SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Ostatnio byliśmy w Istanbule, a dzisiaj przeniesiemy się do Santiago ;) Od czasu do czasu na rynku pojawiają się reedycje hitów sprzed lat i właśnie Santiago jest taką grą, która otrzymała nowe życie. Nie wiem jak Wam, ale mi się te powroty do klasyki bardzo podobają. Starsze gry mają w sobie coś intrygującego, zwłaszcza że kiedyś chyba większą uwagę zwracano na współgranie mechaniki z tematyką.

Zapraszam Was do recenzji gry: Santiago
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Wydaje mi się, że dzisiejsza gra będzie miała w przyszłości swoich naśladowców. W zasadzie całość akcji toczy się poza planszą i to jest coś, co w tej grze intryguje chyba najbardziej. Bardzo dużo interakcji, a można nawet powiedzieć że ta cała gra jest jedną wielką interakcją.

Zapraszam Was do recenzji gry: Szeryf z Nottingham
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Za miesiąc rozdanie Oscarów, więc tematycznie gra dobrze komponuje się z rzeczywistością ;) Lekka gra rodzinna, która bazuje na licytacji i drafcie. Jest w niej trochę losowości, można też niestety mocno odskoczyć w punktacji jeśli trafi się na dobre karty, ale dla graczy rodzinnych to może być dobra pozycja, zwłaszcza że dodatki dołączone do gry urozmaicają rozgrywkę :)

Zapraszam Was do recenzji gry: Hollywood
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Dawno nie opisywałem gry logicznej, więc czas to nadrobić! Połączenie szachów z grami gdzie odcina się tereny? Tak chyba można opisać tę grę, która kierowana jest jako nieco ambitniejsza pozycja dla najmłodszych graczy. Nie jest to gra dla wszystkich, ale jest na pewno grupa osób, która bardzo mocno doceni walory edukacyjno-rozwojowe.

Zapraszam Was do recenzji gry: Owce na wypasie
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Są takie gry, gdzie każdy może wygrać z każdym, ale zazwyczaj w takich grach uświadczymy całą masę losowości. Okazuje się jednak, że można stworzyć grę z dość niewielką losowością, w której dziecko może ograć starego wyjadacza planszówek. Jak to jest możliwe?

Zapraszam Was na recenzję gry: Kamienie w kieszenie
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Po pełnej premier końcówce roku Wydawnictwa zbierają siły na kolejne miesiące. Pojawiają się już pierwsze tegoroczne nowości, a jedną z nich jest gra, która polega na sadzeniu roślin i zbieraniu plonów. Czy w tym dość popularnym temacie da się jeszcze stworzyć coś, co zaskoczy graczy?

Zapraszam Was na recenzję gry: Farmageddon
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Graczom zaawansowanym losowość przeszkadza. Ale czy wszystkie "duże" gry muszą być dla graczy zaawansowanych? Oto gra rodzinna, która wyróżnia się nowoczesną mechaniką i świetnym wykonaniem. Oto nasz polski produkt eksportowy, który na pewno będzie jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier wydanych w tym roku!

Zapraszam Was na recenzję gry: Statki, łupy, kościotrupy
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Czasem mam wrażenie, że proste gry (które w dodatku są szybkie w przygotowaniu) przynoszą ludziom więcej frajdy niż wielkie tytuły okraszone dziesiątkami różnych mechanik ;) No i taka właśnie jest moja dzisiejsza bohaterka, która skradła już serca wielu osobom w odsłonie z Żółwiami i Jeżami.

Zapraszam Was na recenzję gry: Pędzące Ślimaki
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Dzisiaj wyjątkowo trzy recenzje w jednym tekście ;) Nie, to nie jest nowy trend, po prostu omawiałem dziś znaną serię od Trefl Joker Line, a w zasadzie trzy gry, które zainaugurowały kolekcję mini gierek karcianych.
Która z tych gier jest najlepsza? Ciężko to jednoznacznie ocenić - mi najlepiej gra się w Zero, choć wiem że większość preferuje Korsara. Dla każdego znajdzie się jednak coś miłego :)

Zapraszam Was do recenzji gier: Zero, Korsar, Pentos
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Gra słowna dla dzieci - trudny temat do ugryzienia. Zazwyczaj takie gry kojarzą mi się z jakimiś memo lub puzzlami, gdzie dziecko bardziej wykuje na pamięć połączenie literki i obrazka, niż rzeczywiście zrozumie o co w tym wszystkim chodzi.

Kilka prostych patentów sprawiło jednak, że Kaleidos Junior zrywa z tymi mechanizmami i przenosi gry edukacyjne na nieco wyższą półkę. O tym, że gra jest naprawdę ciekawa niech świadczy fakt, że śmiało mogą grać w nią także dorośli.

Zapraszam Was do recenzji gry: Kaleidos Junior
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Coś małego, coś szybkiego, coś niebanalnego - w sam raz na majówkę :) Moim zdaniem gra dobrze sprawdza się zwłaszcza na 2-3 osoby, tak aby zminimalizować wadę jaką jest odpadanie z rozgrywki.

Zapraszam Was do recenzji gry: Zapraszamy do podziemi
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Dzisiaj gra kierowana głównie do dzieci, choć i pewnie dorośli z uśmiechem na ustach przystąpią do rozgrywki. Jak się okazuje, można nadać nowe życie nawet takiej grze jak kółko i krzyżyk, jednocześnie nie mieszając w zasadach zbyt mocno. Nie jest to oczywiście gra, w którą będzie się grać godzinami, ale od czasu do czasu może sprawić nam trochę frajdy.

Zapraszam Was do recenzji gry: Gobblety
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

To jest jedna z tych gier z którymi część osób radzi sobie bardzo dobrze, a inni wręcz przeciwnie - bardzo słabo. Jeśli jednak mamy wyrównane towarzystwo, to gra nabiera rumieńców. Ja ze swojej strony zaproponowałem też zmianę liczenia punktów, bo zapisywanie wszystkiego na kartce jakoś nie było dla mnie praktyczne ;)

Zapraszam Was do recenzji gry: Hexx
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

I jak tu po takich grach oceniać inne? Cóż, wygląda na to że znamy już jedną z gier, która znajdzie się w finale Gry Roku i kto wie, czy to właśnie ta gra nie sięgnie ostatecznie po statuetkę. Cieszę się, że mogłem tę grę zrecenzować, zwłaszcza że moi Czytelnicy chyba idealnie trafiają w target tej gry. Śmiało mogę powiedzieć, że jest to idealna planszówka na start.

Zapraszam Was do recenzji gry: Domek
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Nie jest łatwo stworzyć grę kooperacyjną dla dzieci i coś czuję, że ten typ gier jeszcze długo będzie czekał na hit zapierający dech w piersiach. Dzisiaj mam dla Was recenzję Strasznego Dworu - gry która ma ewidentnie swoje wady i zalety, a o moim spojrzeniu na ten temat możecie przeczytać poniżej:

Zapraszam Was do recenzji gry: Straszny Dwór
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Kiedy zdecydowałem się prowadzić dział gier planszowych to właśnie z myślą o takich grach jak te, które dzisiaj Wam chcę zaprezentować. Oto trzy gry, które są nie tylko świetną rozrywką intelektualną, ale także dobrym pomysłem na umilenie sobie podróży w samochodzie lub pociągu :)

Zapraszam Was do recenzji gier: Arka Noego, Magiczny Las, Łamigami
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Tym razem mam dla Was coś luźnego, nawet bardzo luźnego. Nie jest to może klasyczna gra planszowa, a coś bardziej w formie zabawki, ale nie zmienia to faktu, że frajda dla dzieci jest przy tym spora, mimo iż gra ma pewne wady :)

Zapraszam Was do recenzji gry: Kiwi, leć nielocie, leć
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

To jedna z tych gier, które mocno zyskują na atrakcyjności dzięki swojej tematyce. W sumie jest to największa zaleta tej gry, bo muszę przyznać że podoba mi się dość szczegółowe odwzorowanie aspektów piłkarskich (w wariancie zaawansowanym). A co jest minusem tej gry? Tego dowiecie się z poniżej recenzji ;)

Zapraszam Was do recenzji gry: Goool! Mistrzostwa
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Jedna z lepszych gier, jakie udało mi się w tym roku zrecenzować :) Serio, wiem że wielu z Was za takimi grami nie przepada i szukacie czegoś "cięższego", ale moim zdaniem ta gra w swojej kategorii jest naprawdę powiewem świeżości.

Zapraszam Was do recenzji gry: Tempo
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Patrząc na to, co najczęściej ląduje na moim planszówkowym stole mogę powiedzieć, że mimo iż nowe gry pojawiają się z zatrważającą prędkością, to jednak człowiek w dalszym ciągu chętnie sięga po hity i klasyki sprzed lat. I dziś do mojej kolekcji doszedł kolejny hicior, który nadal śmiało może konkurować z innymi grami na półkach sklepowych.

Zapraszam Was do recenzji gry: Alhambra
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Po krótkiej przerwie w trakcie której mocno rozwijałem dział matematyczny czas na ruszenie z nowymi recenzjami, bo wielkimi krokami zbliża nam się gorący okres zakupów ;) Dziś mam dla Was grę logiczną dla dzieci, która ma jedną znaczącą wadę i którą na szczęście za pomocą moich rad można zniwelować do zera ;)

Zapraszam Was do recenzji gry: Kraby na fali
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Dużo można pisać o różnych grach, ale koniec końców to klienci decydują o tym co im się podoba. Wnioskuję, że skoro powstała specjalna edycja tej gry specjalnie dla Polaków, to znaczy że w naszym kraju ten światowy hit przyjął się niezwykle dobrze :)

Zapraszam Was do recenzji gry: Timeline: Polska
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Luźne gry słowne lub w skojarzenia to jedne z moich ulubionych gatunków gier planszowych. Niestety większość gier z tej kategorii jest dość średnia, szkoda nawet poświęcać im jakąś większą uwagę. Od czasu do czasu pojawiają się jednak gry, które wnoszą coś nowego, świeżego i intrygującego i taka właśnie jest moja dzisiejsza bohaterka :)

Zapraszam Was do recenzji gry: Nie do pary
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Rynek gier planszowych rozwija się bardzo dynamicznie, ale nadal królami zakupowych szaleństw są takie gry jak Scrabble czy Monopoly. No i właśnie dzisiaj pod lupę wziąłem aż 3 wersje Monopoly - PRL, Disney oraz Junior. Dobrych wieści nie mam, bo niestety poza wersją Junior nic się tak naprawdę nie zmieniło. Szkoda, bo liczyłem na to, że wydawcy pójdą o krok do przodu i zmienią nie tylko grafiki na kartach ;)

Zapraszam Was do recenzji gier: Monopoly PRL, Disney oraz Junior (Świnka Peppa)
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: SzaloneLiczby.pl | Recenzje gier planszowych

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

To chyba jedna z tych gier, którą stworzyło... życie :) Po ogromnym sukcesie gry Tajniacy coraz więcej osób zaczęło zadawać sobie pytanie co by było, gdyby zamiast słów dać obrazki (np. z Dixita). No więc Autor gry wyszedł tym wszystkim osobom naprzeciw i stworzył nową wersję tego hitu. I tu Was zaskoczę, ale wbrew pozorom to wcale nie jest tak, że granie ze słowami i obrazkami jest takie same...

Zapraszam Was do recenzji gry: Tajniacy: Obrazki
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
ODPOWIEDZ