(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Może dlatego, że jak kupisz za takie pieniądze słabą grę to sam w siebie wmówisz że to świetna, głęboka gra:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Dzisiaj udało mi się udowodnić że przy sprzyjających okolicznościach (dobry dociąg) można się w Civilization:TTA uzbroić po zęby nie zabijając gospodarki i jedną dużą wojną o kulturę nadrobić braki kulturowe. Ale i tak tę gospodarkę trzeba było mieć. I cudy świata również. Więc teza że na samej wojnie się w TTA nie pociągnie, chyba wciąż się trzyma.

Dziękuję Pawłowi i Rafałowi za sprawnie rozegraną partyjkę.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2019, 23:45 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Ja bym powiedział że nasza gra to festiwal błędów :D
Jakim cudem pozwoliliśmy ci wziąść "linie oceaniczne" w momencie gdy miałeś podstawowe rolnictwo? "Udusił" by się bez nowych robotników . To samo z "lotem w kosmos". Trzasnąłeś na tym prawie 40 pkt
Gratuluję wygranej. Zasłużone zwycięstwo.max wykorzystane błędy przeciwników.
Widzę że my gramy dość pasywnie w kwesti podbierania kart.
Znam ekipę co nie wacha się za 3 pkt akcji podebrać komuś lidera , nawet jeśli podbierającemu nie przynosi to zbyt dużej korzyści. Widzisz u przeciwnika setup pod konkretnego lidera, nie pozwól mu zabrać go z plasnszy.
W naszych grach mało jest takich ruchów (oczywiście w kluczowych momentach)

Grało się bardzo sprawnie. Fakt. Myślę że przy kolejnej rozgrywce można zejść z czasem o ok 20-30 min
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 09 sty 2019, 00:49 Ja bym powiedział że nasza gra to festiwal błędów :D
Jakim cudem pozwoliliśmy ci wziąść "linie oceaniczne" w momencie gdy miałeś podstawowe rolnictwo? "Udusił" by się bez nowych robotników . To samo z "lotem w kosmos". Trzasnąłeś na tym prawie 40 pkt
Gratuluję wygranej. Zasłużone zwycięstwo.max wykorzystane błędy przeciwników.
Widzę że my gramy dość pasywnie w kwesti podbierania kart.

Grało się bardzo sprawnie. Fakt. Myślę że przy kolejnej rozgrywce można zejść z czasem o ok 20-30 min
Na pewno nie wahaliśmy się wykupywać karty za "3", jak tylko się pojawiły i to było dobrą interakcją. W drugiej połowie, jak miałem więcej akcji to za wszelką cenę wykupywałem karty militarne. Ale w grze trzyosobowej trudno wykupywać karty naraz dwóm przeciwnikom, tym bardziej że można sobie zablokować rękę.
Szło sprawnie bo zapomnieliśmy zamówić pizzę :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Do podbierania w TTA mam ambiwalentny stosunek. Jeśli miałbym ewidentnie stracić (możliwe zwłaszcza w przypadku lidera), to raczej bym się na to nie decydował. Ok, jednemu graczowi zaszkodzę, ale zyska na tym trzeci czy czwarty. Cuda - owszem - są bardziej uniwersalne.

Potrzebujemy nowej gry na 3 os, skoro Maria nie chwyciła. Trzeba się czaić na Sukcesorów ;)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i hisytoryczne

Post autor: Jan_1980 »

Wyprzedaż w forciegier z powodu likwidacji sklepu. Ciekawych gier raczej tam nie ma, ale może coś zauwazycie.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Na 3 osoby jest Churchill :)

Muszę sprawdzić jak na 3 osoby skaluje się Sigismundus Augustus. Obserwuje jeszce Brotherhood and Unity czy wypali jako dobra gra na trzech.w teorii niektóre COINy można grać w niepełnym składzie ale nie mam tutaj opinii :)

Odi za tydzień mamy mieć nową graczkę podobno - z Dusta


Fortgier ma być likwidowany? Skąd info masz?
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Facebook. Na stronie tylko info o promocji do wyczerpania zapasów.
Zakupiłem Habsburg Elipse (1 osobowa) i Lamps are Getting Out o Wielkiej Wojnie.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

A w Lampy myśmy grali przecież....

Habsburga chętnie pożyczę kiedyś. W ogóle musimy się kiedyś umówić na gry jednoosobowe!

Wielka szkoda, że likwidują fort... :/

Z fajnych rzeczy, to widzę np Great War Commandera za 240 zł i Hammer of the Scots za 215 (świetna gra!)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Niestety jutro wypadły mi inne sprawy. Nie będę mógł pojawić się w AleBrowar.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

@Odi
Mamy w Krolmie stałą grę na trzech - T&T - nawet proponowałem kolegom aby ją odpalić wczoraj ale zostałem przegłosowany. Muszę wystawić na sprzedaż swój egzemplarz, bo widać że czas tej gry na naszym gronie już przeminął.

@FortGier
Ja już nie kupuję gier wojennych, ale wg mnie jest tam kilka ciekawych pozycji:
- Great War Commaner (CC w I wojnie)
- Hammer of the Scots (bloczkowa)
- Lincoln
- Illusions of Glory
- Quartermaster General - Cold War
- Quartermaster General - 1914 - uszkodzone pudełko
- Labyrinth: The Awakening 2010-? (dodatek)
- Special Ops Issue #2 - Ukraine '44

Może się zrzucimy na QG14 aby dorzucić do pudła jedną wieloosobówkę?
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Nie kupujcie QG14. Wystarczy že napiszecie že chcecie zagrać, przyniosę i zagramy.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Czas T&T absolutnie nie przeminął, ale czasem trzeba trochę oddechu.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 09 sty 2019, 11:20 Nie kupujcie QG14. Wystarczy že napiszecie že chcecie zagrać, przyniosę i zagramy.
Tylko że ostatnimi razy to była spontaniczna decyzja - przyszło więcej osób niż planowaliśmy, albo skończyliśmy podstawowe gry wcześniej i próbujemy się zintegrować przy jednym stoliku. Pojawia się pytanie "co mamy w pudle szybkiego na 4-5 osób"... i nic nie mamy. To znaczy mamy Wiarusów :)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

- Hammer of the Scots (bloczkowa) <-- ciekawe czy to jest lepsze niż legendarny bloczkowy Rommel
- Lincoln <-- to chyba bardzo krytykował Markus
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Janek nie jesteś na bieżąco. Lincoln to dobra solidna gra. Musisz częściej wpadać :p
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Odi pisze: 09 sty 2019, 11:36 Czas T&T absolutnie nie przeminął, ale czasem trzeba trochę oddechu.
Maciej ma 18 rozgrywek w TT, ja ok 4-5 :-) dla mnie ta gra dopiero odkrywa swoje możliwości :-)
- Lincoln <-- to chyba bardzo krytykował Markus
nic nie krytykował :-)
Swierdziłem że jest to EUROGRA o liczbach o nie o wojnie północ-południe.
Nie zmienia to faktu, że jest to ciekawa gra, jeszcze nikt kto ze mną grał nie narzekał na nią , nawet Odiemu się podobała :-)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 09 sty 2019, 12:39 Stwierdziłem że jest to EUROGRA o liczbach o nie o wojnie północ-południe.
Czyli co, taki "Feld"?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze: 09 sty 2019, 10:51 Niestety jutro wypadły mi inne sprawy. Nie będę mógł pojawić się w AleBrowar.
Akurat miałem pisać to samo, ale niech będzie, że Twoja wina :]
Highlander pisze: 09 sty 2019, 12:49
Markus pisze: 09 sty 2019, 12:39 Stwierdziłem że jest to EUROGRA o liczbach o nie o wojnie północ-południe.
Czyli co, taki "Feld"?
No chyba nie aż tak. Gra karciana z planszą, trza wiedzieć, umieć oszacować, jakie liczby na ręku ma przeciwnik w porównaniu z liczbami na planszy. Jest w tym trochę blefu, a tego chyba nie ma w grach Stefana F. :]
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Nie pisałem swoich wrażeń z dwóch rozgrywek w Lincolna, które z Rafałem zrobiliśmy w trakcie przerwy międzyświątecznej.

Otóż... gra jest dobra, co - jak już zdążyłem przeczytać - zauważyli wszyscy, którzy w nią grali.
Na przekór twierdzeniu, że nowicjusz nie ma szans wygrać pierwszej partii, pierwszą partię wygrałem :D Choć tez nie do końca, bo pojawiła się kolejna istotna wątpliwość. Czy Południe zdobywa punkt za przejęcie pola Północy? Tzn pola niebieskiego. Jeśli nastąpiło to w wyniku bitwy, to tak. A jeśli Południe przejęło niebieskie pole na skutek wycofania sił Unii, bez bitwy? To dostaje punkt, czy nie? Interpretowaliśmy tę zasadę na moją korzyść, i chyba w zgodzie z logiką gry (są tylko cztery pola unijne, które mogą być przez konfederatów przejęte - wobec wysiłku, jaki trzeba włożyć w organizację ofensywy na północ, moim zdaniem powinny być punktowane) ale raczej wbrew instrukcji. Kwestia przyznania punktu opisana jest bowiem jako jeden z kroków bitwy - czyli jeśli bitwy nie było, to punktu nie powinno być. I weź tu bądź człowieku mądry...

Drugą rozgrywkę, tym razem niebieskimi, trzymałem cały czas na ostrzu noża. Ledwo ledwo i w ostatnich momentach udawało mi się spełnić warunki poszczególnych etapów. Wreszcie, w trzecim przetasowaniu zgromadziłem znaczne siły, a Rafał miał skróconą rękę do 4 kart. Punktowo jednak trzymał się wciąż dobrze. Niestety, musiałem kończyć spotkanie, więc zdecydowałem się na rozstrzygający atak, który przegrałem. Poniesione straty zdecydowały o zwycięstwie Rafała.

Ogólnie grało się naprawdę przyjemnie. Szybki setup, proste zasady (nie licząc różnych niejasności), dynamiczna rozgrywka, sporo double guessingu. Wszystko się bardzo dobrze spina mechanicznie. Mi tylko brak w grze różnego rodzaju smaczków i historycznych odniesień. Nie musiałyby nawet wpływać na mechanikę, choć 2-4 dowódców na stronę z jakimiś drobnymi bonusami też by się przydało. Brak mi przede wszystkim dodatków upiększających planszę, karty, żetony... Prosty przykład: na żetonach wojsk można było dać sztandary, albo chociaż nazwy różnych regimentów. Na kartach - zdjęcia dowódców z krótkim bio. Itd. A faktycznie to mamy grę o liczbach, w klimacie wojny secesyjnej (bo poprzez mechanikę ten klimat jest w pewnym sensie oddany). O, kolejna rzecz - tytuł gry Lincoln ma się tak do Lincolna, jak Trajan Felda do cesarza Trajana. Prezydent Lincoln - jeśli spojrzeć na wojnę z jego perspektywy, miał na głowie lawirowanie między politykami Unii, mianowanie głównodowodzących i wymuszanie na nich ofensyw (casus McClellana), dbanie o nastroje opinii publicznej, wyznaczanie politycznych celów konfliktu... Żadnego z tych aspektów w grze nie znajdziemy (no, może wymuszanie ofensyw). Jak dla mnie - pewien zawód.

Ale sama gra naprawde jest bardzo, bardzo przyjemna i bardzo polecam. Tylko trochę za mało w niej historii na mój gust.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 09 sty 2019, 21:40 Czy Południe zdobywa punkt za przejęcie pola Północy? Tzn pola niebieskiego. Jeśli nastąpiło to w wyniku bitwy, to tak. A jeśli Południe przejęło niebieskie pole na skutek wycofania sił Unii, bez bitwy? To dostaje punkt, czy nie? Interpretowaliśmy tę zasadę na moją korzyść, i chyba w zgodzie z logiką gry (są tylko cztery pola unijne, które mogą być przez konfederatów przejęte - wobec wysiłku, jaki trzeba włożyć w organizację ofensywy na północ, moim zdaniem powinny być punktowane) ale raczej wbrew instrukcji. Kwestia przyznania punktu opisana jest bowiem jako jeden z kroków bitwy - czyli jeśli bitwy nie było, to punktu nie powinno być. I weź tu bądź człowieku mądry...
Nie wiem, czy ta kwestia jest już wyjaśniona na BGG, ale wg instrukcji w dalszym zdaniu jest, że Konfederaci tracą ten dodatkowy punkt, jeśli stracą kontrolę nad unijną lokacją - czyli ten punkt zyskuje się podczas przejęcia kontroli, a nie tylko po wygraniu bitwy. Chyba (ten wyraz powinien pojawić się na końcu każdego akapitu instrukcji :] ).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Europe in Turnmil:

Bardzo chciałbym w nią zagrać ale cena jest absurdalna. Patrzcie jak to biednie wygląda:
https://www.youtube.com/watch?v=pkzTNl2tou8
Mapę można pomylić z papierem pakowym. Jak można było na coś takiego wpaść.

Poczekam chyba z kilka lat i może kupię za przysłowiową 100 tak jak teraz można TS kupić
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: clown »

Poczekam chyba z kilka lat i może kupię za przysłowiową 100 tak jak teraz można TS kupić
:lol: powodzenia!
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

:lol: powodzenia!
??
Ale takie są teraz ceny. Od 150 do 200 za wyd. angielskie, 100 za polskie.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Jan_1980 pisze: 10 sty 2019, 17:57
:lol: powodzenia!
??
Ale takie są teraz ceny. Od 150 do 200 za wyd. angielskie, 100 za polskie.
chyba chodziło o to, że ta gra nie doczeka się wydania polskiego więc ty nie doczekasz się 100 pln :-)
ODPOWIEDZ