(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Jan_1980 »

Iron Curtain - świetna gra. Zero klimatu, ale bardzo mi się podoba. Wczoraj byłem w słabej formie, ale spokojnie każde spotkanie mogę od niej zaczynać.
Wing Leader - przyprowadzę Magdę matematyczkę, która nie gra w gry wojenne i was wszystkich wymanewruje.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

Janku, źle postrzegasz z tą matematyczką. Odwrotnie - tam było za mało decyzji do podjęcia, a nie za dużo. Matematyka nic tu nie poradzi, i tak na końcu są kości.

Co do Iron Curtain: kolejna zasada źle zinterpretowana (ale na usprawiedliwienie dodam, że to pytanie bardzo często pojawia się na BGG i ludzie raczej interpretowali "po naszemu")

w tych kartach, gdzie najpierw usuwa się wpływy USA/USSR z Kuby/Iranu, potem infiltrować można JEDYNIE do tych krajów, a nie do dowolnych (kolejne osłabienie gracza sowieckiego)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: hancza123 »

Mamy gdzieś listę gier jakie wspólnie mamy? Taka baza łącznych zasobów.

Można by też pomyśleć o kolektywnym kupowaniu gier? Były by u Odiego i stanowiły współwłasność? Wiem że to brzmi odważnie i pachnie komuną ale znam grupy które tak działają. Gra z czasem jest sprzedawana lub wymieniana. Tak rzucam temat bo trochę martwi mnie że zostaliśmy odcięci od "przebogatych złóż Kaukazu" :wink:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

hancza123 pisze: 23 maja 2018, 10:05 Można by też pomyśleć o kolektywnym kupowaniu gier? Były by u Odiego i stanowiły współwłasność?
To jeszcze poproszę o kolektywny zakup regału. Z transportem :P ;)

Każdy gry ma i przynosi wg ustaleń. Myślę, że jak zbierzemy do kupy swoje zasoby, to tez wyjdzie mocna kolekcja i mnóstwo dobrego grania.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4059
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 163 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: lacki2000 »

hancza123 pisze: 23 maja 2018, 10:05 Mamy gdzieś listę gier jakie wspólnie mamy? Taka baza łącznych zasobów.
Maciek taką (mniej więcej) listę prowadzi.

Trochę mnie zasmuciliście tym Wing Leaderem. Na EotS-a tez miałem chrapkę, ale wasze zmagania z grą mnie ostudziły.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Markus »

Odi pisze: 23 maja 2018, 10:24
hancza123 pisze: 23 maja 2018, 10:05 Można by też pomyśleć o kolektywnym kupowaniu gier? Były by u Odiego i stanowiły współwłasność?
To jeszcze poproszę o kolektywny zakup regału. Z transportem :P ;)

Każdy gry ma i przynosi wg ustaleń. Myślę, że jak zbierzemy do kupy swoje zasoby, to tez wyjdzie mocna kolekcja i mnóstwo dobrego grania.
Panowie , ograjmy to co mamy w swoich zasobach,
Z tego co pamiętam to Perykles pojawił się tylko raz na stole. Muad dobija się z tym na stół od kiedy pamiętam i nic...
Każdy z nas ma z 2 gry wojenne w swoich zasobach. Może warto wreszcie poogrywać porządnie posiadane tytuły :-)
Ja chętnie zagrałbym w Here I Stand ( jestem w stanie to kiedyś kupić ) ale ile razy w to zagramy ? raz ? Dwa?
Czy w torbie która jest w krolmie mamy Churchila? Co właściwie mamy w tej torbie?
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: hancza123 »

Do listy dopiszcie to co ja mam:

Conflict of Heroes: Storms of Steel
Battle for Stalingrad
Race to Berlin
Sekigahara
1989

Tylko tyle. Coś słabo u mnie i planuję teraz zainwestować właśnie w gry wojenne, może w coś od Ventonuovo Games. Albo mi podpowiecie tytuły warte zainteresowania?
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Jan_1980 »

Nie wiem co polecić z Ventonuovo Games ale na pewno znajdziesz chętnych do grania. Wszyscy lubimy takie strategie (w sumie nie wiem czy Markus lubi, ale reszta na pewno).
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Andy »

Odi pisze: 23 maja 2018, 08:22Odbyły się też rozgrywki w Iron Curtain, w tzw. "wariancie Odiego"
U mnie natomiast pierwsza rozgrywka odbyła się w "wariancie Andy'ego". Przeoczyłem, że po zagraniu ostatniej karty w regionie najpierw podlicza się ten region, a dopiero potem wykonuje akcje z karty. Zwracam też uwagę na błąd w instrukcji: w czasie końcowego podliczania regionów, najpierw liczy się Amerykę Centralną, a potem Południową, czyli tak, jak to jest podane na karcie do liczenia punktów. Obie te reguły miewają wpływ na rozwój wydarzeń, więc warto grać zgodnie z intencjami autorów.

Świetna gierka!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

No to faktycznie spora zmiana. Ja nie doczytałem instrukcji, co miało swoje dobre strony, bo kolejność scoringów końcowych realizowałem wg karty :)

Gra na tyle fajna, że myślę o pozostałych z serii. Zwłaszcza 13 Days wygląda obiecująco
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Muad »

Churchilla straciliśmy :/

To co, aktualizujemy naszą listę tytułów? + ewentualne propozycje zakupów?

Później napiszę o Semper Fidelis
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

Jak najbardziej aktualizujemy, ale dajcie mi się tym zająć.

Możecie wrzucić swoje zasoby, z podziałem na "gry historyczne" oraz "inne gry wojenne" (np. Wojna o Pierścień, Star Wars Rebelia, Zakazane gwiazdy) tutaj do wątku, a ja to przekleję do pierwszego, zmodyfikowanego postu
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Markus »

Odi pisze: 23 maja 2018, 13:55 Jak najbardziej aktualizujemy, ale dajcie mi się tym zająć.

Możecie wrzucić swoje zasoby, z podziałem na "gry historyczne" oraz "inne gry wojenne" (np. Wojna o Pierścień, Star Wars Rebelia, Zakazane gwiazdy) tutaj do wątku, a ja to przekleję do pierwszego, zmodyfikowanego postu
Jeszcze jedna sprawa, jeżeli już nie jesteśmy pod skrzydłami muzeum II wś, to rozumiem że rozszerzamy okres historyczny na ALL, łącznie z tak starymi dziejami jak historia Wojny o Pierścień ? :D
Czyli gramy w wszystkie strategie!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

Przyznam szczerze: nie wiem. Chyba samo wyjdzie w praniu.

Z jednej strony WoP, Rebelia czy ZG, to gry o wyraźnym militarnym klimacie i gry zwyczajnie bardzo dobre (albo i doskonałe), z drugiej obawiam się, że jak raz wyjdziemy poza historię, to za chwilę zaleją nas Megafauny i inne takie.

Ale wypisac takie gry można, czemu nie.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: hancza123 »

Mocno naginając definicję gry wojennej proponuję od siebie: tegoroczny hit Rising Sun oraz Mythotopia. Walka jest, trupy są, kontrola terytorium. No ale starajmy się trzymać przede wszystkim IIWŚ.

Gry wojenne są drogie ale jakby każdy we własnym zakresie dokupił po jednej to będzie grania a grania :mrgreen:

Mam kolegę który ma niesamowity arsenał gier wojennych, mam wrażenie że może ma je wszystkie! Może go namówię aby przychodził albo chociaż pożyczał.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Andy »

Odi pisze: 23 maja 2018, 13:37Gra na tyle fajna, że myślę o pozostałych z serii. Zwłaszcza 13 Days wygląda obiecująco
13 Days też bardzo lubię. Gra się krócej, ale reguły są mniej intuicyjne niż w IC. W instrukcji (właściwie "instrukcyjce" :wink: ) nie ma błędów, ale zachęcam do skorzystania z tej fanowskiej przeróbki rulebooka: https://boardgamegeek.com/filepage/1518 ... t-original
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Highlander »

Hancza, dodałem Twoje gry do spisu. Nie masz Twilight Struggle?

Jak chcesz sam uzupełniać wpis to podaj mi na PW swój mail, dodam go do uprawnionych użytkowników skoroszytu w Google.

Link jest w mojej stopce.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Markus »

Odi pisze: 23 maja 2018, 14:29 Przyznam szczerze: nie wiem. Chyba samo wyjdzie w praniu.

Z jednej strony WoP, Rebelia czy ZG, to gry o wyraźnym militarnym klimacie i gry zwyczajnie bardzo dobre (albo i doskonałe), z drugiej obawiam się, że jak raz wyjdziemy poza historię, to za chwilę zaleją nas Megafauny i inne takie.

Ale wypisac takie gry można, czemu nie.
Bartek, ja nie chcę rozwodnić spotkań "euraczami", chodzi o dopuszczenie gier typu SEKIGAHARA, czyli strategia historyczna (poza wojnami światowymi).
Masz rację , jak raz wejdziemy na "złą ścieżkę" to już nie zawrócimy. Trzymajmy się strategi.
"Megafauny" nie będę promować na wtorkowych spotkaniach, wystarczą mi zajęcia dodatkowe (jeśli ktoś chce poznać tę grę, to można poza konkursem się umówić) + poniedziałki :-) ,

Zbyszek: z tym Rising Sun/ Mythopia to chyba nie bardzo w Krolmie :D , wiem że są to dobre gry ale trzymajmy kurs i ścieżkę.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Highlander »

[...]
Ostatnio zmieniony 23 maja 2018, 16:22 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Highlander »

[...]
Ostatnio zmieniony 23 maja 2018, 16:21 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Highlander »

Zaktualizowałem spis on-line w następujący sposób:

1) Dodałem kolumnę "Torba Krolm" gdzie wpisałem jako posiadane gry to co kojarzę że w torbie jest. Jak ktoś wie że jest coś jeszcze niech się dopisze (na pewno jest tam jakiś napoleoński fillerek)

2) Trzeba zaktualizować kategorie gier, skoro kryterium Muzeum/poza Muzeum jest już nieistotne. Proponuję roboczo: "Wojenne IIWŚ", "Wojenne historyczne (przed IIWŚ)", "Wojenne współczesne (po IIWŚ)", "Eurogry konfliktowe". Jestem otwarty na kontrpropozycje.

3) Do wspólnej decyzji czy skasować ze spisu gry które są obecnie długofalowo niedostępne (były tylko w siedzibie Muzeum) i nikt inny ich nie ma, i nie planuje zakupu. Na pewno będzie czytelniej widać, co możemy ogrywać (bo mamy i grę, i chętnych do gry). Na razie tytuły gier których mamy "0" egzemplarzy dostępnych są wyszarzone i przekreślone.

4) Jeśli ktoś ma jakiś pomysł racjonalizatorski jak rejestr zrobić bardziej czytelnym / wygodnym w obsłudze to piszcie. Bez aktywnych użytkowników on nie ma sensu :)

EDIT 1: Na razie widzę że nasz ulubiony tytuł którego mamy tyle egzemplarzy że można by turniej zrobić to... Sekigahara :)

EDIT 2: Dzięki wyszerzeniu tytułów niedostępnych widać jak nam się biblioteka skurczyła... zostało około 30 tytułów, z czego nie wszystkie są na topie... może dopiszemy kto ma jakieś heksówki Dragona z lat 90-tych? Ja mam praktycznie komplet :)
Ostatnio zmieniony 23 maja 2018, 18:00 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

Markus pisze: 23 maja 2018, 15:14 Bartek, ja nie chcę rozwodnić spotkań "euraczami", chodzi o dopuszczenie gier typu SEKIGAHARA, czyli strategia historyczna (poza wojnami światowymi).
No przecież już mniej więcej od roku mamy układ, że gramy też w gry niedrugowojenne. Sekigahara jak najbardziej jest ok i sam chętnie zagram. Od tamtej pory graliśmy w COINy, Next War, Peryklesa i pewnie znalazłoby się coś jeszcze spoza II ws. Gier drugowojennych było po prostu najwięcej, no i robione było to pod egidą MIIWŚ.
Nastapiła jednak dobra zmiana i sięgnąć musimy do wlasnych zasobów, całkiem zresztą niewąskich :)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: hancza123 »

Highlander, fajnie zrobiona tabelka jak dasz mi dostęp to wypełnię. Może te skreślone pozycje na stałe usunąć? Przejrzystość tabeli zabierają. Albo dać je na koniec?

Co do gier mocno oderwanych od tematu? Generalnie Markus zgadzam się z Tobą. Ale jak raz na 2 miesiące zagramy w coś zupełnie odjechanego od tematu WWII to też nic się nie stanie. Nie nalegam, to w sumie nieistotne dla mnie.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 23 maja 2018, 18:13 Highlander, fajnie zrobiona tabelka jak dasz mi dostęp to wypełnię. Może te skreślone pozycje na stałe usunąć? Przejrzystość tabeli zabierają. Albo dać je na koniec?
Co do "gier utraconych" na razie czekam z decyzją na opinię Odiego, który tę listę tworzył w ramach Muzeum. Może będzie chciał jakieś tytuły zostawić (bo warto pamiętać aby skądś zdobyć egzemplarz) albo np. wszystkie przenieść na inną zakładkę.
hancza123 pisze: 23 maja 2018, 18:13 Co do gier mocno oderwanych od tematu? Generalnie Markus zgadzam się z Tobą. Ale jak raz na 2 miesiące zagramy w coś zupełnie odjechanego od tematu WWII to też nic się nie stanie. Nie nalegam, to w sumie nieistotne dla mnie.
Ja uważam że większym problemem jest utrzymanie frekwencji i różnorodności graczy, jak to się ustabilizuje to można się martwić odnośnie tytułów. Byle gra była z założenia "agresywną" a nie "indywidualnym pasjansem punktowym" tudzież "sałatką punktową". Myślę że np. w Cywilizacji:TTA też można ostro zawalczyć :)
Ostatnio zmieniony 23 maja 2018, 21:23 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Jan_1980 »

jak to się ustabilizuje to można się martwić odnośnie tytułów. Byle gra była z założenia "agresywną" a "indywidualnym pasjansem punktowym" tudzież "sałatką punktową".
Właśnie opisałeś Bios: Megafaune ;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
ODPOWIEDZ