Essen 2019 - pytania

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
yrq
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Essen 2019 - pytania

Post autor: yrq » 05 lip 2019, 10:48

Chyba tu jest dobre miejsce na taki temat.

W tym roku po raz pierwszy chcę wybrać się na Spiel w Essen i mam parę pytań:
1. Subiektywnie - czy warto?
2. Lepiej jechać żeby w czwartek już być, czy można sobie odpuścić?
3. Plan jest żeby jechać w 3-4 osoby samochodem. Jeśli ktoś już tak jechał, to:
3.1. Czy nie woli jednak samolotem?
3.2. Czy lepiej jechać z noclegiem czy strzałem?
4. Jaki budżet sobie przyjąć na gry? Planuję nie szaleć (choć skończyć się może różnie) i brać albo zupełne przeceny (ponoć tych mało) albo dobre nowości.
5. No właśnie, jakie macie typy, na co czatować?

Awatar użytkownika
Gizmoo
Użytkownik wspierający
Has thanked: 70 times
Been thanked: 88 times

Re: Essen 2019 - pytania

Post autor: Gizmoo » 05 lip 2019, 11:28

yrq pisze:
05 lip 2019, 10:48
1. Subiektywnie - czy warto?
Moim zdaniem tak. Ale zależy czego oczekujesz. Jeżeli nie lubisz tłumu, hałasu, pośpiechu to raczej polecam odpuścić. Jeżeli oczekujesz zakupu dużo tańszych gier - to też możesz odpuścić. Spiel to wielki spęd miłośników planszówek i jeżeli jedziesz w celu poznania nowych tytułów i zobaczenia wielu znanych ludzi ze świata planszówkowego - to pakuj się! :)
yrq pisze:
2. Lepiej jechać żeby w czwartek już być, czy można sobie odpuścić?
Dla mnie czwartek jest najlepszym dniem targów. Głównie dlatego, że jest to jedyny dzień, na którym można upolować gorące tytuły. Większość hitów ma wyczerpany nakład już w piątek po południu. :D Poza tym czwartek i piątek nie są tak bardzo tłoczne jak np. sobota, w którą jest totalna masakra.
yrq pisze:
Jak nie szkoda Ci kasy - wybierz samolot. Autem wychodzi dużo taniej i co najważniejsze - masz transport na miejscu, więc jak masz daleko nocleg - to mniejszy problem
yrq pisze:
4. Jaki budżet sobie przyjąć na gry? Planuję nie szaleć (choć skończyć się może różnie) i brać albo zupełne przeceny (ponoć tych mało) albo dobre nowości.
Ja na pierwszym moim wyjeździe obkupiłem się bardzo. Teraz wiem, że z nielicznymi wyjątkami - to nie ma sensu. Większość dobrych tytułów i tak zostanie później u nas wydana i to za połowę ceny. Na Spiel jadę tylko po to by się rozeznać co w przyszłości warto zakupić i po to, by upolować egzotyczne perełki, których nie da rady kupić raczej nigdzie poza targami. Przecen jest mało, ale zawsze można znaleźć jakiś (niszowy) tytuł w dobrej cenie.
yrq pisze:
5. No właśnie, jakie macie typy, na co czatować?
Dla mnie za wcześnie jeszcze na typy. Poczekam aż zapełni się lista na Tabletop Together. ;)

Propi
Has thanked: 2 times

Post autor: Propi » 11 sie 2019, 14:28

Czy na Essen zdarzają się polskie wydania gier, czy to nowych czy na rynku wtórnym? I jak rozwinięty jest targ gier używanych tamże?

MajkelEryk
Has thanked: 1 time

Post autor: MajkelEryk » 14 sie 2019, 01:48

Czy są na forum albo na fejsie organizowane jakieś wspólne podróże z danego miasta/województwa? Wiadomo, taniej wychodzi jechać autem w 4 osoby niż 1.

czeczot
Użytkownik wspierający
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Post autor: czeczot » 14 sie 2019, 07:04

yrq pisze:
3.2. Czy lepiej jechać z noclegiem czy strzałem?
Samochód ma ten plus że możesz sobie nocleg znaleść w sąsiednim mieście - będzie taniej i bez problemu coś znajdziesz. Na targach nie ma problemu z parkingiem. Jest gigantyczny parking pod miastem z którego na targi jeżdżą targowe autobusy. Na parkingu jest nawet kasa która sprzedaje od razu bilety na targi.

Nie wiem skąd jedziesz ale przejście targów w ścisku, hałasie i przez ich wielkość wykańcza. Jak wejdziesz rano to do zamknięcia obejdziesz całe ale raczej bez dłuższego oglądania tytułów że o graniu nie wspomnę. Jechanim samochodem, cały dzień na targach i powrót w nocy do domu - współczuje kierowcy. Samolotem .... tak żebyś był w Niemczech na 8 żeby dojechać na targi a samolot powrotny miał koło 21-22 żeby wyjsć z targów, dojechać na lotnisko i się odprawić. Pomysł nie jest zły o ile znajdziesz połączenie.
Propi pisze:
11 sie 2019, 14:28
Czy na Essen zdarzają się polskie wydania gier, czy to nowych czy na rynku wtórnym? I jak rozwinięty jest targ gier używanych tamże?
Nie ma. Nawet polscy wydawcy nie przywożą nic po polsku a zachodnie wydawnictwa potrafią mieć tylko wersje niemiecką, nawet bez angielskiego wydania.

yrq
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Post autor: yrq » 14 sie 2019, 09:18

Po analizie sytuacji, czyli:
- wykruszyła nam się ekipa i jedziemy tylko we dwoje,
- zależy nam na skróceniu czasu dojazdu,
- jedziemy i tak tanio,
wybraliśmy lot do Kolonii Ryanairem (440 zł za dwie osoby) piątek wieczór - niedziela wieczór i wynajem samochodu na miejscu (220 zł).
Będziemy w dwa dni największego spędu ale jakoś przeżyjemy ;)

Pytanie jeszcze o bilety na targi: można kupić z wyprzedzeniem przez stronę - czy dzięki temu skraca się czas stania w kolejce przed wejściem, czy i tak swoje trzeba odstać?
Czy bilety mogą się skończyć?

Palmer
Użytkownik wspierający
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Post autor: Palmer » 14 sie 2019, 09:41

yrq pisze:
14 sie 2019, 09:18
Pytanie jeszcze o bilety na targi: można kupić z wyprzedzeniem przez stronę - czy dzięki temu skraca się czas stania w kolejce przed wejściem, czy i tak swoje trzeba odstać?
Czy bilety mogą się skończyć?
Kolejki po bilety są głównie w czwartki i soboty rano, więc bilet online oszczędzi tych kilkanaście minut. Jednak do wejścia i tak będzie kolejka, najlepiej przyjść ok. 10.15 jak pierwsza fala już wejdzie na hale.

MAŁY UPDATE:

Generalnie, najlepszy w mojej ocenie, opracowywany przez te kilka lat schemat jest taki:
- przyjazd na targi przed 9, wtedy bez problemu idzie zaparkować na parkingu podziemnym na przeciwko hali P5 - koszt ok 5e
- potem śniadanie na Rüttenscheider Str., taki "deptaczek" z kamienicami po obu stronach, na którym sporo piekarni, kawiarni i restauracji, z obowiązkową wizytą na kawę w Coffee Pirates.
- druga kawa na samym końcu Ruttenscheider "u Włocha" (Oliv Panetteria) i spokojny spacerek na halę, akurat na 10.15 :wink:

Awatar użytkownika
kwiatosz
Użytkownik wspierający
Has thanked: 20 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz » 14 sie 2019, 13:32

Jezeli chcecie demowac populanre gry to wejscie o 10 nic nie da, bo tam juz od 9 w kolejce stoja ludzie z press passami, taki protip.
Bólu sporo, chociaż faktów promil, jeden średnik. Więc literacko to się jakoś broni.

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier

ODPOWIEDZ