(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

TS się doczekał :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

TS był długo nr 1 na BGG. To pewnie trochę pomogło :-)
Człowiek rozpieszczany jest promocjami na "W roku smoka" za 40 pln albo dodatek do Roll ftG (wiem wiem - wietrzenie magazynu to było) i nagle na twarz 330pln :-)
Mój portwel protestuje i chodzi w koszulce "konstytucja" ;-)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Mój krzyczy: "wypłazować ludzi, którzy dopuścili do tej szaty graficznej.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Wczoraj Maria w AleBrowarze i nowa osoba wprowadzona do gry. Z uwagi na to nie była to taka "pełnoprawna" rozgrywka, jak w sytuacji kiedy wszyscy już mają jakieś doświadczenie (to z kolei cały czas ewoluuje), ale i tak było pozytywnie. Nowicjuszka została złapana na błędzie, który kosztował ją generała, ale to nie przesądziło gry. W pewnym momencie ładnie zadziałał efekt psychologiczny dużej talii oraz napierających sił przeciwnika, w takim wypadku atak blefowany ze słabą ręką w danym kolorze potrafi być skuteczny. Dzisiaj po dyskusji o konkretnych zagraniach i negocjacjach, padło pytanie kiedy gramy ponownie, więc następne dobre przyjęcie gry przez nową osobę.

Wg mnie nie pozbywajcie się tej gry przedwcześnie, bo ona potrzebuje trochę ogrania, nie każdemu będzie pasować, ale nie jestem w stanie uwierzyć, że w grupie wojenno-historycznej nie znajdzie się od czasu do czasu 3 graczy chętnych do gry, a co istotne zasady są łatwe, więc jak się wróci po czasie to nie trzeba się ich uczyć ponownie, a wyniesione doświadczenie pozostaje.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Wolf pisze: 11 sty 2019, 18:35Wczoraj Maria w AleBrowarze
Jeśli to ten lokal w Gdyni, to ja też czasem jestem chętny by tam zawitać i w coś pograć, również w Marię. Akurat wczoraj mi nie pasowało, ale przecież się tu wcześniej deklarowaliśmy i jakoś nikt, poza Markusem, nie powiedział, że będzie w czwartek. No chyba, że to jakieś tajne stowarzyszenie 8)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Nie, nic tajnego. Ja się w miarę regularnie spotykam w AleBrowarze w Gdyni na spotkaniach planszówkowych w gronie znajomych, a z lepiej znanych wam osób na tych samych spotkaniach bywał Markus i Jan. Czasami informuję o nich przez PW do grupki osób z forum (mogę dopisać do listy), a czasami jesteśmy umówieni w konkretnym składzie na konkretny tytuł, który już nie przyjmie więcej osób - tak było w tym przypadku, więc nie informowałem. Natomiast ogólnie mile widziane kolejne osoby, lokal chociaż niestworzony z myślą o planszówkach jest spoko (większe stoły by się przydały), jest jeszcze inne miejsce dedykowane planszówkom w Gdyni (Igranie w lochu) i tam stoły mają duże... chociaż wiem, że Markus już prowadził krucjatę przeciw niemu, a ja nawet jeszcze nie byłem.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Wolf pisze: 11 sty 2019, 22:45 Nie, nic tajnego. Ja się w miarę regularnie spotykam w AleBrowarze w Gdyni na spotkaniach planszówkowych w gronie znajomych, a z lepiej znanych wam osób na tych samych spotkaniach bywał Markus i Jan. Czasami informuję o nich przez PW do grupki osób z forum (mogę dopisać do listy), a czasami jesteśmy umówieni w konkretnym składzie na konkretny tytuł, który już nie przyjmie więcej osób - tak było w tym przypadku, więc nie informowałem. Natomiast ogólnie mile widziane kolejne osoby, lokal chociaż niestworzony z myślą o planszówkach jest spoko (większe stoły by się przydały),
No to ja chętnie się wkręcę na listę, jak jest miejsce, choć nie gwarantuję, że zawsze będę miał czas się pojawić.
Wolf pisze: 11 sty 2019, 22:45jest jeszcze inne miejsce dedykowane planszówkom w Gdyni (Igranie w lochu) i tam stoły mają duże... chociaż wiem, że Markus już prowadził krucjatę przeciw niemu, a ja nawet jeszcze nie byłem.
Ja byłem, raz nawet z Markusem - lokal ma duże stoły, i w miarę światło, ale przy pełnej obsadzie robi się bardzo duszno, i te lustra dają niepotrzebne powiększenie przestrzeni w stylu klubu disco, a przecież planszówki to raczej klimat intymny, w sensie skupienia drużyny nad planszą. No i jest jeszcze drużyna eurograczy z Cyganerii, którzy też czasem grają w Lochu.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Dzięki uprzejmości kolegi, zyskaliśmy dobrze ocenianą grę o hiszpańskiej wojnie domowej Crusade and Revoloution (compass games), w edycji deluxe.

Jutro nie będzie mnie w Krolmie.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Ja chętnie jutro pogram.
Czy ktoś planuje przyjść?
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Tak
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Zabrałem Vir Sinda + Megafaune
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Przyznam że przytłoczyło mnie skomplikowanie zasad do Megafauny. Nieczytelne karty mutacji (małe ikonki to 15% karty, 85% karty zapełnione nieistotnymi ozdobnikami), zagmatwane zasady walki i masa wyjątków nie pomagały w połapaniu się co się dzieje. Koncepcja łańcucha pokarmowego była dla mnie dość abstrakcyjna (roślinożerca staje się nagle drapieżnikiem, drapieżnik musi polować na zwierzęta z tej samej hmm... gromady?, na to wszystko jeszcze grzyby-drapieżnicy w skórze ważki lub ślimaka albo ryby migrujące przez lądy).
Wygrałem przypadkiem jadąc po bandzie (losowe wejście w wydarzeniu mutagenu usunęłoby mnie w całości z planszy). Czuję że trzeba by zainwestować sporo czasu aby zrozumieć niuanse przepisów i możliwości oferowane przez karty tak aby być w stanie świadomie zawalczyć. Dobrze że w końcu poznałem tę grę (dzięki Markus za cierpliwość w tłumaczeniu o późnej porze), ale raczej nie jest to gra dla mnie.

Po tej zapoznawczej rozgrywce jeszcze bardziej doceniłem mechanikę i grywalność jej konkurenta czyli Dominant Species. Tam onboarding nowej osoby jest błyskawiczny, mechanika jest przejrzysta ale jednocześnie daje mnóstwo możliwości kombinowania.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Maciej, dla ciebie to generalnie jest niewiele gier ;-)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 16 sty 2019, 12:32 Maciej, dla ciebie to generalnie jest niewiele gier ;-)
Ale jak już mi podpasuje to mogę grać non-stop ;)
pwoloszun
Posty: 451
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 537 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: pwoloszun »

Highlander pisze: 16 sty 2019, 11:02 Koncepcja łańcucha pokarmowego była dla mnie dość abstrakcyjna (roślinożerca staje się nagle drapieżnikiem, drapieżnik musi polować na zwierzęta z tej samej hmm... gromady?, na to wszystko jeszcze grzyby-drapieżnicy w skórze ważki lub ślimaka albo ryby migrujące przez lądy)
Kazda runda w MF to sa SETKI MILIONOW lat. Wiec przeistoczenie sie rozlinozercy w miesozerce jest jak najbardizej tematyczne.

Co do DS to gra jest swietna, ale klimatycznie to mogloby byc dowolne Area Control np w kosmosie.
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Zgadza się, mechanizmy w Megafaunie są mega klimatyczne - chociaż w pełni się to rozumie, jak się przeczytało instrukcję wraz ze wszystkimi wstawkami tematycznymi, bo autor niejednokrotnie przedstawia skąd wzięło się konkretne rozwiązanie. W porównaniu DS to suchar.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Wolf , kiedy gramy w megafaune? Muad jest chętny na rozgrywki
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Wolf pisze: 16 sty 2019, 15:15 Zgadza się, mechanizmy w Megafaunie są mega klimatyczne - (...). W porównaniu DS to suchar.
Dla mnie akcje dobrane w DS pasują do tematyki, w żadnym wypadku nie jest to suchar a'la Feld, gra się intuicyjnie, instrukcja jest świetnie napisana.

Ale chętnie poszukam w instrukcji do BIOS:MF wyjaśnienie klimatyczności koncepcji grzyba-drapieżnika latającego w skórze ważki lub w formie ślimaka albo ryb migrujących między oceanami przez lądy - zaintrygowało mnie to ;)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Kolejna rozgrywka w Marię: po zażartym boju zwycięstwo Francji w 11 rundzie (rozgrywka ok. 3,5 godziny). Szybka umowa Francja - Austria z redukcją celów, zacięta walka o Śląsk, który nigdy nie został zdobyty, umowa Prusy - Austria w sprawie głosowania dająca tytuł cesarza Franciszkowi I, ofensywa Pragmatyków zatrzymana, ale w konsekwencji wynegocjowany tymczasowy układ o nieagresji z Francją w zamian za wycofanie przy zachowaniu zdobyczy, żeby osłabić Austrię. Zajęcie większej części austriackich Niderlandów przez Francję, wciąż walka o Śląsk, huzarzy niby nie szaleli często, ale jak już weszli to zabolało na ostro (2x 12), neutralność Saksonii dopiero na sam koniec gry (ostatecznie sojusz, ale już nic to nie zmieniło), odcięcie od zaopatrzenia Prusaków na 1 rundę, ale wciąż nie dawali za wygraną wspierani przez generała powracającego z Prus Wschodnich i blokowali zwycięstwo Austrii podczas gdy Pragmatycy grali na czas, bo prowadzili w punktacji zimowej. W końcu dramatyczna karta polityki, którą przejęła Francja 10 vs 9 pogrążyła Pragmatyków (usunięcie generała oraz zmniejszony przychód kart) i otworzyła Francuzom drogę do zwycięstwa nawet pomimo pogorszenia w tej samej rundzie (albo jakoś w niewielkim odstępie czasu) sytuacji we Włoszech, przez co również stracili generała, (+ punkt dla Austrii i mniejszy przychód kart). Tyle, że obie sytuacje są zauważalnie inne, bo co innego stracić 1 z 3 generałów, a co innego 1 z 5 (+Bawarczyk), analogicznie z przychodem kart, do tego Francja miała większą rezerwę, więc to było dla Pragmatyków być albo nie być podczas finalnych starć i jakby mieli wyższą kartę w kolorze albo rezerwę to by ją zagrali. Próba sflankowania i zatrzymania Francuzów przez Arenberga poprzez odcięcie zaopatrzenia nie powiodła się (trzeba było to zrobić wcześniej i odważniej albo spróbować przebić się do Francji co by wymusiło odwrót części sił francuskich). Można było pomyśleć też o wcześniejszej próbie zagrożenia Bawarii. W końcu rozbicie Pragmatyków i przejęcie 2 twierdz w Niderlandach dało Francji zwycięstwo przed czasem, podczas gdy Austrii zabrakło 1 punktu.

Odwiedziliśmy Igranie w Lochu, ja byłem pierwszy raz, generalnie na plus, bo duże stoły (do Marii się przydaje). Niekoniecznie jestem fanem zapachu kadzidła :P, ale ogólnie bym nie narzekał, jak zaczynaliśmy to było mało osób, jak kończyliśmy było całkiem sporo ludzi, ale najważniejsze, że można było spokojnie zagrać przy dużym stole, a to nam dzisiaj było potrzebne, więc pod tym względem miejsce spełniło swój cel. Do paru rzeczy można się przyczepić, ale póki co nie narzekam i ogólnie dobrze, że takie miejsce powstało.
Markus pisze: 16 sty 2019, 15:30Wolf , kiedy gramy w megafaune? Muad jest chętny na rozgrywki
Bardzo chętnie, ale złapało mnie przeziębienie. Jak się tylko wykuruję to możemy grać.
Highlander pisze: 16 sty 2019, 18:17Ale chętnie poszukam w instrukcji do BIOS:MF wyjaśnienie klimatyczności koncepcji grzyba-drapieżnika latającego w skórze ważki lub w formie ślimaka albo ryb migrujących między oceanami przez lądy - zaintrygowało mnie to ;)
To nie wszystkie, ale całkiem spora część przypisów ;) [UWAGA: mega ściana tekstu]
Spoiler:
Oprócz tego część interesujących danych jest podawanych razem z zasadami, np.:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Wolf pisze: 17 sty 2019, 01:01 Odwiedziliśmy Igranie w Lochu, ja byłem pierwszy raz, generalnie na plus, bo duże stoły (do Marii się przydaje). Niekoniecznie jestem fanem zapachu kadzidła :P, ale ogólnie bym nie narzekał, jak zaczynaliśmy to było mało osób, jak kończyliśmy było całkiem sporo ludzi, ale najważniejsze, że można było spokojnie zagrać przy dużym stole, a to nam dzisiaj było potrzebne, więc pod tym względem miejsce spełniło swój cel. Do paru rzeczy można się przyczepić, ale póki co nie narzekam i ogólnie dobrze, że takie miejsce powstało.
W lokalu w którym nie ma działającej klimy/nawiewów ktoś dodatkowo pali kadzidełka ?? :shock: :shock: :shock:
Czy może to był zapach dymu z E-papierosa ? Niestety obsługa pali to g...o wewnątrz lokalu.

MARIA - spoko , nigdzie nie pójdzie. Odi sprzeda, to ja od niego ją kupię :D
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Hmm... jeżeli są e-papierosy o smaku kadziła to by się zgadzało :P. W sumie mogło to dać taki efekt, nie znam się na temacie, spotykałem raczej aromaty owocowe, a tutaj ewidentnie był taki zapach drewniano-ziołowo-żywiczny sugerujący, że gdzieś w pobliżu odbywają się jakieś rytuały religijne, ale pewnie masz rację.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Ktoś się we wtorek wybiera z naszej zdziesiątkowanej drużyny wojenników? Ja niestety mogę nie dotrzeć, chyba że znajdę opiekunkę do młodych.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

U mnie różne sprawy rodzinne tak się układają, ze cały czas nie mogę we wtorek się wyrwać. W ten również nie przyjdę, ale od następnego powinienem znów chodzić regularnie.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Jeśli autor sam ujawnia że czas gry to 360 minut to wolę nie myśleć jaki jest faktyczny :)
ODPOWIEDZ