich się dociera inaczej.
Lubię recenzje, nie oglądam suchych prezentacji gier i „gejmplejów”. Cieszę się, że komuś chce się pogadać do kamery i, lepiej lub gorzej, uargumentować dlaczego to jest dobra/zła gra. Znając gust poszczególnych recenzentów, mogę sobie sam odpowiedzieć czy to gra dla mnie czy nie.
Kawałek wyżej napisałeś, że rola recentów jest czysto informacyjna, nie opiniotwórcza. A teraz piszesz o guście i o konsumowaniu takich recenzji, które zawierają opinie (jako funkcja gustu). Odbieram sprzeczne sygnały.
Sądząc po liczbach jest co najmniej kilkaset podobnych przypadków oglądających recenzję.
Z ciekawości - po jakich, konkretnie, liczbach? I jeśli jest to rzeczywiście kilkaset osób, czy to jest publika, o którą warto walczyć?
TOP 10 | Kolekcja
Ponad 30 dokonanych transakcji na forum.

Awatar użytkownika
Deem
Użytkownik wspierający
Posty: 1124
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Marniejąca scena recenzencka na YT.

Post autor: Deem » 10 paź 2019, 01:19

Sygnały prostuję ;) - to czy Tomkowi, Pawłowi czy Piotrkowi podoba się dana gra nie tworzy u mnie oczekiwania, że będzie dobra, a niesie informacje, że według jego gustu jest dobra. A skoro gust znam z innych recenzji to mogę użyć tego, przy odpowiadaniu sobie na pytania z mojego pierwszego posta.

Jedyne co zrobił prezes to pomędzenie na mały zasięg kanałów planszówkowych vs kanały o sianiu zboża. Czy dałoby się wycisnąć z tego więcej, raczej się nie dowiemy i mogę sobie tylko myśleć życzeniowo, że tak.

Natomiast zgadzamy się w tym, że Portal unie w marketing, z tą tylko różnicą, że w życiu nie użyłbym w ich przypadku słowa „subtelny” :D

Te kilkaset (pi razy oko oczywiście) wyszło mi z oglądalności recenzji / ilości subskrypcji i przyjęcia, że ludzie nie oglądają treści w internecie, aby się biczować, tylko wracają do tego co lubią.

Czy warto walczyć? To pewnie zależy - z mojej strony jako odbiorcy, tak, poproszę ;)
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.

Awatar użytkownika
Bruno
Użytkownik wspierający
Posty: 203
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

Re: Marniejąca scena recenzencka na YT.

Post autor: Bruno » 11 paź 2019, 00:46

Deem pisze:
10 paź 2019, 00:31
I prezes zamiast kwękać o dnie planszowych jutubwrów powinien zaprząc jakiś procent swojego sprytu, aby tej grupie się chciało obejrzeć te recwnzje
Deem pisze:
10 paź 2019, 01:19
Jedyne co zrobił prezes to pomędzenie na mały zasięg kanałów planszówkowych vs kanały o sianiu zboża.
rattkin pisze:
08 paź 2019, 22:33
[...] problem postawiony przez Trzewika (którego, jak to zwykle, cześć nie zrozumiała). [...]
@ Deem
Naprawdę uważasz, że Prezes mówił to co mówił, żeby tych biednych recenzentów pognębić czy krytykować?? :shock:
Jeśli już w ogóle na kogoś utyskiwał, to na widzów jutuba, na fakt, że bezmyślna rozrywka (oglądana "dla beki")*** ma większą publiczność niż - wydawałoby się geekom - ważne opinie poważanych recenzentów nt. gier. Czyli w gruncie rzeczy narzekał na zjawisko w mass mediach dość naturalne.
Czy to naprawdę trzeba objaśniać?
(to była ironiczna piosenka, optymistyczna... :wink: )

I tak, nagrywanie takich filmików przez Portal jest stosunkowo subtelną formą marketingu, poprzez wiązanie charyzmy Prezesa (i funu, jaki zapewnia widzom - potencjalnym klientom) z marką Portalu. Komuś może nie odpowiadać takie podejście, może nie pasować osobowość Trzewika, ale fakt, iż jest to swoista i stosunkowo subtelna forma marketingu, jest chyba oczywisty?

________________
*** Uprzedzając: nie obrażam tu rolników, bo też nie sądzę, żeby te setki tys. odsłon filmów o sianiu pszenicy były zasługą ludzi mieszkających na wsi - ci znają to aż nadto dobrze z reala, i praca w polu z rozrywką im się zdecydowanie nie kojarzy.

Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 3965
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 61 times
Been thanked: 74 times

Re: Marniejąca scena recenzencka na YT.

Post autor: BartP » 11 paź 2019, 07:11

Ja się staram wyłapać od gadającej głowy rzeczy mniej lub bardziej obiektywne, czyli czy wg głowy coś nie działa mechanicznie, jest niepraktyczne, gra jest za krótka lub za długa (czyli ile trwa?), występuje kingmaking, downtime, czy rozgrywki znacząco się od siebie różnią? Itd. Doświadczonemu recenzentowi w takich ocenach zaufam.

W zasadzie nie oglądam kanałów, na których tylko rzucają przymiotniki, jaka to gra jest świetna. No dobra, Man vs Meeple tak robią, ale po nich sięgam tylko z doskoku w ramach zobaczenia prezentacji gry z KS-a. Rahdo gameplay np. mnie w miarę interesuje, a jego zdanie ani trochę, bo skupia się na rozgrywkach dwuosobowych (ja w euro raczej we dwoje nie gram) i lubi optymalizacyjne pasjanse.
Sprzedam Dilluvia Project, Dokmus, Amun-Re: The Card Game, duck! duck! Go!
Kupię Lowlands, Verona Twist, Kerala i inne

Awatar użytkownika
japanczyk
Użytkownik wspierający
Posty: 1183
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 402 times
Been thanked: 180 times

Re: Marniejąca scena recenzencka na YT.

Post autor: japanczyk » 11 paź 2019, 09:41

Ja moge powiedzieć tyle - bo jestem raczej świeży w planszówkach - od grudnia zeszłego roku zgłębiam temat:
Na Polskim YouTube nie ma nikogo równocześnie rzetelnego, potrafiącego profesjonalnie zaprezentować grę i stworzyć CIEKAWY jak na standardy YT content.
How-to-playe powinny stanowić oddzielne od recenzji filmiki, a spora czesc recenzentow wrzuca wszystko do jednego wora. Serio, podzielenie wideo na dwa pliki potrafiłem zrobić w podstawówce.
Bardzo rzadko opisywane są wykorzystywane mechaniki, porównania do innych tytułów z podobnej kategorii, grupa docelowa tytułu itd. Brak jakiegoś szerszego kontekstu, ciezko uslyszec istotne informacje.
Z tego grona wybija sie dla mnie
Gambit - pod wzgledem merytoryki i wrażeń - chyba najrzetelniejsze materiały robi, ale przygotowanie techniczne dla mnie lezy. Wiele razy jak wspomina o czyms chcialbym zobaczyc jakis roll w tym momencie na elementy o których mówi.
OnTable - profesjonalnie przygotowane materiały i zdjęcia... ale często wkradaja sie jakies merytoryczne bledy, jakies glupie pomylki no i jakoś tak... mało konkretnie.

Gdyby polączyc merytoryke i oprawe to byłoby... wow.

Tutaj np. fajnie wjeżdża podcast Pełną Parą - świetnie przeanalizowane gry, gdyby sie zdecydowali wejśc na YT z fajną oprawą i pokazywaniem gier to byłoby coś co z chęcią ogladalbym na polskim YouTube.

IMHO zdecydowanie na naszym youtube'owym poletku brakuje troche luzu, profesjonalizacji i konkretów. Ogladam czasem GeekFactor, GameTrolla i jakos tak... nie wiem, w zachwytach brak krytycznego spojrzenia czesto

Awatar użytkownika
Deem
Użytkownik wspierający
Posty: 1124
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Marniejąca scena recenzencka na YT.

Post autor: Deem » 11 paź 2019, 09:51

Bruno pisze:
11 paź 2019, 00:46
@ Deem
Naprawdę uważasz, że Prezes mówił to co mówił, żeby tych biednych recenzentów pognębić czy krytykować?? :shock:
Nie, nie uważam. Po prostu mamy inną definicję słowa „subtelnie”. Trzewik chciał zrobić materiał, który wzbudzi w widzach emocje (w oczywisty sposób również te negatywne) i to zrobił. Nie bardzo różni się to od „subtelnych” metod jakie stosuje od czasu „Machiny” i „Monastyru”. Było mnóstwo bicia piany i kolorowych frazesików, a później dostarczenie produktu o kilka klas słabszego niż zapowiadany czy merytorycznie czy przez wykonanie (z bardzo pojedynczyni wyjątkami). Stety czy niestety takie metody dziś działają, więc skuteczności mu nie odmawiam.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.

Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Użytkownik wspierający
Posty: 1093
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 152 times

Re: Marniejąca scena recenzencka na YT.

Post autor: AnimusAleonis » 11 paź 2019, 10:53

Deem pisze:
11 paź 2019, 09:51
Nie, nie uważam. Po prostu mamy inną definicję słowa „subtelnie”. Trzewik chciał zrobić materiał, który wzbudzi w widzach emocje (w oczywisty sposób również te negatywne) i to zrobił. ..
Podzielam zdanie.
Też jeszcze raz wróciłem do tego filmiku bo coś mi nie pasowało za pierwszym razem, i Pan Trzewik mocno.. powiedzmy selektywnie dobiera sobie "dowody" na swe tezy. Na przykład omawiając DT, przyznaje że mają najwięcej subscribers ale to się nie liczy, bo średnio to tylko kilka tysięcy ogląda dany filmik więc to.. nic specjalnego.. prawie nikt nie ogląda, i że on to takie odsłony to pstryknięciem palców zrobi itd itp. Ego zdrowe ewidentnie, ale kompletnie omija fakt że ten kanał wypuszcza co najmniej kilka filmików dziennie o różnej tematyce - obecnie ma ponad 14 000 filmików na kanale, w porównaniu do SUSD które ma 339 ... no ciekawe dlaczego jest różnica w średniej oglądalności... :roll: - a wiele review są o tytułach małych, nieznanych, niszowych - w przeciwieństwie do SUSD który głównie omawia tytuły nie zbyt świeże i bardzo popularne... no po prostu szok że więcej osób obejrzało filmik o Dune SUSD niż recenzję Fishing Day od DiceTower - ... i mówienie że ten kanał zalicza się do tego potem omawianego dna z powodu tej właśnie średniej oglądalności to tak jak mówienie że TV24/TVPInfo są niepopularnymi kanałami, bo no tak może i dużo zna i też wiele ogląda wieczorne wiadomości, ale prawie nikt nie ogląda reportaży o rynku rolnym o 11:15 :lol:
Jeśli ten cały filmik miał być śmieszny i parodiujący to, w mojej opinii, wypadł jak żart od tego znajomego, którego każdy ma, który gdy żarty opowiada nikt nie załapuje że to żart a już na pewno się nikt nie śmieje.
japanczyk pisze:
11 paź 2019, 09:41
Na Polskim YouTube nie ma nikogo równocześnie rzetelnego, potrafiącego profesjonalnie zaprezentować grę i stworzyć CIEKAWY jak na standardy YT content.
... przygotowanie techniczne dla mnie lezy.
IMHO zdecydowanie na naszym youtube'owym poletku brakuje troche luzu, profesjonalizacji i konkretów. Ogladam czasem GeekFactor, GameTrolla i jakos tak... nie wiem, w zachwytach brak krytycznego spojrzenia czesto
Zainspirowany tym tematem pooglądałem trochę więcej polskich kanałów o planszówkach i podpisuje się pod powyższym.

Nie to że bym krytykował czy umiał lepiej, bo dobrze wiem ile jak dużo "work behind the scenes" jest potrzebne by zrobić coś w standardzie MvM czy SUSD (nie bez powodu oni wypuszczają filmiki raz na dwa tygodnie+), po prostu akurat dla nas są inne opcje i merytoryka na bok jeśli wybieramy na co poświęcić czas to bardziej grawitujemy do tych drugich z powodu jakości produkcji... tak jak gdy wybieramy film to chętniej posiedzimy przy jakiejś dużej produkcji niż przy kinie niezależnym/amatorskim mimo że te drugie ma więcej do zaoferowania pod kątem treści itd.
japanczyk pisze:
11 paź 2019, 09:41
Tutaj np. fajnie wjeżdża podcast Pełną Parą - świetnie przeanalizowane gry, gdyby sie zdecydowali wejśc na YT z fajną oprawą i pokazywaniem gier to byłoby coś co z chęcią ogladalbym na polskim YouTube.
Po którejś już pochwale tego podcastu dziś z rana akurat odsłuchałem jeden odcinek, i bardzo na plus.... no tylko jednak brakuje tych latających obrazków :P
Też mam nadzieje że zdecydują się wejść na YT :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D

Awatar użytkownika
Pierzasty
Użytkownik wspierający
Posty: 2896
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Marniejąca scena recenzencka na YT.

Post autor: Pierzasty » 11 paź 2019, 16:18

ignatus pisze:
09 paź 2019, 17:19
gdyby jakaś gra została totalnie zjechana przez absolutnie wszystkich recenzentów
Jeśli są tacy którzy bez problemu są w stanie zjechać złe gry, to proszę o wskazanie.

Awatar użytkownika
rattkin
Użytkownik wspierający
Posty: 5781
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 47 times
Been thanked: 153 times

Re: Marniejąca scena recenzencka na YT.

Post autor: rattkin » 11 paź 2019, 16:26

Recenzenci raczej nie będą się zabierać za złe gry, bo to strata czasu jest. A żadna z (ostatnio przynajmniej) nowo wychodzących gier z topki popularnościowej nie jest na tyle "zła", żeby można ją było mieszać z błotem na lewo i prawo. Najmocniejsze stwierdzenie, na jakie teraz jest szansa, to coś w rodzaju "przesadny hype, zwykła, normalna gra". Np. Wingspan :)
TOP 10 | Kolekcja
Ponad 30 dokonanych transakcji na forum.

Awatar użytkownika
kwiatosz
Użytkownik wspierający
Posty: 7495
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 26 times
Been thanked: 99 times
Kontakt:

Re: Marniejąca scena recenzencka na YT.

Post autor: kwiatosz » 11 paź 2019, 18:24

Pierzasty pisze:
11 paź 2019, 16:18
ignatus pisze:
09 paź 2019, 17:19
gdyby jakaś gra została totalnie zjechana przez absolutnie wszystkich recenzentów
Jeśli są tacy którzy bez problemu są w stanie zjechać złe gry, to proszę o wskazanie.
Dlatego właśnie potrzebne jest czasopismo w stylu SGP - po targach razem z upatrzonymi rzeczami dostawało się też losowy przydział tytułów nieznanych, z których część była naprawdę zła. Games fanatic też miał taką politykę, do dziś śni mi się po nocach ogrywane przez Inka do recenzji Social Coś tam. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie się pchał w staranie się o gry sugerujące bycie crapem. Gradanie też swoją porcję crapów ograło, bo kiedyś gry z kickstartera brało się jak leci. Ale jak się człowiek starzeje to coraz mniej mu się chce łapać za wszystko jak leci.
Bólu sporo, chociaż faktów promil, jeden średnik. Więc literacko to się jakoś broni.

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier

ODPOWIEDZ