(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Pisz tu o swych grach i wtrącaj screeny!:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 577 times
Been thanked: 933 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Pisz, Lacki!
Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie przychodzisz na planszówki - jedna ręka w zupełności wystarczy! :)

Zdrowia!
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Ja dzisiaj nie mogę wpaść. Generalnie cały tydzień mam wyjechany trochę
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

No dobra, to w takim razie:
- Mission abort! I repeat, mission abort!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4054
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 272 times
Been thanked: 156 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Trochę ciężko mi się pisało z jedną ręką, ale teraz już jest spoko. Niestety screenów z gier nie mam, zostały tylko wspomnienia :) Jak chcecie to spróbuję coś zrelacjonować.

HoI4 ZSRR:
Spoiler:
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Lacki przypomina mi młodzieńcze lata... te kilknaście lat temu zagrywałem się w HoI2 oraz Crusader Kings.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4054
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 272 times
Been thanked: 156 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

HoI4 Polska:
Spoiler:
CK2 Lacusie:
Spoiler:
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4054
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 272 times
Been thanked: 156 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Wolf pisze: 13 sie 2019, 14:05 Lacki przypomina mi młodzieńcze lata... te kilknaście lat temu zagrywałem się w HoI2 oraz Crusader Kings.
E tam, gadasz, młody jesteś, całe życie przed tobą, wystarczy se czasem coś złamać i świat alternatywnych historii staje przed człowiekiem otworem :)
Te kilkanaście lat sporo zmieniło w obu grach. Polecam ;)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 577 times
Been thanked: 933 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Hm, dzięki Lacki - moj pomysł na dzisiejszy wieczór (zamiast spotkania z Wami) to Darkest Hour: The Hearts of Iron Game :D
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

lacki2000 pisze: 13 sie 2019, 15:33E tam, gadasz, młody jesteś, całe życie przed tobą, wystarczy se czasem coś złamać i świat alternatywnych historii staje przed człowiekiem otworem :)
Nie chodziło mi o to, że już nigdy nie zagram, tylko że akurat wtedy w produkcje Paradoxu grałem, zdarzało się nawet i do rana ;). Jakby nie patrzeć kawał czasu, więc po prostu wystąpił pewien efekt reminiscencji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 577 times
Been thanked: 933 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Okazało się, że udało mi się tę synową poderwać, że staliśmy się kochankami i sam sobie robiłem wnuki, a syn myślał, że to jego dzieci, a to bardziej jego bracia
...i to wszystko jedną ręką ;) :D
Strach pomyśleć, co by się działo gdybys mial sprawne obie ;)

Ale piszesz super :) Long live ród Lacusiów!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4054
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 272 times
Been thanked: 156 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 13 sie 2019, 15:48 Hm, dzięki Lacki - moj pomysł na dzisiejszy wieczór (zamiast spotkania z Wami) to Darkest Hour: The Hearts of Iron Game :D
To ja też poproszę o relację.
HoI4 ma sporo wad, wersję DH wszyscy sobie chwalą jako HoI2 na sterydach, no ale tak to już jest z grami Paradoxu, że trza poczekać nawet kilka lat na warte uwagi poprawki.
Tak mi się przypomniało z HoI4, że wyskoczył raz komunikat, że Słowacja dała Niemcom dostęp do swoich portów :) Na YT i na Steamie wciąż ludzie pokazują różne śmieszne a czasem psujące grę elementy, które często bardzo wpływają na tryb multiplayer. Ale ostatnie DLC (Man the guns) pozwala na dość dowolne komponowanie floty - w sensie robi się badania nad rodzajem kadłuba i oddzielnie osprzętu, a potem okręt się samemu składa, by np. tworzyć różne podtypy niszczycieli, krążowników, lotniskowców. Niby fajnie ale dla floty najgroźniejsze jest lotnictwo, więc najwięcej się wrzuca działek AA, a potem pozostałe moduły. Potęga naval bomberów jest tak wielka, że 300 sztuk potrafi bez problemu zatopić na kanale La Manche, pod osłoną myśliwców, całą flotę brytyjską. 300 sztuk można zrobić dość tanio w około pół roku, lotniskowiec robi się przy maks. produkcji jakieś 3 lata. Oczywiście AI głupio gra, bo się upiera na patrolowanie mórz wokół Brytanii, nawet pod przewagą lotniczą wroga. Ale to jest konieczne do ochrony wybrzeża przed desantem. Poza tym porty też można bombardować.
A wracając do planszówek, to graliście/gracie w coś dziś? Mi pan rękolog powiedział, że już jest ok i ze mogę używać ręki normalnie i ćwiczyć do bólu :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 577 times
Been thanked: 933 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Zagrałem.
Wziąłem Polskę, nic godnego uwagi się nie wydarzyło, pojechało mnie ZSRR, poszedłem spać o 3 w nocy, teraz siedzę z oczami na zapałki. Dzięki Lacki.

;)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Z grami Paradoxu to ja pamiętam, że była taka zależność, że Paradox robi grę, w której nic nie działa jak należy, ale jest to pewna baza wyjściowa, a potem dzięki intensywnej pracy graczy powstaje jakiś ciekawy mod ulepszający rozgrywkę, bez którego nie ma co siadać do gry. Podejrzewam, że pomimo upływu czasu ta zasada się nie zmieniła i zapewne tym razem również dobry gameplay jest poukrywany w modach.
lacki2000 pisze: 13 sie 2019, 20:35A wracając do planszówek, to graliście/gracie w coś dziś?
Sądzę, że nie, chętnych nie było, ja również zrezygnowałem i zająłem się... pisarstwem.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2445
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 550 times
Been thanked: 270 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Wolf pisze: 14 sie 2019, 13:44 Sądzę, że nie, chętnych nie było, ja również zrezygnowałem i zająłem się... pisarstwem.
Czy skończyłeś już poradnik do VirSinda?
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

We wtorek zakończyliśmy w Krolmie 1 ligę podwórkową Blood Bowla :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Markus pisze: 14 sie 2019, 14:25Czy skończyłeś już poradnik do VirSinda?
To skomplikowane. Sytuacja wygląda mniej więcej tak: jak o tym wspominałem na forum, to zacząłem dużo pisać, może nawet za dużo, aczkolwiek jeszcze wtedy nie skończyłem. Potem to odłożyłem i przez dłuższy czas nic się nie działo. Czułem, że muszę do tego podejść inaczej trochę, bo np. robiłem też wstawki historyczne, które zupełnie nie pasowały do poradnika, więc to wyciąłem. Potem uznałem, że to w sumie wartościowe rzeczy, więc postanowiłem stworzyć na ich podstawie jeszcze inny tekst o grze. Taki trochę nietypowy, pod tym względem, że mieszający opis gry z uzupełnieniem historycznym, którego jest całkiem nie mało jak na tekst o grze. I właśnie teraz nad tym działam.

Także wnioski i plany mam takie:
• Poradnik - będzie, ale postaram się go skrócić i przeredagować (muszę też jeszcze dopisać trochę), doszedłem do wniosku, że nie ma sensu pisać zbyt szczegółowo, mnie to również trochę męczy jak trzeba każdy element rozpisywać, więc więcej szczegółów będzie o 1 dekadzie, a potem bardziej ogólnie
• Tekst o grze (+ historia) - to mnie kręci bardziej i takie właśnie teksty mieszające grę z tym co stara się oddać w ujęciu historycznym to jest to czego pisanie daje mi większą frajdę, taki tekst właśnie powstaje i chcę go skończyć w pierwszej kolejności
• Tekst o dodatku (+ historia) - taki tekst planuje na przyszłość (niekoniecznie bezpośrednio po, możliwe że w międzyczasie skrobnę coś jeszcze innego)

Także całościowo cykl tekstów o WSDV się rozrósł (aczkolwiek sam poradnik postaram się skurczyć). Innymi naturalnymi pomysłami na teksty tego typu, które łączyłyby opis gry ze wstawkami historycznymi to m.in. gry Eklunda. Natomiast nie wiem w jakim odstępie czasowym zabrałbym się za tworzenie kolejnych, bo bliżej niż dalej chcę rozpocząć realizację innego planu, a ten będzie czasochłonny. Marzy mi się też jakiś solidny "hejterski" tekst - w dobie pierdołowatości, obrażalstwa i wiecznego urażania się wszystkim byłaby to miła odmiana ;). No zobaczymy. Na pewno nie będę produkował tekstów masowo, ale raz kiedyś czemu nie.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 577 times
Been thanked: 933 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

LOL, a gdzie to chcesz opublikować?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Odi pisze: 14 sie 2019, 16:07LOL, a gdzie to chcesz opublikować?
Nie wiem jeszcze. Co prawda chciałem tego uniknąć przez dłuższy czas, ale może jako urodzony buntownik, outsider, nihilista i mizantrop nie pozostaje mi nic innego jak założyć własnego bloga? Oczywiście takiego w starym rozumieniu tego słowa czyli jakiś losowy koleś piszący sobie co tam chce i kiedy chce, a nie usystematyzowana machina przygotowana pod kątem mediów społecznościowych, zarabianiu na płatnej promocji produktów i reklamowaniu własnej krzywej mordy w internetach. Jeszcze się zastanowię. Czasami lubię skrobnąć jakiś dłuższy tekst, bywało że tego typu teksty trafiały np. na forum czy na maila, a przy odrobinie pracy mogły posłużyć szerszej grupie odbiorców albo przynajmniej miałyby swoje ujednolicone miejsce. Wydaje mi się, że publikując w jakimś planszówkowym serwisie to się trochę zgubi w zalewie tekstów, a dwa że pisuję na różne tematy, nie tylko planszówkowe, więc może miałbym w ten sposób pretekst, żeby się trochę wysilić i coś skrobnąć od czasu do czasu co by się nadawało do publikacji dla większej ilości osób. To znaczy przez większą ilość osób mam na myśli tych pięciu pryszczatych gości, którzy by to czytali, ale nigdy nie celowałem w szerokiego odbiorcę dzieląc się moimi przemyśleniami.

Co do tekstu opisującego grę z zarysem historycznym to mam przekroczone 50 tys. znaków. To jeszcze nie koniec, ale zbliżam się powoli do zakończenia. To co do tej pory napisałem uznaję za mniej więcej nadające się do publikacji, także struktura i treść raczej pozostanie w obecnej formie, zostaje mi jeszcze do uzupełnienia ostatnia część oraz oczywiście korekty czy poprawki stylistyczne. Tekst mam podzielony na 3 części, bo tak mi się to układa organizacyjnie w całość.

Plan mam na tę chwilę taki: po skończeniu tekstu zrobię pewnie lekką przerwę od pisania, a w międzyczasie zacznę ten tajemniczy inny plan, o którym wspominałem (tak, umyślnie nie ujawniam o co chodzi). Następnie wrócę do dokończenia poradnika i chyba wtedy bym się pochylił nad publikacją tych tekstów.

--------

Ciekawostka dla fanów gry Labirynt, wychodzi wersja cyfrowa:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Czy mamy na składzie jakieś nowe COINy?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Najnowszy jest Gandhi, ale chyba nikt z nas nie posiada... mnie tematycznie interesuje, ale nie mam jeszcze wyrobionego zdania o COIN-ach.
Jan, czy Ty przypadkiem nie twierdziłeś, że COIN-y są niegrywalne? Zdaje się że Muad będzie na czasie zbierał ekipę do tego typu gier.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Są niegrywalne zupełnie ale...chyba od września będę się czasem pojawiać we wtorki i w ramach spotkania towarzyskiego pobawiłbym się w COINa. Raz na n lat można. Wiem, że jakaś ekipa w Krolmie gra w COINa - wojna o niepodległość Stanów.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 577 times
Been thanked: 933 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Labirynt na kompie to dobry pomysł, zwłaszcza, że będzie też z dodatkiem (nie od razu, ale wkrótce). Kupię, choć w komputerowego TSa zagrałem może ze trzy razy...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 577 times
Been thanked: 933 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Dzisiaj, trochę z braku laku, ale też motywowany ciekawością "Jak to będzie?", zagrałem sobie w Time of Crisis solo (ja + 3 boty, czyli rozgrywka na pełnej planszy).

No i muszę jednak przyznać, że rozgrywki z żywymi przeciwnikami nie da się tym wariantem zastąpić. Nawet nie chodzi o to, że bot źle grał, bo grał dobrze. Agresywnie przejmował prowincje nie patrząc, czy sąsiednia, czy odległa. Czerwony bot usadowił się na tronie cesarskim, a potem z odległego ostatniego miejsca - dzięki gromieniu barbarzyńców (cesarz militarny daje podwójne punkty) - przesunął się na pierwsze. Bot żółty zmontował za to pretendera. Ogólnie punktowo było ciasno i ciekawie.
Natomiast jeśli jedną turę rozgrywałem w ok 15-20 minut, to 95% tego czasu poświęcałem na ogarnianie botów i sprawdzanie skrytpów AI. Potem, gdy przychodziła moja tura, pach pach wykonywałem ruch, i znowu obsługa gry. W takim kształcie to jednak nie dla mnie. Gry solo są zwykle tak skonstruowane, że te proporcje wyglądają nieco inaczej, a w ToC za dużo bookkeepingu, za mało grania.
Może gdyby wybrał wariant trzyosobowy (z dwoma botami) było lepiej? Może, ale jakoś mi odeszła ochota na sprawdzenie na dłuższy czas.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4054
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 272 times
Been thanked: 156 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Krótka relacja z dalszych dziejów rodu Lacusiów:
Spoiler:
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
ODPOWIEDZ