(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

Cieszę się, że Next War chwyta kolejnych graczy. Będzie z kim grać. może nawet kiedyś osiągniemy kiedyś poziom pełnych reguł?

Ja tak generalnie zauważyłem, że teraz rozgrywającym w naszej grupie jest Muad, ze swoją biblioteką gier :)
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Muad »

:p

Ja nadal czekam na Churchilla (wiem nie mamy już), albo wojne o pierscien czy rebelie. Albo coś ciekawego :)

Hancza kiedyś wspominał o małej grze bloczkowej na kickstarterze, nie pamiętam co to bylo ale wyglądało spoko

Raport później napiszę z załącznikami etc.
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Jan_1980 »

Ja nie mam potrzeby grania pełnymi zasadami do lotnictwa. Oczywiście uderzenia na drogi i mosty jak najbardziej, ale te pełne zasady będą mnie tylko odciągały od móżdżenia nad sytuacja na ziemi.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Jan_1980 »

I zdjęcia z gry:
resztki oddziału sił specjalnych wycofujące się po zniszczeniu wrażej bazy zaopatrzenia:
Obrazek

Odpoczynek na przedmieściach Lahore:
Obrazek

i Generał Janek:
Obrazek
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Muad »

Challenge accepted

Wracając po wysadzeniu bazy lotniczej w Amristarze (ziew):
Obrazek

Machanie na do widzenia Indyjczykom uciekającym za granicę do domku:
Obrazek

Generał Paweł: (czekam na ciebie)
Obrazek

---

A myślałem, że wrzucisz coś z Bollywoodu :P

Zagraliśmy scenariusz Lahore z:
- Sztabami
- Zaopatrzeniem (+izolacją, ale nie było prawie okazji)
- Oddziałami specjanlnymi
- Strike'ami (ale o nich zapomnieliśmy w trakcie gry xD)

Każda gra jest inna, a ucząc się na błędach można dojść do nowych rozwiązań. Janek jako że pierwszy raz grał w Next War: India-Pakistan nie miał aż tak bardzo wiedzy na temat terenu a także skuteczności niektórych wojsk. Co prawda ma większe doświadczenie w strategi i planowaniu (ja nadal kuleje pod tym względem), jednak ja wiedziałem już jak bronić miasto Lahore :). Janek zdecydował się na konkretny szturm na granice Pakistańskie. Nasze oddziały specjalne porobiły małe szkody, chociaż po zniszczeniu w pierwszym rzucie bazy lotniczej w Amristarze, Jankowi w pierwszej turze odpadły 2 grupy śmigłowców (great success!).
Początek Inwazji Indyjskiej:
Spoiler:
Jak Janek słusznie zauważył, w tym scenariuszu powstają 2 fronty - jeden pod Lahorem a drugi poniżej Sialkot. Każdy z nas odniósł sukces na jednym z nich. Od strony Kashmiru Indyjczycy zostali odepchnięci i musieli wracać z podkulonym ogonem, natomiast pod Lahorem oddziały były zmuszone do ewakuacji a w samym mieście zaczął się chaos organizacyjny. Rzuty zwykle rozchodziły się mniej więcej po równo, ale nie było dużych klęsk jak w przypadku innych rozgrywek. Stabilnie do przodu.

Podsumowanie:
Spoiler:
Zapomnieliśmy o strike'ach xD a po przeanalizowaniu tabelek wychodzi na to, że to nimi najlepiej niszczy się drogi. Oddziały specjalne najlepiej się sprawują do sabotażu instalacji, rozpraszania sztabów i niszczenia wsparcia śmigłowców. I chyba źle zinterpretowałem tabelkę, SOFki nie dadzą rady zniszczyć drogi na płaskim terenie :P Zasada jest prosta, im trudniejszy teren i bardziej zagęszczony tym oddziały specjalne mają większą szansę na sukces i to z lepszym skutkiem. Na płaskim odkrytym terenie to lepiej zrzucić bombę i mieć to z głowy :P Same zasady nie były skomplikowane czy czasochłonne. Raczej dodały drobne smaczku i historyjek do samej gry. Chociaż się znowu powtórzę - zniszczenie bazy lotniczej w Amristarze było baaardzo skuteczne i zaowocowało :)

Janek opinia?
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

No bika,to general Janek wyhodowal większego...
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Jan_1980 »

Nie będę analizować naszej gry bo to były tzw. pierwsze koty za płoty.
Ale systemem jestem zachwycony. Next War plus Simoniche to gry dla mnie. Teraz boje się inwestować kasę w inne systemy hex and counter bo mogą nie być tak dobre i straci się na nie pieniądze i co gorsza czas.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Muad »

Odi, pisałeś coś o niedzieli 6 maja? :)
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Muad »

Zapowiedź nowego raportu
Pakistański festiwal w Lahore: (którego Indianie nie zobaczą)
Spoiler:
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

Niestety, byłem odcięty od neta praktycznie i nie mogłem dać znać. We wtorek wybieram się na spotkanie :)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Jan_1980 »

W co teraz możemy grać?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

Niestety, w zasadach do Wing Leadera jestem w połowie :/ A to stosunkowo odmienna gra od wszystkiego, w co do tej pory graliśmy, więc nie chce tak na zupełny rympał z tym przychodzić.

Kolegom-żetoniarzom :D ;) radzę wziąć pod uwagę Operation Dauntless. Skomplikowany system, ale z przyjaznymi - podobno - tutorialami, krok po kroku uczącymi gry. Mogę przynieść.

Ja bym zagrał w ... Sekigaharę :) Rafał, przyjdziesz?
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Muad »

W niedziele zagraliśmy z Jankiem w Next War: India-Pakistan

Scenariusz pełny podstawowy czyli Lahore + Kashmir:
+ Sztaby
+ Zaopatrzenie
+ Strike'i
+ SOFki
+ mosty (ale nie pobudowaliśmy xD)

Janek póki co nie chce zaawansowanego lotnictwa

Ze względu na pełny scenariusz nie było żadnych zasad ograniczających graczy. Dodatkowo po stronie Indynjskiej stawili się Rosjanie. Scenariusz zakładał agresję Indii na Pakistan, chociaż nie tak agresywnej jak w scenariuszu treningowym. Nie mam aż tak wielu fotek z kolejnych zmagań gdyż gra była dość wymagająca, ale zaznaczę iż teraz zaopatrzenie miało bardzo ogromne znaczenie. Walka podzieliła się moim zdaniem na 3-4 fronty, chociaż Janek rozbijał to na dwa: Lahore i Kashmir, jednak istotna była bardzo granica przy Sialkot:

(to pole)
Spoiler:
Oraz granica przy Islamabadzie, która wbrew pozorom jest najmniej ufortyfikowana, jednak teren jest tam mało korzystny (same lasy, pagórki i tylko jedna droga)

(to pole)
Spoiler:
Janek wziął sobie za cel przejęcie Lahoru - dość ambitnie powiedziałbym. Ja z kolei specjalnie rozpraszałem go w innych miejscach i powoli knułem swój plan. Dzięki czemu, udało mi się odciąć CAŁY KASHMIR i okolice od zaopatrzenia :) Co definitywnie pozwoliło mi na przejście przez granice od strony Chińskiej jak i od strony Islamabadu. Przewaga w walce była już tam mocno zakreślona ze względu na brak zaopatrzenia.

Przejęty Kashmir (w Chinach już widać drugą dywizję spadochronową gotową do startu)
Spoiler:
Przebitka przy granicy (przez pierwsze tury jedynie się wykrwawiali, dopiero odcięcia zaopatrzenie przekreśliło obronę Indian)
Spoiler:
Dalej był niecny plan odcięcia wojsk przy granicy z Sialkot (cały czas w tym czasie było oblężenie Lahoru). Tutaj już pojawiły się problemy, gdyż zaopatrzenie było dość blisko. Na szczęście dzielni chińczycy (zarówno spadochroniarze jak oddziały specjalnie) sprostali temu działaniu. W ten oto sposób ofensywa Indyjska została powstrzymana, a drobne wojska Pakistańskie mogły spokojnie dobijać przeciwnika.
Spoiler:
Spoiler:
Oczywiście nie było samych chwil radości. Pierwsze chińskie śmigłowce, które miały wesprzeć Lahore zostały sabotowane przez Rosjan, a pierwszy dziewiczy lot zakończył się pierwszym i ostatnim.. Co więcej, oddziały Specnazu wylądowały na tyłach armii Pakistańskiej i wycięły jedyne wsparcie artyleryjskie - a to drogie zabawki.. Z kolei Lahore był cały czas oblężony. Był nawet taki moment gdzie samego miasta broniły aż 4 Korpusy, 5-ty był w odwodzie. Miasto było strasznie zapchane, głównie piechotą której nie oszczędzałem. Większość kontrataków była wielce nie skuteczna lub tylko dawała tymczasowy efekt. Indianie nawet weszli do lotniska, jednak musieli szybko wyjść. Później trzeba było po prostu poczekać na odsiecz..

Oblężony Lahore
Spoiler:
A odsiecz dojechała, a jej impet nie zakończył się (przebicie punktowe ze względu na straty i zdobyte obiekty, wygrana Pakistanu)
Spoiler:
Rzuty rozchodziły się myślę w miarę równomiernie chociaż pod koniec miałem zdecydowanie więcej sukcesów. Gra dość mózgożerna szczególnie, że możliwości jest wiele ze względu na teren a sam główny scenariusz nie narzuca nam konkretnych celów. Punktacja dotycz głównie poniesionych strat, przejętych miast i/lub zniszczonych instalacji (Islamabad i teren Kashmiru jest liczony x2). Na pewno będę nalegał na zaawansowane lotnictwa gdyż to daje więcej możliwości no i dochodzi specyfika lotnictwa obu strony, a te różni się dość moim zdaniem. Doda co prawdą więcej rzutów, ale to głównie będą rzuty symultaniczne.

Podsumowanie gry:
Spoiler:
Trupy: (widać nawet trochę sztab rosyjski, który był ganiany na przedmieściach Lahore, nie chcieli umrzeć xD)
Spoiler:
EDIT:
zasady pola walki:
- deklarowany atak musi być od razu rozpatrzony (zasady gry), więc nie ma wstępnej kalkulacji :)
- mgła wojny - nie przeglądamy stosów przeciwnika, jedynie żetony z efektami możemy podnieść
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

Widzę, że się rozkręciliście w tym Pakistanie...

A dzisiaj ktoś w ogóle będzie?

HOP HOP!

?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: lacki2000 »

Ja dziś jeszcze nie mogę, choć dziś Dzień Zwycięstwa i można by zagrać w jakiś wyścig do Berlina :) Może za tydzień będzie większa szansa.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Jan_1980 »

Pas.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

yyyy...

Anyone?
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Jan_1980 »

Przy naszej grze w Next War wyszły mi prawdziwe, realne problemy z dowodzeniem. Im dłużej graliśmy tym trudniej było mi ogarnąć 3 fronty. Spokojnie mogło by grać trzech Janków. A to bardzo realne. Dlatego drużyny, plutony i kompanie mają tyle ludzi ile mają, żeby ich dowódcy byli w stanie wszystko ogarnąć. Dlatego armie, bez poziomu korpusów były tak ciężkie do dowodzenia dla dowódcy armii.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Muad »

Musze ogarnąć parę spraw do wyjazdu. W przyszłym tygodniu mnie nie ma. Także też odpadam :/

Czyli mówisz Janek że nadaje się na generała xD
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

No szkoda. Czyli przepadł mi slot na granie w tym tygodniu.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Highlander »

Ja mam na głowie organizację imprezy na orientację w najbliższą sobotę, więc bez szans. Może za tydzień się uda.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

Panowie, przyznam szczerze, że tęsknię trochę do czasów, kiedy spotykaliśmy się w 5-6 osób i cisnęliśmy wspólnie w jeden tytuł. Rozumiem, że QG to nie był szczyt marzeń wargamera, zresztą nie ma go w torbie, ale chciałbym znowu wrócić do ogrywania tytułów wieloosobowych.

COINy chwilowo postanowiliśmy sobie odpuścić, T&T mamy przemielone po wielokroć.
Muad dysponuje Peryklesem i myślę, że to jest fajny temat.

Sam zastanawiam się and zakupem gry dla naszej grupy, tylko pytanie, czy nasza grupa w dalszym ciągu istnieje w sile 4-5 os na spotkanie?
Myślę o Here I Stand (potwór, ale klasyk - można grać w 2, 3 i 6 osób), Time of Crisis (Rzym dla 3-4 os., z elementami deckbuildingu), no i oczywiście o Friedrichu (klasyk absolutny, easy to learn, hard to master).

Co sądzicie?
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Jan_1980 »

Moim zdaniem nasza grupa istnieje w stanie 4 osób, tylko nie zawsze da się zgrać. Dlatego dla pewności coś 3+ a nie 4+.
pzdr
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Muad »

Ja bym był za Time of Crisis - wytłumaczenie proste, dobrze sklejona gra no i dodatek ma wyjść. Będę musiał przejrzeć co jeszcze mam, co by mogło się kwalifikować :P

A tak parę artykułów od GMT na temat India-Pakistan: (dajesz Janek)
btw. sprawdzam nadal zasady czy jakieś detale nam nie umknęły :)
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

W tym momencie waham się między Time of Crisis a ... Marią :)
Zawiera to, co Friedrich plus dodatkową warstwę polityczną. Dla naszej ekipy dodatkowe zasady nie będą problemem, a jest krótsza od Friedricha, który może się ciągnąć i do 5 godzin.
ODPOWIEDZ