(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1628
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 15 sie 2018, 09:17 Ja po kilku latach dałem wczoraj trzecią szansę T&T i utwierdziłem się w tym co wiedziałem. Mam do tej gry bardzo ambiwalentny stosunek. Ogromnie mi się podoba to że są 3 płaszczyzny: ekonomia, polityka i działania militarne. Podoba mi się że można tworzyć alternatywne scenariusze historii i świetne jest np. rozgrywanie bitew czy budowanie wpływów politycznych. Jednak gra jest zdecydowanie za długa jak na ilość decyzji do podjęcia i emocji jakie daje (zawsze grałem aliantami i może stąd mam takie wrażenie). No i irytuje mnie "wojna we 3 każdy z każdym", co oczywiście zawsze premiuje tego który nie walczy bo "gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta". Nurząca jest trochę zawiłość zasad, nie ogarniam ich tak do końca. Raz na jakiś czas mogę w T&T zagrać ale nie jest to tytuł na który będę namawiał.
Fakt że konflikt 3 potęg jest trudny do zamodelowania. Z pewnością wariant "każdy z każdym w tym samym roku" nie brzmi sensownie (bardziej przypomina konflikt w Szninklu :) ).
Historycznie w okresie 1938-40 Sowieci wspierali III Rzeszę (szczególnie surowcami wojennymi - to na sowieckim paliwie odbyła się kampania francuska '40) i wspólnie podbijali Europę Środkową. W związku z tym że Sowieci "tankowali niemieckie czołgi" Alianci rozważali ograniczony atak na ZSRR aby zniszczyć pola naftowe Baku. T&T w jakimś stopniu umożliwia odtworzenie tej alternatywnej ścieżki. Nic lepszego na 3 osoby nie mamy :)

Bardzo chciałbym kiedyś spisać "Home Rules" do tej gry które mam ułożone w głowie i chociaż raz przetestować z Wami (na Was? :) )

A w ramach ambiwalentności do T&T namawiam Cię na partyjkę w gry 2-osobowe, oparte o ten sam system walk bloczkowych:
Pacific Victory - ta ma wymiar strategiczny jak T&T (jest też faza produkcji i kontrola surowców, nie ma polityki)
Rommel in the Desert - ta ma wymiar operacyjny (skala brygady/pułku, posiłki są zdefiniowane, możesz decydować czy dowozisz na front uzupełnienia czy paliwo)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Ja tylko nieśmiało przypominam, że na 3 osoby mamy jeszcze Marię autorstwa Richarda Sivela (twórcy świetnego Wir sind das Volk). Gra jest kontrowersyjna, ale też z biegiem lat jej ocena na BGG rosła. Radzę zerknąć, bo tam trzyosobowa rozgrywka też została ciekawie zaprogramowana.

Po wczorajszych rozgrywkach w Hannibala mam niesamowitą ochotę na kolejne. Świetny tytuł.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Być może gdybym nie grał w T&T zawsze Anglikami to stosunek do gry miałbym lepszy. Bronisz Francji z całych sił, ona i tak pada i wypadasz z kontynentu. Wrócić jest ciężko i trzeba długo czekać na Amerykanów i aż Niemcy wykrwawią się na wschodzie.

Może faktycznie lepiej w ogóle odpuścić sobie Francję, budować ekonomię i przerzucać wojska na Bliski Wschód, do Grecji, Turcji i tam szukać sukcesów?

Pacific Victory - chętnie
Rommel - nie bo wolę jednak Holdfasta, Afryka mnie nie interesuje
Maria- chętnie poznam
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1628
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 15 sie 2018, 13:43 Być może gdybym nie grał w T&T zawsze Anglikami to stosunek do gry miałbym lepszy. Bronisz Francji z całych sił, ona i tak pada i wypadasz z kontynentu. Wrócić jest ciężko i trzeba długo czekać na Amerykanów i aż Niemcy wykrwawią się na wschodzie.
Może faktycznie lepiej w ogóle odpuścić sobie Francję, budować ekonomię i przerzucać wojska na Bliski Wschód, do Grecji, Turcji i tam szukać sukcesów?
Musisz w końcu zagrać Niemcami jako rozgrywający :)
Alianci faktycznie to nacja "długodystansowa". Mogą sobie odpuścić Francję bo mają z górką zapas surowców, populacji i jednostek do zakupu, stąd myślę że trzeba:
(1) pilnować mórz aby nie dać się odciąć w Wielkiej Brytanii (spadasz na 2 produkcji)
(2) budować konsekwentnie przemysł od drugiej tury +2/rok, w pierwszej można +1
(3) próbować skubać satelitów Osi którzy dają surowce (Skandynawia, Europa Południowa)
(4) nie dać się zaskoczyć w Persji / Indiach Sowietom

W sumie można próbować bunkrować Paryż (np. kupić w '36 w Paryżu 6 kadr piechoty). Ale jak Niemcy przejmą z kart Low Countries to i tak pozamiatane.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Nie tylko nie dać sie zaskoczyć na Bliskim Wschodzie, ale wręcz montować operacje na Baku lub Rzym. To jak najbardziej możliwe.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1628
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 15 sie 2018, 14:27 Nie tylko nie dać sie zaskoczyć na Bliskim Wschodzie, ale wręcz montować operacje na Baku lub Rzym. To jak najbardziej możliwe.
Racja. W sumie samym faktem posiadania sił w rejonie Suezu flankuje się zarówno siły Osi, jak i Sowietów. Muszą wydzielić część sił i środków to pilnowania frontu południowego.

EDIT: Zwykle jak gram Osią to całkowicie zaniedbuję Włochów i kierunek południowy. A wykonanie Zachodem zaskakującego uderzenia na Rzym może bardzo zaboleć (2 włoskie surowce).
W teorii dla Osi aktywność na kierunku południowym może być alternatywą dla kierunku Skandynawskiego (pamiętam że oddanie Skandynawii rywalom otwiera front dla bezpośredniej rywalizacji Zachód / Sowieci).
Ostatnio zmieniony 15 sie 2018, 16:37 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Tęsknię za T&T :(
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Jan_1980 pisze: 15 sie 2018, 16:22 Tęsknię za T&T :(
Gdyby T&T trwała 2-2,5h to bym chętnie 5 razy zagrał testując strony i różne swoje pomysły. Ale to 5h!

We wtorek będę bo zamierzam zawsze już być :wink: Od kiedy się nawróciłem na gry wojenne to apetyt tylko rośnie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1628
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 16 sie 2018, 22:17 Gdyby T&T trwała 2-2,5h to bym chętnie 5 razy zagrał testując strony i różne swoje pomysły. Ale to 5h!
We wtorek będę bo zamierzam zawsze już być :wink: Od kiedy się nawróciłem na gry wojenne to apetyt tylko rośnie :mrgreen:
Trudno wskazać średni czas rozgrywki, mocno to zależy od grającego Niemcami (jak szybko zacznie "hasać" po planszy). Kojarzę rozgrywki 1-godzinne (ostry "rush" Osi już w '36 i nokaut militarny '37), albo 3-4 godzinne jeśli konflikt zaczynał się późno. Lata rozpolitykowane trwają dużo szybciej. 5 godzin zejdzie jeśli jeśli Niemcy za szybko zaczną, "rush" nie wyjdzie i następuje wieloletni impas z ciągłymi manewrami.
Nasza partia z wtorku chyba trwała 3,5 - 4h (tłumaczenie zasad pochłonęło 1 godzinę, zaczęliśmy ciut przed 19:00 i kończyliśmy koło 22:30?). Ja siada trzech doświadczonych to idzie szybciej.
murass
Posty: 8
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:03

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: murass »

Dzieki za dwie partie w Hannibala, gralo sie naprawde super. Ta gra to jednak mistrzostwo, duzo decyzji do podjecia przy stole i ogromne emocje podczas bitew. Co do drugiej rozgrywki to o ile Rzym zdobyl przewage, to nie bylbym do konca pewien czy ta partia byla dla Kartaginy przegrana. Gdyby Bomilcar 'dowiozl' posilki z Afryki to mogloby byc wesolo, zwlaszcza gdyby doszlo do kolejnej bitwy ktora Hannibal mialby duza szanse wygrac (a nie oszukumy sie, pewnie po stronie rzymskiej znow dowodzilby Dyktator Longus...). Chociaz nie ukrywam ze gdyby Bomilcar zabral oddzialy z Kartaginy to najechalbym Afryke, a za dwie tury pojawilby sie Scipio Africanus, ktory jeszcze bardziej wmocnilby rzymska ofensywe. Na pewno mogloby byc jeszcze ciekawie na planszy.

Taka jeszcze mnie refleksja naszla, ze jesli ktos tak pechowo losuje rzymskich konsulow jak ja, to moze nienajgorszym pomyslem jest zrobienie gdzies na rubiezach Italii 'Konsularnego Domu Spokojnej Starosci'. Starczy postawic na jednym polu 5 rzymskich oddzialow i odsylac tam co mniej kompetentnych konsulow, zeby nie przeszkadzali w rozgrywce. Na 5 tur ktore zagralismy w 4 dowodzil Longus, a jego marne 1 Battle Rating pozwala mu na wygrywanie tylko tych bitew w ktorych ma duzo przewage (albo duzo szczescia).

W najblizszy wtorek niestety nie bede mogl przyjsc na spotkanie, oczywiscie odezwe sie na forum jak tylko bede mial taka mozliwosc.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Niby można taki dom niekompetencji zbudować, tylko to jednak jest zawsze utrata jednego z trzech dowódców. No i trudno w Hannibalu o odpowiednio spokojny zakątek.

W najbliższy wtorek zapraszam chętnego do zagrania w Hamilcara, czyli drugą grę w Hannibalowym pudełku. Będziemy tez mili gościa spoza Trójmiasta, z zielonego forum (Volkha).
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: clown »

Będziemy tez mili gościa spoza Trójmiasta, z zielonego forum (Volkha).
Czyli Festung Stettin :) godny reprezentant :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Jak nas ogra, to zbierzemy trójmiejską ekipę i zrobimy Wam desant na Szczecin ;)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1628
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Będziemy tez mieli gościa spoza Trójmiasta, z zielonego forum (Volkha).
To może na tę miłą okoliczność odpalamy integracyjnego QG14? (jeśli zbierzemy 4-5 osób). Ewentualnie może być EastFront jeśli Volkh dysponuje ;)
Odi pisze: 18 sie 2018, 09:56 Niby można taki dom niekompetencji zbudować, tylko to jednak jest zawsze utrata jednego z trzech dowódców. No i trudno w Hannibalu o odpowiednio spokojny zakątek.
Odi, a ile gier udało Ci się rozegrać w pełnym wymiarze etapów, tam aby ocenić na ile Rzym ze Scypionem może wyjść zwycięsko nawet jeśli ostro przegrywa pierwszą połowę?
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Legun »

Jestem akurat w Gdyni we wtorek i moglbym sie pojawic o 18. Moze znajdzie sie miejsce przy jakiejs wojennej wieloosobowce dla zablakanego nad morze Krakusa? Gdym wpadl na to wczesniej, przywiozlbym Wam egzemplarz Ostatniej Wojny Cesarzy, z kilku ostatnich zachomikowanych na strychu. Moge do tego czasu przecztac reguly QG lub TT.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Oj szkoda, bo myślę że Wojna mogłaby się u nas kilku osobom mocno spodobać.

Zapraszamy serdecznie. Nie ma potrzeby czytania reguł - wszytko będziemy tłumaczyć :) Pewnie GQ pójdzie. Uprzedzam tylko, że wstęp do Krolma jest płatny, natomiast można przychodzić z własnym jedzeniem i piciem. Jest tez możliwość zamówienia pizzy.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Legun »

Dzieki - zatem sie wybieram. Z OWC straty nie ma wielkiej - moge jeszcze przeslac
W Krolmie bylem przed rokiem z okladem, gdy po zarobkowym wykladzie mialem w Gdansku wolne marcowe popoludnie, wiec znam reguly. Z regulami QG zdazylem sie zapoznac. Mam jeszcze pare watpliwosci, lecz ogole wyobrazenie tez.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Andy »

Jarku, cieszę się, że będziesz mógł poznać tę świetną grę! Szkoda, że nie mogę być tam razem z Wami.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1628
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Legun pisze: 19 sie 2018, 06:28 Moze znajdzie sie miejsce przy jakiejs wojennej wieloosobowce dla zablakanego nad morze Krakusa?
Dla jednego trwale zabłąkanego z Krowodrzy już się znalazło, więc będzie nas dwóch :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Jeśli dobrze liczę, we wtorek zjawią się:

gościnnie Legun i Volkh, do tego Hancza, Highlander, Janek, ja.
Mam tez informację z potwierdzonego źródła, że towarzysko wpadnie Markus.

Czy ktoś jeszcze? Lacki? Muad? Antoine? Salsero?

Ja zapraszam chętnego do grania w Hamilcara. To więcej niż hannibalowy scenariusz, de facto jest to nowa gra na tym samym silniku.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Biorę QG1914, Holdfast, Sekigahara, Battle for Stalingrad.

Odi weź Iron Curtain jako fillera na najbliższe 5-10 spotkań.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 151 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 20 sie 2018, 08:28 Czy ktoś jeszcze? Lacki? Muad? Antoine? Salsero?
Mnie jeszcze i tym razem nie będzie. Większe szanse we wrześniu.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Wiadomo, wrzesień ;)

Iron Curtain zawsze mam ze sobą.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Legun »

Niesmiale pytanie w sprawie transportu - nocuje na ul. Powstania Wlk 18 w Gdyni-Redlowie (tuz obok szpitala). Gdyby ktos jechal z tych okolic i chcialby mnie zabrac, to moglbym zostawic auto rodzinie. Oczywiscie dam sobie rade bez tego, bo chyba dojazd SKM z Orlowa to jest najlepsza opcja.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Z tego co wiem, tylko ja zmierzam w tamte okolice po spotkaniu, ale wracam komunikacją.
Hm.
Akurat okolice szpitala są relatywnie daleko od kolejki. Radziłbym jechać na stację SKM Redłowo, a potem wziąć taxi (ok 15-20 zł)
ODPOWIEDZ