(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Doleciałeś ? ;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Jan_1980 pisze: 25 sty 2020, 14:12 Doleciałeś ? ;)
Gdyby było inaczej mówiłyby o tym wszystkie media i tweetował by o tym Trump :wink:

Może chcesz z nami do kina? Ktoś jeszcze wybiera się z nami? Zakładam że Odi z Highlanderem termin ustalą. Ja mam jakby więcej luzu i elastyczności bo dzieci już samodzielne więc się dostosuję do was.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Czekam na podanie termina:)
Ale jak się wybiorę to będziecie musieli obejrzeć ze mną estoński "1944" ;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Zależnie od terminu, zameldowałbym się na kino.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

To może, skoro wtorek wszyscy mamy mniej więcej już ustawiony, to może właśnie we wtorek do kina?
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Tak jak pisałem do wtorku ogarniam swoje sprawy. Do wtorku włącznie. Potem jestem do dyspozycji.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Ja się nastawiam cały czas na Paths of Glory. Działam dwutorowo: lektura instrukcji, komentarza historycznego i przykładu rozgrywki z instrukcji, oraz dokształcanie się z historii I WŚ, na razie na poziomie anglojęzycznej wikipedii - i tak jest tam mnóstwo informacji do przyswojenia. W końcu się zorientowałem co się działo na froncie bałkańskim (Serbia, Bułgaria, Rumunia).
Czytam sobie również o wydarzeniach które pojawiają się na kartach Quartemaster General 1914 (też bym zagrał).

Zaciekawiony kartą wydarzenia QG1914 "Tsingtao" poczytałem sobie o azjatycko-pacyficznym teatrze wojennym w I WŚ.

Dowiedziałem się że Niemcy mieli swoją piechotę morską (!) która stacjonowała m.in. w garnizonie Tsingtao, który był terenem pod kontrolą Niemiec w 99-letniej dzierżawie od Chin i służył jako "coaling station" czyli baza do ładowania paliwa (węgla) na niemieckie statki i okręty (podobną umowę 99-letniej dzierżawy podpisano potem na Hong-Kong). Było to modelowe (pokazowe) miasto rozbudowywane przez Niemców aby pokazać że są lepsi w kolonizacji od innych europejskich potęg (pierwszy miejski wodociąg w Azji itp.).

Sam przebieg starć to też perełka. Tsingtao jesienią 1914 zdobyła flota i armia japońska ze wsparciem Brytyjczyków. Co ciekawe, pierwszy raz w historii został tam bojowo użyty japoński lotniskowiec w postaci okrętu który miał 4 wodnosamoloty wystawiane do startu i odbierane na podkład dźwigiem. Samoloty te rozpoznawały siły niemieckie i nękały garnizon zrzucanymi ręcznie bombami. Niemcy mieli tam z kolei 1 sprawny samolot (Taube) który zaliczył tam pierwsze zestrzelenie wrogiego samolotu (Farman MF.7) w historii - pilot użył do tego celu broni ręcznej (pistoletu). W kolejnych dniach pilot nękał japońskie okrętu zrzucając na nie ręczne bomby. Samolot dotrwał do końca działań wojennych i w dniu kapitulacji garnizonu niemiecki pilot odleciał na nim z tajnymi dokumentami do Szanghaju. Samolot musiał awaryjnie lądować wcześniej, pilota internowali Chińczycy ale potem z pomocą amerykańskiego (!) misjonarza w końcu dotarł do celu.
Niemcy mieli tam też jeden nowoczesny torpedowiec S-90 który dał radę przerwać blokadę i zatopić jeden z japońskich krążowników. Z pozostałych okrętów wymontowano działa i zrobiono z nich baterie lądowe.

Dowiedziałem się również że w latach 1917-1919 japońska flota wystawiła na prośbę Brytyjczyków eskadrę na Morze Śródziemne aby chronić konwoje alianckie. W nagrodę po zakończeniu działań wojennych pozyskali niemieckie U-Booty z których potem sobie kopiowali technologie, no i dostali również niemieckie kolonie.

Takie tam ciekawostki, które mnie zachęcają do wojennych planszówek - może ktoś kojarzy czy powstała planszówka o bitwie o Tsingtao ;)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Tak na zajawkę wrzucę, że 8 lutego Marszałek Ian Antonescu oraz Marszałek Wołkow zaczynają zmagania o Kaukaz (Stalingrad 42).
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

może ktoś kojarzy czy powstała planszówka o bitwie o Tsingtao
Na razie można się chyba jedynie napić piwa Tsingtao ;) Hm, może tu Niemcy też mają jakiś swój udział?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Highlander pisze: 26 sty 2020, 19:00 Takie tam ciekawostki, które mnie zachęcają do wojennych planszówek
Ja też lubię takie różne drobne wojenne ciekawostki (np. przejmowanie i używanie maszyn wroga). Z I w.ś. to pamiętam, że był u-boot w Nowym Yorku, w Central Parku, głównie w celach propagandowych, sprzedaży obligacji wojennych i zwiększenia dobrowolności wstępujących do armii :P
Spoiler:
UC-5 nie wypluwał torped, tylko stawiał miny, i ponoć udało mu się zatopić 30 statków, zanim go Brytyjczycy zgarnęli z mielizny.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 26 sty 2020, 20:27
może ktoś kojarzy czy powstała planszówka o bitwie o Tsingtao
Na razie można się chyba jedynie napić piwa Tsingtao ;) Hm, może tu Niemcy też mają jakiś swój udział?
No tutaj też się sporo działo, aczkolwiek historie przedstawione na polskiej, angielskiej i niemieckiej wikipedii różnią się znacząco :)

Powiedzmy że browar został założony w roku 1903 przez niemieckich osadników związanych z bazą marynarki wojennej w Qingdao (a jednak!).
Pierwotnie jako Germania-Brauerei, produkując tradycyjne niemieckie piwo dla Niemców i innych Europejczyków osiadłych w Chinach. W czasie okupacji japońskiej browar został skonfiskowany przez Japończyków. Głównym produktem firmy jest Tsingtao Beer, pilzner o dużej zawartości chmielu i 4,7 % alkoholu. Pierwotnie piwo Tsingtao było produkowane według niemieckich przepisów czystości Reinheitsgebot z 1516 roku (niemieckie przepisy o czystości - od razu miałem inne skojarzenie), zgodnie z którymi jedynymi składnikami mogły być woda, jęczmień i chmiel, jednak po prywatyzacji piwo zawiera domieszkę tańszego ryżu dodawanego do słodu.
Czyli popsuli :)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Hipsterskie piwo z ryżem ;(
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

No dobra, to proponuję:

środa 29 stycznia LUB piątek 31 stycznia

W Gdańsku, w Metropolii o 17.15 (i potem np Graciarnia) lub o 20.00 (i Graciarnia przedtem)
ewentualnie Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe o 17.30 i potem iGranie w Lochu
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Highlander pisze: 26 sty 2020, 22:10było produkowane według niemieckich przepisów czystości Reinheitsgebot z 1516 roku
Niemieckie prawo czystości to tak na prawdę piwny rak.
Jan_1980 pisze: 26 sty 2020, 22:26Hipsterskie piwo z ryżem ;(
Ryż to generalnie bardzo neutralny dodatek, dodawany dla uwytrawnienia. Zresztą poziom koncernowości tego piwa jest tak wysoki, że niejeden koncernowy lager z polskiego sklepu może przy nim uchodzić za ekstrawagancję. Także muszę Cię zmartwić, ale pijąc Specka wychodzisz w porównaniu na piwną hipsteriadę ;)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Odi pisze: 26 sty 2020, 22:46 No dobra, to proponuję:

środa 29 stycznia LUB piątek 31 stycznia

W Gdańsku, w Metropolii o 17.15 (i potem np Graciarnia) lub o 20.00 (i Graciarnia przedtem)
ewentualnie Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe o 17.30 i potem iGranie w Lochu
Piątek idealny. Środa raczej o 20.00 bo mam gości zagranicznych i ryzyko źe się ich nie pozbędę przed 17.00.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 26 sty 2020, 22:46 No dobra, to proponuję:

środa 29 stycznia LUB piątek 31 stycznia
A jak liczna może być grupa? Bo może bym kolegę zabrał.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Andy »

Highlander pisze: 26 sty 2020, 19:00Co ciekawe, pierwszy raz w historii został tam bojowo użyty japoński lotniskowiec w postaci okrętu który miał 4 wodnosamoloty wystawiane do startu i odbierane na podkład dźwigiem.
I właśnie dlatego to nie był lotniskowiec. :wink:

Te jednostki są u nas najczęściej określane jako transportowce wodnosamolotów. Używany też jest termin okręt-baza (dawniej również: tender) wodnosamolotów.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Andy pisze: 27 sty 2020, 13:53
Highlander pisze: 26 sty 2020, 19:00Co ciekawe, pierwszy raz w historii został tam bojowo użyty japoński lotniskowiec w postaci okrętu który miał 4 wodnosamoloty wystawiane do startu i odbierane na podkład dźwigiem.
I właśnie dlatego to nie był lotniskowiec. :wink:
Te jednostki są u nas najczęściej określane jako transportowce wodnosamolotów. Używany też jest termin okręt-baza (dawniej również: tender) wodnosamolotów.
Definicja lotniskowca jest nieostra, przynajmniej w języku Szekspira. Faktem jest to, że okręt ten jako pierwszy realizował cykliczne bojowe misje lotnicze. Polska Wikipedia faktycznie uznaje Wakamiya tylko jako "okręt-bazę" z kolei angielska Wikipedia uznaje je za pierwsze lotniskowce (generalnie najpierw czytam angielską):
"Some of these vessels, the seaplane carriers, could not only carry seaplanes but also provided all the facilities needed for their operation; these ships are regarded by some as the first aircraft carriers and appeared just before the First World War. "
https://en.wikipedia.org/wiki/Seaplane_tender
https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_ ... r_Wakamiya
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Andy »

Miałem oczywiście na myśli polską terminologię. Wg niej lotniskowiec to okręt, zapewniający możliwość startu z własnego pokładu i lądowania na nim + pełna obsługa samolotów i operacji lotniczych. W angielskim słowo carrier ma rzecz jasna inne, znacznie szersze znaczenie.

A i tak najsłodszym polskim terminem w tej dziedzinie była "awiomatka"! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Ja się z Andym zgadzam całkowicie. W polskiej literaturze (patrz Kosiarz, Pertek, Flisowski, Piwowoński itp), tego rodzaju okręt nigdy nie był określany jako lotniskowiec. Zresztą sam przyznasz, że różne są możliwości lotniskowca i transportera wodnosamolotów. Najlepszy przykład (zresztą japoński), to "Chitose" - najpierw był tenderem, a potem dopiero został przebudowany na lotniskowiec.
Ale to detal - sama historia bardzo ciekawa :)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 27 sty 2020, 16:09 Ja się z Andym zgadzam całkowicie. W polskiej literaturze (patrz Kosiarz, Pertek, Flisowski, Piwowoński itp), tego rodzaju okręt nigdy nie był określany jako lotniskowiec. Zresztą sam przyznasz, że różne są możliwości lotniskowca i transportera wodnosamolotów. Najlepszy przykład (zresztą japoński), to "Chitose" - najpierw był tenderem, a potem dopiero został przebudowany na lotniskowiec.
Ale to detal - sama historia bardzo ciekawa :)
Ja też się zgadzam to angielska Wiki się nie zgadza :)
Niemniej określanie Wakamiya jako "transporter wodnosamolotów" to pomniejszanie jego roli. Transportować może byle frachtowiec. Przecież ten okręt miał całe zaplecze logistyczne aby umożliwiać oprócz transportu morskie powtarzalne bojowe operacje lotnicze. Owszem nie miał pasa do startów i lądowań (z tego co czytałem dorobił się takowego dopiero w 1920 roku) ale na ówczesne czasy zapewniał (oczywiście w ograniczony sposób i w sprzyjających warunkach pogodowych) to co później zapewniały flocie lotniskowce.

Japończycy ciągle coś mieszają z definicjami - współcześnie udają że ich lotniskowce (tudzież helikopterowce) to formalnie niszczyciele :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Ale współczesna terminologia, wynikająca z narzuconego Japonii pacyfizmu, ma się nijak do rzeczy, o której rozmawiamy.
Niemniej określanie Wakamiya jako "transporter wodnosamolotów" to pomniejszanie jego roli. Transportować może byle frachtowiec.
No dobrze, a jeśli mamy określenie "trałowiec", a on ma na pokładzie działo (powiedzmy 75mm), którym może niszczyć cele morskie, to termin "trałowiec" też nie oddaje w pełni "jego roli". Trałowiec może też patrolować, zwalczać cele morskie, podwodne, powietrzne... Już nie mówiąc o przedwojennym "kontrtorpedowcu" ;)
"transporter wodnosamolotów"
Transportowiec rzecz jasna, miałm na myśli ;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Highlander pisze: 27 sty 2020, 17:04 Japończycy ciągle coś mieszają z definicjami - współcześnie udają że ich lotniskowce (tudzież helikopterowce) to formalnie niszczyciele :)
Może to wynikać z sankcji nałożonych po wojnie. Niemcy po Wielkiej Wojnie też długi czas udawali, że nie mają czołgów, tylko pojazdy transportowe :]
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 27 sty 2020, 18:11
Niemniej określanie Wakamiya jako "transporter wodnosamolotów" to pomniejszanie jego roli. Transportować może byle frachtowiec.
No dobrze, a jeśli mamy określenie "trałowiec", a on ma na pokładzie działo (powiedzmy 75mm), którym może niszczyć cele morskie, to termin "trałowiec" też nie oddaje w pełni "jego roli". Trałowiec może też patrolować, zwalczać cele morskie, podwodne, powietrzne... Już nie mówiąc o przedwojennym "kontrtorpedowcu" ;)
Wg mnie nietrafiony przykład, bo rozchodzi się o podstawową zdolność bojową okrętu. To tak jakby trałowiec/minowiec określić jako "transporter trałów/min". Wakamiya nie miał transportować wodnosamolotów pomiędzy bazami lotniczymi, tylko miał zapewnić im mobilną morską bazę i wykonywanie operacji lotniczych na morzu.
Przypomnę że w moim wpisie chodziło o wspomnienie ciekawej historii z początków operacji lotniczo-morskich, obrzucanie się ręcznymi bombami i powietrzne pojedynki na pistolety :)
ODPOWIEDZ