(Opole) Planszowe Opole

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

Sorr za dubla.
Ja jutro nie dotrę... dziewczęta mam chore, plecki mi mocno doskwierają i też mnie od dziś jakieś katary napastują :? ale powiało optymizmem.

Do weekendu daleko, więc zobaczymy co tam z Brzegu planszy będzie. Zdrowie pozwoli, to popłynę...dam cynk na privie
Awatar użytkownika
cyb3k
Posty: 102
Rejestracja: 03 wrz 2014, 20:16
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cyb3k »

Raczej zjawię się (choć może nieco później niż zwykle) i może nawet dam się przekonać zeby i do Brzegu w końcu zajrzeć. Jestem mocno wyposzczony jeśli chodzi o dłuższe, ambitniejsze 1v1, a tam czasu na nie na pewno by nie zabrakło. Co zabrać na jutro?
Teresa
Posty: 383
Rejestracja: 18 wrz 2013, 10:03
Been thanked: 23 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Teresa »

Nas też jutro nie będzie - Marcin w pracy do 19:00, więc nie opłaca mu się jechać na 19:30, a mnie też dopadło przeziębienie i katar gigant - więc nie będę zarażać następnych :(
Mam nadzieję, że do za tydzień :)
j_g
Posty: 1976
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 500 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

No to kurujcie się. Jakaś anginowa epidemia ponoć. Ja swój tydzień odbębniłem ostatnio. Zdrówka i witaminy C.

Bartku - mistrzowie suspensu dbają o element zaskoczenia do ostatniej chwili, więc, póki co, nie wiadomo co wziąć.
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: melusina »

Mi zdrówko dopisuje, więc się pojawię. Tak jak ostatnio ok. 16:30 Jacku?
j_g
Posty: 1976
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 500 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Powinienem się zjawić ok. 16.30-16.40, zależnie od tego, jak mzk dopisze.

Do juterka zatem.
Sharky22
Posty: 87
Rejestracja: 01 kwie 2017, 13:42

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Sharky22 »

Ja dzisiaj też się pojawię
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

To ja też przyjdę ok. 16:30.
Dozo
Mr. Fox
Posty: 33
Rejestracja: 03 kwie 2018, 23:03

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Mr. Fox »

Jeśli mój samochód odpali to też przyjadę około przed 17
Śmigiel
Posty: 79
Rejestracja: 27 lut 2013, 12:19

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Śmigiel »

To ja się dziś pojawię z nienacka ale zapowiadam, żeby mi Piton potem brzydko nie powiedział:) Dołączę gdzie będzie miejsce:)
j_g
Posty: 1976
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 500 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Piton absolutnie dziś brzydko nie będzie mówił, co prawda tylko dlatego, że nie będzie mówił wcale, bo go absencja dopadła, ale fakt faktem - jeśli wczoraj nie wiedzieliście, że będziecie to ok, ale jeśli jest możliwość to niezmiennie prosimy o co najmniej dzień wcześniejsze zapowiadanie się. Dla biorących towar naprawdę jest różnica czy będą 3, 4 czy 5 osób. Nie chcę być źle zrozumiany - oczywiście dziko cieszy fakt przybycia każdej, nawet niezapowiedzianej osoby, ale wtedy trzeba mieć na względzie, że może wyjść różnie. Na szczęście widzę dziś frekwencji jest na tyle, że pewnie da się jakoś podzielić.

PS. Ja mam Spartakus (3-4 os.), Najemnicy (2-3 os.) i Trucizna (wiele osób).
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

Śmigiel pisze: To ja się dziś pojawię z nienacka ale zapowiadam, żeby mi Piton potem brzydko nie powiedział:) Dołączę gdzie będzie miejsce:)
Krzysiu, bluzgałbym jakbyśmy mieli grę na 4 osoby, a byłbyś 5. Niemniej chętnie bym Cię zobaczył i pobluzgał przy wspólnej grze, bo zawsze z Tobą wesoło ;)

Podłączam się do apelu Jacka - piszcie dzień wcześniej...
j_g pisze: jeśli wczoraj nie wiedzieliście, że będziecie to ok, ale jeśli jest możliwość to niezmiennie prosimy o co najmniej dzień wcześniejsze zapowiadanie się. Dla biorących towar naprawdę jest różnica czy będą 3, 4 czy 5 osób. Nie chcę być źle zrozumiany - oczywiście dziko cieszy fakt przybycia każdej, nawet niezapowiedzianej osoby, ale wtedy trzeba mieć na względzie, że może wyjść różnie...
ja tam dziś OK (farmaceutyki pomogły bardzo), ale jak rodzinka mi choruje muszę spasować. Bawcie się.
No, ale, mrozu brak, akumulatory stykają, więc są i plusy dzisiejszego dnia :mrgreen:
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Mnie nie baje... Muszę odebrać moich ludzików z lotniska. Miłej zabawy.
Mr. Fox
Posty: 33
Rejestracja: 03 kwie 2018, 23:03

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Mr. Fox »

Będę przed 18
Mr. Fox
Posty: 33
Rejestracja: 03 kwie 2018, 23:03

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Mr. Fox »

Kłopoty z transportem - mnie dzisiaj nie będzie. Przepraszam za zamieszanie z moją osobą :?
j_g
Posty: 1976
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 500 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Mr. Fox pisze: 06 lut 2019, 18:28 Przepraszam za zamieszanie z moją osobą :?
Nie ma za co. Twoja strata. Ominęło Cię albo Terraformowanie Marsa, albo Lodowo ogrodowy Pan. Lodowy może być, z tym że pierwsza partia w moim wykonaniu na straty. Z zaskoczenia mnie, kuna, wzięli, nawet nie miałem okazji filmiku obejrzeć w domu. Już przy początkowym rozkładaniu klocuszków na obszarach nie pokojarzyłem niektórych bonusów i później już było dla mnie pozamiatane. W każdym razie gra może być, tylko trzeba mieć ogarnięte wszystkie zasady, a wolne zwoje przeznaczyć na przeliczanie przewag z uwzględnianiem różnych opcjonalnych wrażych zachowań. Dzięki Damian za zaprezentowanie tego arełakontrolnego tytułu. Przynieś jeszcze kiedyś, ale fajnie jakbyś dał znać wcześniej to bym się poorientował w zasadach.

A wcześniej czekając na Miłosza, w Estejta pykliśmy w piątkę z jednym obserwatorem - ciekawe, że udało się wybudować tylko jedną skróconą ulicę i Krzysiek, który nie awansował na dewelopera jakiegokolwiek koloru wygrał z dużą przewagą, tylko minusy rozdawał. Reszta, zdaje się, na minusach większych lub mniejszych. No ciekawie, ciekawie... Może trochę ogrania zabrakło. Fajnie by było w to więcej pograć.

Dzięki za spotyk. Miło było. A chorzy niech zdrowieją.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

j_g pisze: Estejta pykliśmy w piątkę z jednym obserwatorem - ciekawe, że udało się wybudować tylko jedną skróconą ulicę i Krzysiek, który nie awansował na dewelopera jakiegokolwiek koloru wygrał z dużą przewagą, tylko minusy rozdawał. Reszta, zdaje się, na minusach większych lub mniejszych. No ciekawie, ciekawie... Może trochę ogrania zabrakło. Fajnie by było w to więcej pograć.
Kurde, co to za planszowy wizjoner takie doskonałe gry Wam poleca, normalnie prorok dobrej gry (nie mylić ze zmianami) :mrgreen:
Jak się podoba to dobrze, bardzo. Tylko jedynym "minuesem" tej gry jest konieczność grania w 4-5 ogranych osób. Fajnie, że da się grać każdą partię inaczej - a to ogromny plus.

PLO - fajna gierka, zżyna od Dominant Species i Chaosu bez krępacji, ale jest słabsza od ww. pozycji. Gra się ciekawie, móżdzenie jest na najwyższym poziomie (ciężki suchar), ale dla mnie wadą jest zbytnia podatność na paraliż decyzyjny - grała Ewa? :mrgreen:
Tam się da praktycznie wszystko policzyć i nawet gra do tego zachęca, przez co jest jakoś wolno, bardzo statycznie. W Dominancie tego aż tak nie odczuwam, bo odpadają frakcje, które mają różne warunki zwycięstwa - po prostu się trzeba rozprzestrzeniać i tłuc innych (szybko ogarniam całość). W Chaosie za to odpada programowanie - różne warunki zwycięstwa, ale tłuc trzeba (nie ogarniam, ale szybki szpil jest) ... dlatego mariaż tych dwóch gier jest jak dla mnie zbyt przesadzoną pozycją, czuć, że to 2 w 1. Jakby gierka była szybsza i z mniejszym AP, to bym został fanem. Jak to się zmienia z ilością rozegranych gier, to będzie bardzo dobra gra (temat do zbadania). Żeby nie było partyjki bym nie odmówił ;)

Ja za to wczoraj po raz miliardowy tłukłem gry doktora Knizii - Kto to Był i Pszczółki. Facet naprawdę jest planszowym geniuszem ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
j_g
Posty: 1976
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 500 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

piton pisze: 07 lut 2019, 08:30 Kurde, co to za planszowy wizjoner takie doskonałe gry Wam poleca, normalnie prorok dobrej gry (nie mylić ze zmianami) :mrgreen:
A jest taki jeden. Hobbysta, planszowy 'inwestor' - zgodnie z zasadą 'kup drożej, sprzedaj taniej'. Bardzo łasy na pochwały koleś, więc coś mu tam czasem posłodzę, pochwalę i da się utrzymać w ryzach.

Ja nie mam takiego nosa. Nikt nie chce się bawić moimi nowymi zabawkami... Że w Spartakusie to kości - na oko z instrukcji i filmików to może tam i kości trochę jest, ale więcej licytacji, kart i dogadywania się nad stołem... Przed graniem będę musiał robić licytację - kto weźmie ode mnie najmniej gotówki za granie w moje typy.
piton pisze: 07 lut 2019, 08:30 PLO - fajna gierka, zżyna od Dominant Species
Taa? Jakoś nie zauważyłem. Mi się od razu skojarzyło z Zakazanymi gwiazdkami i z tym przeliczaniem figurek na punkty w RajzingSanie. A w Kejosa nie miałem (nie-?)przyjemności. Za to odkładanie jednej kostki za karę wraz z plejsowatym łorkerem kojarzę z Eksodusika.
piton pisze: 07 lut 2019, 08:30 dla mnie wadą jest zbytnia podatność na paraliż decyzyjny - grała Ewa? :mrgreen:
Grała. Większych przestojów nie było, choć czasem mi się dłużyło. Pewnie, jakbym się zawziął to każdą chwilę bym poświęcał na przetwarzanie, ale ani nie miałem ochoty, ani nie ogarniałem na tyle. Za to do znudzenia musieliśmy wysłuchiwać w Jej wykonaniu rozczarowanych i zdziwionych zasadami komentarzy '- A przecież Piton nauczał, że to tak i tak'. Damian krótko ucinał temat cytatami z instrukcji. Cóż, pewnie jakieś hołmrulzy, bo nie posądzam takiego mistrza wszech plansz o nieznajomość zasad.
piton pisze: 07 lut 2019, 08:30 Ja za to wczoraj po raz miliardowy tłukłem gry doktora Knizii - Kto to Był i Pszczółki. Facet naprawdę jest planszowym geniuszem ;)
Standard. Na polibudzie także. 100 tysięcy gier na półce, ale młócka w jedną, dwie. Zobaczysz, spaczysz córce gust, albo zafundujesz klapki na oczy (i nie mówię o papuciach). Nie będzie chciała grać w nic bardziej odmiennego od tego (choć widzę, że już za późno).
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

Programowanie akcji jest żywcem wzięte z DS (nawet podobne akcje) - stawiasz pionki z boku planszy w osobnej tabelce i na tej podstawie wykonujesz akcje, natomiast rożne frakcje i ich warunki wygranej to żywcem pomysł z Chaosa. Niestety mocna inspiracja tymi tytułami jest nazbyt widoczna (w sumie trzeba równać do najlepszych).
Przeliczanie czegokolwiek (figurka/kostka) na punkty to w zasadzie w każdym area control (począwszy od protoplasty tzn. ElGrande). Tu każdy ściągał.
Czegoś w stylu zakazanych gwiazd nie zauważyłem - co mechanicznie z tego zaczerpnęli? że numerkami (ustalona kolejność) odpalasz poszczególne krainy (to też z Granda...)? bo raczej nie programuje się w krainach tylko a'la DS czyli globalnie (z boku planszy). Daj cynk w tym temacie, bom ciekaw naprawdę.

Zresztą nieważne gdzie to mechanicznie kradzione, ważne, ze fajnie się gra i jest przy tym zabawa. I o to chodzi, i o to chodzi. ja mam problem z tą gra jak pisałem - ja bym wszystko przeliczył i wiem, że się da, tylko to długo trwa i to mnie irytuje :P

Jeśli o zasadach piszesz poważnie, to nie wiem, które zasady mieliście - czy te pudełkowe, czy te z neta (po apdejcie). Różnią się znacząco, bo pierwsza edycja miała niedoprecyzowane zapisy bardzo, chociaż FAQ i w drugiej edycji się przydaje.
Ja się uczyłem z tych najnowszych+FAQ dałbym sobie pionka uciąć i karty zgiąć, że ich się dobrze nauczyłem - aczkolwiek jedną zasadę nie wiedzieliśmy jak interpretować i posiłkowałem się BGG dopiero w domu - musiałbym cofnąć się kilka miesięcy wstecz na forum (graliśmy z Ewą, Czarkiem i Arletą -hoho ale skład!)
Poza tym Ewa sama czytała zasady z tego co pamiętam i więcej ogarnia niż przeciętny noob planszowy, Jacku.
No, ale widać pamięć ludzi jest zawodna ( ja jestem cyborgiem zasad :mrgreen: )
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

Siadłam jeszcze raz do instrukcji PLO.
Co było źle:
1) Ustalanie kolejności. Będąc po lewej w obrębie etapu ustalania kolejności pomiędzy punktacjami powinnam być pierwsza, a nie ciągle ostatnia.
2) W przypadku remisu z niezależnymi nacjami nie liczy się wpływów z sąsiednich regionów = przegrana walka o dominację = nie otrzymuje się zasobów ani punktów.
3) Kolejność zdarzeń przy weryfikacji dominacji. Po sprawdzeniu w regionie kto wygrywa dominację, ta osoba może najpierw wykonać Akcje specjalne swoich jednostek !! (czyli kradzież lub podmiana kostek wpływu przeciwnika itp). Dopiero potem sprawdza się kto jeszcze wygrywa dominację na kolejnych miejscach i dopiero potem rozdziela się zasoby i punkty.
4) Planowanie akcji - pola oznaczone czerwonym kolorem są wykluczane tylko w rozgrywce 2-osobowej.
5) Akcje specjalne - jeżeli są dwie jednostki specjalne w jednym regionie, to mogą wykonać tylko jedną akcję specjalną:
- niebieskie lodowe drakkary mogą zabrać tylko jedną kostkę do lodowego ogrodu
- dwa czarne szczurze grajki dostają jeden żeton populacji
- dwie czerwone oświecone istoty kradną jeden zasób w regionie
6) Gdzie idzie Vuko - jeżeli gracz posiada dokładnie taki sam wpływ w dwóch regionach, to Vuko idzie do tego z niższym numerem, a nie wybranego przez gracza
Dodatkowo nie wiem, czy tylko ja źle zrozumiałam i źle grałam:
Akcje czynienia - za JEDNĄ kostkę akcji można wykonać wszystkie trzy !!! akcje czynienia (każdą 1 raz), a nie jedną akcję za jedną kostkę.

Niektóre rzeczy jednak wyparowały mi z pamięci i zapewne źle zapamiętałam lub źle zrozumiałam, niż Piton źle wytłumaczył (cóż starość nie radość - skleroza nadciąga wielkimi krokami).

Tak czy siak wielkie dzięki za grę chłopaki i
proponuję za tydzień zagrać jeszcze raz, żeby utrwalić poprawne zasady :)
Pozdrawiam, Ewa
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

Z całym szacunkiem - tak jak napisała Ewa, tak właśnie wyjaśniłem zasady PLO (bo tak jest w instrukcji) :D Akurat jak już coś objaśniam, to jest to zgodne z tym co jest napinane w instrukcji. Tego jestem pewien.

Insynuacje "kolegi" J. i publiczne podważanie reputacji pewnych osób, uuuu, brzydko.
Jak tam zasady Port Royal, Jacku? :mrgreen:

-------------
Z innej beczki, do Brzegu nie pojadę, rodzina i zdrowie najważniejsze.
Postaram się nadrobić w środę.
Shantall
Posty: 301
Rejestracja: 30 gru 2014, 17:47
Been thanked: 1 time

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Shantall »

Piton, przytyk nie do Jacka tylko do mnie, bo to ja mówiłam, że "piton mi tak tłumaczył" i w paru rzeczach miałam rację (czyt. poprzedni mój post).
Jednak nie miałam racji co do czynnika M. Wydawało mi się, że jak tłumaczyłeś, że na zwerbowanie każdej jednostki trzeba było zebrać tyle czynnika M ile jej poziom. A wystarczy tylko jedno M :)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

Shantall pisze: 08 lut 2019, 08:02 Piton, przytyk nie do Jacka tylko do mnie, bo to ja mówiłam, że "piton mi tak tłumaczył" i w paru rzeczach miałam rację (czyt. poprzedni mój post).
Jednak nie miałam racji co do czynnika M. Wydawało mi się, że jak tłumaczyłeś, że na zwerbowanie każdej jednostki trzeba było zebrać tyle czynnika M ile jej poziom. A wystarczy tylko jedno M :)
Ewo, Jacek zaczął pranie brudów to się odgryzę, jakem troll (trzeba mieć -i znać- zasady) :mrgreen:

Co do czynnika "M" to graliśmy jeden na jednostkę, zgadza się (3 jednostki - 3 czynniki powinny być) ALE obniżasz reputację za poziom jednostki - 3 poziom ludka i reputacja 3 pola w dół, za każdą jednostkę osobno. Mozę stąd było nieporozumienie. Myśmy bardzo rzadko kogoś wołali ze względu na ten tor reputacji (Czarek twierdził, że to bezsensu :P), bo każdy się odwiedzin Vuko bał ;)
spoko, dawno graliśmy może i mnie pamięć zawodzi.

Reasumując - zasad dużo, można się czasem zgubić. To nie Port Royal :lol:

P.S. żeby nie używać publicznie brzydkich wyrazów napiszę do Ciebie Jacksonie PW
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Dziekan mi mówił, że zaglądnął do Was ostatniej środy.
j_g
Posty: 1976
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 500 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

piton pisze: 07 lut 2019, 20:04 Czegoś w stylu zakazanych gwiazd nie zauważyłem - co mechanicznie z tego zaczerpnęli?
Jeśli chodzi o podobieństwo to takie ogólne wrażenie odniosłem. Tam też chyba każda frakcja miała swoje unikatowe cechy i swoich przedstawicieli w kilku różnych wypaśnoplastikowych rodzajach? No i tak samo byłem zagubiony w uniwersum, bo też mnie wtedy z zaskoczenia chłopaki wzięli. A ziemia to znajome klimaty. DS to mi się głównie z heksami i tymi żetonikami pożywienia na narożnikach kojarzy... ale jeśli spojrzeć na mechanikę to, masz w 100% rację , DS jest znacznie podobniejsze niż FS.
piton pisze: 07 lut 2019, 20:04 Zresztą nieważne gdzie to mechanicznie kradzione, ważne, ze fajnie się gra i jest przy tym zabawa.
Ja tam się przy tej konkretnej partyjce średnio bawiłem, bo już widziałem po pierwszej rundzie, że będę zaledwie kwiatkiem-dodatkiem do kożucha. Ale to nie wina samego tytułu tylko tego, że na początku nie ogarniałem - na pewno tytuł u mnie tylko zyska z każdą następną partią. No i poznanie gry jest dla mnie wartością samą w sobie, więc generalnie bardzo na plus.
Shantall pisze: 08 lut 2019, 01:50 Siadłam jeszcze raz do instrukcji PLO.
Szacun. No to trochę tego było. Za to po pobieżnym oglądnięciu instrukcji nie dostrzegam za wiele o tym ile wydawać "M" przy powoływaniu nowej jednostki. Piktogram pokazuje jeden żeton M, tekst na ten temat nawet się nie zająknie, a przykład jest niereprezentatywny - specyficzny przypadek dla jednostki z nr 1. Być może jest to gdzieś indziej. A mi się jeszcze wydaje, że pomimo że Damian wspominał, że nie mogłem dwóch jednakowych żetonów ulepszeń sobie dać do tego dżokerowego ulepszenia mojej jednostki nr 3 to później otrzymałem te dwie czaszki (a może później się zorientowaliśmy, już nie pamiętam).
Shantall pisze: 08 lut 2019, 01:50 Będąc po lewej w obrębie etapu ustalania kolejności pomiędzy punktacjami powinnam być pierwsza, a nie ciągle ostatnia
Z drugiej strony jakbyśmy grali wg tej zasady to pewnie nie zawsze byłabyś pierwsza, bo byśmy tak do przodu się nie pchali.
Shantall pisze: 08 lut 2019, 01:50 3) Kolejność zdarzeń przy weryfikacji dominacji. Po sprawdzeniu w regionie kto wygrywa dominację, ta osoba może najpierw wykonać Akcje specjalne swoich jednostek !! (czyli kradzież lub podmiana kostek wpływu przeciwnika itp). Dopiero potem sprawdza się kto jeszcze wygrywa dominację na kolejnych miejscach i dopiero potem rozdziela się zasoby i punkty.
No i weź to wszystko przelicz i ogarnij, kolejny poziom do przetworzenia. Ale zasada sama w sobie sprytna.
Shantall pisze: 08 lut 2019, 01:50 4) Planowanie akcji - pola oznaczone czerwonym kolorem są wykluczane tylko w rozgrywce 2-osobowej.
No to zaiste istotna zmiana. O wiele więcej swobody w plejsmencie.
Shantall pisze: 08 lut 2019, 01:50 Akcje czynienia - za JEDNĄ kostkę akcji można wykonać wszystkie trzy !!! akcje czynienia (każdą 1 raz), a nie jedną akcję za jedną kostkę.
Też mocna rzecz. Tak to na pewno nie graliśmy.
Shantall pisze: 08 lut 2019, 01:50 proponuję za tydzień zagrać jeszcze raz, żeby utrwalić poprawne zasady :)
Kurka, wypadło mi z głowy - mnie za tydzień nie będzie, wybywam do mamy. Jakby nie było klucznika to pewnie mógłbym podejść i otworzyć, może nawet w jakieś maleństwo pyknąć, bo pociąg mam chyba jakoś o 22.00.
piton pisze: 08 lut 2019, 02:25 Insynuacje "kolegi" J. i publiczne podważanie reputacji pewnych osób, uuuu, brzydko.
Jesteś za wielki, żeby Cię podważyć. Wiesz, że darzę Cię wielkim uczuciem... szacunku. A zasada 'Bij mistrza' - cóż, nie ja ją wymyśliłem.
Shantall pisze: 08 lut 2019, 08:02 A wystarczy tylko jedno M :)
No właśnie - jest to gdzieś jednoznacznie napisane?
piton pisze: 08 lut 2019, 11:42 Ewo, Jacek zaczął pranie brudów to się odgryzę, jakem troll (trzeba mieć -i znać- zasady) :mrgreen:
No to ciekawe kto wygra pojedynek, troll czy hejter?
piton pisze: 08 lut 2019, 11:42 Co do czynnika "M" to graliśmy jeden na jednostkę, zgadza się (3 jednostki - 3 czynniki powinny być) ALE obniżasz reputację za poziom jednostki - 3 poziom ludka i reputacja 3 pola w dół, za każdą jednostkę osobno.
Co do tego wczoraj nie było wątpliwości.
piton pisze: 08 lut 2019, 11:42 Myśmy bardzo rzadko kogoś wołali ze względu na ten tor reputacji (Czarek twierdził, że to bezsensu :P), bo każdy się odwiedzin Vuko bał ;)
Bardzo dziwne - toż przecież nawet widzę na końcu instrukcji są opisane otwarcia szachowe - 100 porad jak już w pierwszej turze wprowadzić ze dwie specjalne jednostki. Wnoszę po tym, że to kwintesencja tej gry.
piton pisze: 08 lut 2019, 11:42 Reasumując - zasad dużo, można się czasem zgubić. To nie Port Royal :lol:
Oj, znów muszę wytknąć oczywistą omyłkę kolegi - na Port Royal jak najbardziej można się zgubić - uwierz mi, bo mam to przećwiczone. Na szczęście jest już faq.
gafik pisze: 08 lut 2019, 15:03 Dziekan mi mówił, że zaglądnął do Was ostatniej środy.
Sam dziekan? O kurna... Na szczęście nie było bluzgająco krzyczącego dueciku, więc absolutnie nie daliśmy plamy. Zajrzał jakiś sympatyczny pan w sile wieku, pytał o Ciebie. Popatrzył sekundkę i poszedł. Bym wiedział to zarządziłbym '- Wszyscy powstań i ukłonić się w podzięce'. Mam nadzieję, że nie liczył za bardzo na zobaczenie całej rzeszy studentów, w tym kilku Hindusów?
ODPOWIEDZ