planszówki.polter.pl

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Fleschu »

Mistakos
Z kamerą wśród pudeł #17

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością pudełka z grą Mistakos wydanej przez Trefl.

Mateusz 'TheProdigy' Gołaszewski rozpakowywał grę Mistakos.
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Fleschu »

Przeciwko Cieniowi
Przegląd cyklu przygodowego do Władcy Pierścieni LCG

Niedawno wydany w całości cykl Przeciwko Cieniowi jest już trzecim blokiem przygodowym do gry Władca Pierścieni LCG. Projektanci zdobyli doświadczenie niezbędne podczas tworzenia kolejnych rozszerzeń. Czy wpłynęło ono na poziom nowych scenariuszy? Czy gracze otrzymali produkt spełniający ich oczekiwania? O tym poniżej.

Balint 'balint' Lengyel przygląda się cyklowi przygodowemu Przeciwko Cieniowi do Władcy Pierścieni LCG.
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Fleschu »

Mlecznym okiem #5
Slang planszówkowiczów - co trzeba dopowiedzieć.

"W jednym z pierwszych felietonów poruszyłem temat języka, którym posługują się planszówkowicze. Tekst różnie został odebrany w świecie miłośników gier planszowych, ale niemalże wszystkie wypowiedzi miały wspólny mianownik: ograniczyłem artykuł tylko do kalek z języka angielskiego. To rzeczywiście krzywdzące działanie, ponieważ żargon używany przy planszy jest znacznie bogatszy."

Zapraszamy do kolejnego felietonu z cyklu Mlecznym okiem, którego autorem jest Rafał 'PowerMilk' Kociniewski.
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 169
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: jenny70 »

Fleschu pisze: Konkurs 7 Cudów Świata
Serdecznie zapraszamy do pierwszej z trzech planowanych edycji konkursu 7 Cudów Świata zorganizowanych z okazji Mistrzostw Polski w tę właśnie grę. Do wygrania oczywiście 7 Cudów Świata ;)
Być może dostanę łatkę wichrzyciela i czepialskiego, ale mam pytanie do geeków:
http://boardgamegeek.com/thread/1144280 ... se-meeples
(zdjęcie konkursowe zostało z posta usunięte, ale było, czego nie trudno się domyślić)

Czy takie zachowanie jest w/g Was w porządku? Bo mnie osobiście wkurza i odbiera przyjemność brania udziału w konkursach.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: kwiatosz »

Ktoś pytał o zidentyfikowanie gry z obrazka konkursowego? Bo nie wiem czy dobrze rozumiem. Dla mnie nie ma w tym nic niewłaściwego - niektórzy używają wyszukiwarki obrazów, inni pytają. Tak samo działa odpowiadanie na pytania, na które odpowiedzi nie znasz - przecież to nie jest tak, że konkkurs powinien być ograniczony tylko do ludzi, którzy grali w dane tytuły.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: powermilk »

Ja osobiście nie mam nic przeciwko jak ktoś prywatnie pyta się znajomego czy wie może co to za elementy z jakiejś gry, ale publicznie na forum czy tam na BGG to już jakby nieco mało właściwe...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Kowal »

Pytanie znajomych może być jak najbardziej w porządku, nie mniej jednak pytanie na forum publicznym innych ludzi jest trochę pójściem na skróty i moim zdaniem nieuczciwe. Sam w większość z tych gier nie grałem jednak poświęcając trochę czasu na poszukiwania udało mi się zidentyfikować wszystkie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: kwiatosz »

Jeśli komuś fantazja pozwala, to może zebrać kilkoro znajomych i można komuś wkręcać na BGG fałszywe odpowiedzi ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 169
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: jenny70 »

kwiatosz pisze:Ktoś pytał o zidentyfikowanie gry z obrazka konkursowego?
Tak.
kwiatosz pisze:Bo nie wiem czy dobrze rozumiem. Dla mnie nie ma w tym nic niewłaściwego - niektórzy używają wyszukiwarki obrazów, inni pytają. Tak samo działa odpowiadanie na pytania, na które odpowiedzi nie znasz - przecież to nie jest tak, że konkkurs powinien być ograniczony tylko do ludzi, którzy grali w dane tytuły.
No pewnie, że nie. Od tego jest Internet. Ja też nie grałam we wszystkie gry konkursowe, włączając w to nieszczęsny numerek 7. Był najtrudniejszy do wyśledzenia, zajęło mi to kilka godzin, ale zrobiłam to SAMA. Przy okazji trafiłam na ten post na BGG (jeszcze zanim padła odpowiedź) i - powiem szczerze - że byłam trochę zniesmaczona - że jedni szukają, a inni zadają pytanie na publicznych forach i liczą na łatwą odpowiedź. Przecież to jasne, że prędzej czy później ktoś na BGG grę zna i odpowie. To tylko kwestia czasu. Moim zdaniem to podważa sens całej zabawy.
kwiatosz pisze: Jeśli komuś fantazja pozwala, to może zebrać kilkoro znajomych i można komuś wkręcać na BGG fałszywe odpowiedzi
Nie przejdzie - myślisz, że gość nie sprawdzi? :)
Poza tym - uczciwość nie pozwala.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: kwiatosz »

Ale czy to, że ktoś zapytał na BGG, zabrało Ci tę satysfakcję znalezienia? Nie zgodzę się, że to podważa sens całej zabawy, bo takie ograniczenia podważające sens można mnożyć - to jest konkurs internetowy i Interneto do jego rozwiązania jest nieodzowny - jeżeli chce się konkursu wiedzowego opartego na wiedzy już posiadanej, to na Pionku takie np są - i tam raczej nikt smartfona nie pozwoli wyciągnąć.

Generalnie rozumiem Twoje podejście, ale to było Twoje oczekiwanie, że ludzie będą sami szukać, a nie regulamin czy inne uzgodnienie. A nikt nie będzie w stanie wyegzekwować takiego postanowienia, więc nie jest celowym wprowadzanie go.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Fleschu »

Jasne, można kogoś zapytać co to za gra, ale wypadałoby powiedzieć, że to pytanie konkursowe. Gdyby użytkownicy BGG o tym wiedzieli, to pewnie aż tak chętnie by nie pomogli. Taka praktyka jest nieuczciwa wobec osób, które same szukały odpowiedzi. Niestety to nie pierwszy taki przypadek, ale nie bardzo jest jak temu przeciwdziałać. Chyba jedyną metodą są konkursy na kreatywność.
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 169
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: jenny70 »

kwiatosz pisze:Ale czy to, że ktoś zapytał na BGG, zabrało Ci tę satysfakcję znalezienia?
W pewnym sensie - tak. A Tobie by nie zabrało?
To jak sprawdzian w szkole - jak się narobisz i zasłużysz na dobry wynik swoją własną pracą nie czujesz się wyrolowany przez kogoś, kto podłożył gotowca? I nie próbuj dziecku w szkole powiedzieć, że wiedza sama w sobie jest nagrodą ;)
kwiatosz pisze: Nie zgodzę się, że to podważa sens całej zabawy, bo takie ograniczenia podważające sens można mnożyć - to jest konkurs internetowy i Interneto do jego rozwiązania jest nieodzowny - jeżeli chce się konkursu wiedzowego opartego na wiedzy już posiadanej, to na Pionku takie np są - i tam raczej nikt smartfona nie pozwoli wyciągnąć.
Przecież napisałam, że sama korzystałam z Internetu, tylko wydaje mi się, że pytanie wprost, czyli podejście "niech ktoś za mnie odwali czarną robotę" jest nieuczciwe....
kwiatosz pisze: Generalnie rozumiem Twoje podejście, ale to było Twoje oczekiwanie, że ludzie będą sami szukać, a nie regulamin czy inne uzgodnienie. A nikt nie będzie w stanie wyegzekwować takiego postanowienia, więc nie jest celowym wprowadzanie go.
.... i dlatego zadaję pytanie na tym forum, żeby sie dowiedzieć czy to ja jestem zbyt pruderyjna, czy też inni też tak myślą.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: romeck »

Fleschu pisze:Taka praktyka jest nieuczciwa wobec osób, które same szukały odpowiedzi.
Taka praktyka jest nieładna, niemiła, niefajna, ohydna, brudna, śmierdząca, może nawet niemoralna. Ale nie jest nieuczciwa, jeśli nie łamie regulaminu konkursu. Mnie też się to nie podoba, ale Kwiatosz ma rację. Nasze oczekiwania, zwłaszcza co do innych ludzi, to coś zupełnie innego niż prawdziwe życie. Smutne. :(

Ściąganie na klasówce JEST nieuczciwe, bo łamie regulaminy szkolne, a w niektórych krajach nawet i prawo (i jest surowo karane). Ta analogia nie jest dobra.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 169
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: jenny70 »

Fleschu pisze:Jasne, można kogoś zapytać co to za gra, ale wypadałoby powiedzieć, że to pytanie konkursowe. Gdyby użytkownicy BGG o tym wiedzieli, to pewnie aż tak chętnie by nie pomogli.
Nie pomyślałam o tym - mnie się wydawało oczywiste (bo z jakiego innego powodu można o to pytać?)
Wygląda na to, że to ja nawaliłam - zobaczyłam post i mogłam krzyknąć "don't tell him anything!" ;-/ ot, co robi z człowieka zaskoczenie.
Następnym razem na pewno tak zrobię.

Nawiasem mówiąc, świetne są te rysunki na meeplach. I na tym powinno się skończyć podpowiadanie. Na BiblioNETce tak sobie robimy w konkursach - próbuje się sugestiami i półsłówkami naprowadzić pytającego na właściwą odpowiedź, ale nikt nigdy nikomu nie powiedział wprost. Staramy się też nie "wjeżdżać czołgiem", bo to psuje zabawę innym uczestnikom.
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 169
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: jenny70 »

romeck pisze:
Fleschu pisze:Taka praktyka jest nieuczciwa wobec osób, które same szukały odpowiedzi.
Taka praktyka jest nieładna, niemiła, niefajna, ohydna, brudna, śmierdząca, może nawet niemoralna.
I chyba takie samo zdanie miał autor pytania, skoro usunął zdjęcie z posta.... Tym bardziej smutne.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: kwiatosz »

Mi by satysfakcji nie zabrało, bo tym bardziej by to świadczyło, że zadanie było trudne (skoro inni musieli szukać pomocy z zewnątrz, a nie dali sobie sami z nim rady). Natomiast czy poczułbym się wyrolowany z kilku godzin życia? Pewnie tak ;) bo tak się poczułem, jak się dowiedziałem, że da się takie konkursy śmigać w kilka minut wyszukiwaniem obrazów (jeżeli fotki są brane z sieci, ale najczęściej tak jest).

Natomiast podejścia "zróbcie za mnie" nie lubię najbardziej gdy takie wymaganie skierowane jest do mnie - dlatego czasami mi się obrywa za nieuprzejmość w tematach "co kupić?" :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 169
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: jenny70 »

kwiatosz pisze: Natomiast czy poczułbym się wyrolowany z kilku godzin życia?
No właśnie, lepiej tego ująć nie mogłeś.
kwiatosz pisze:
Pewnie tak ;) bo tak się poczułem, jak się dowiedziałem, że da się takie konkursy śmigać w kilka minut wyszukiwaniem obrazów (jeżeli fotki są brane z sieci, ale najczęściej tak jest).
To już leży na szczęście w gestii organizatora. Zgadzam się, że jeśli nie sprawdzi się, czy fotkę/tekst można wyguglać, to konkurs równie dobrze mógłby polegać li tylko na wysłaniu samego zgłoszenia.

Powiem jeszcze jedno co mi leży na wątrobie. Podejrzewam, że to ktoś - w pewnym sensie - "z nas". Nie z tego wątku, a nawet niekoniecznie z tego forum - ale prawie napewno z użytkowników BGG. Pamiętam moje własne początki na BGG, jak nic nie mogłam znaleźć i wszystko mnie na tej stronie wkurzało - nie jest to site wybitnie user friendly - jest to kopalnia wiedzy, ale tą wiedzę trzeba umieć znaleźć. Trudno mi uwierzyć, że ktoś, kto nigdy nie korzystał z BGG (przedwczoraj się zarejestrował, a ostatni raz zalogował się wczoraj) po prostu sobie wchodzi i zadaje pytanie na forum. Jeśli nie korzystał wcześniej - skąd w ogóle wie gdzie takie pytanie zadać? Dlatego myślę, że to jakieś alter ego regularnego użytkownika. Nikogo nie chcę pokazywać palcami ani nawet prowadzić śledztwa, ale tak mi przyszło do głowy. Myślicie, że mogę mieć rację?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: romeck »

jenny70 pisze:to konkurs równie dobrze mógłby polegać li tylko na wysłaniu samego zgłoszenia.
Nie chciałbym Cię dobić, ale przypuszczam, że są osoby, które za pośrednictwem znajomych wysyłają kolejne zgłoszenia na inne nazwiska. Zwiększają w ten sposób swoje szanse w losowaniu.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: RunMan »

romeck pisze:
jenny70 pisze:to konkurs równie dobrze mógłby polegać li tylko na wysłaniu samego zgłoszenia.
Nie chciałbym Cię dobić, ale przypuszczam, że są osoby, które za pośrednictwem znajomych wysyłają kolejne zgłoszenia na inne nazwiska. Zwiększają w ten sposób swoje szanse w losowaniu.
Pamiętam, że próbowałem podobnego manewru przy losowaniu biletów na Euro. Zgłoszenia poszły nawet na babcię, w sumie chyba z 8 osób do losowania wcisnąłem, a i tak nic nie wylosowałem :(
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Fleschu »

Odbiegając od tematu konkursu, na Polterze pojawił się kolejny artykuł.

Król i Zabójcy vs. 7 Ronin
Planszowe boje - część 16.

Przełom roku 2013 i 2014 przyniósł dwie ciekawe i pod wieloma względami podobne do siebie polskie produkcje: Króla i Zabójców oraz 7 Ronin. Staropolskie porzekadło głosi, iż "od przybytku głowa nie boli", jednakże niejeden gracz może mieć wątpliwość odnośnie wyboru gry przed jej zakupem. Zapraszam do lektury niniejszego tekstu, którego celem jest porównanie obu propozycji i ewentualna pomoc w podjęciu decyzji.

W rozterce między Królami a Roninami stanął Balint Lengyel.
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Fleschu »

Hej, to moja ryba!
Z kamerą wśród pudeł #18

Zapraszamy do zapoznania się zawartością pudełka gry Hej, to moja ryba! wydanej przez wydawnictwo Granna. Pingwiny polujące na ryby nagrywał Mateusz 'TheProdigy' Gołaszewski.
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Fleschu »

Dinopody
Czy dinozaury kłamią?

"Pierwszy raz zagrałem w Dinopody, a była to jeszcze rosyjska wersja, podczas jesiennego festiwalu GRAMY 2013. Uznałem tę grę za jedną z najzabawniejszych karcianek opartych na blefie z jakimi się spotkałem. Teraz kiedy mam już polską edycję i rozegrałem kilkadziesiąt partii, nadal tak uważam."

Za dinozaurami uganiał się Paweł 'BeeRee' Spryszyński.
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Fleschu »

Evo
Gryźć, szarpać, miażdżyć

"Evo to gra kontrowersyjna. Śliczna, pomysłowa, znakomicie wykonana, która mimo tych atutów nie odniosła sukcesu sprzedażowego. I to mimo faktu, że wydawca zadbał, aby II edycja zawierała wariant dwuosobowy. W poniższym tekście postaram się przeprowadzić analizę tego stanu rzeczy."

Z dinozaurami zabawiał się Balint Lengyel.
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Fleschu »

7 Cudów Świata
Z kamerą wśród pudeł #19

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością pudełka z grą 7 Cudów Świata, którą otwierał dla was Paweł 'BeeRee' Spryszyński.
Awatar użytkownika
Fleschu
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 2012, 19:44
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Fleschu »

Spyrium
Rewolucja przemysłowa w zupełnie innym wydaniu

"Z czym kojarzy się wyrażenie "gra strategiczno-ekonomiczna"? Pewnie z wysyłaniem robotników - meepli, planowaniem czynności, zarabianiem kartonowych pieniędzy. Wszystkie skojarzenia pasują do gry Spyrium. A jakie tytuły przychodzą na myśl, gdy wypowiadamy słowa "gra ekonomiczno-strategiczna"? Może Agricola, Cywilizacja: Poprzez wieki, Wysokie Napięcie, Caverna? Spyrium wydaje się być łatwiejsze do opanowania od wymienionych pozycji, jednak prostota zasad gry nie wyklucza głębi strategicznej."

Spyrium produkowała Grażyna 'Fionaxxx' Zarzycka.
ODPOWIEDZ