(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Andy »

A to nie jest tak, że gry dzielą się po prostu na dobre i niedobre? 😉
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: raj »

Andy pisze: 03 gru 2020, 13:07 A to nie jest tak, że gry dzielą się po prostu na dobre i niedobre? 😉
A fuj, to by było zbyt prymitywne. :wink:
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Andy pisze: 03 gru 2020, 13:07 A to nie jest tak, że gry dzielą się po prostu na dobre i niedobre? 😉
No właśnie też chciałem napisać, że to dalece niesatysfakcjonujący podział :D
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 03 gru 2020, 11:49 Myśłę, że przejściowo może to spowodować wzrost cen, ale... może mieć też pozytywny skutek. Oto więcej wydawnictw, w tym moje, może się częściej decydować na lokalizacje.
Najlepiej - choć to zapewne niemożliwe - byłoby zrobić uniwersalną lokalizację angielską unijną, na sprzedaż w całej EU :) Ja zawsze wolałem mieć anglojęzyczną wersję niż polską lokalizację.

W sumie ciekawe czy i jakie cła na gry pojawią się w GB po Brexicie i czy GB będzie też miało 25% cła na import z USA?
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 03 gru 2020, 11:27 Tak jak Root uważam subiektywnie za grę wojenną, tak tam tej historyczności oczywiście nie ma. Ja po prostu traktuje ją jako takiego bardziej przystępnego i krótszego COINa.
Zaproponowałem więc Roota w naszej grupie, przyjął się i super. Jeśli ktoś chce proponować jakieś inne gry, to przecież nie będę nikomu zabraniał - rzecz oczywista. Ja co najwyżej mogę być ...hm... spiritus movens tych spotkań, a nie prezesem ;)

Osobiście mimo wszystko pozostanę przy tej niszy wojenno-historycznej. Prawda jest bowiem taka, że o ile w eurogry spokojnie mam z kim grać, o tyle wojenne to dla mnie rarytas na cotygodniowe spotkania z Wami. To nie tylko kwestia specyficznej mechaniki, ale też okazja do pogadania o historii itp.
Czytam sobie i czytam całą Waszą dyskusję i ciągle z tyłu głowy chodziło mi że kiedyś już w takiej dyskusji uczestniczyłem na FB na grupie "Planszowe gry wojenne" i znalazłem tę dyskusję którą sprowokował kolega Kaimada w styczniu 2020 wrzucając swoją reckę Roota :) I z niej wynika że tutaj w tym wątku też już młóciliśmy ten temat, ale go jeszcze nie odkopałem.

Jako że opowiedziałem się po stronie zwolenników węższej definicji gry wojennej to zacytuję tutaj moje komentarze z FB:
Mieliśmy dłuższą dyskusję na naszym forum odnośnie tego czy gra o zwierzątkach gdzie można zdobywać punkty zagrywając kartę o nazwie typu "kiermasz łakoci". Dla mnie to zależy od tego jak szeroka jest definicja gry wojennej. Jeśli ma ona na określonym poziomie realistycznie symulować konflikt wojenny, to Root odpada. Jeśli wystarczy że jest to gra o konflikcie i negatywnej interakcji, gdzie dany gracz może zostać wyczyszczony z planszy, to równie dobrze za grę wojenną można uznać INIS albo Dominant Species. Albo szachy.
Chodzi o to, aby gra symulowała konflikt realistycznie. Chętnie się dowiem jak np. zakładanie ogrodów akolitami z zaświatów w miejscu baz partyzanckich w których zorganizowano właśnie kiermasz łakoci za 2 punkty zwycięstwa ma się do Rosji lat 1916-1920.
Osobiście preferuję węższą definicję gdzie sam konflikt może być fikcyjny (wojna o pierścień, wojna w kosmosie) ale jednak zachowane są wybrane mechanizmy symulujące konflikt.
P.S.
Ogromnie brakuje mi naszych wtorkowych spotkań! Aktualnie staję się expertem od gry Pojedynek w którą codziennie pykam partyjkę z 6-latkiem :)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Hihglander napisał: "w takiej dyskusji uczestniczyłem na FB na grupie "Planszowe gry wojenne" i znalazłem tę dyskusję"

Dzięki że mi podpowiedziałeś! Nie znałem tej grupy i właśnie dołączyłem. Ależ tam jest kocioł! W tydzień tyle informacji co na naszym FB za całe istnienie! :wink: Chyba głównie tam siedzą polscy wojennicy. Warto być członkiem, nawet pasywnie.

Gdzie znajdę tą dyskusję o Root, jaka data? Chcę poczytać co się ogólnie mówi bo intryguje mnie to czy to wojenność Roota jest kuriozalna czy to ja jestem kuriozalny :lol:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

No właśnie, to jest odwieczna i niekończąca się dyskusja.
zakładanie ogrodów akolitami z zaświatów w miejscu baz partyzanckich w których zorganizowano właśnie kiermasz łakoci za 2 punkty zwycięstwa ma się do Rosji lat 1916-1920.
Mówisz o zakładaniu komórek eserowców w bazach wojsk generała Korczaka i organizacji przez nich wieców politycznych? ;)

***

Też z niecierpliwością czekam na spotkania :(

***

Wczoraj dokończyłem oglądać Queen's Gambit. Polecam, jeśli ktoś jeszcze nie widział, spojrzeć na ten serial właśnie z perspektywy gracza. Fajnie pokazano, gdy gra i granie staje się osią życia, głównym hobby. Współodczuwałem też emocje płynące z rozgrywek i rywalizacji, znajome - jak się wydaje - dla każdego gracza planszówkowego (no, oczywiście inna jest stawka...;)).
Zazdroszczę szachistom pewnej uniwersalności ich hobby. Możesz pojechać do Indii, Włoch, Niemiec - gdziekolwiek, wyjąć pudełko z szachami i zagrać. Na przeszkodzie nie stoi brak lokalnej wersji językowej, nieznajomość zasad itp - szachy, to język uniwersalny. Na tyle upowszechniony, że pewnie można sobie o nich uciąć pogawędkę pod prawie każdą szerokością geograficzną. W naszym hobby, nawet jeśli ktoś jest w planszówkowym kręgu i gra, to przecież tytułów jest tyle, że mogą być to gry zupełnie różne od tych, które my znamy. Zazdroszczę też szachistom tej całej bogatej historii ich gry i łatwości odtworzenia poszczególnych partii. To bardzo ciekawe, móc zobaczyć jak ktoś grał w szachy w wieku XIX albo i wcześniej. Choć obecnie mamy techniczne możliwości zobaczenia np rozgrywki w MtG czy jakiejś partii w Twilight Struggle, to jednak zapis jest znacznie bardziej obszerny, mniej uniwersalny, zależny językowo. No i obejmujący tylko najbliższy nam przedział czasowy. Zdecydowanie nie to samo.

Zazdroszczę im też - nomen omen - splendoru gry, traktowanej przez ogół z szacunkiem, jako "gra królewska", stanowiąca pewien wyznacznik inteligencji. Nikt o szachach nie powie, że to głupia zabawa. A o planszówkach już tak. No i te wszystkie transmisje z pojedynków szachowych (pamiętacie w tv, chyba jeszcze za komuny, Karpow-Kasparow?). Chciałbym się kiedyś doczekać jakieś planszówkowej "olimpiady", w której gracze, w obecności publiczności i kamer, mierzyliby się np w Brassa, TS, Cywilizację... Cokolwiek. Wiem wiem, są mistrzostwa karciankowe itp.

Zazdroszczę im też chyba samej gry, która przez wieki dorobiła się całej wielkiej biblioteki zagrań, stylów gry itp. Zastanawiam się, jaka gra z kręgu planszówkowego mogłaby - oczywiście zachowując proporcję - stawać w szranki z szachami. Przyznam, że najbardziej przychodzi mi tu na myśl Twilight Struggle, z jej otwarciami, mid game itp. I gdy sobie tak o tym TSie myślę, to mam wrażenie, że to naprawdę byłaby świetna gra, w pewnym sensie na poziomie szachów, gdyby nie... losowość wynikając z kostki. Te wszystkie nieudane rzuty na kosmos, coupy, te bezsensowne Quagmire i Bear Trap... Jakże się cieszę, że w Imperial Struggle kostki już nie mamy i zostaje tylko sama losowość kart (które - nota bene - też nie odgrywają już głównej roli).

Drugą taką grą, która przychodzi mi na myśl, jest Sekigahara (a zaraz za nią Friedrich/Maria, ale to system wieloosobowy, więc go zostawmy z boku), w której - w pewnym sensie - mamy nawet "figury" (małe "piony" poruszają się szybciej, ale są słabe, duże stosy/figury, są silniejsze, ale mniej ruchliwe). Z losowością ograniczoną do kart, z ograniczoną, ale wciąż frapującą siatką połączeń, to jest gra która z szachami mi się kojarzy. Może też Napoleon's Triumph, gdzie losowości w ogóle nie ma, a jest tylko mgła wojny.

Czego im - szachistom - w pewnym sensie nie zazdroszczę, to jednak ogromu wiedzy, który trzeba sobie przyswoić, żeby osiągnąć określony poziom. "Lifestyle game" pełną gębą. To oczywiście intelektualnie bardzo frapujące, ciekawe tez historycznie, ale jednak przerazą trochę swoim ogromem. Pisze to z perspektywy gracza, który nigdy nie czyta poradników jak grać, bo sam lubi odkrywać wszystko w danej mechanice. No w szachach, to bym z takim podejściem kariery nie zrobił.... ;)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 04 gru 2020, 08:09 Dzięki że mi podpowiedziałeś! Nie znałem tej grupy i właśnie dołączyłem. Ależ tam jest kocioł! W tydzień tyle informacji co na naszym FB za całe istnienie! :wink: Chyba głównie tam siedzą polscy wojennicy. Warto być członkiem, nawet pasywnie.
Gdzie znajdę tą dyskusję o Root, jaka data? Chcę poczytać co się ogólnie mówi bo intryguje mnie to czy to wojenność Roota jest kuriozalna czy to ja jestem kuriozalny :lol:
No nie wierzę że jej nie znałeś :) 2000 wojenników tam należy.
Wysłałem Ci linka do dyskusji na messenger (nie mam Cię w znajomych więc pewnie będzie w jakiejś innej zakładce schowana).
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Dzięki Maciek. Widzę jednak że rozmowa była raczej żartobliwa, tylko Ty próbowałeś sensową dyskusję nawiązać.

Co do szachów - dałem sobie spokój gdy koledzy zaczęli się uczyć na pamięć otwarć i różnych gotowych schematów i potem mi tłumaczyć "a to jest podwojona obrona Steinera" a to jest "Gambit Fischera z mistrzostw świata" itd. Gra mocno schematyczna i nie pasuje mi to.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

Rozumiem, natomiast sam serial można potraktować jak "opowieść o graniu w grę". I z tego punktu widzenia jest mi bliski.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Wczoraj kupiłem w Empiku ale w necie widać taniej. Polecam. Klika fotek wrzuciłem na FB.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 04 gru 2020, 09:32 Dzięki Maciek. Widzę jednak że rozmowa była raczej żartobliwa, tylko Ty próbowałeś sensową dyskusję nawiązać.
Wydaje mi się to na naszym forum była dłuższa i ciekawsza dyskusja jakoś tak rok temu jak Root wszedł. Tylko trzeba wyszukać na których stronach się toczyła :)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Highlander pisze: 04 gru 2020, 13:13
hancza123 pisze: 04 gru 2020, 09:32 Dzięki Maciek. Widzę jednak że rozmowa była raczej żartobliwa, tylko Ty próbowałeś sensową dyskusję nawiązać.
Wydaje mi się to na naszym forum była dłuższa i ciekawsza dyskusja jakoś tak rok temu jak Root wszedł. Tylko trzeba wyszukać na których stronach się toczyła :)
Tak jak patrzę to formuła forum bardziej sprzyja głębszym dyskusjom, bardziej rozbudowanym analizom i wypowiedziom. Grupa na FB ma inne zalety: znacznie więcej członków, więcej informacji, zdjęcia i materiały graficzne, newsy, rozmowy wielowątkowe. Jest intensywniej ale chyba płycej.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Odi »

No i my tu się znamy wszyscy. To wiadomo, że inaczej ze sobą rozmawiamy.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 151 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: lacki2000 »

Szachy premiują graczy z lepszą pamięcią do schematów, dlatego ja polecam Go ;)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Na FB jest dużo więcej o heksowkach i skali bitewnej.
Plus gratisowo zbiorowe hejtowanie polskich heksowek TiS które zawsze mnie ucieszy np ostatnie o okładkach Tannenberg i Łódź 1914.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

Odi pisze: 04 gru 2020, 13:34 No i my tu się znamy wszyscy. To wiadomo, że inaczej ze sobą rozmawiamy.
Ja zwykle dochodzę do wniosku że forum gry planszowe i tak wciąż jest najlepsze. Trochę tu archaicznie, czasem na wątkach za spokojnie jak w domu spokojnej starości. Ale sami swoi :)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: raj »

Przede wszystkim FB jest totalnie chaotyczny. Dyskusja, która się rozwinie do wielu wypowiedzi staje się nieczytelna. Odnalezienie interesującego wątku staje się awykonalne.

A z innej beczki trafiłem ostatnio na takie ciekawostki:

kurs tworzenia gier wojennych
https://www.youtube.com/watch?v=CpD73bU ... gePhillies

Historia gier wojennych
https://www.youtube.com/watch?v=-seIA9t ... el=Invicta
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: hancza123 »

raj pisze: 04 gru 2020, 21:47 Dyskusja, która się rozwinie do wielu wypowiedzi staje się nieczytelna. Odnalezienie interesującego wątku staje się awykonalne.
Tu na wątku mamy w porywach 10 wojenników z Trójmiasta, do tego zaprzyjaźnieni Andy, Raj, Wołoszun i ktoś tam jeszcze coś czasem napisze. Daje to chyba ze 500-1000 postów rocznie?

Gdybyśmy mieli tylu członków, tyle tematów i postów co oni to przy tej konstrukcji forum byłby tutaj totalny bajzel, zupełnie nie do ogarnięcia. Mamy tu jeden główny "kanał" bez możliwości segregacji tematów dyskusji. To jakby na CB-radio wszyscy gadali na jednym kanale. To działa dobrze bo jest nas mało i zwykle mamy 1-2 bieżące tematy dyskusji. Chyba że Janek wyskoczy czymś z bomby nie czytając nawet ostatnich 10 postów. :wink:
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

https://www.youtube.com/watch?v=_QE2rD_Gs88

Gra o konkwiście, wygląda ciekawie.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Są bloczki więc w przeciwieństwie do heksowek jest mgła wojny i od razu +100 do mocy.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

Trochę kusi, ale to jakoś dużo kasy za taką małą grę.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Highlander »

Jak nie ma Wehrmachtu ani panzerów to nie ma co kupować.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

Post autor: Jan_1980 »

A bicie zdradziecko Albionu?;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
ODPOWIEDZ