GambitTV - Dead Reckoning

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Quarriors!

Post autor: Gambit »

rattkin pisze: 09 wrz 2019, 13:29 - questy były w Quartifacts
Wiem. Zwrócono mi uwagę pod filmem, że Quladiator nie miał questów. Wtedy mnie dopiero oświeciło, co też odpisałem w komentarzu. Ale tak to jest, jak ma się tylko jedno pudełko i całość zlewa się w jedną wielką grę :)
rattkin pisze: 09 wrz 2019, 13:29 - któryś z dodatków (może nawet Quartifacts) miał nowy, inaczej zorganizowany insert, który można było przełożyć do podstawowego pudła. Mieści wtedy wszystkie dodatki - przy pewnej dozie kreatywności, upchałem nawet Light and Dark
Możliwe, że nawet właśnie go używam (tylko o tym nie pamiętam). Nadal jednak nieco to koślawe :(
rattkin pisze: 09 wrz 2019, 13:29 - insert w Qultimate ponoć jest tragiczny i nie mieści całej zawartości zestawu. Ale to Wizkids, wiec nie dziwmy się niczemu.
- ja reklamowałem u Wizkids kostki i dostałem trochę zamienników. Ale a) to było z 5 lat temu, b) mieli przykry limit reklamacji (do 10 kostek) i c) zamienniki czasem były jeszcze gorsze :)
No tu się nie mogę ustosunkować, bo insert do Qultimate widziałem na zdjęciach, a jeśli chodzi o reklamacje, to nie miałem "przyjemności" :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Plażing: Parawany w dłoń

Post autor: Gambit »

Na plaży – na plaży fajnie jest. Na plaży jest wesoło, bo można kopać dołek i wszędzie dużo piasku i pisku oraz wrzasku – tak śpiewała Majka Jeżowska. A czy tak samo fajnie jest na plaży z parawanami? O tym opowiada gra Plażing: Parawany w dłoń.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Eminent Domain

Post autor: Gambit »

O tej grze chciałem zrobić materiał już jakiś czas temu, ale jakoś było nie po drodze. Teraz, z uwagi na nadchodzące polskie wydanie, postanowiłem się sprężyć. Oto Eminent Domain.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: GambitTV - Eminent Domain

Post autor: rattkin »

Mam taką jedną uwagę, trochę z boku - w sytuacji, w której "stateczki są *rewelacyjne*" (a przecież to stare moldy z Eclipse'a, zresztą paskudnie niewygodne, bo kłują w łapki, gdy są często przemieszczane jako żetony), a "mechanika podążania (która już była w innych grach) jest *bardzo interesująca* i *wszystko to fajnie działa*", zaczynam automatycznie odjeżdzać. Mniej bombastycznych sformułowań, więcej podparcia. Ja rozumiem, że to wychodzi samo, bo się nagrywa i trzeba ten czas zapełnić, a wtedy takie zwroty-wypełniacze łatwo wskakują do głowy, ale rozmywa to jakość Twojej opinii. Jeśli coś rzeczywiście jest "bardzo interesujące", to wypadałoby jakoś to uzasadnić.

Co do samej opinii, to ja jestem dużo bardziej surowy. Mam ED, kupiłem już z dwoma dodatkami a potem dokupiłem pozostałe. Bardzo mi się podoba estetyka całej gry i zawsze chciałem, żeby podobała mi się sama gra, ale no, nie, kurka wodna, nie da rady. Nie jestem w stanie przeboleć absurdalnego designu "technologii, które się przegląda" - szczególnie, że przecież decyzja o tym powinna być świadoma przez cały czas trwania gry - więc w zasadzie międlenie tych 4 decków odbywa się cały czas, nie tylko w momencie kupna. Wygląda to trochę jak pomysł z innej planszówkowej epoki. Dodatkowo, przy mniejszych liczbach graczy (2,3), grę zbyt łatwo można zarżnąć przez "wysuszenie" jednej (a nawet dwóch) ról, tym samym doprowadzając do końca gry (jawne punkty! bleh). Dodatki głównie pogarszają sprawę, dokładając do tych talii techów jeszcze więcej kart (AP!), zresztą nawet designer (którego swoją drogą niespecjalnie lubię, bo to taki gość, co to niestety nie ma talentu, a ambicję osadzoną dużo wyżej niż umiejętności) niechętnie przyznaje, że łączenie tego to niezbyt dobry pomysł. Jedyne co tam się po drodze fajnego pojawiło (nie pamiętam w którym), to takie gotowe startowe setupy, już z konkretnymi planetami i techami - ale raz, że trochę zbyt mocno osadzało "na szynach", a dwa, że przygotowanie tego (a potem rozmontowanie po grze) było dość upierdliwe.

Taki tam suchy zbitek powyciaganych mechanik (Rtfg, Glory to Rome, itd.), generyczny, pozbawiony duszy. W efekcie gorszy od tytułów, na których się wzorował. Dość powiedzieć, że RtfG jest niemal w każdym aspekcie (poza wizualnym) lepszą grą.

Robiłem (czy raczej udoskonalałem) swego czasu pomoce do gry, ale chyba już są nieaktualne - https://boardgamegeek.com/filepage/1478 ... -edexotica
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Eminent Domain

Post autor: Gambit »

rattkin pisze: 23 wrz 2019, 00:21 Mam taką jedną uwagę, trochę z boku - w sytuacji, w której "stateczki są *rewelacyjne*" (a przecież to stare moldy z Eclipse'a, zresztą paskudnie niewygodne, bo kłują w łapki, gdy są często przemieszczane jako żetony), a "mechanika podążania (która już była w innych grach) jest *bardzo interesująca* i *wszystko to fajnie działa*", zaczynam automatycznie odjeżdzać. Mniej bombastycznych sformułowań, więcej podparcia. Ja rozumiem, że to wychodzi samo, bo się nagrywa i trzeba ten czas zapełnić, a wtedy takie zwroty-wypełniacze łatwo wskakują do głowy, ale rozmywa to jakość Twojej opinii. Jeśli coś rzeczywiście jest "bardzo interesujące", to wypadałoby jakoś to uzasadnić.
Dziękuję za zwrócenie uwagi. Nie wiem, czy będę w stanie wyplenić tego typu upiększacze, bo to kurcze trochę mój styl gadania. Ale może uda mi się bardziej zwracać na to uwagę, żeby nie zostawiać ich bez "umocowania". Co do stateczków i moldów z Eclipse, to mnie zaskoczyłeś. Zupełnie nie byłem tego świadom. Może dlatego, że Eclipse nie lubię jak cholera i po prostu nie trzymam tej gry w pamięci :)
rattkin pisze: 23 wrz 2019, 00:21 Taki tam suchy zbitek powyciaganych mechanik (Rtfg, Glory to Rome, itd.), generyczny, pozbawiony duszy. W efekcie gorszy od tytułów, na których się wzorował. Dość powiedzieć, że RtfG jest niemal w każdym aspekcie (poza wizualnym) lepszą grą.
Ja akurat mam odwrotnie. RftG nie trawię. Zdaję sobie sprawę, że może to być spowodowane tym, że nie potrafię w niego dobrze grać. Ale nadal, po prostu nie lubię tej gry. A Eminent bardzo mi się podoba.
rattkin pisze: 23 wrz 2019, 00:21 Robiłem (czy raczej udoskonalałem) swego czasu pomoce do gry, ale chyba już są nieaktualne - https://boardgamegeek.com/filepage/1478 ... -edexotica
Wow, świetna sprawa!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Pathfinder Adventure Card Game Core Set

Post autor: Gambit »

Czas na powrót do gry, którą recenzowałem chyba z pięć lat temu. Ale jako, że siadam do omówienia drugiej edycji, to nie będzie to Rewizja, ale zwykła recenzja. Oto Pathfinder Adventure Card Game Core Set.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Jagged Alliance: The Boardgame

Post autor: Gambit »

W 1994 roku na PC pojawiła się taktyczna gra akcji zatytułowana Jagged Alliance. To był początek kultowej serii gier. Po 25 latach Jagged Alliance pojawia się na naszych stołach jako gra planszowa. Jak wyszła konwersja?
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Time of Legends: Destinies

Post autor: Gambit »

Co można powiedzieć o grze po jednej rozgrywce? Czy w ogóle można cokolwiek mówić po jednej rozgrywce? Moim zdaniem czasem można. Tak jak w przypadku pierwszych wrażeń z Time of Legends: Destinies.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Narcos

Post autor: Gambit »

Czas na potyczkę umysłów, w okolicznościach serialu wyprodukowanego dla Netflixa. Kto okaże się sprytniejszy? Przesławny El Patron władający laboratoriami z białym proszkiem i zastępami sicarios, czy ścigające go frakcje? Oto Narcos.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Blood of the Northmen

Post autor: Gambit »

Carl Chudyk powraca. Człowiek, który uwielbia wykorzystywać jeden element gry do granic wytrzymałości, bierze się za wikingów. I za kafelki. Poleje się krew, krew ludzi północy. Oto Blood of the Northmen.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Star Wars: Zewnętrzne Rubieże

Post autor: Gambit »

Czy da się zrobić grę w świecie Gwiezdnych Wojen, w której rzecz nie będzie się kręciła wokół walki Imperium z Rebelią? Oczywiście, że się da. Można zrobić grę, gdzie każdy chce się po prostu wzbogacić i zyskać sławę. Ta gra, to Star Wars: Zewnętrzne Rubieże.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Betrayal Legacy

Post autor: Gambit »

Podobno gry Legacy działają naprawdę dobrze, kiedy ta mechanika zostaje dołożona, do już istniejącej gry. Oczywiście gra, która będzie tą mechaniką obudowana, też powinna być porządnym tytułem. Czy to stwierdzenie jest prawdziwe dla Betrayal Legacy?
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Cerebria: The Inside World

Post autor: Gambit »

Ludzie z Mindclash Games mają nosa do niezwykłych gier. Na przykład do planszowej wersji „W głowie się nie mieści”. Tylko trochę bardziej mrocznej i mającej z filmem tylko tyle wspólnego, że w obu produkcjach główną rolę grają emocje. Oto Cerebria: The Inside World
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Minerały

Post autor: Gambit »

Sporo już widziałem gier o kopaniu w ziemi i wydobywaniu skał. Ale żadna z nich nie była tak piękna. Nic dziwnego, skoro autorka uczęszczała na ASP. Ale czy za pięknem zewnętrznym idzie też piękno wewnętrzne, czyli dobra gra? Oto Minerały.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Terrors of London

Post autor: Gambit »

W szybkich i agresywnych dwuosobowych grach deck buildingowych, wydaje się, że widzieliśmy już wszystko. Ale wtedy pojawia się gra, która choć nie wymyśla koła, to znane mechanizmy podaje w ciekawy sposób. Tak, jak Terrors of London.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: GambitTV - Terrors of London

Post autor: Arius »

Przyznam, że jesteś jedyną osobą której filmy o grach planszowych oglądam. Z zaciekawieniem oglądałem odcinek o ToL, ponieważ długo się zastanawiałem, czy nie złapać go na KS, ale w końcu zrezygnowałem.
Przyznam, że po obejrzeniu filmu nie żałuję.
Fakt, klimat jak dla mnie mega. Ale nie samym klimatem człowiek żyje.
Natomiast jestem mega zaskoczony tym, że jest w tobie jeszcze tyle pasji. Pomimo grania i ogarnia wielu, wielu gier nadal potrafisz się zachwycić czymś, co jak sam wspomniałeś nie jest innowacyjne, ale jest przyjemne. Tak trzymać.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Clank! In! Space!

Post autor: Gambit »

Nauka mówi, że w kosmosie dźwięk się nie rozchodzi. Bo próżnia i takie tam. Oczywiście sytuacja wygląda inaczej w dwóch przypadkach. Po pierwsze na statkach kosmicznych i w bazach orbitalnych. A po drugie, kiedy tym dźwiękiem jest brzdęk. To cholerstwo niesie się jak głupie i każdy je słyszy. Oto Clank! In! Space!
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Brass Birmingham

Post autor: Gambit »

Miło patrzeć, jak co jakiś czas na rynek powraca klasyka w odświeżonej wersji graficznej. Jeszcze fajniej patrzy się, kiedy równolegle pojawia się ten sam klasyk w lekko zmienionej wersji mechanicznej. Tak właśnie było z Brassem. Dziś kilka słów o nowej wersji, czyli Brass Birmingham.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Top 10 dziwnych mechanik

Post autor: Gambit »

Kończy się miesiąc, więc czas na listopadową topkę wybraną przez moich Patronów. Dziś skupię się nie tyle na grach, co na mechanikach. Dziwnych i nietypowych. Oto Top 10 dziwnych mechanik w grach planszowych.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: GambitTV - Top 10 dziwnych mechanik

Post autor: Tomzaq »

Bardzo ciekawy materiał
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Tapestry

Post autor: Gambit »

Wielkie kolorowe budynki. Możliwość wynalezienia penicyliny przed wynalezieniem koła. Odkrywanie nowych lądów i wyprawy w kosmos. A to wszystko w oprawie budowania silnika do zdobywania punktów. Oto Tapestry.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: GambitTV - Tapestry

Post autor: Arius »

Kolejna fajna racka.
Dzięki Gambit.
A odnośnie suchara, to jednak Karol rzuca lepsze.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Tapestry

Post autor: Gambit »

Arius pisze: 01 gru 2019, 19:28 A odnośnie suchara, to jednak Karol rzuca lepsze.
Nie śmiem równać się z Mistrzem :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: GambitTV - Tapestry

Post autor: detrytusek »

Gambit pisze: 01 gru 2019, 09:03 Wielkie kolorowe budynki. Możliwość wynalezienia penicyliny przed wynalezieniem koła. Odkrywanie nowych lądów i wyprawy w kosmos. A to wszystko w oprawie budowania silnika do zdobywania punktów. Oto Tapestry.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Odniosłem wrażenie jakby ocena była za wysoka. 7 to jest dobrze. W gry dobre grałbym, a tu mam wrażenie, że grałbyś ale z ziewnięciem included.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Stworologia: Ekspedycja

Post autor: Gambit »

Czasem przestajemy budować imperia handlowe, imperia wojskowe, czy swoje cywilizacje. Czasem trzeba przestać ratować świat, czy próbować go zniszczyć. Czasem trzeba napisać pracę naukową o jakichś tajemniczych stworzeniach. Oto Stworologia: Ekspedycja.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
ODPOWIEDZ