(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Andy »

W trakcie tej orki w Berlinie prawdopodobnie zameldują się Francuzi i Brytyjczycy! :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6452
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 939 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Następnym razem grając Niemcami idę na Moskwę! Tam na wschodzie to można poszaleć.
Hańcza, po pierwszej wojnie Adolf miał podobne spostrzeżenia ;)

PS. Ze swojej kolekcji z wojennych/strategicznych posiadam Bitwę Pięciu Armii, Wojnę o Pierścień (+ oba dodatki Panowie Śródziemia oraz Wojownicy Śródziemia), Stronghold 2ed.
Bart, generalnie mamy taką zasadę, przynajmniej na razie, że na spotkaniach wtorkowych ograniczamy się do gier historycznych lub historycznych gier wojennych. Chętnych na różnego rodzaju euro czy ameri jest względna obfitość, natomiast znacznie trudniej znaleźć kogoś, kto będzie się przedzierać przez instrukcje od GMT, kto lubuje się w oskrzydleniach, przełamaniach frontu, bombardowaniach, kto przy okazji spotkania lubi sobie też podyskutować o historii.
Dlatego wtorki mamy zarezerwowane na tego rodzaju gry, żeby po prostu ta grupka graczy-wojenników nam się nie rozmyła. Natomiast oczywiście nie ma problemu żeby umawiać się na WoP, Rebelię, Zakazane Gwiazdy etc w inne dni. Sam byłbym chętny i odezwę się, gdy np znajdzie się u mnie jakiś wolny weekend. Zwłaszcza że mieszkamy niedaleko siebie ;)
Awatar użytkownika
Bart
Posty: 76
Rejestracja: 23 lip 2018, 12:47
Has thanked: 38 times
Been thanked: 10 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Bart »

Odi pisze: 08 sie 2018, 08:59
PS. Ze swojej kolekcji z wojennych/strategicznych posiadam Bitwę Pięciu Armii, Wojnę o Pierścień (+ oba dodatki Panowie Śródziemia oraz Wojownicy Śródziemia), Stronghold 2ed.
Bart, generalnie mamy taką zasadę, przynajmniej na razie, że na spotkaniach wtorkowych ograniczamy się do historycznych gier wojennych. Chętnych na różnego rodzaju euro czy ameri jest względna obfitość, natomiast znacznie trudniej znaleźć kogoś, kto będzie się przedzierać przez instrukcje od GMT, kto lubuje się w oskrzydleniach, przełamaniach frontu, bombardowaniach, kto przy okazji spotkania lubi sobie też podyskutować o historii.
Dlatego wtorki mamy zarezerwowane na tego rodzaju gry, żeby po prostu ta grupka graczy-wojenników nam się nie rozmyła. Natomiast oczywiście nie ma problemu żeby umawiać się na WoP, Rebelię, Zakazane Gwiazdy etc w inne dni. Sam byłbym chętny i odezwę się, gdy np znajdzie się u mnie jakiś wolny weekend. Zwłaszcza że mieszkamy niedaleko siebie ;)
Dokładnie o to mi chodziło. Wtorki bitki a inne dni jak będziecie chcieli żebym coś przyniósł to dawajcie znać i będziemy się ustawiać.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6452
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 939 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Panowie, i oczywiście nie ma problemu, żebyście naszą grupę reklamowali innymi kanałami komunikacyjnymi, zapraszali znajomych zainteresowanych historią i tego typu grami. Tylko pamiętajcie o kwestii wcześniejszej zapowiedzi przybycia :)
Salsero07
Posty: 22
Rejestracja: 08 mar 2017, 23:18

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Salsero07 »

Ja myślę, że będę starał się być stałym bywalcem :) Mam i znam zasady Jesień Narodów. Jak by ktoś miał ochotę na rozgrywkę, chętnie zagram. No i Seki, ale to już kwestia dogadania ;)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Salsero07 pisze: 08 sie 2018, 11:19 Ja myślę, że będę starał się być stałym bywalcem :) Mam i znam zasady Jesień Narodów. Jak by ktoś miał ochotę na rozgrywkę, chętnie zagram. No i Seki, ale to już kwestia dogadania ;)
Zarówno w Seki jak i w Jesień Narodów chętnie z Tobą zagram za tydzień.
Salsero07
Posty: 22
Rejestracja: 08 mar 2017, 23:18

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Salsero07 »

hancza123 pisze: 08 sie 2018, 11:21
Salsero07 pisze: 08 sie 2018, 11:19 Ja myślę, że będę starał się być stałym bywalcem :) Mam i znam zasady Jesień Narodów. Jak by ktoś miał ochotę na rozgrywkę, chętnie zagram. No i Seki, ale to już kwestia dogadania ;)
Zarówno w Seki jak i w Jesień Narodów chętnie z Tobą zagram za tydzień.
Jak najbardziej.

Generalnie jestem pod wrażeniem wczorajszych rozgrywek, także co zaproponujecie, chętnie zagram.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6452
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 939 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Jesień Narodów ma tę zaletę, że jest w Krolmie i nie trzeba targać. Też chętnie kiedyś zagram.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 08 sie 2018, 07:54 Janek, coś poszło nie tak bo przegraliśmy różnicą 14pkt!
Ty mogłeś dużo punktów zbierać ale nie miałeś pary, ja miałem parę ale marnowałem ją na tą bezsensowną wojnę pozycyjną w Belgii i Pikardii. Tyle środków aby osiągnąć tak niewiele! Rozpacz!
Następnym razem grając Niemcami idę na Moskwę! Tam na wschodzie to można poszaleć. Zagram też status który umożliwia Austo-Węgrom na korzystanie z niemieckich zasobów. Razem zaoramy wschodnią część mapy!
Przyznaję że mi się tym razem komfortowo i bezstresowo grało, ale chyba specyfika pozycji i zadań stojących przed GB/US.
Podejrzewam że słabe otwarcie Prus mimo doświadczenia Hańczy było spowodowane słabym dociągiem kart na starcie (brak jednego z "obowiązkowych" zestawów status/event do ostrego wejścia we Francję. Co ponownie budzi moje obawy o walkę Prus z losowością decku, w której drugi gracz im pomóc nie może.

Sam się zastanawiam czy ciśnięcie wyłącznie na Rosję ma sens. Tam są tylko 2 punktujące obszary które są blisko i te trzeba mieć (Polska, Galicja), ale czy jest sens się zapuszczać w głąb Rosji aby zdobyć ostatni punktujący region czyli Moskwę?
Generalnie na mapie jest 19 obszarów punktujących plus jeśli dobrze pamiętam UK/GB może dołożyć dwa (Persja, Grecja) i FR/IT również dwa (Rumunia, Burgundia), czyli razem 23. Państwa centralne mają na początku pod kontrolą 7 obszarów i zdobywając Serbię, Polskę, Galicję dochodzą do 10. Z Azerbejdżanem - 11. Z Moskwą - 12. To wciąż za mało aby bezpiecznie wygrać punktowo.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Mein Plan für der nächste Krieg, meine Herren:

Buduję Linię Zygfryda na granicy z Belgią (odpuszczam sobie Belgię i Picardię) w postaci 3 kart z dwoma tarczami w przygotowaniu. Ruszam na wschód lejąc Ivana w Polsce i Galicji, zabezpieczam sobie na stałe 5pkt (Berlin, Niemcy Zachodnie, Prusy, Polska, Galicja). Udzielam Austro-Węgrom nieograniczonej pomocy milirarnej poprzez Status o pomocy. Ograniczam się do utrzymywania tych 5pkt i prowadzę nieograniczoną wojnę podwodną na Atlantyku zabierając karty aliantom, kontratakując gdy trzeba.

Austrowęgry które mają znacznie więcej punktów do zdobycia szaleją na południu i na wschodzie korzystając ze wsparcia niemieckiego. Orają mapę aż miło!

Wollt Ihr den Totalen Krieg??? :twisted:
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5172
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: raj »

Cały plan uzależniasz od tego, że podejdzie Ci jeden status.
Do tego przygotowana obrona oparta na jednej dwóch przygotowanych kartach może zostać szybko rozbita przez zsynchronizowane ataki Francuzo-Anglików, którzy nie niepokojeni przez Ciebie będą mogli komfortowo się rozwijać. A i Rosja może Ci sprawić kilka brzydkich niespodzianek.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 08 sie 2018, 13:13 Mein Plan für der nächste Krieg, meine Herren:
Jeśli mnie pamięć nie myli to pewien niemiecki generał lub marszałek mawiał, że każdy plan kampanii dezaktualizuje się w momencie jej rozpoczęcia :) Mechanizm dociągu kart w QG14 jest idealnie dopasowany pod to twierdzenie :)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Moje przemyślenia do QG1914:
Losowa party game dla wojenników. Tzw. "głupia, losowa gra", tylko że fajna. Następnym razem też chciałbym zagrać Austro- Węgrami/Turcją. Swoją starategię oprę na tym, żeby wylosowac przed graczem brytyjskim kartę Grecji i Persji.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Jan_1980 pisze: 08 sie 2018, 14:08 Moje przemyślenia do QG1914:
Losowa party game dla wojenników. Tzw. "głupia, losowa gra", tylko że fajna. Następnym razem też chciałbym zagrać Austro- Węgrami/Turcją. Swoją starategię oprę na tym, żeby wylosowac przed graczem brytyjskim kartę Grecji i Persji.
:)
A faktycznie, przegapiłem, w talii AH/TU też są karty do zakładania punktujących obszarów i to chyba najwięcej ze wszystkich bo aż 4:
- AH Bułgaria (x2)
- TU Middle East (x1)
- AH Grecja (wyścig z UK kto pierwszy)
- TU Persia (wyścig z UK kto pierwszy)

Generalnie AH/TU to jakaś fabryka do generowania punktów (oprócz obszarów mają 2 statusy). Muszę kiedyś zagrać tą talią.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6452
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 939 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

No podobnie jak Włosi w QG. Gra się dość trudno, bo chciałoby się poszaleć, a nie ma czym. Ale z drugiej strony wykręciłem w pierwszej naszej partii 10 VP, więc jakaś satysfakcja z rozgrywki jest. Dużo mikrozarządzania nie tyle w celu osiągnięcia przełamania militarnego, co uprawy i ochrony naszego ogródka.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Jan_1980 pisze: 08 sie 2018, 14:08 Moje przemyślenia do QG1914:
Losowa party game dla wojenników. Tzw. "głupia, losowa gra", tylko że fajna. Następnym razem też chciałbym zagrać Austro- Węgrami/Turcją. Swoją starategię oprę na tym, żeby wylosowac przed graczem brytyjskim kartę Grecji i Persji.
Janek udzielę Ci wsparcia moimi zasobami i zwiążę Ivana walką pod Smoleńskiem. Wyślę ci węgiel, stal, pociski i armaty. Ale obiecaj mi że będziesz bardzo skutecznie czesać po 10 punktów co rundę! Do tego dodamy moje 5 i wygraliśmy :D
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Koniecznie chce zagrać jeszcze raz AW/T :)
Do zwycięstwa wystarczy mi dobry układ kart na początku i dobry dociąg potem;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Wciąż mam wątpliwości co do niuansów w zasadach gry QG1914.

Karta Zimmermann: "at no cost draft a US Build Army or Build Navy card then build a US Army or a Navy" (podobnych kart jest wiele).

Pytanie: dostajemy na łapę kartę "Build" a do tego możemy dodatkowo budować. Ale płacimy za to budowanie pozyskaną przed momentem kartą czy nie i robimy to bez płacenia?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6452
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 939 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Dla mnie jasne jest, że nie płacimy za tego builda żadną kartą.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 08 sie 2018, 21:59 Dla mnie jasne jest, że nie płacimy za tego builda żadną kartą.
Popieram. Instrukcja wspomina że armie buduje z różnych kart poza podstawowymi. Inaczej takie karty byłyby za słabe na główną akcję w porównaniu do zwykłego Draftu.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Zaufam Wam choć ziarno niepewności wciąż pozostaje. W grze jednostki wprowadzamy poprzez budowanie używając kart "build", a drugim sposobem jest rekrutacja używając eventów które o tym stanowią. Rekrutacja nie podlega wymogom posiadania lini zaopatrzenia.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 08 sie 2018, 22:18 Zaufam Wam choć ziarno niepewności wciąż pozostaje. W grze jednostki wprowadzamy poprzez budowanie używając kart "build", a drugim sposobem jest rekrutacja używając eventów które o tym stanowią. Rekrutacja nie podlega wymogom posiadania lini zaopatrzenia.
Zobacz ten przepis - jasno sugeruje że Build jest możliwy z każdej karty która "directs you to build", cytuję z instrukcji:
"Build: When you are directed to build a piece, place a piece on an appropriate space: Armies on Land, Navies at Sea. (...)
The most common way to build pieces is through the play of Build Army and Build Navy cards."

Jeśli jakiś Event umożliwia zagranie kolejnej karty, to jasno jest napisane "play a card". A jeśli event mówi "build an Army" to jest to darmowe, tak samo jak darmowe jest eventowe "battle a Land Space" (nie musisz zagrać dodatkowo karty Land Battle z ręki).

Jest adekwatny przykład rozegrania karty "Schlieffen Plan" gdzie się robi Build Army bez zagrywania kolejnej karty.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Andy »

Zagranie karty Zimmermann pozwala na przeprowadzenie draftu - nawet drugiego po tym "normalnym", z draft stepu - i na dodatek "bezpłatnego", czy bez odrzucania dwóch kart, jak przy zwykłym drafcie. Ponadto karta pozwala zbudować armię lub flotę, oczywiście bez zagrywania karty Build Army/Navy.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4057
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 277 times
Been thanked: 160 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

taki mam trochę offtop ale czy może mi ktoś (najlepiej ekspert od manewrów taktycznych Armii Czerwonej :P ) wytłumaczyć, co się wydarzyło w tym filmiku w 00:00:14-00:00:18 ?
https://youtu.be/n3n0gKLn84k
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Czyli źle graliśmy z tym "buildem"
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
ODPOWIEDZ