(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Jan_1980 pisze: 09 sie 2018, 01:11 Czyli źle graliśmy z tym "buildem"
Jak to źle? Przecież ten temat wypłynął jakoś w połowie gry i ustalaliśmy czy ktoś nie wyrzucił niepotrzebnie karty Build Army, ja miałem jedną taką w Discard'zie i za zgodą wtasowałem ją ponownie do deck'u (nie mogłem cofnąć na rękę bo miałbym 8 kart).
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Graliśmy jednak dobrze i niestety nie ma jednak podstaw do rewizji wyniku wojny (wciąż +14 dla ententy). Szperam w kartach dalej.

Chyba jedynym sposobem rewizji postanowień Traktatu Wersalskiego będzie jednak kolejna wielka wojna. Przeprowadzona zgodnie z planem który już opisałem. GENERALPLAN-OST :wink: :lol:
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 09 sie 2018, 12:11 Graliśmy jednak dobrze i niestety nie ma jednak podstaw do rewizji wyniku wojny (wciąż +14 dla ententy). Szperam w kartach dalej.
Chyba jedynym sposobem rewizji postanowień Traktatu Wersalskiego będzie jednak kolejna wielka wojna. Przeprowadzona zgodnie z planem który już opisałem. GENERALPLAN-OST
Ciekawe jak wyjdzie taka akcja. Tak jak pisałem kilka stron temu, na BGG jest dość jasna recepta na optymalne rozpoczęcie gry Rzeszą:
"Germany must open the game with its best multi-function Event card. (...)
The best initial card, is Weltpolitik Drives Military Expansion. (...)
Three other cards give you something similar: Landwehr, Volunteer Movement, and Moltke the Younger Mobilizes Westward Advance. (...)
A Place in the Sun is the only other card that comes close to give you what you need.
If you do not have any of these 5 cards in your initial hand, Mulligan!"


Niestety nie piszą co robić jeśli Mullingan nie pomoże i wciąż nie masz na ręku "one of best multi-function Event card + useful Status" :) Może wtedy trzeba iść na Wschód ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Andy »

Gdy gra się naprzemiennie w QG14-18 i QG39-45, to jest niebezpieczeństwo mylenia rozwiązań z tych dwóch, różnych przecież gier. Ja np. w czasie ostatniej rozgrywki w QG39-45 uparcie próbowałem znaleźć regułę o robieniu mulligana - a jej przecież tu nie ma, występuje tylko w QG14-18.

Wasz błąd z draftowaniem karty wynikał prawdopodobnie z tego, że pamiętaliście regułę Reallocate Resources, wprowadzoną w dodatku Air Marshall do QG39-45. Tam na początku swojej tury, kosztem 4 kart (3 przy grze z Alteranate Histories), można sobie wyciągnąć kartę Build, Battle lub Deploy z talii. Robi się to oczywiście po to, żeby taką kartę zagrać zaraz potem w Play Step. Z kolei w QG14-18 wprowadzono odrębny Draft Step w turze gracza (koszt: 2 karty), a poza nim pozwolono mu draftować z eventów na zagranych kartach (bezkosztowo). To nakładanie się różnych rozwiązań z obu gier może wprowadzać zamieszanie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

We wtorek ja będę. Wezmę QG1914 jeżeli gramy w wieoosobowo i Sekigaharę do grania we dwóch.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 12 sie 2018, 20:36 We wtorek ja będę. Wezmę QG1914 jeżeli gramy w wieoosobowo i Sekigaharę do grania we dwóch.
Ja również. Mogę zagrać w QG1914 jakąś nową dla mnie nacją (tj. AH/OT lub RU).
Chętnie siądę również do Hannibala.
Może być również Pacific Victory, T&T, 1989.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Będę. Hannibal, albo raczej Hamilcar juz.
Salsero07
Posty: 22
Rejestracja: 08 mar 2017, 23:18

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Salsero07 »

Ja również będę, najwcześniej o 18:00.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Mnie jutro nie ma.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
murass
Posty: 8
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:03

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: murass »

Hej, jest opcja na tego Hannibala jutro? Jest jeszcze miejsce?
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Salsero07 pisze: 13 sie 2018, 13:42 Ja również będę, najwcześniej o 18:00.
Chyba jutro w Sekigaharę/1989 zagramy? Napisz jutro o której będziesz abym nie przychodził np. godzinę szybciej niż Ty ale podobnie.
Salsero07
Posty: 22
Rejestracja: 08 mar 2017, 23:18

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Salsero07 »

hancza123 pisze: 13 sie 2018, 15:57
Salsero07 pisze: 13 sie 2018, 13:42 Ja również będę, najwcześniej o 18:00.
Chyba jutro w Sekigaharę/1989 zagramy? Napisz jutro o której będziesz abym nie przychodził np. godzinę szybciej niż Ty ale podobnie.
Bardzo chętnie zagram z Tobą w Seki/1989. Co do godziny, to jutro jeszcze potwierdzę.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Czyli pewnie Hancza gra z Salsero w Seki/1989, a Odi i Murass w Hannibala.

To ja jeszcze nie wiem z kim gram :)

Janka nie będzie. Mirek? Markus? Bart?
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 539 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Markus ma detox planszówkowy
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Ja jutro raczej nie zdążę na front.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Highlander, jakbyś nie miał nikogo do pary to możemy we trzech zagrać w Triumph and Tragedy. O ile pamiętasz zasady aby nas nauczyć. Ja grałem 2 razy kiedyś.

My mamy w planie Seki i 1989 do zagrania ale nie dogmatycznie. Co się odwlecze to nie uciecze.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 13 sie 2018, 22:03 Highlander, jakbyś nie miał nikogo do pary to możemy we trzech zagrać w Triumph and Tragedy. O ile pamiętasz zasady aby nas nauczyć. Ja grałem 2 razy kiedyś.
My mamy w planie Seki i 1989 do zagrania ale nie dogmatycznie. Co się odwlecze to nie uciecze.
Panie dzieju, ja w T&T mogę grać wyrwany w środku nocy ze snu i cytować przepisy i wyjątki na wyrywki ;)

W sumie jeśli by nas było pięciu, to można znowu młócić w QG14 ;)
murass
Posty: 8
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:03

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: murass »

@Odi o ktorej dzisiaj bedziesz w Krolmie?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

O 17. Chciałbym Hamilcara rozpracować, tylko nie wiem, czy zdążę zasady przyswoić. Jak nie, to Hannibal.

Panowie, wybaczcie, ale obowiązek to obowiązek i ja na QG dziś się nie piszę.
Salsero07
Posty: 22
Rejestracja: 08 mar 2017, 23:18

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Salsero07 »

Wybaczcie, ale ja dziś nie zdążę być w Gdańsku wcześniej jak w okolicach 20:00. A granie po tej godzinie nie ma sensu.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Highlander w co gramy zatem? Wybieraj.

Będziesz o 17.30 czy o 18.00. Wybieraj.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Poproszę fotki z gier bo coś ostatnio się popsuliście a ja jestem tutaj na bieżąco :) pod koniec miesiąca powinienem być w Gdańsku
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Będę jednak o 17.30
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Muad, niestety zdjęć nie robiłem, musi wystarczyć Ci opis... Może Koledzy przy T&T robili fotki?

Rozegrałem dzisiaj z murassem dwie partyjki w Hannibala, niestety obie przegrane :(

W pierwszej, zaraz na początku postanowiłem zaryzykować rzut kością transportu przy stosunku 3 ścianki pozytywne - 1 neutralna - 2 negatywne, żeby przetransportować Mago z dużą armią do Italii. I cóż - nie wyszło. Gdyby wyszło, miałem kilka wzmacniających go kart, ale ryzyko zdecydowanie się nie opłaciło. Murass wrzucił do Iberii dwie potężne armie (graliśmy w wariancie rozstawienia de la Croix) i po kilku próbach odgryzania się zmuszony byłem poddać grę, bez szans na lądowanie w Italii sensownymi siłami, z groźbą zdobycia całej Iberii i zniszczenia moich wojsk. Zdecydowana porażka.

W drugiej partii (także wariant rozstawienia de la Croix + zasady opcjonalne w zakresie oblężeń i wszystkie możliwe karty) postępowałem już rozsądniej, ale od samego początku atak Rzymu w Iberii sprawił mi mnóstwo problemów. To jest w ogóle bardzo silne otwarcie i murass fajnie to wymyślił: obie armie konsularne, te spod Marsylii i tę z Syclii szybko wrzucić do Iberii, próbując zdobyć któreś z miast (ułatwiają to zasady opcjonalne). 17-18 CU + dwóch wodzów robi duży problem nawet Hannibalowi. Trzy tury gry zajęło mi uporanie się z tym problemem, a i tak jeszcze nie wyczyściłem go do końca, co później odbiło mi się czkawką. W trakcie rozgrywki zastanawialiśmy się nawet, czy to otwarcie nie jest swego rodzaju gamebreakerem. Trudno powiedzieć. Mi się udało Hannibalem pobić rzymskie legiony, choć z dużym trudem i pewną dozą szczęścia. Może to celowy zabieg projektanta tego rozstawienia, żeby gracz kartagiński miał nieco trudniej na początku, zbierając później nagrodę w postaci posiłków 6CU w Italii i relatywnie słabego Rzymu (np ja stanąłem po drugiej stronie Alp w sile 16 CU naprzeciw rzymskim 10 CU). Do zbadania, ale to otwarcie Rzymem bardzo interesujące.

Rzym odbudował się w Iberii i zaczął sukcesywnie zajmować kartagińskie porty w tym regionie, co sprawiło, że moje posiłki ograniczone zostały z 4 do 2CU na turę, a ponadto zacząłem wyraźnie przegrywać na torze polityki (6 do 11). Tak naprawdę miałem jedną turę, żeby zdobyć Rzym, bo politycznie wyglądało to słabo. Wojska miałem sporo, Bomilcar mógł jeszcze coś dosłać z Afryki. Niestety, musieliśmy kończyć, więc zdecydowalismy się obaj na jedną rozstrzygającą bitwę w Italii między armią Hannibala i rzymskimi wojskami powracającymi z Hiszpanii.
W niej Hannibal... przegrał z konsulem Longusem, wcześniej głównym architektem licznych rzymskich porażek w bitwach. Longus losował się praktycznie w każdej turze, widocznie mają duże poparcie w Senacie rzymskim i będąc ulubieńcem rzymskiej ulicy. Gdy dochodziło do bitwy, to zawsze on dowodził, drugiego z konsulów (zwykle znacznie bardziej kompetentnego) spychając na boczny tor. Efektem była porażka za porażką, najpierw w Iberii, później w Italii i wciąż ponawiane wybory na stanosiwko konsula :D Ale tę ostatnią bitwę ów Longus Niezatapialny wygrał, udanie przejmując inicjatywę w decydującym momencie (rzucił 1 gdy na ręce miałem zaledwie 3 karty bitwy) i flankując z lewej strony armię Hannibala. Ten poniósł duże straty, i choć w tej turze wciąż jeszcze miał możliwości - po wsparciu posiłkami - zaatakować i zdobyć Rzym (Bomilcar, karta transportu 5CU do Genui, zdrajca w Rzymie) uznałem swoją porażkę i pogratulowałem przeciwnikowi zwycięstwa. Szanse na zdobycie Rzymu były nieduże, a w kolejnych turach dostałbym mocno pogłowie torem politycznym.

Obie gry były bardzo fajne, Hannibal potwierdza duże zróżnicowanie i wariantowość, które zapewniają inne dylematy w trakcie każdej rozgrywki. Dodatkowe karty są bardzo sytuacyjne, czynią dociąg mniej przewidywalnym, ale za to pozytywnie wpływają na regrywalność i klimat (sporo naprawdę ciekawych efektów).

Za tydzień zapraszam do Hamilcara, a potem już powinienem być do Waszej dyspozycji przy innych tytułach.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Ja po kilku latach dałem wczoraj trzecią szansę T&T i utwierdziłem się w tym co wiedziałem. Mam do tej gry bardzo ambiwalentny stosunek. Ogromnie mi się podoba to że są 3 płaszczyzny: ekonomia, polityka i działania militarne. Podoba mi się że można tworzyć alternatywne scenariusze historii i świetne jest np. rozgrywanie bitew czy budowanie wpływów politycznych. Jednak gra jest zdecydowanie za długa jak na ilość decyzji do podjęcia i emocji jakie daje (zawsze grałem aliantami i może stąd mam takie wrażenie). No i irytuje mnie "wojna we 3 każdy z każdym", co oczywiście zawsze premiuje tego który nie walczy bo "gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta". Nurząca jest trochę zawiłość zasad, nie ogarniam ich tak do końca. Raz na jakiś czas mogę w T&T zagrać ale nie jest to tytuł na który będę namawiał.
ODPOWIEDZ