SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Witam wszystkich miłośników gier planszowych :)

Na stronie Szalone Liczby oprócz zagadek, łamigłówek i quizów znajdziecie dział poświęcony grom planszowym. Recenzje te trafiają zazwyczaj do osób, które do tej pory nie miały styczności z grami planszowymi, dzięki czemu jest szansa zainteresować tą tematyką nowe grono. Mam nadzieję, że będzie ono jak największe i że w ten sposób może uda się zarazić miłością do planszówek kolejnych graczy. Sam osobiście uwielbiam gry planszowe, więc cieszę się że mogę przyczynić się w ich popularyzacji. Pomyślałem, że ze swoimi recenzjami warto także przyjść do Was, wierząc że będzie się Wam je miło czytało. Być może będziecie też wnosić jakieś podpowiedzi i uwagi - jestem otwarty na wszelkie sugestie.

A swoją wizytę na forum chciałbym zacząć od gry która bardzo przypadła mi do gustu (ale to bardzo bardzo!) i jest chyba trochę niedoceniana - mowa o Skupie Żywca. Powiem szczerze, że ta gra dla mnie jest idealnym przykładem na to jak powinna wyglądać udana gra rodzinna. Jest prosta, lekka, przyjemna, ma w sobie elementy strategii i jeszcze do tego zaszyto tam sporo walorów edukacyjnych.

Pełny tekst recenzji znajdziecie tutaj: Skup Żywca

Pozdrawiam wszystkich Czytelników forum!
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4039
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 258 times
Been thanked: 147 times

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: lacki2000 »

Witam, również pozdrawiam.
Recenzje bardzo mi się podobają: treść bardzo konkretna, czytelna i dobrze poukładana, zdjęcia wyraźne, zatem całościowo forma też mi pasuje. Trudno się do czegoś przyczepić. No może entuzjazm w recenzjach jest czasem bardzo duży i brak wypisania jakichkolwiek wad czy choćby drobnych zastrzeżeń, co może wywoływać czasem wrażenie reklamy a nie recenzji :) Ale ogólnie bardzo spoko.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Dzięki wielkie za miłe słowa :) Cieszę się, że fachowym okiem doceniłeś to nad czym pracowałem przez kilka tygodni.

Odnośnie tego mojego entuzjazmu, to pewnie wynika on z kilku rzeczy:
a) większość gier które do tej pory pojawiły się na stronie to naprawdę dobre gry, które były docenione także na innych portalach. Np. o takim Skupie Żywca naprawdę trudno jest coś złego powiedzieć.
b) jeśli już mam jakieś uwagi co do gry (np. że jest zbyt losowa), to nie skreślam jej od razu, tylko staram się najpierw znaleźć jakąś modyfikację/ulepszenie, które daną słabość mogą likwidować. Stąd też w każdej recenzji jest dział dotyczący modyfikacji. Zrobiłem tak dlatego, bo chcę pokazać nowym graczom że gry planszowe i karciane są elastyczne (w przeciwieństwie do np. gier komputerowych) i że często możemy balansować tym jaka jest interakcja, jaka jest losowość itd. Natomiast jeśli są jakieś słabości gry, których ani nie zmienimy ani nie poprawimy, to zawsze zaakcentuję to mocniej w danej recenzji.
c) mam też na uwadze to, że niektórzy mogą lubić coś innego niż ja - stąd wolę napisać że gra jest taka i taka, nie oceniając systemem "zero-jedynkowym" czy to dobrze czy źle że taka jest. A od rzetelności nie ucieknę choćbym chciał, bo w jednym z działów omawiam każdą cechę danej gry.
d) naprawdę lubię gry planszowe i zawsze z wielkim entuzjazmem podchodzę do nowych tytułów, zwłaszcza że w ostatnich latach rynek gier planszowych w Polsce naprawdę bardzo dobrze się rozwinął :)

Ale rozumiem co miałeś na myśli i w przyszłych recenzjach wezmę sobie Twoją opinię do serca :)
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Zanim przejdę do wklejania tutaj nowych recenzji, to jeszcze chciałbym się podzielić z Wami dwoma tytułami, które szczególnie przypadły mi do gustu podczas testów gier.

Mumia - mam słabość do tej gry, a to wszystko dzięki dodatkom które Wydawnictwo Egmont dodało nam do pudełka. Te dodatki są tak uniwersalne, że można je dowolnie łączyć i tworzyć w ten sposób nową rozgrywkę. Są dodatki lepsze i gorsze (wrażenia opisałem w recenzji), ale całość jest niesamowicie regrywalna, co ma ogromne znaczenie dla osób które szukają gry rodzinnej na dłuższy czas. Jest to jedna z najczęściej granych przeze mnie pozycji i jeden z lepszych pomysłów na planszówkowy prezent dla rodziny.

Kryptos - bardzo dobrze przemyślana gra, tylko trzeba mieć na uwadze, że nie w każdym towarzystwie się ta gra sprawdzi - raczej jest to gra dla osób, które już trochę w planszówkach siedzą, ewentualnie bardzo lubią łamigłówki i zagadki. Ja spełniam oba te warunki, więc i przyjemność jest podwójna ;)

A już niedługo będą kolejne recenzje, więc w kolejnym poście podzielę się z Wami nowymi testami i opiniami :)
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Zgodnie z obietnicami rozpoczynamy nowe recenzje, które pojawiają się na stronie :)

Dziś zapraszam do lektury recenzji gry Geniusz Go!
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Dzisiaj mam dla Was klasykę gier logicznych. Chyba nie pomylę się jak powiem, że to absolutna czołówka w swojej kategorii :) Bardzo duża regrywalność, proste zasady i mnóstwo emocji.

Zapraszam do lektury recenzji gry Blockers
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Tym razem coś z dziedziny gier ekonomicznych, czyli bardzo wdzięcznego i lubianego tematu :)
Mi osobiście ta gra się bardzo spodobała, więc tym chętniej zapraszam Was do recenzji: Metropolia
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

A to prawda, Metropolia jest chyba jedną z bardziej przyjemnych gier w jakie miałem okazję zagrać mimo iż jest w niej sporo interakcji (w tym tej negatywnej). Jednak klimat gier ekonomicznych robi swoje :)

Natomiast dzisiaj mam dla Was coś, co spodoba się głównie graczom zaawansowanym:
Recenzja gry Waleczne Piksele

Ogromna regrywalność, bardzo duża liczba kombinacji i podejmowanych strategii. Tak sobie myślę, że w swojej kategorii Waleczne Piksele są w absolutnej czołówce gier karcianych.
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Na forum wiele osób było ciekawych na czym będzie polegać nowa gra z serii Kajko i Kokosz. Dziś mam dla Was recenzję, która mam nadzieję że rozwieje wszelkie Wasze wątpliwości :)

Recenzja gry Kajko i Kokosz Przygody Wojów
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Tym razem przetestowałem pozycję raczej dla bardziej zaawansowanych graczy, a przynajmniej moim zdaniem w takim gronie gra się w nią najlepiej. Gra w której wielu osobom brakuje klimatu, jednak taktyczno-strategicznych aspektów nie można jej odmówić: Unita
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Dzisiaj mam dla Was recenzję gry, która szybko podbiła moje serce i znalazła się automatycznie w gronie tych w które bardzo często grywam. Swoją drogą to chyba jedna z tych gier, która bardzo dużo zyskuje dzięki świetnemu wykonaniu. Zapraszam do recenzji gry Niebezpieczna Wyprawa
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Osobiście nie przepadam za klasycznym memory, może to dlatego że nie jestem w to zbyt dobry. Ale w takim wydaniu jak Faras to memory moim zdaniem nabiera sensu i gra się dużo przyjemniej. Jak zmieniono klasykę w coś dużo lepszego przekonacie się z recenzji gry Faras

Przy okazji z racji tego, że jest to prawdopodobnie ostatnia recenzja przed świętami, to chciałbym wszystkim Czytelnikom tego forum życzyć radosnych i spokojnych świąt oraz wielu wygranych partii ze swoją rodziną w trakcie tego wolnego czasu ;)
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Po Lanym Poniedziałku czas na morską wyprawę dzięki Golden Horn. To prosta gra rodzinna w dodatku bardzo ładnie wykonana i to te wykonanie chyba mocno podnosi wrażenia z całej rozgrywki. Zapraszam do lektury recenzji Golden Horn.
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Tym razem bohaterem recenzji jest gra logiczna, która choć ma proste zasady to jednak taka prosta moim zdaniem nie jest. Trzeba wykazać się nie tylko umiejętnościami planowania i analizowania, ale także mieć dobrą wyobraźnię. Zapraszam na recenzję gry Qubix
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Dzisiejsza recenzja przypadnie do gustu przede wszystkim tym, którzy lubią gry licytacyjne. Czas na recenzję gry Pan tu nie stał! Demoludy
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Po serii gier rodzinnych przygotowałem dla Was tym razem recenzję gry imprezowej. To coś więcej niż zwykłe kalambury, a nawet bym powiedział, że to gra z pewnymi elementami taktycznymi jeśli chodzi o przemieszczanie się po planszy ;)
Recenzja gry Activity
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Super Farmer był (jest?) hitem sprzedaży w Polsce, a czy jego nowsza wersja oznaczona jako Rancho jest od klasyki lepsza czy gorsza, dowiecie się z recenzji Super Farmer Rancho
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Jedzie pociąg z daleka, na miłośników planszówek czeka :) Niedługo majówka, być może ktoś będzie akurat jechał gdzieś pociągiem, więc tematycznie udało mi się wstrzelić z nową recenzją :)

Pociągi Europa
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Witajcie po weekendzie :) Pewnie wszyscy jeszcze żyją Pyrkonem, dzięki któremu mam nadzieję że kolejne nowe osoby zainteresują się grami planszowymi. I dobrze, bo planszówki są coraz ciekawsze i ogólnie z roku na rok lepsze, zarówno jeśli chodzi o ich wykonanie jak i samą grywalność.

Dzisiaj mam propozycję gry dla dzieci, która rozwinie pamięć i umysł u najmłodszych. Czas na recenzję gry Ufo Farmer
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Poręczna gra logiczna, dla wszystkich tych, którzy lubią różne układanki i zagadki z zapałkami. W sam raz na majówkę czy też inne wakacyjne wypady. Nie jest to może tytuł, który ma niesamowitą regrywalność, ale jako przerywnik albo jako element edukacji może się sprawdzić: Digit
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Na stronie zazwyczaj mam okazję recenzować gry dobre lub bardzo dobre. Czasem jednak pojawiają się tytuły, które wyskakują poza tę skalę i są piękną wisienką na pysznym torcie gier planszowych. Tak jest właśnie z Osadnikami. Wydaje mi się, że jest to jedna z tych gier, które warto mieć, zwłaszcza jeśli szukamy tej jednej jedynej gry dla całej rodziny. Po więcej zapraszam do recenzji: Osadnicy: Narodziny Imperium
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Jedna z przyjemniejszych luźnych gier, która jest świetnym przykładem na to, że nowoczesne gry planszowe są naprawdę różnorodne, także ze względu na tematykę.

Zapraszam do recenzji: CV
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Niedawno recenzowałem grę Niebezpieczna Wyprawa, która polega na umiejętnym blefowaniu by dostać się na koniec mostu. Jest to jedna z moich ulubionych gier (w sumie to bardzo podoba mi się ten typ gier), więc z przyjemnością wziąłem pod skrzydła kolejną grę o blefowaniu. Nie wiem czy jest lepsza od Niebezpiecznej Wyprawy, jest trochę inna - jak to mówią, dla każdego coś miłego.

Zapraszam do recenzji gry: Nie blefuj
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Po serii gier rodzinnych czas na grę logiczną i to od razu tę z najwyższej półki. Pewnie dla wielu stałych bywalców forum ta gra jest dobrze znana, ale być może nowi Czytelnicy nie mieli jeszcze okazji jej poznać, a warto bo to chyba jedna z najlepszych gier logicznych. Można nawet powiedzieć, że to klasyka ;)

Czas na recenzję gry: Geniusz
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Wszystkim dzieciom (tym małym i dużym) życzę wszystkie najlepszego! :)

A ja na dziś przygotowałem dla Was recenzję polskiego "dziecka" od Granny czyli Mr House. To gra ekonomiczna, czyli takie jakie lubimy, do tego z dość unikalną mechaniką i tematyką. To wszystko w połączeniu z dobrym wykonaniem daje nam naprawdę przyzwoitą grę.

Po szczegóły zapraszam do recenzji: Mr House
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
ODPOWIEDZ