(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

clown pisze: 27 cze 2018, 14:32
Dylemat odwieczny :) tutaj nie ma problemu - EastFront 2 jest bardzo grywalny. Na pewno dłuższy ze względu na konieczność przeliczania punktów produkcji na konkretne "zakupy", ale skoro wy zagraliście pół roku w 3 godziny to standardowy scenariusz w EF2 (też sześć miesięcy) trwa 4-6 godzin, przy czym wraz z doświadczeniem ten czas wynosi bliżej 4 godzin.
6 miesięcy wojny w Holdfast to 3h dla niewprawionych
6 miesięcy wojny w EF-2 to 6h dla niewprawionych

Dla mnie to mówi wszystko. Każdy ma inny "próg bólu" i inne potrzeby ale podejrzewam EF-2 o niegrywalność, w każdym razie dla mnie i ludzi mi podobnych.
Chyba że potraktować EF-2 jako narzędzie do rozgrywania konkretnych epizodów wojny np. "bitwa o Moskwę" albo "bitwa na Łuku Kurskim".
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Highlander pisze: 28 cze 2018, 08:56 Wg mnie premia za Kaukaz jest wliczona w Stalingrad (na nic Sowietom ropa jak stracili by sieć kolejową do jej transportu, Niemcom też na nic ze względu na zniszczenia infrastruktury wydobywczej i kolejowej).

Moja największa obawa to ze autor nie przetestował tej gry w wersji rozszerzonej, gdzie od 1943 będą dominować pojedynki wojsk pancernych. Mechanika trafień na 6 miała jakiś tam sens gdy tylko jedna strona miała czołgi.
Myślę że po rozgraniu kilku partii warto zrobić test Holdfasta na zasadach walki Columbia Games (EF2,PV,RitD) gdzie siła ataku zależy od tego kim w jaki cel strzelasz a dobry teren podwaja wytrzymałość. No i ilość kostek zależy od ilości stepow.
Co do Kaukazu i Stalingradu to zgoda.
Co do prób zmieniania zasad to jestem ostrożny. Możemy się tak pobawić ale jak przećwiczymy pożądnie grę według standardowych zasad.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 28 cze 2018, 09:46 Co do prób zmieniania zasad to jestem ostrożny. Możemy się tak pobawić ale jak przećwiczymy porządnie grę według standardowych zasad.
Oczywiście, tak właśnie proponowałem. Trzeba sprawdzić jak działa aktualna mechanika w okresie 43-44. Niemniej po naszych kilku bitwach pancernych na przedpolach Stalingradu, gdzie nie byliśmy w stanie wbić sobie nawzajem nawet jednej straty obawiam się że właśnie nie działa. Mam spore obawy co do testowania przez autorów, bo nawet nie chciało im się w instrukcji zmienić "Designer Notes" gdzie autor jasno pisze że grę celowo projektował na okres 1941-42. Stąd może być tak że późniejsze scenariusze dodano w celach marketingowych.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Na wikend mam jakieś 120 stron instrukcji do przeczytania:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6453
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 584 times
Been thanked: 939 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Wystarczy dodać prostą - i chyba zgodną z duchem gry - zasadę, że jednostki pancerne sobie nawzajem zadają straty na 5 i 6 i chyba już wszystko będzie działać?
A potem trzeba tylko rzucać osobno za piechotę i osobno za panzery w bitwach obu rodzajów broni.

Z drugiej strony jestem ciekaw, jaki obecne zasady będą mieć efekty w latach 43-44
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 553 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

link do opisu gry
Nic nie wiem o tej grze. Uległem marketingowi sklepowemu :-) (figsy wys 6mm) -autor 2xpolak
Fajne sklepy mają w Wrocławiu. Bogata oferta niestandardowych systemów figurkowych

Obrazek


Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 cze 2018, 19:17 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Markus! Jesteśmy zaginionymi bliźniakami! Miałem pisać dziś post o bardzo dobrych filmach o Wojnie Secesyjnej, które ostatnio widziałem :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 553 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Jan_1980 pisze: 28 cze 2018, 18:46 Markus! Jesteśmy zaginionymi bliźniakami! Miałem pisać dziś post o bardzo dobrych filmach o Wojnie Secesyjnej, które ostatnio widziałem :)
Taaa. Bliźniakam ;-) chyba takimi jak w filnie z Arnim ;-)film
Ciekawe czy w naszym gronie jest miejsce na jakieś historyczne systemy figurkowe?
Mamy 2 polskie produkcje : "ogniem i mieczem" oreaz tego "lee"

Pozdro z wrocławskiego oddziału "ale browar" :-)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Odi pisze: 28 cze 2018, 10:51 Wystarczy dodać prostą - i chyba zgodną z duchem gry - zasadę, że jednostki pancerne sobie nawzajem zadają straty na 5 i 6 i chyba już wszystko będzie działać?
A potem trzeba tylko rzucać osobno za piechotę i osobno za panzery w bitwach obu rodzajów broni.
Highlander i Odi - zgoda wprowadźmy taką zasadę.

W praktyce ułatwi to granie stronie która ma inicjatywę strategiczną. Niemcom pomoże to zdobyć Moskwę i Stalingrad. Sowietom pomoże to szybciej wziąć Berlin. Takiego efektu się spodziewam. Bez tej zmiany którą proponujecie wystarczy wstawić po jednej sowieckiej armii pancernej do Stalingradu i Moskwy i strasznie ciężko Niemcom wziąć te miasta...
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Markus. Miejsce jest, nie ma czasu. Chciałem zmusić się na zagrania ze mną w ten twój "szejd spajer" oraz w Bitwy Westeros, a Ty jeszcze z 2 bitewniakami wyjeżdżasz. Rozumiem, że to Ty masz Ogniem i Mieczem i Gen, Lee? Jak wrócisz do 3miasta i się spotkamy spojrzymy w kalendarz i poogarniamy temat :)
ps. czy Gen. Lee to ta gra o wyścigach samochodowych:
https://www.youtube.com/watch?v=w0m0hTrtlWM
;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 553 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Nie mam bitewniaków :-(
Hmmm zaskoczyłeś mnie tym "szejd spajer". Czas nie jest z gumy. Niestety. Bitwy westeros bardzo chętnie bym zagrał. Muszè przypomnieć sobie zasady. Wiec zerkniemy w kalendarz i ustalimy kiedy gramy w BW. Wtedy będzie jakiś sens przypominać sobie zasady
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 28 cze 2018, 19:53
Odi pisze: 28 cze 2018, 10:51 Wystarczy dodać prostą - i chyba zgodną z duchem gry - zasadę, że jednostki pancerne sobie nawzajem zadają straty na 5 i 6 i chyba już wszystko będzie działać?
A potem trzeba tylko rzucać osobno za piechotę i osobno za panzery w bitwach obu rodzajów broni.
Highlander i Odi - zgoda wprowadźmy taką zasadę.
W praktyce ułatwi to granie stronie która ma inicjatywę strategiczną. Niemcom pomoże to zdobyć Moskwę i Stalingrad. Sowietom pomoże to szybciej wziąć Berlin. Takiego efektu się spodziewam. Bez tej zmiany którą proponujecie wystarczy wstawić po jednej sowieckiej armii pancernej do Stalingradu i Moskwy i strasznie ciężko Niemcom wziąć te miasta...
I już chcą majstrować przy zasadach przez testowym ograniem scenariusza :) "Chyba będzie działać" ;) To ułatwi tylko późniejsze scenariusze, gdzie obie strony mają czołgi. Przypominam że ZSRR ma na starcie Fall Blau tylko JEDEN bloczek pancerny, a drugi wchodzi w ich pierwszym ruchu.
Pojawi się problem co jeśli w bitwie czołgi są atakowane przez mix czołgów i piechoty. Czy jeśli obrońca rzuci "5" to wtedy stratę można zaaplikować piechocie atakującego czy może wejść w czołgi.

Ja myślałem o dalej idących tweakach w kierunku EastFront :) ale to by wymagało sporo testów.
- piechota rumuńska i zwykła sowiecka trafia tylko na 6 (tutaj największa obawa oczywiście pojawia się kluczowa różnica - w EF2 można koncentrować na polu do 4 jednostek)
- samoloty, czołgi, niemieckie i jednostki gwardyjskie piechoty trafiają na 5,6
- rzucamy tyloma kośćmi ile mamy CV (wraz ze stratami słabnie impet)
- samoloty atakują pierwsze, potem czołgi, potem piechota (w danej klasie zawsze najpierw obrońca, potem atakujący)
- straty wchodzą w najsilniejszą jednostkę
- obrona w twierdzach wymaga zadania dwóch strat na każdy stracony step
- zależnie od pogody można skalować moc lotnictwa (np. błoto/mróz może obniżyć skuteczność lotnictwa że trafia tylko na "6" a nie je całkowicie eliminować tak jak teraz)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Zmiany które proponujesz idą tak daleko że to już jest nowa gra.. Jeszcze tylko plansze zaprojektować i można testować.. :wink:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6453
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 584 times
Been thanked: 939 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Po prostu trzeba na razie grac normalnie i jednocześnie zapisywać sobie rezultaty dla zasady "panzery trafiają się na 5 i 6", a potem zobaczy się, na ile by to zmieniło rozgrywkę i jakie mogłyby być skutki.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Sarajewo, 28.06.1914 r.


Obrazek
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 29 cze 2018, 08:02 Zmiany które proponujesz idą tak daleko że to już jest nowa gra.. Jeszcze tylko plansze zaprojektować i można testować.. :wink:
Zgodnie z planem myślałem o wymianie całego silnika walk. Bardzo mi się podoba bloczkowy system walk opracowany przez Columbia Games. Szkoda że nie jest w całości zaimplementowany w T&T. Muszę sobie choć zagrać w EastFront przez Vassal'a, może się uda. No liczę że ktoś w końcu zagra ze mną w Pacific Victory i Rommel in the Desert (póki te gry mamy do dyspozycji, raczej obecnie nie zdobycia na rynku)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Dzisiaj faktycznie bardzo smutna rocznica.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Highlander pisze: 29 cze 2018, 12:59
Zgodnie z planem myślałem o wymianie całego silnika walk. Bardzo mi się podoba bloczkowy system walk opracowany przez Columbia Games. Szkoda że nie jest w całości zaimplementowany w T&T. Muszę sobie choć zagrać w EastFront przez Vassal'a, może się uda. No liczę że ktoś w końcu zagra ze mną w Pacific Victory i Rommel in the Desert (póki te gry mamy do dyspozycji, raczej obecnie nie zdobycia na rynku)
No mi się wydaje że Holdfast to Holdfast i jest jednak w sam raz i nic więcej nie zmieniać! Jedynie tą modyfikację bym zrobił że panzer panzera trafia na 5. Tylko tyle.
Ja myślę że Maciek Ty jesteś bardziej wymagający i spróbuj tego EF-2. Zagraj z Clownem przez neta? A potem zrób profesjonalne porównanie obu gier lub całego gatunku gier z bloczkami.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Przyglądam się temu Pacific Victory i faktycznie gra wygląda bardzo ciekawie. Dlaczego ma tak niskie oceny (6.9) i dopiero 429 miejsce w rankingu gier wojennych? :roll:

Jak wrócę z urlopu z Berchtesgaden (w Pieninach) to możemy nawet ten Pacyfik spróbować.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Jesteś we wtorek czy będziesz na Trzech Koronach wtedy?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 29 cze 2018, 18:19 Przyglądam się temu Pacific Victory i faktycznie gra wygląda bardzo ciekawie. Dlaczego ma tak niskie oceny (6.9) i dopiero 429 miejsce w rankingu gier wojennych? :roll:
Pewnie autorzy zapomnieli aby zrobić kickstartera i prosić fundujących aby nie zapomnieli dać wstępnie "10" na BGG ;)

A tak na serio to chyba ludziom się nie podobało że Japonią jest ciężko a wręcz nie da się wygrać :)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Ktoś chętny we wtorek aby zagrać w "Rommel in the Desert" ? Właśnie sobie przypominam przepisy i oglądam bloczki, wygląda świetnie :) Skala pułkowa plus osobno bataliony rozpoznawcze, przeciwpancerne i artyleria. Jedynie włoscy herosi (którzy jako jedyni w większości "chodzą z buta") ze względu na efektywność są pokazani w skali dywizyjnej.
Co ciekawe jest aż 8 scenariuszy, i nawet niedługich: 1-3h (krótkie kampanie kilkumiesięczne) przez 4-5h (rok 41 albo 42) po 6-8h (pełna kampania 41+42).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6453
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 584 times
Been thanked: 939 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Ja na pewno tak, ale w najbliższym czasie, z wiadomych względów, szukam ludzi raczej do Hannibala.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Jan_1980 pisze: 29 cze 2018, 18:45 Jesteś we wtorek czy będziesz na Trzech Koronach wtedy?
Tak, dwa tygodnie jestem w górach i gram w gry cywilne.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

To wstępnie Hannibal i Rommel. :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
ODPOWIEDZ