(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 29 gru 2018, 17:19 Zgodzę się z muadem, że to była wojna domowa. A że umiędzynarodowienia, to inna sprawa
Wojna domowa w Wietnamie (a potem kolejne w Laosie i Kambodży) była elementem większego konfliktu. Gdyby nie zaangażowanie po jednej ze stron milionów żołnierzy USA, to by to była zupełnie inna wojna, faktycznie ograniczona do jednego kraju i trwałaby krótko.
Aż z ciekawości zerknąłem do Wikipedii. Wg angielskiej wiki faktycznie była to wojna domowa bo mają szerszą definicję, wg polskiej wiki nie była - trzeba by przy okazji podciągnąć polski artykuł na wiki bo często są pisane na kolanie :)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Jedno nie wyklucza drugiego. To jest jednocześnie wojna domowa i "proxy war".
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Muad pisze: 19 gru 2018, 11:46 Ok jest więcej sensu. Ja tylko boje się jednego pytania. Czy gra będzie zbalansowana na tyle by strona polska miała po co grać :) By sie nie okazało, że wszystkie zasady są na plus strony ukraińskiej. Bo rozumiem asymetrie sił ale jeżeli w kampanii Ukraińcy mogą wygrać w 2 turach to słabo. Mówię o zaawansowanej rozgrywce nie gdy się uczymy zasad.
Na forum strategie doszły dodatkowe odpowiedzi autora na moje pytania. Warto byłoby teraz to wszystko zebrać w jedną drukowalną erratę.
Islam Gerej III pisze:Wybacz, teraz dopiero natrafiłem na maila. Już odpowiadam:

NEGOCJACJE DLA ZURL - Jeśli przesuwasz znacznik na pole rozbrojenie, to decydujesz czy:
a) rozbrajasz i zwiększasz siłę swoich jednostek
b) nie rozbrajasz (znacznik pozostaje na tym samym miejscu) i czekasz na kolejną turę, w której zapewne spróbujesz zawrzeć z nimi sojusz.
W przypadku Polaków masz rację - dokładnie tak to przebiega (o jedno pole na turę i z dopłatą 1PA od wartości wskazanej na polu).

ODSKOK - dokładnie tak, reszta przyjmuje starcie na normalnych zasadach. Tak, można zagrać kartę Polskie skrzydła nawet gdy mamy niskie morale. To jej przewaga nad zwykłym rozkazem odskoku.

RUCH - znów dobrze interpretujesz zasady. Ruch między jedną wsią a druga lub między wsią a przedmieściami (i na odwrót) to ciągle ruch o 1 pole. Tak więc za 1 PA możemy przesunąc się ze wsi A do B, potem do C i na koniec do D. Czyli możemy zrobić spory manewr wokół miasta. Możliwość ta oddaje normalne, ubezpieczone tempo marszu oddziału, który nie jest aż tak narażony na ostrzał jak defilując przez miasto.

Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: clown »

Korzystając z okazji, składam całej Trójmiejskiej Grupie Wojenników życzenia udanych wojen, samych ciekawych wojennych tytułów i niezwykle interesujących dywagacji w tym wątku w nowym, 2019 roku :)
Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się w coś u was zagrać - będzie to jedno z noworocznych postanowień 8)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Dziękujemy bardzo, to miłe :)

Oczywiście życzenia odwzajemniamy i zapraszamy do nas :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Happy New Year
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Z nowym godem Bialogwardzisci!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Zachęcony przez Maciunię (wrzucił podobny link na grupie wojenników na FB), w ramach noworocznych porządków w zdjęciach uzupełniłem sobie historię moich rozgrywek poprzez portal BGG. Myślę że jest w miarę kompletna jeśli chodzi o gry wojenne za 2 lata, bo euracze domowe rzadko fotografowałem (więc na pewno mam po 10+ gier w Civ TTA i Terra Mystica).

https://boardgamegeek.com/plays/bygame/ ... /boardgame

W skrócie:
- poznałem 40-50 nowych gier
- praktycznie 50% tytułów zagrałem tylko jeden raz
- kolejne 30% tytułów - zaledwie dwa razy
- 15% tytułów - trzy razy (level expert!)
- pozostałe 10% to gry grane cztery razy i więcej, podium: QG14 (6 partii), CC:E (9 partii) i rekordzistka T&T (18 partii)

Generalnie nie chodzi mi o statystyki jako takie, tylko potwierdzenie wniosków już tutaj dyskutowanych: W zalewie nowych gier, nie będąc emerytem, coraz trudniej jest porządnie ograć konkretny tytuł. Tym bardziej ważne jest aby skupić się w 2018 na grach które dawały nam "fun", ewentualnie dokupić do nich dodatek zamiast kupować nową.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

czyli rok 2018 u Ciebie to przede wszystkim tworzenie maskałatów :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Janek, to jest statystyka za 8 lat :-)
Ty żartownisiu !

Ja troszkę rozszerzyłem zakres
https://boardgamegeek.com/plays/bygame/ ... 2019-01-02

Niestety byl okres na poczatku drogi planszowej gdzie dużo grałem a nie notowałem na bgg. Wobec tego wiele klasycznych euro ma niższy wynik niż w rzeczywistości

Smutne jest to że na przestrzeni 12 lat tak niewiele gier nie będącymi karciankami przekroczyło próg 10 rozgrywek
Ostatnio zmieniony 02 sty 2019, 20:22 przez Markus, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

No dobra:
https://boardgamegeek.com/plays/bygame/ ... 2019-01-02

Ale Liście cały czas na 1 szym miejscu:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 02 sty 2019, 19:51 Ja troszkę rozszerzyłem zakres
https://boardgamegeek.com/plays/bygame/ ... 2019-01-02
Niestety byl okres na poczatku drogi planszowej gdzie dużo grałem a nie notowałem na bgg. Wobec tego wiele klasycznych euro ma niższy wynik niż w rzeczywistości
Smutne jest to że na przestrzeni 12 lat tak niewiele gier nie będącymi karciankami przekroczyło próg 10 rozgrywek
Rafał - szacun. Myślałem wyjdę na wariata logując wstecz nasze rozgrywki wojenne, a tymczasem Ty masz zalogowane ponad 1000 partii w jedną grę i jeszcze napisałeś że nie logowałeś w okresie gdzie najwięcej grałeś :)
No i okazało się że Janek też loguje partie, o czym nie wiedziałem. Fajnie mieć takie statystyki, szkoda że to trzeba robić ręcznie bo w grach komputerowych na Steam robi się to automatycznie. Taki los graczy bez prądu :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Akurat Warhammer Invazja LCG ma prawidłowe statystyki. Te 1200 rozgrywek to efekt turniejowego grania w tę grę przez cały jej okres życia (około 5 lat - to była taka moja lifestyle game :-) ). Partyjki były max 20 min ale i tak wychodzi przerażająca ilość czasu poświęconego tej grze.
Nie mam ponotowanych rozgrywek gdy ostro cisnąłem w Ticket to Ride, Caylus, El Grande, Manila, Niagara, T&E, Puerto Rico, Cytadele itp
Highlander pisze: 02 sty 2019, 22:02 Taki los graczy bez prądu :)
nie narzekaj :-)
dziś przeczytałem że Steam przestał obsługiwać Windowsa XP i zrobił się mały klops,
ktoś w wątku o Posiadłości Szaleństwa 2ed napisał że odpalał appkę do tej gry na lapku z windą XP (a teraz to lipa) i że zmiana systemu nie wchodzi w grę,
jak widać te cale appki kiedyś spowodują że planszówką MofM 2ed będzie można w piecu palić :D
trzymajmy się analogu tak długo jak to możliwe (wiem , mam Xcoma :-) , ale to mój jedyny grzech appkowy)

@fani U-BOOTa który ma wyjść: nadal twierdzę że to powinna być gra TYLKO na komórki które łączą się przez wi-fi lub BT (coś jak konsolki Nintendo (np Nintendo3ds): gramy np w Mario Karta gdzie np 5 konsolek obsługuje lokalnego multiplayera przez wi fi, :-)
polecam w ten sposób również Mario Party - genialna zabawa)
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Tak w ramach przypomnienia, Markus tutaj masz filmik:
Pax Renaissance Podprogowo Sigismundus Augustus:
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Markus pisze: 02 sty 2019, 23:04dziś przeczytałem że Steam przestał obsługiwać Windowsa XP i zrobił się mały klops, ktoś w wątku o Posiadłości Szaleństwa 2ed napisał że odpalał appkę do tej gry na lapku z windą XP (a teraz to lipa) i że zmiana systemu nie wchodzi w grę
O nie! brak wsparcia dla systemu, który wyszedł 17 lat temu, jak oni mogli to zrobić... błagam. Jak ktoś nie jest w stanie zmienić systemu raz na 2 dekady to na prawdę ciężki przypadek, ale nie świadczy to rażącym braku wsparcia ze strony twórców aplikacji, którzy przestali wspierać system operacyjny, który od ponad 4 lat nie ma wsparcia technicznego producenta.
Markus pisze: 02 sty 2019, 23:04@fani U-BOOTa który ma wyjść: nadal twierdzę że to powinna być gra TYLKO na komórki które łączą się przez wi-fi lub BT (coś jak konsolki Nintendo (np Nintendo3ds): gramy np w Mario Karta gdzie np 5 konsolek obsługuje lokalnego multiplayera przez wi fi, :-)
Nie wiem czy można być fanem czegoś co jeszcze nie wyszło, ale zaliczam się do czekających na dostawę i uważam, że nie miałoby to sensu w takiej formie. Cała gra jest skonstruowana w ten sposób, że tylko 1 gracz obsługuje i potrzebuje aplikacji i ma to dodatkowe uzasadnienie w formie komunikacji, np. kapitan wydaje rozkaz pierwszemu oficerowi, nie musi widzieć danej sytuacji w apce tylko wydać odpowiednie polecenie, co za tym idzie komunikacja między graczami jest ważna, jakby każdy sobie coś tam wyklikiwał u siebie to nagle przestaje mieć jakikolwiek sens. Pomijam, że wtedy bym nawet na grę nie spojrzał, bo wciąż nie znalazłem powodu posiadania smartfona, ale to już moje własne zboczenie :P.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Do momentu padnięcia kompa stacjonarnego korzystałem z XP, czyli jakieś 15 lat :-) i serio nie widziałem potrzeby przesiadki na wyższy system. Teraz poza pracą nie używam kompa , tablet + komórka załatwiają 99% potrzeb. Nadal nie widzę potrzeby wyższego systemu :-) :-) :-)
A tak serio to "steam" zamknął pewną epokę. Życie.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 03 sty 2019, 22:35 Do momentu padnięcia kompa stacjonarnego korzystałem z XP, czyli jakieś 15 lat :-) i serio nie widziałem potrzeby przesiadki na wyższy system. Teraz poza pracą nie używam kompa , tablet + komórka załatwiają 99% potrzeb. Nadal nie widzę potrzeby wyższego systemu :-) :-) :-)
Ja mam w rezerwie żywotny laptop Lenovo z XP. Wątpię aby w ogóle dało się na nim zainstalować Windows 10 z powodów wydajnościowych. Więc dopóki maszyna odpala niech sobie ma starego dobrego XP-ka. W razie czego niedościgniona Civilization IV odpala na nim z DVD bez pomocy Steama :)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Nie wyobrażam sobie życia bez desktopa, tablet czy smartfon to przy tym zabawki, których na tę chwilę nie posiadam, chociaż ogólnie nie przeczę ich przydatności, to po prostu zupełnie co innego, ale fakt że moja praca jest immanentnie związana z kompem oraz to również kwestia gustu i do czego się danego urządzenia używa, dla mnie mogłyby być jedynie dodatkiem.

Jeżeli chodzi o kompatybilność oprogramowania to "wstecz" nie ma specjalnego problemu, bo jest wirtualizacja, więc w razie czego nawet jak coś ewidetnie nie działa na nowym systemie można to odpalić na starym z nowego - zero problemu, zresztą ogólnie można na spokojnie odpalać stare tytuły na nowych systemach (znacznie starsze niż Civ IV - musiałbym sprawdzić, ale w moim top20 to chyba wszystko jest starsze niż Civ IV i nie mam na myśli sentymentu, tylko realnie spojrzenie z dzisiejszego punktu widzenia i odświeżenie, bądź zagranie po raz pierwszy w przeciągu ostatnich lat).

Też nie mówię, żeby zmieniać sprzęt co chwila, sam mam jeszcze kompa sprzed 10 lat z Vistą (wbrew potocznej opinii, po SP1 to spoko system) i chociaż maszynka działa to widzę, że staje się to komiczne, w pracy mam lepszego kompa, w międzyczasie kilku osobom składałem sprzęt, więc serio to daje do myślenia, także w tym roku gruntowana wymiana: 6 rdzeni, SSD, Win10 i monitor ultra wide - to kluczowe elementy, które widzę w mojej maszynce na 2019.

A to, że nie widzimy potrzeby wymiany... no cóż człowiek się przyzwyczaja, to jest jednocześnie nasza zaleta i wada, bo jesteśmy się w stanie przyzwyczaić do każdego "g..." jakie nas spotka w życiu, ale z drugiej strony trochę zaślepia, bo jak mawiał Kisiel: "To, że jesteśmy w dupie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać."
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Wiem że komóra i tablet to "popierdółki" ale ja po pracy nie chcę już siedzieć przed kompem i tyle. Wszelkie cuda z virtualizacjami itp to dla geeków. Zwyczajny człowiek nie ma czasu/chęci tego się uczyć :D . Sprzęt ma działać i tyle i aż tyle.

Wracając do planszówek:kluczowe pytanie - kiedy megafauna? Grajmy dopóki pamiętamy zasady. Nie chcę uczyć się tej gry od nowa za pół roku . Może Maciej ma chęć poznać ten tytuł? 《REKLAMA》 WARTO 《KONIEC REKLAMY》 :D
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Spoko, każdemu wg potrzeb. Aczkolwiek wirtualizacja to akurat nic strasznego, a poza tym szereg starych rzeczy dalej na nowych systemach działa.

Co do Megafauny, jak najbardziej, jakiś czas już nie grałem i aż wewnętrzny głos podpowiada: kiedy kolejna partia? Bo ciężko sobie wyobrazić, że taka gra nie ląduje na stole. Musi, obowiązkowo. Gramy!
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 04 sty 2019, 01:05 Wracając do planszówek:kluczowe pytanie - kiedy megafauna? Grajmy dopóki pamiętamy zasady. Nie chcę uczyć się tej gry od nowa za pół roku . Może Maciej ma chęć poznać ten tytuł? 《REKLAMA》 WARTO 《KONIEC REKLAMY》 :D
Mam Megafaunę na dalszym radarze, na razie chcemy z żoną ograć Dominant Species i poznać Brass'a.
No i jako w 1/4 lwowianin chcę jeszcze zagrać chociaż dwie świadome partie w Semper Fidelis - Lwów 1918.

Chciałbym zauważyć że wątek gier wojennych zaczął nam dryfować :) Gdzie jest moderator??? ;)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Z żoną i z kim jeszcze...;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Jan_1980 pisze: 04 sty 2019, 10:11 Z żoną i z kim jeszcze...;)
Wypowiadam się tylko w imieniu osób nie posiadających konta na forum ;)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Megafauna zaczyna się 450 milionów lat temu - to ewidentnie historia... i innowacyjnie uwzględnia wpływ stałocieplności organizmów podczas wycofywania się wojsk. Nie stwierdzono offtopicu :P

A z trochę bliższej historii chętnie zagram w WSDV na najbliższym spotkaniu. Markus i Odi gotowi na weryfikację? :wink:
ODPOWIEDZ