(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Chętnych mało a pogoda super i kumpel mnie na ryby i piwo wyciąga. Robię zatem taktyczny wycof.
KROLM
Posty: 107
Rejestracja: 02 paź 2016, 21:24
Been thanked: 4 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: KROLM »

Jakby były dwie osoby to chętny na T&T ;)
Gralnia/Wypożyczalnia/Sklep
www.krolm.pl
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Nie ma mnie w 3city, mógłbym w środę zagrać jakby byli chętni. Jak nie to chętnie zagram w starter dusta :)
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Wychodzi na to że zostałem sam na placu boju. Jeśli ktoś jeszcze planuje się zjawić to dajcie szybko znać, albo spotkania nie będzie.
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Mam mały tutył na dwie osoby. FAB Sicily. Bardzo ciekawa sprawa. System bloczkowy, w dość przystępnym zagęszczeniu z dodatkiem żetonów dorzucanych do pojedyńczych starć.

Główna kampania to operacja Husky, więc temat o tyle ciekawy, że daje obydwu stronom interesujące decyzje strategiczne. Do podbicia jest oczywiście Sycylia i scenariusz jest o tyle grywalny, że mimo znacznej przewagi, Alianci muszą szybko ruszyć w kierunku strategicznych celów w postaci lotnisk, które zwiększają wsparcie lotnicze sił inwazyjnych i zmniejszają Osi, portów i punktów znaczenia strategicznego, które uderzają w morale Włochów i osłabiają ich zdolności obrony. Inaczej imoet natarcia rozbije się o byle garnizony.Niemcy mają w dyspozycji znaczne siły pancerne i miejscami walka jest bardzo wyrównana. Naturalnie czas ucieka szybko, a im dalej wgłąb wyspy, tym teren trudniejszy, a na drodze do najważniejszego portu, Messiny stoi Etna. System bloczkowy daje stronie niemieckiej doskonałe narzędzie do zaskakujących kontrataków. Dodatkowo bardzo istotne są rzeki i drogi. Zwłaszcza bez tych drugich nie ma mowy o operacjach okrążających. Myślę, że do pełny scenariusz jest do ogrania w 4 godziny. A ilość możliwości podbicia wyspy jest wystarcząca, aby każda gra była inna. Zaczynając od opcjonalnie innego scenariusza lądowania (alternatywne sektory w innych częściach wyspty). Będzie chętny?

Co myślicie od Next War? Korci mnie,co by wydać na to cebulę.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Gryszaq pisze: 23 kwie 2019, 18:19 Mam mały tutył na dwie osoby. FAB Sicily. Bardzo ciekawa sprawa. System bloczkowy, w dość przystępnym zagęszczeniu z dodatkiem żetonów dorzucanych do pojedyńczych starć.
Nie grałem w żadną grę z serii FAB, z tego co czytałem o temacie to najlepiej wypadają FAB:Ardeny. Sycylia podobno jest dość mało manewrowa i ze względu na ograniczoną ilość bloczków efekt mgła wojny jest niewielki. No ale trzeba by zagrać aby się przekonać :)
Gryszaq pisze: 23 kwie 2019, 18:19 Co myślicie od Next War? Korci mnie,co by wydać na to cebulę.
Muad jest naszym ekspertem od tej serii. Może najpierw się umów na testowe granie w NW:Pakistan?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Ciekawy tekst dla miłośników Next War:

Globalny konflikt
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 24 kwie 2019, 11:47 Ciekawy tekst dla miłośników Next War:

Globalny konflikt
Podobało mi się z podsumowania:
"I have found these commercial games are far more sophisticated and truer to what we expect future combat to look like than anything being used by most of the Department of Defense’s wargaming community which is often decades behind commercial game publishers when it comes to designing realistic games."
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Highlander pisze: 23 kwie 2019, 21:01
Gryszaq pisze: 23 kwie 2019, 18:19 Mam mały tutył na dwie osoby. FAB Sicily. Bardzo ciekawa sprawa. System bloczkowy, w dość przystępnym zagęszczeniu z dodatkiem żetonów dorzucanych do pojedyńczych starć.
Nie grałem w żadną grę z serii FAB, z tego co czytałem o temacie to najlepiej wypadają FAB:Ardeny. Sycylia podobno jest dość mało manewrowa i ze względu na ograniczoną ilość bloczków efekt mgła wojny jest niewielki. No ale trzeba by zagrać aby się przekonać :)
Owszem, Sycylia została dość mocno przerzedzona w ilości jednostek, choć skala i tak jest mniejsza, niż w Arenach (Ardeny 1bloczek-1dywizja, Sycylia 2-1). Niewielka ilość niemieckich sił sprawia, że po jednym starciu wiadomo, gdzie jest jaka dywizja, ale nie wiadomo w jakiej sile. Ponadto w całym systemie mgłę wojny podbija niewiadoma, ile dodatkowych sił zaangażuje przeciwnik z żetonów. Dywizja może ledwo dyszeć, a o ile jest zaopatrzona, może dostać potężne wsparcie.

Nie grałem w Ardeny, ale obejrzałem kilka klipów z gry. Mam wrażenie, że jest odwrotnie i to Sycylia jest bardziej manewrowa. Sukces Ardenów leży w przełamaniach frontu i szybkich rajdach pancernych (o ile pozwala paliwo). W Sycylii linia frontu nie zostaje w miejscu na długo, a do makro okrążeń mamy całą wyspę. Generalnie kierunki natarcia są bardziej dowolne. Jak potoczy się operacja nie jest narzucone odgórnie. I to jest największa przewaga Sycylii nad Ardenami. O ile niemieckie i włoskie regularne dywizje mają ustalone punkty rozstawienia, tak włoskie garnizony mogą być rozstawione bez ograniczeń na całej połaci wyspy. Po tym gracz Aliantów wybiera sektory lądowania, które są rozrzucone po 3/4 wyspy (jedynie okolice Messiny są out), a każdy wariant ma inne zalety i wady (w postaci choćby położenia bardzo ważnych lotnisk).

Ponadto Sycylia wprowadza kilka soczystych zasad specyficznych dla konkretnego tytułu. Bardzo ciekawe jest lotnictwo, które ma kilka różnych zastosowań, gdyż służy nie tylko do wspierania ataków ale i spowalniania ruchu wojsk lądowych, i zaopatrzenia.

Moje wrażenia są bardzo pozytywne. Przede wszystkim gra jest grywalna i jak napisałem wyżej, luźno do skończenia w jeden wieczór.
KROLM
Posty: 107
Rejestracja: 02 paź 2016, 21:24
Been thanked: 4 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: KROLM »

Muad pisze: 23 kwie 2019, 12:34 Nie ma mnie w 3city, mógłbym w środę zagrać jakby byli chętni. Jak nie to chętnie zagram w starter dusta :)
Jak tam, będziesz dzisiaj? Ciągle chętny na T&T jakby znaleźli się chętni. Jak nie to Dust również chętnie. Pozostałym członkom grupy również polecam Dust 1947. Wciągająca hybryda bitewniaka z planszówką ;)
Gralnia/Wypożyczalnia/Sklep
www.krolm.pl
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

KROLM pisze: 24 kwie 2019, 13:55
Muad pisze: 23 kwie 2019, 12:34 Nie ma mnie w 3city, mógłbym w środę zagrać jakby byli chętni. Jak nie to chętnie zagram w starter dusta :)
Jak tam, będziesz dzisiaj? Ciągle chętny na T&T jakby znaleźli się chętni. Jak nie to Dust również chętnie. Pozostałym członkom grupy również polecam Dust 1947. Wciągająca hybryda bitewniaka z planszówką ;)
Ja bym chętnie zagrał w T&T tak jak i wczoraj, tylko wciąż brakuje trzeciego.
KROLM
Posty: 107
Rejestracja: 02 paź 2016, 21:24
Been thanked: 4 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: KROLM »

Highlander pisze: 24 kwie 2019, 13:58
KROLM pisze: 24 kwie 2019, 13:55
Muad pisze: 23 kwie 2019, 12:34 Nie ma mnie w 3city, mógłbym w środę zagrać jakby byli chętni. Jak nie to chętnie zagram w starter dusta :)
Jak tam, będziesz dzisiaj? Ciągle chętny na T&T jakby znaleźli się chętni. Jak nie to Dust również chętnie. Pozostałym członkom grupy również polecam Dust 1947. Wciągająca hybryda bitewniaka z planszówką ;)
Ja bym chętnie zagrał w T&T tak jak i wczoraj, tylko wciąż brakuje trzeciego.
No to Muad, nie masz wyboru. Przyjeżdżaj dziś :)
Gralnia/Wypożyczalnia/Sklep
www.krolm.pl
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Na którą wtedy? Ja poproszę kawę od razu :P

Fajny ten artykuł Odi, więc jednak Next War to najlepsza seria heksówek :)

EDIT: Jeden z ciekawszych tekstów z artykułu:
"The U.S. team also invested a large sum in directed diplomacy. If they had not done so, Germany and two other NATO nations would not have shown up for the fight in Poland."

Więc jeżeli u nas by się źle działo, to ktoś będzie im (niemcom) musiał zapłacić by zaczęli bronić nie Zachodniej tylko Wschodniej granicy Polski xD
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
KROLM
Posty: 107
Rejestracja: 02 paź 2016, 21:24
Been thanked: 4 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: KROLM »

No ja jestem od 16 :p
Gralnia/Wypożyczalnia/Sklep
www.krolm.pl
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Ja może bym wpadł, ale koło 19. Dajcie znać, czy macie braki kadrowe.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

KROLM pisze: 24 kwie 2019, 14:56 No ja jestem od 16 :p
Ja mogę być około 18:10, zależnie od zakorkowania Wrzeszcza.
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Przeliczyłem się z czasem jednak. Już 21, więc nie wpadam :p
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

A więc spotkanie wojenników się odbyło z jednodniowym poślizgiem. Przez około 4,5 godziny toczyliśmy zmagania nad planszą Triumph&Tragedy.

Obsada:
Oś - Adam/Krolm
Alianci - Highlander
Sowieci - Muad

Oś wyglądała jako-tako do 1939 roku, m.in. ugrała Turcję. Potem się naraz rzuciła na Sowietów i Aliantów i to był koniec triumfu. Bitwa o Paryż w 1940 ze względu na ujawniony First Fire piechoty aliankiej zakończyła się masakrą Wehrmachtu, zmagania z Sowietami na froncie bałkańskim i kaukaskim w latach 1939-42 (?) też nie przyniosły rozstrzygnięcia. Atak Sowietów na Indie około 1942-43 również nie przyniósł przełomu. Ciekawym nowym wątkiem było założenie blokady oceanicznej przez włoską flotę na- i podwodną, jej przełamanie zajęło Aliantom kilka sezonów. Pod koniec gry każdy walczył z każdym co doprowadziło Sowietów i Oś do zejścia do mało mobilnej defensywy (sporo fortec i jednostek kadrowych). Na finiszu Alianci nastawili się marsz po zwycięstwo punktowe, punktacja na początku 1944 kiedy przerwaliśmy grę wynosiła Alianci - 23, Sowieci - 17, Oś - 13.

Czy po 20-tej partii zobaczyłem w grze coś nowego? No była ta ciekawa oceaniczna blokada włoska i użycie grup lotniskowców i flot do ich niszczenia, poza tym to chyba po staremu, czyli:
- wynalezienie "first fire" dla piechoty jest konieczne dla sukcesu militarnego, bez tego nie ma co wszczynać wojny (problem w tym że jest to dość losowa kwestia), wojnę też lepiej zakończyć jeśli przeciwnik również wynajdzie/skopiuje tę technologię. Jeśli złapiesz tę kartę na rękę nigdy jej nie wydawaj na przemysł tylko chomikuj czekając na drugą (i zapełnij rękę blotkami aby Ci nie ukradli)!
- czołgi (zamiast piechoty) i lotnictwo (do nękających rajdów) znów zawiodły - jednak klimaty I wojny światowej wiecznie żywe
- 1 stepowe lotnictwo do rozpoznania i przesłony własnych wojsk jest doskonałe (nie warto rozpoznawać silniejszymi!)
- operacje wojenne ze względu na rozproszenie sił i słabe rozpoznanie zawiodły, a dobiło je "spawnowanie" jednostek kadrowych w celach defensywnych
- dla Aliantów kluczowe jest szybkie przeciągnięcie USA do wojny (brak stresu o surowce w razie blokady Indii)
- Oś musi tak grać aby wyeliminować Francję, jej współistnienie w drugiej połowie gry z wojskami USA tworzy z Aliantów zbyt silną nację
- znowu Polska dotrwała neutralna do końca gry (tak jak i Hiszpania)

Nie powiem że nie mam ochoty dalej grać w ten tytuł, ale korci aby jakieś ożywcze home-rules do gry zacząć wprowadzać.



Garść fotek dla nastawionych na foto-story :)
Spoiler:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Czy w piątek od 20 ktoś miałby ochotę na U-Boota?
Jahoss666
Posty: 17
Rejestracja: 24 maja 2016, 09:44

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jahoss666 »

Odi... Choć pragnienia są wielkie by znów zasiąść za stery stalowego rekina z załogą pełną kameradschaftu i chęci do zatrzymania machiny rozwojowej aliantów, niestety życie codzienne zmusza do realizacji spraw na lądzie :) dziecko, kolki, budowa domu itp. :)

Może innym razem...
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 25 kwie 2019, 06:31 Czy w piątek od 20 ktoś miałby ochotę na U-Boota?
a gdzie? Czy uda nam się zakończyć rozgrywkę przed północą? Może by mi się udało sąsiada zwerbować, jeśli jest dla niego miejsce na kartonowym pokładzie.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Jak z U-Bootem, to musimy mieć czas i miejsce.
Nie ryzykowałbym jednak z iGraniem - raczej więc Krolm.

Miejsce jest - na razie nikt się nie zgłosił. Jak najbardziej do północy damy radę.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 25 kwie 2019, 10:55 Jak z U-Bootem, to musimy mieć czas i miejsce.
Nie ryzykowałbym jednak z iGraniem - raczej więc Krolm.

Miejsce jest - na razie nikt się nie zgłosił. Jak najbardziej do północy damy radę.
Sąsiad jutro nie może, ja wstępnie tak.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Jeśli ktoś by chciał grać w U-Boota dziś od 20, to zapraszamy - mamy jeszcze 1-2 miejsca.

Jeśli nie, to i tak z lackim będziemy grać (WsdV najprawdopodobniej)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 548 times
Been thanked: 270 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

W którym przytułku dla graczy dziś przesiadujecie? Przyszedłbym was powkurzać :D (ale niedługo) (talk only)
ODPOWIEDZ