(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Za 6 dni na HeavyCardboard (Youtube) będą grali w Churchilla ^^


EDIT:
Fajny wywiad z autorem Brotherhood & Unity
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 545 times
Been thanked: 270 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Zaczęło się formować nowe "komando". Pax komando :D


Obrazek

Eklund jest geniuszem ale ... trzeba naprawdę silnej woli aby przebić się przez barierę wejścia jego gier

Info dla Odiego. Jeśli planujesz zakup pax eman... to wiedz, że wejście w Megafaunę to spacerek przy wejściu w tego Paxa
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Oj tam, jedna osoba na bgg zaznaczyła complexity: light (pewnie sam Eklund :P) i tego będziemy się trzymać. Teoretycznie gra nie jest aż taka trudna, ale... jest po prostu masa zależności, więc przy pierwszej grze będzie to ciężkie do opanowania. Ja studiowałem trochę czasu instrukcję i rozegrałem pełną partię solo - to mi dało sporo. Natomiast jak ktoś ma tak z biegu, z pierwszego tłumaczenia wejść w grę to się zaczynają schody. Megafaunę można jeszcze stosunkowo łatwo wytłumaczyć, bo nie trzeba znać wszystkich zależności od razu, w Pax Emancipation jest ten dylemat, że technicznie musisz je znać do skutecznej gry już na wczesnym etapie, ale z drugiej strony i tak tego wszystkiego nie zapamiętasz. Mimo wszystko nie ma co dramatyzować, początki są zawsze trudne, ale druga rozgrywka byłaby już znacznie gładsza. Podsumowując, świetna gra dla całej rodziny, kategoria: rozbudowany gateway ;)

Natomiast sama gra zdecydowanie konkret, kombienie akcji, opsów i bonusów potrafi zdziałać cuda (dla przykładu przy odpowiednich kartach na rynku i ich połączeniu da się odpalić coś takiego już w pierwszej turze - akcje: syndicate (x2) -> opsy: westernize + lawsuit -> bonus: legislation -> impact: syndicate -> ops: plebiscite -> bonus: fundriser), do tego kluczowa jest kontrola rewolucji, bo te mają kolosalne znaczenie i zdecydują o politycznych losach świata, a każdy gracz ma inny światopogląd i dąży do innego ustroju. Czuję, że przy drugiej rozgrywce Markus będzie już ostro śmigać po kartach i spiskować jak tu wywołać rewolucję, także pomimo trudnych początków będą z tego solidne rezultaty. Stwierdzam, że samo czytanie instrukcji Eklunda daje więcej funu niż granie w większość gier i jest niczym wspaniała przygoda lub czytanie książki (nie tylko ze względu na ilość stron :P).

Pax komando zdecydowanie się formuje. Emancipation przetarło szlaki, Renaissance w planie, a w drodze Pamir i Transhumanity. Nie mamy jedynie Porfiriany.

PS. No i Pax Emancipation idealnie wpasowuje się w nasze towarzystwo, bo są rzuty kośćmi za "hejterów" ;)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Myślałem dziś BoBa ale Gryszaq prowadzi chyba Intercity (Kościuszko? Chrobry?) więc liczę że zagramy za tydzień no i scenarisz maksymalny gdzie jest wszystko.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: raj »

Ja cały czas chodzę wokół emancypacji jak pies wokół jeża. czekam aż ktoś mi ją wytłumaczy. :)
Natomiast renesans daje się dość łatwo ogarnąć, jeżeli przyporządkuje sią klocki do właściwych grup społecznych (szlachta/rycerstwo, mieszczaństwo/kupcy, chłopi/plebs). Wtedy okazuje się, że to co wygląda na sztuczne zasady daje się zrzutować na procesy społeczne i historyczne.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Słyszysz Markus, renesans jest latwy :) Ja nadal czekam
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 545 times
Been thanked: 270 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Muad pisze: 26 mar 2019, 09:02 Słyszysz Markus, renesans jest latwy :) Ja nadal czekam
Słyszę słyszę ;-)
Właściwie po wczorajszej emacypacji nabrałem smaka na renesans. Może teraz łatwiej mi pójdzie przyswajanie zasad.

Wczorajszy pax to był ostrym W-F em dla zwojów mózgowych.
Zaczęło się niewinnie od... ponad 60 minutowego tłumaczenia zasad przez Wolfa. (Msza w kościele trwa krócej). A tu samo" kazanie" potrwało ponad godzinkę.
Po rozgrywce doszliśmy do wniosku że jednak tłumaczenie można trochę skompresować (zwłaszcza przez usunięcie "opisów przyrody" tj całej otoczki fabularnej). Spokojnie można to pominąć przy pierwszym tłumaczeniu (smaczki należy tłumaczyć w trakcie gry)
Zasad jest tak przytłaczająco dużo że odbiorca wymięka po tych 60 minutach skupiania się.
Podsumowując: Wolf wyciągnął już wnioski jako prelegent, więc kolejne osoby będą miały łatwiej niż ja :-)

Sama gra jest bardzo dobra. Wszystko elegancko się zazębia (hint dla przyszłych recenzentów: nie róbcie kolejnej "nierecenzji" bo TEGO NIE DA SIĘ ZROBIĆ, wyłapanie wszelkich niuansów wymaga kilku porządnych rozgrywek w stałym gronie).
Odkrywanie kolejnych ciekawych zagrań to najwyższej próby radocha i przyjemność
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

raj pisze: 26 mar 2019, 07:47Ja cały czas chodzę wokół emancypacji jak pies wokół jeża. czekam aż ktoś mi ją wytłumaczy. :)
1.) Przeczytać całą instrukcję (to co prorok Eklund spisał, a nie jakieś skróty) łącznie z przypisami
2.) Spróbować zagrać solo (to się nie uda, bo się okaże, że do różnych zasad mamy wątpliwości, więc wertować instrukcję ile wlezie, żeby je rozwiać -> jest idealnie napisana właśnie do tego, wszystko łatwo sprawdzić, używa jednoznacznych sformułowań oznaczających konkretne procesy w jednym słowie, jest glossary itd.)
3.) Zagrać solo pełną rozgrywkę (jak wyjaśniliśmy już wszystkie wątpliwości)

Solo mi się grało świetnie, a na prawdę rzadko to mówię (raczej nie lubię grać solo w planszówki), grałem wersję rywalizacyjną i toczyłem ostry bój o nowy porządek świata między sobą :P (dobry rywal, więc bardzo wyrównana partia ;))
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: raj »

Wolf pisze: 26 mar 2019, 09:59 1.) Przeczytać całą instrukcję (to co prorok Eklund spisał, a nie jakieś skróty) łącznie z przypisami
Czego nie zrozumiałeś w słowach "czekam aż ktoś mi wytłumaczy"? :wink:
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Widziałem heretyku co pisałeś w wątku o Paxach:
raj pisze: 20 lut 2019, 07:44mam problem ze zmęczeniem instrukcji, za bardzo sztuczna jest. :(
To jest wybitna instrukcja. Za takie kalumnie trzeba odpalić hate roll :twisted:
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Kto dziś będzie? Zabiorę Labirynt jakby co, COINa raczej nie odpalimy. Ew. Churchill
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Póki co trzy osoby (Muad, Markus, Wolf).
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 545 times
Been thanked: 270 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Wolf pisze: 26 mar 2019, 13:32 Póki co trzy osoby (Muad, Markus, Wolf).
Może zabrać Megafaunę? Akurat mam w pracy w szafce. Na 3 jak znalazł.
Emancypacja jest bardzo ok, ale musze ochłonąć po wczorajszym :D

edit: własnie odkryłem :-) że jakieś łapki są przy postach , czyżby system "lajków" zawitał na forum? czy raczej ma słaby refleks i to było już dawno?
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

To co 18 na spokojnie? Zabiorę Churchilla jako alternatywę. Może wersję demo odpali się :p

Pierwszy raz widzę tutaj łapki
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Markus pisze: 26 mar 2019, 14:34Może zabrać Megafaunę? Akurat mam w pracy w szafce. Na 3 jak znalazł.
Nie zaszkodzi zabrać jak coś. Widzę, że czacha dymi aż do dzisiaj i wolisz coś lżejszego czyli Megafaunę ;)
Muad pisze: 26 mar 2019, 14:55To co 18 na spokojnie?
Tak
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 545 times
Been thanked: 270 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Eklund cd.

Obrazek
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Dziś niejakie "Sukiennice". Czyli opieprzałem się w Bydgoszczy 6 godzin, a PKP mi za to ładnie zapłaci :p

Wtorek za tydzień na 99%, na ten moment mi pasuje.

W którego COINa gracie? Zaczynam się powoli nakręcać na Fire in the lake.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6441
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 929 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Odiego nie ma, to myszy, grzyby i pająki harcują....

;)

Gryszaq -> musisz kiedyś trochę opowiedzieć o swojej pracy. Ciekawym. Mój syn uwielbia koleje, to bym mu sprzedał parę ciekawostek ;)

Ja w Fire in the Lake chętnie zagram. Zresztą w ogóle zatęskniłem za COINami. Gdyby tylko udało się kiedyś ukończyć normalnie jakąś partię.... :roll:
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

No pewnie :D

Możemy przy okazji zagrać we wsiąść do pociągu. Ale uwaga, bardzo skomplikowane, trzeba mieć doświadczenie, żeby to ugryźć :mrgreen:
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 545 times
Been thanked: 270 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Gryszaq pisze: 27 mar 2019, 08:37 No pewnie :D

Możemy przy okazji zagrać we wsiąść do pociągu. Ale uwaga, bardzo skomplikowane, trzeba mieć doświadczenie, żeby to ugryźć :mrgreen:
Potem kolejne levele wtajemniczenia
- Age of Steam
- 1830

:D
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Andy »

A na koniec prawdziwe wyzwanie: Colt Express, koniecznie z dodatkiem Konie i dyliżans.
Są figurki! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Ja wczoraj grałem w Ticket to Ride! Ze znajomymi którym staram się zaszczepić wirusa od zera. Praca od podstaw.

Czułem się jak misjonarz wysłany do Afryki który zanim zacznie tłumaczyć biblię to musi uczyć pisać i czytać :lol:
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4047
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 270 times
Been thanked: 149 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

hancza123 pisze: 27 mar 2019, 10:39 Czułem się jak misjonarz wysłany do Afryki który zanim zacznie tłumaczyć biblię to musi uczyć pisać i czytać :lol:
Tu też pasuje Ora et labora :]
Apropos spotkań wtorkowych, to wczoraj mi się nie udało dojechać, ale z każdym tygodniem szanse rosną.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6441
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 929 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Zaraz chyba skorzystam z uprawnień Mod i wytnę ten kolejowy off topic. Uratujecie się, jeśli przejdziecie tematycznie na pociągi pancerne, ewentualnie temat wykorzystania kolei w logistyce wojskowej.

;)

Lacki -> za tydzień będziemy mieć 16 tydzień roku, czy to oznacza 16% szans, że przyjdziesz? ;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4047
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 270 times
Been thanked: 149 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 27 mar 2019, 11:27 Zaraz chyba skorzystam z uprawnień Mod i wytnę ten kolejowy off topic. Uratujecie się, jeśli przejdziecie tematycznie na pociągi pancerne, ewentualnie temat wykorzystania kolei w logistyce wojskowej.
Napoleon nie dożył epoki kolei, a mógł, bo zmarł w wieku zaledwie 51lat - w tym wieku Hitler za ponad 100 lat dopiero zaczynał wojnę :]
Odi pisze: 27 mar 2019, 11:27 Lacki -> za tydzień będziemy mieć 16 tydzień roku, czy to oznacza 16% szans, że przyjdziesz? ;)
Aż taki prosty wzór to to nie jest :] Generalnie szanse zawsze wynoszą 50% - albo przyjdę, albo nie :P Za 2 tygodnie raczej nie, bo nie będzie mnie w 3mieście.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
ODPOWIEDZ