planszówki.polter.pl

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Nowe teksty

Post autor: Ezechiel »

Lubię chodzić po górach. Najbardziej kręci mnie wędrówka zimowa, w warunkach urągających zdrowemu rozsądkowi. Graty górskie zajmują w moim pokoju jeszcze więcej miejsca niż planszówki. Co łączy te dwie – pozornie przeciwstawne – pasje?

Zapraszamy do zapoznania się z nowym felietonem, poświęconym problematyce recenzowania planszówek. Autorem tekstu jest Marcin "Ezechiel" Zaród.

Informujemy jednocześnie, że pojawiły się Planszówki na styczeń i luty, zbiór tekstów z dwóch miesięcy pracy działu, w postaci gotowego do wydruku pliku pdf.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Pionek to rewelacyjna impreza. Poza niesamowitym klimatem oraz bardzo przyjacielskimi ludźmi można tam poznać nowe gry. W takim też celu wybieramy się na prawie każdą edycję, zakładając, że dziś zagramy w coś nowego. Na V edycji padło na Kingsburg, na którego śliniłem się już po zapowiedziach z Essen - instrukcję miałem już przeczytaną, więc nie było wyboru – trzeba było zagrać.

Zapraszamy do lektury recenzji gry Kingsburg. Autorem tekstu jest Szymon 'neishin' Szweda.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
Ysabell
Posty: 39
Rejestracja: 10 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: Łódź

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ysabell »

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją gry Wiochmen 2 oraz z fotorelacją z targów Level_01.
Ys.
Awatar użytkownika
Ysabell
Posty: 39
Rejestracja: 10 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: Łódź

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ysabell »

Skoki narciarskie to przyjemna zabawa na rozgrzewkę przed kolejnymi pozycjami, ale nie można się spodziewać, że spędzimy z nią cały wieczór po pokazie skoków. Inaczej mówiąc - zabawa jest świeża i obiecująca, niczym Klimek Murańka, ale w praktyce lot jest krótki jak u Roberta Matei.

Zapraszamy do lektury recenzji gry Skoki narciarskie. Skocznię wypróbował Oskar 'Fenran' Usarek.
Ys.
Awatar użytkownika
Ysabell
Posty: 39
Rejestracja: 10 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: Łódź

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ysabell »

"Rajskie z pozoru rafy koralowe okrutnie traktują swych barwnych mieszkańców. Całkiem niespodziewanie okazuje się, że intryga utkana przez drużynę złożoną z ryby papuziej, krewetek i polipów koralowca może być niezłym dreszczowcem. Takie właśnie emocje gwarantują nam bliskie spotkania na rafie, czyli Reef Encounter."

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją gry planszowej Reef Enocunter. Autorką tekstu jest nowa członkini redakcji - Zuzanna 'suzysparrow' Jaskółka.
Ys.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

"Muszę przyznać, że do tytułu podchodziłem z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony ciekawił mnie ważny element historii polskiego grania, z drugiej obawiałem się, że gra nie wytrzyma porównania ze współczesnymi (grafika oryginału na zdjęciu obok) klasykami familijnymi (np. Osadnicy z Catanu czy Blue Moon City). Zobaczmy czy gra, w którą zagrywała się okupowana Warszawa (i nie chodzi mi tutaj o "Uniknij łapanki") może się sprawdzić również dzisiaj…"

Zapraszamy do lektury recenzji gry planszowej Super farmer. Autorem tekstu jest Marcin 'Ezechiel' Zaród.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
Ysabell
Posty: 39
Rejestracja: 10 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: Łódź

Kazaam

Post autor: Ysabell »

"Sięgając po Kazaam, z okładki którego zerkały na mnie dziwne kolorowe stworki, miałem nadzieję na to samo – spójną grę o ciekawej, łatwej do przyswojenia mechanice. Czy taki właśnie jest Kazaam?"

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją gry planszowej Kazaam. Autorem tekstu jest Szymon 'neishin' Szweda.
Ys.
Awatar użytkownika
Ysabell
Posty: 39
Rejestracja: 10 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: Łódź

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ysabell »

"Gra karciana Hanafuda przenosi nas w świat orientalnych motywów roślinnych i zwierzęcych, w którym każdy miłośnik madżonga powinien się czuć jak złoty karp w sadzawce. Ten tradycyjny zestaw powstał jeszcze w czasach, gdy gry hazardowe były w Japonii zakazane, w XX wieku stał się zaś popularny wśród yakuzy. Czy dla człowieka Zachodu może stać się konkurencją dla pokera lub brydża?"

Na to pytanie, w recenzji gry Hanafuda, stara się odpowiedzieć Maciej 'repek' Reputakowski.
Ys.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Przyszli do mojego gabinetu. Było ich dwóch. Mieli na sobie prążkowane garnitury i okulary przeciwsłoneczne. Widać było, że są zdeterminowani i niebezpieczni. Początkowo nie wiedziałem o co chodzi, ale potem jeden z nich – rozpoznałem w nim Naczelnego...

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją gry planszowej Mafia. Autorem tekstu jest Oskar 'Fenran' Usarek.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Polowanie na robale

Post autor: Ezechiel »

Kiedy na moim biurku wylądowało Polowanie na robale miałem mieszane uczucia. Początkowo odstraszała obawa przed nadmierną losowością, ciągle jednak kusiły mnie potencjalne "kostkowe" emocje. Ostatecznie do rozgrywki przekonało mnie nazwisko Reinera Knizii, jednego z moich ulubionych projektantów planszówek. Nawet taki zdeklarowany przeciwnik czynnika losowego (a przy tym straszliwy pechowiec) jak ja nie mógł przejść obok takiej kombinacji. Zobaczmy czy było warto…

Zapraszamy do lektury recenzji gry Polowanie na robale.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Jakże głęboko myli się ten kto myśli, że życie owcy jest proste i spokojne. Leniwy letni poranek, błękit nieba i zieleń trawy, bzyczenie pszczół i szemranie górskiego strumyka… Tak łatwo uwierzyć, że życie na hali jest sielanką. Złudne to pozory. Owczy dzień powszedni to pole bitwy, na którym pomiędzy ujadaniem owczarków a farmerskimi nożycami bezbronne owieczki targane są namiętnościami.

Zapraszamy do lektury recenzji gry Owczy pęd. Autorką tekstu jest Zuzanna 'suzysparrow' Jaskółka.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
Ysabell
Posty: 39
Rejestracja: 10 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: Łódź

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ysabell »

"Spacerując zabytkowymi ulicami miast, których historia sięga średniowiecza, ulegamy urokowi wąskich kamienic, ozdobnych portali, cichych zaułków. To one przede wszystkim kojarzą nam się z zamierzchłymi czasami. A przecież życie średniowiecznego miasta najmocniej tętniło na miejskich placach, przed ratuszem czy domami cechów."

Zapraszamy do lektury recenzji gry Der Markt von Alturien. Autorką tekstu jest Zuzanna 'suzysparrow' Jaskółka.
Ys.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Chicago Poker

Post autor: Ezechiel »

"Wszyscy wiemy na czym polega klimat Stanów Zjednoczonych lat dwudziestych minionego stulecia. Prohibicja, rozwój gangów, strzelaniny, kapelusze nasunięte na czoło i tommy-guny. Do tego obrazu często dochodzi jeszcze sceneria nocnych klubów, w których w oparach nielegalnego alkoholu i towarzystwie pięknych kobiet toczyły się zacięte rozgrywki hazardowe."

Zapraszamy do przeczytania recenzji gry Chicago Poker. Autorem tekstu jest Jakub 'Urko' Skurzyński.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
Ysabell
Posty: 39
Rejestracja: 10 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: Łódź

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ysabell »

"Era maszyny parowej… Majestatyczne lokomotywy stanowią niepodważalne świadectwo potęgi ludzkiego rozumu i ostatecznej dominacji człowieka nad naturą. Połączenia kolejowe między wielkimi miastami Stanów Zjednoczonych powstają jedno po drugim. Zostań wielkim wędrowcem nowej epoki. Z plikiem biletów udaj się w podróż pociągiem i odwiedź wszystkie metropolie."

Zapraszamy do lektury recenzji gry Ticket to Ride: The Card Game. Autorką tekstu jest Zuzanna 'suzysparrow' Jaskółka.
Ys.
Awatar użytkownika
Ysabell
Posty: 39
Rejestracja: 10 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: Łódź

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ysabell »

"Sukces produkcji Blizzarda przyniósł za sobą przynajmniej kilka prób przełożenia jej na inne media – niektóre z powieści sygnowanych logo Starcrafta pojawiły się także w polskiej wersji językowej, nie zdobywając jednak zbyt pochlebnych recenzji. Nie powinno dziwić, że powstała również gra planszowa osadzona w starcraftowym uniwersum, pozwalająca graczom dowodzić armiami Terran, Zergów i Protossów bez konieczności włączania komputera."

Po tygodniu wakacyjnej przerwy w aktualizacjach wracamy, zapraszając do lektury recenzji gry StarCraft: The Board Game. Autorem tekstu jest Adam Waśkiewicz.
Ys.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Bądźmy szczerzy – kariery jako awanturnik nie zrobię. Mam co prawda kapelusz i maczetę, niestety niechęć do whisky, węży tropikalnych i uregulowany stan cywilny (Wieczny Narzeczony – gdyby ktoś pytał) nie pozwoliły mi rozwinąć skrzydeł w tej zacnej profesji. Ponieważ nie zostanę Indianą Jonesem ani nawet Tonym Halikiem, muszę pozostać przy graniu w planszówki.

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją gry planszowej Anasazi.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

- Maryna, nie frasujta się. Niemowlę i dziatki zdrowe, panie uchowaj. Po nowiu wysiejem zboże, potem tyż kapusta obrodzi, krasula na jesień się ocieli, a owce zdrowo chowają się. Dyć ekonom i pastuchy nie pasibrzuchy, ino dobre ludzie, darmo ich nie trzymamy. Byle do żniw wytrzymać, a potem napełnimy brzuchy i spichrze do syta. Naprawimy płot przy oborze, i może dom się uda nową strzechą pokryć…

Zapraszamy do lektury recenzji gry Agricola. Autorką tekstu jest Zuzanna 'suzysparrow' Jaskółka.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Po dwutygodniowej nieobecności (Przepraszamy!) wracamy do planszówek.

Na początek zapraszamy do zapoznania się z wariantem jednoosobowym gry Race for the Galaxy.

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont możemy zaprezentować Wam galerie związane z grami Zlot czarownic i Pędzące żółwie.
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2008, 17:31 przez Ezechiel, łącznie zmieniany 1 raz.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: mst »

Ezechiel pisze:Na początek zapraszamy do zapoznania się z wariantem jednoosobowym gry Race for the Galaxy.
Całkiem fajna recenzja ale o wariancie jednoosobowym jest w niej tylko powiedziane, że istnieje.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Już poprawione - dziękuję.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Ej, chwilunia, panie kolego… różni tu już próbowali swoich sił, ale wszystkie – i mówiąc "wszystkie" mam na myśli WSZYSTKIE – kry na północ, od tej na której kolega stoi aż do otwartego morza… TO SĄ MOJE KRY!!! Ma się rozumieć, wszystkie ryby na nich TEŻ SĄ MOJE!! Zrozumiano? Jak kolega ma problem, to niech tu wróci z innymi kolegami, bo jakiś taki kolega w płetwach cienki… No już. Nie ma kolegi!

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją gry planszowej Hej! To moja ryba!. Do recenzji dołączyliśmy minigalerię zdjęć.

Autorką zdjęć i recenzji jest Zuzanna "suzysparrow" Jaskółka.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

"W Spree!, taki bowiem tytuł nosi ta planszówka, centrum handlowe nie jest zatłoczonym, gwarnym, tętniącym życiem miejscem, jakie mogą zapamiętać gracze ze swoich wizyt w tego rodzaju przybytkach. Tutaj czeka ono na nas po zmroku – opustoszałe, milczące i aż proszące się o obrabowanie. I właśnie wyniesienie z niestrzeżonych sklepów jak największej ilości cennych towarów jest zadaniem graczy..."

Zapraszamy do lektury recenzji gry planszowej Spree!. Autorem tekstu jest Adam Waśkiewicz.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Z tą grą jest jak z seksem – po kilku razach z rzędu widzi się pewną schematyczność, wystarczy jednak kilkudniowa przerwa (lub zmiana partnerów), aby znowu odczuwać zaciekawienie.

Zapraszamy do lektury recenzji gry Samuraj. Autorem tekstu jest Marcin 'Ezechiel' Zaród.

Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z gry.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o Pandemicu, stwierdziłem, że nareszcie wymyślili coś dla sfrustrowanych studentów politechniki. Grę opartą na współpracy i wspólnym dążeniu do rozwiązania problemu. Ot taki ściślakowy odpowiednik Shadows over Camelot.

Zapraszamy do lektury recenzji gry Pandemic. Autorem tekstu jest Marcin 'Ezechiel' Zaród. Zachęcamy również do zapoznania się z galerią zdjęć z rozgrywki.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: planszówki.polter.pl

Post autor: Ezechiel »

Spiel des Jahres jest w naszym planszowym środowisku nagrodą dość prestiżową. Niestety, wraz z kolejnymi edycjami część fanów gier planszowych (i nie tylko) zaczyna postrzegać ją jak fani filmu Nagrodę Akademii Filmowej (czyli popularnego Oscara). Mimo tego, że na rynku pojawiają się gry nowatorskie mechanicznie i niesamowite pod względem wydawniczym, nagrodę dostaje średniak. Średniak autorstwa Knizii, ale ciągle średniak. A może pod płaszczykiem "Zaginionych Miast Upgraded" kryje się coś więcej?

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją gry planszowej Keltis - lauratem Spiel des Jahres w roku 2008. Zachęcamy również do obejrzenia galerii zdjęć związanych z grą.

Autorem recenzji i galerii jest Szymon 'neishin' Szweda.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
ODPOWIEDZ