GambitTV - Dead Reckoning

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Inis

Post autor: Gambit »

Nieco ponad rok temu, zrecenzowałem na swoim kanale grę Inis. Byłem zachwycony. Minął rok. Z uwagi na to, że Portal wydał właśnie polską edycję Inis, postanowiłem zrobić Rewizję swojej recenzji. Odpowiem w niej na pytanie, jak Inis wytrzymało u mnie próbę czasu. Czy nadal lubię tę grę, czy może poszła w odstawkę, bo znalazłem coś lepszego.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Montana

Post autor: Gambit »

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób biali ludzie zasiedlali Amerykę Północną? Według Rüdigera Dorna robili to bardzo szybko. Bo każdy osadnik chciał założyć swoje osady szybciej niż konkurencja. Przynajmniej tak wygląda to w grze Montana.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - InBetween

Post autor: Gambit »

Adam Kwapiński to autor, który ostatnio kojarzy się z grami, które ociekają plastikiem. Tona klimatu, wielkie figurki i rozmach. Ale czasem warto zerknąć na jego mniejsze dzieła. Na przykład na małe pudełko, bez tytułu na pokrywce. Oto InBetween.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Gremlins Inc.

Post autor: Gambit »

Po raz kolejny na stoły ma trafić gra planszowa (w tym wypadku karciana) inspirowana grą wideo. Tyle, że tym razem karcianka ta, czyli Gremlins Inc. jest inspirowana elektroniczną planszówką o tym samym tytule, w którą można zagrać na platformie Steam.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Tyrants of the Underdark

Post autor: Gambit »

Rok temu zszedłem do Podmroku, aby zobaczyć jak Drowy walczą o dominację w Tyrants of the Underdark. To co zobaczyłem, spodobało mi się. Dziś czas zobaczyć, czy gra nadal mnie bawi, tak jak bawiła. I ustawić punkt wyjścia przed recenzją dodatku.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Tyrants of the Underdark: Aberrations & Undead

Post autor: Gambit »

Kiedy po raz pierwszy recenzowałem Tyrants of the Underdark, wspomniałem, że chętnie zobaczyłbym dodatkowe talie do tej gry. No i są. Tylko dwie, ale zawsze coś. Oto Tyrants of the Underdark: Aberrations & Undead.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Santorini

Post autor: Gambit »

Mała grecka wysepka zaczyna zapełniać się śnieżnobiałymi budynkami zwieńczonymi niekiedy niebieską kopułą. Nie wiedzieć czemu budowniczowie skaczą po nich jak wiewiórki, a wszystkiemu przyglądają się bogowie i półbogowie. Tak wygląda życie na Santorini.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Star Trek Ascendancy

Post autor: Gambit »

Kosmos. Ostateczna granica. To nie jest jednak misja statku Enterprise. To gra o tym, jak kształtowały się relacje między Klingonami, Romulanami i Federacją. To gra o tym, jak odkrywano i zdobywano kosmos. To Star Trek Ascendancy.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Atlantis: Island of Gods

Post autor: Gambit »

Atlantyda. Mityczna wyspa, która była kolebką niesamowicie rozwiniętej cywilizacji. Atlantyda miała być takim rajem na ziemi. Nic więc dziwnego, że wyspę upodobali sobie różni bogowie, którzy zaczęli zabiegać o wyznawców. O tym mało znanym aspekcie życia na Atlantydzie, mówi gra Atlantis: Island of Gods.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Ivion

Post autor: Gambit »

Kolejny debiut projektancki ląduje na moim stole do recenzji. Tym razem jest to Ivion autorstwa Aislyn Hall. Jest to karcianka (Ivion, nie Aislyn), w której walczy ze sobą dwóch magów. Na niewielkiej arenie. Na śmierć i życie. Brzmi znajomo? Możliwe, ale w środku już tak znajomo nie jest.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Inserty do Gloomhaven WarBox vs GeekMod

Post autor: Gambit »

Gloomhaven, to jeden z najgorętszych obecnie tytułów. Drogi, słabo dostępny i wypełniony masą różnych rzeczy. Rzeczy, które trzeba jakoś posegregować. Tylko jak, czego użyć? Dzięki uprzejmości sklepów GeekMod i WarBox, miałem okazję przetestować ich inserty do Gloomhaven. Co z tego wyszło?
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - Perdition's Mouth: Abyssal Rift

Post autor: Gambit »

Fińskie wydawnictwo Dragon Dawn Productions i trójka twórców, zapraszają nas na wędrówkę po tajemniczych lochach, zamieszkałych przez kultystów i insektoidalne demony. Czy Perdition’s Mouth: Abyssal Rift, to dungeon crawler, na jaki czekałem?
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - This War Of Mine: Gra Planszowa

Post autor: Gambit »

W zeszłym roku recenzowałem prototyp This War Of Mine i byłem zachwycony. Jedyną niewiadomą była jakość Księgi Skryptów i jej wpływ na rozgrywkę. Dziś wiem już wszystko, dlatego czas na rewizję moich poglądów na temat gry. Czy coś się zmieniło?
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: GambitTV - This War Of Mine: Gra Planszowa

Post autor: rattkin »

Kłaniam się!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - This War Of Mine: Gra Planszowa

Post autor: Gambit »

rattkin pisze: 08 sie 2018, 12:04 Kłaniam się!
Co masz na myśli? Poza samym gestem kłaniania się? :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: GambitTV - This War Of Mine: Gra Planszowa

Post autor: rattkin »

Że ktoś o dużo większym prestiżu niż ja publicznie wypunktował w ogólnie rozchwytywanej grze, której "nie wolno / nie wypada" krytykować podobne wady, co ja, rok temu.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: GambitTV - This War Of Mine: Gra Planszowa

Post autor: wirusman »

Naprawdę nie wolno? Te wady aż biją w oczy. :) Ale dalej przyjemnie się gra.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: GambitTV - This War Of Mine: Gra Planszowa

Post autor: rattkin »

Nie wolno, bo o wojnie a wojna jest zła i w ogóle i bo jeden survivor z Sarajewa się publicznie na BGG wypowiedział, że gra mu się podoba. Trudno sie mierzyć na rozsądek i dystans przy takiej narracji.
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: GambitTV - This War Of Mine: Gra Planszowa

Post autor: wuher44 »

Nie mam tej gry i w nią nie grałem ale uważam, że na ocenę tej gry nie powinien wpływać jej ciężki klimat. To jest gra o wojnie i bardzo dobrze, że ma taki charakter jaki ma. Za to, że klimat jest spójny z tematem powinieneś podnieść ocenę a nie obniżyć. Ten kto się na nią pisze powinien się tego spodziewać, tym bardziej, że jest to gra od 18 lat. To tak jakby grom ze świata ASOIAF zmniejszać ocenę za to, że morduje się tam i zdradza ;).
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - This War Of Mine: Gra Planszowa

Post autor: Gambit »

wuher44 pisze: 09 sie 2018, 14:26 Nie mam tej gry i w nią nie grałem ale uważam, że na ocenę tej gry nie powinien wpływać jej ciężki klimat. To jest gra o wojnie i bardzo dobrze, że ma taki charakter jaki ma. Za to, że klimat jest spójny z tematem powinieneś podnieść ocenę a nie obniżyć. Ten kto się na nią pisze powinien się tego spodziewać, tym bardziej, że jest to gra od 18 lat. To tak jakby grom ze świata ASOIAF zmniejszać ocenę za to, że morduje się tam i zdradza ;).
Albo nie obejrzałeś recenzji, albo obejrzałeś ją niedokładnie. Albo nie zrozumiałeś mojej oceny. Spodziewałem się ciężkiego klimatu. Wiedziałem jaki będzie, bo grałem w wersję komputerową. Nie uznałem go za wadę gry. To nie jest tytuł, który wykłada się na stół, bo człowiek ma ochotę w coś pyknąć. Do TWoM siada się z konkretnym nastawieniem. I konieczność wejścia w ten klimat sprawia, że za często do niej nie usiądę.
A jeśli mowa o ewentualnej ocenie gry, to taki klimat jaki prezentuje TWoM, powinien być zawsze brany pod uwagę. Bo to nie jest klimat, który każdemu podpasuje. Wielu przez niego w ogóle skreśli grę i nawet do niej nie usiądzie.

A w grach ze świata Gry o Tron, klimat jest dużo lżejszy niż w tym co prezentuje TWoM.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: GambitTV - This War Of Mine: Gra Planszowa

Post autor: asiok »

Jakieś rok temu pisałem w innym miejscu o TWOM i pozwolę sobie tu skopiować fragment. A więc - zdecydowanie subiektywnie:

" (...) I najważniejsze - bardzo, bardzo "ciężki" temat. Dla wielu osób jest to dyskwalifikujące i tyle. Spędzanie kilku godzin żeby się dołować - to nie jest rozrywka. I oczywiście - jest to moje subiektywne uczucie i tyle.

Nie oglądam seriali gloryfikujących FAKTYCZNYCH handlarzy narkotykami i morderców - jak Narcos - chociaż z przyjemnością obejrzę Zabójczą broń. Nie chcę grać w grę wymuszającą - w taki czy inny sposób - wskazywanie cywili mających umrzeć podczas wojny mającej miejsce naprawdę niedawno i naprawdę blisko (pełno świeżych cmentarzy w środku Sarajewa zrobiło na mnie wrażenie) a jednocześnie zagram z chęcią w TTA.

Taka tam moja prywatna schizofrenia :)"
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: GambitTV - This War Of Mine: Gra Planszowa

Post autor: wuher44 »

Gambit pisze: 09 sie 2018, 15:11 Albo nie obejrzałeś recenzji, albo obejrzałeś ją niedokładnie. Albo nie zrozumiałeś mojej oceny.
Obejrzałem dokładnie i zrozumiałem. ;)

"Księga skryptów jest bardzo dobrze i klimatycznie napisana. Niestety zbyt klimatycznie. Jest to bardzo ciężkie i momentami nawet depresyjne. Muszę mieć odpowiedni nastrój, żeby do tej gry usiąść. A do tego mam wrażenie, że losowość wpływa na wynik dużo bardziej niż moje akcje i wybory"

"Dla mnie to jest 6 z dwóch powodów:
Pierwszy - to jest jednak ten klimat...."

Gra ma ten klimat ponieważ jest o wojnie. Jeśli gra odzwierciedla swoim klimatem temat i robi to dobrze to nie może być to powodem obniżenia oceny.
W końcu oceniasz grę a nie klimat gry. Rozumiem, że klimat może być dla Ciebie za ciężki (odzwierciedlający realia) ale nie powinno to wpłynąć na końcową ocenę gry. Na ocenę gry natomiast może wpłynąć źle odzwierciedlony klimat - niespójny z tematyką.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5214
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1794 times
Kontakt:

Re: GambitTV - This War Of Mine: Gra Planszowa

Post autor: Gambit »

wuher44 pisze: 09 sie 2018, 15:57
Gambit pisze: 09 sie 2018, 15:11 Albo nie obejrzałeś recenzji, albo obejrzałeś ją niedokładnie. Albo nie zrozumiałeś mojej oceny.
Obejrzałem dokładnie i zrozumiałem. ;)

"Księga skryptów jest bardzo dobrze i klimatycznie napisana. Niestety zbyt klimatycznie. Jest to bardzo ciężkie i momentami nawet depresyjne. Muszę mieć odpowiedni nastrój, żeby do tej gry usiąść. A do tego mam wrażenie, że losowość wpływa na wynik dużo bardziej niż moje akcje i wybory"

"Dla mnie to jest 6 z dwóch powodów:
Pierwszy - to jest jednak ten klimat...."

Gra ma ten klimat ponieważ jest o wojnie. Jeśli gra odzwierciedla swoim klimatem temat i robi to dobrze to nie może być to powodem obniżenia oceny.
W końcu oceniasz grę a nie klimat gry. Rozumiem, że klimat może być dla Ciebie za ciężki (odzwierciedlający realia) ale nie powinno to wpłynąć na końcową ocenę gry. Na ocenę gry natomiast może wpłynąć źle odzwierciedlony klimat - niespójny z tematyką.
Nadal nie zrozumiałeś mojej oceny. Taki, a nie inny klimat wpływa na moją chęć zagrania w tę grę. Sprawia, że nie usiądę do niej zawsze i wszędzie. Sprawia, że gra pojawi się na stole rzadko, albo bardzo rzadko. Konieczność wejścia w odpowiedni nastrój obniża moją chęć zagrania w TWoM, a więc obniża subiektywną ocenę, która na tejże chęci bazuje. Nie oceniłem klimatu. Oceniłem moją chęć powrotu do TWoM. A na tę chęć wpływa klimat. Dlatego twierdzę, że nie zrozumiałeś oceny :)

I tak jak napisał powyżej asiok, specyficzny klimat TWoM dla jednych będzie powodem że gra będzie miała 10/10, a dla innych 1/10.
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: GambitTV - This War Of Mine: Gra Planszowa

Post autor: wuher44 »

Może nie rozumiem w takim razie.

Twoja ocena porównując do oceny filmowej wygląda dla mnie tak: Szeregowiec Ryan dla mnie to jest 6 ze względu na klimat. Film zbyt realistycznie oddaje realia wojny i działania na froncie. :lol:
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: GambitTV - This War Of Mine: Gra Planszowa

Post autor: Pan_K »

wuher44 pisze: 09 sie 2018, 17:21 Może nie rozumiem w takim razie.

Twoja ocena porównując do oceny filmowej wygląda dla mnie tak: Szeregowiec Ryan dla mnie to jest 6 ze względu na klimat. Film zbyt realistycznie oddaje realia wojny i działania na froncie. :lol:
No dla mnie tak właśnie jest. Niechętnie siądę do Szeregowca Ryana.

6/10 w skali BGG oznacza m.in.: siądę do gry, jeśli będę w odpowiednim nastroju. Widocznie u Gambita jest podobnie.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ