(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Andy »

Odi pisze:No i dodatek do Quartermastera zapewne trafi do Muzeum jesienią :)
A mój egzemplarz już dotarł do Planszomanii. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: neotom »

Tak sobie czytam co piszecie i nie chcę Ci Odi mieszać w koncepcji spotkań, ale uważam, że może warto byłoby zachęcić ludzi aspirujących do zagrania w jakieś gry, żeby przynajmniej raz przed spotkaniem przeczytali instrukcję do tego, w co chcą zagrać (przynajmniej Ci, którzy przychodzą kolejny raz lub trochę już wiedzą czego chcą)?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

No ale to wiadome jest samo przez się, że jak ktoś wybierze sobie coś z listy, czego ja aktualnie nie mam w menu ;), to sobie sam musi przeczytać instrukcję i się gry nauczyć.

Andy -> a kupujesz do gry dwuosobowej, czy będziesz miał 4+ chętnych do grania? Bo w dwie osoby trochę upierdliwe jest ogarnianie tych wszystkich talii. No i radocha mniejsza, bo przy stole ciszej. Nikt nie dopinguje: "Włochy! Włochy!!!" :D
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: neotom »

Odi pisze:No ale to wiadome jest samo przez się, że jak ktoś wybierze sobie coś z listy, czego ja aktualnie nie mam w menu ;), to sobie sam musi przeczytać instrukcję i się gry nauczyć.
Miałem na myśli te, które masz w menu... Spoko, nie było tematu.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Andy »

Odi pisze:Andy -> a kupujesz do gry dwuosobowej, czy będziesz miał 4+ chętnych do grania? Bo w dwie osoby trochę upierdliwe jest ogarnianie tych wszystkich talii. No i radocha mniejsza, bo przy stole ciszej. Nikt nie dopinguje: "Włochy! Włochy!!!" :D
Sześciu graczy raczej nie uda mi się nigdy zgromadzić, ale liczę, że czasami zbierze się więcej niż dwóch.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: hancza123 »

ja dziś będę około 17.30. jakbyście mogli już od 17.00 Quartermastera jednak nie odpalać :)
Awatar użytkownika
jacus666
Posty: 261
Rejestracja: 07 lip 2015, 17:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: jacus666 »

Witam wszystkich i pytam czy mozna bez wcześniejszego zapowiedzenia wpaść i pograć razem z Wami?
Podzielę się rabatem: Planszostrefa.pl -11%
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

Jak najbardziej :) Tylko napisz o której będziesz
Awatar użytkownika
jacus666
Posty: 261
Rejestracja: 07 lip 2015, 17:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: jacus666 »

Mogę być dzisiaj pare chwil po 17, bezpiecznie wskazuje na 17.30!
Podzielę się rabatem: Planszostrefa.pl -11%
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 548 times
Been thanked: 270 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Markus »

Ja z neotomem zaczynam o 17:30 cc:e. Więc chyba potrwa to całe spotkanie
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

To ja obok pewnie WoG rozlożę
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 548 times
Been thanked: 270 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Markus »

Del
Ostatnio zmieniony 25 sty 2023, 18:14 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: hancza123 »

idac na spotkanie zupelnie nie mialem checi na jakies tam samolociki ale milo sie zaskoczylem. Wings of Glory daje duzo mozliwosci aby pokombinowac i jezeli nastepnym razem zagramy w nieco ciekawszy scenariusz z minimum 6 samolotami i jakias latajaca forteca i bombardowaniem miasta to moze byc bardzo ciekawie. gra ma potencjal :D

chlopaki na stole obok przez 3,5 godziny walczyli o jakies jezioro albo raczej staw. Combat Commander ze swoja drobiazgowoscia zasad, zmudnoscia rozgrywki i asceza wykonania jest raczej nie dla mnie (wole Conflict of Heroes albo Band of Brothers) ale nie watpie ze to wybitna gra bo tak wiele razy slyszalem :D

QG potoczyl sie inaczej niz zwykle: Amerykanie wogole nie mogli wyjsc na Pacyfik (brak kart "build navy" na reku przez ponad polowe gry) co dalo Japonczykom panowanie i punktowanie w regionie, Anglicy z kolei mocno przydusili Wlochow ktorzy tym razem nic nie pograli. Wygrala Axis ktorymi wszystkimi gral Odi no bo Niemcy przydusili ZSRR
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

Obiecuję, że następnym razem będziemy już coś bombardować, albo przed bombardowaniem bronić :)

W QG jak zwykle bardzo ciekawie. W tej grze jest tak, że zawsze któraś nacja musi dać ciała - tym razem byli to Włosi, skutecznie odcięci przez Brytyjczyków od Afryki, a momentami również okupowani. Na szczęście w tzw. międzyczasie Niemcy zbudowali mordercze kombo Sztukasy + Blitzkrieg, dzięki czemu pojedynczymi kartami land battle skutecznie kontrolowali sytuacje w Italii i na wschodzie, rozbijając właściwie ZSRR. Do tego Wał Atlantycki pozwolił uchronić Europę przed inwazją aliantów i dzięki temu mogłem spokojnie kasować 4-8 pkt co turę. Japonia też nieźle pograła. Ta nacja ma niesamowitą zdolność odpalania kombosów na responsach, które umożliwiają jej błyskawiczną ekspansję. Klasyczne karty budowania i bitew mają za zadanie te responsy zainicjować, a potem bronić stanu posiadania. Udało się zająć Chiny, a potem wyprzedzić Brytyjczyków w Australii i Amerykanów w Seczuanie. Bombardowania nie były tym razem tak dotkliwe. Wypracowana przewaga kilkunastu punktów utrzymała się do końca gry i zwyciężył faszyzm :? :wink:
Przyznam jednak, że ogarnięcie w pojedynkę trzech talii jest pewnym wyzwaniem, zwłaszczaw kontekście szybkich decyzji, żeby nie generować nadmiernych lagów.

W Combat Commandera sam bym chętnie zagrał, bo to świetny system jest. Może i żmudny momentami, ale fantastycznie grywalny i emocjonujący :) Z egzemplarzami muzealnymi możemy zrobić nawet ligę :)

Od razu zapowiadam, że za tydzień będzie już prawdopodobnie Churchill i WoG z bombowcami
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2015, 10:31 przez Odi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jacus666
Posty: 261
Rejestracja: 07 lip 2015, 17:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: jacus666 »

Wings of Glory czyli wspomniane wcześniej "samolociki" są naprawdę świetne. Masa możliwości, strategii i kombinowania. Cały czas nie wiem czy lepiej atakować w ciasno zwartej formacji czy latać kaskaderami po samiuteńkich krawędziach mapy. Liczę bardzo, ze następnym razem beda rownież bombowce!

W QR grałem po raz pierwszy i to prawdopodobnie błędy nowicjusza prowadzącego ZSRR przyczyniły sie do upadku aliantów (choć przez całe spotkanie zarzekałem sie, ze to talia Niemców była zdecydowanie za silna :P). Moje niespełnione ambicje zdobycia przez Rosję Indii i innych krajów Azji legły w gruzach, kiedy Niemcy w jednym ruchu (!) zajęli Ukrainę i Moskwę.

Gratuluje Odiemu wygranej oraz ogarnięcia trzech talii jednocześnie bez tworzenia większych zastojów w rozgrywce. Dzięki wszystkim za grę i sadze, iż do zobaczenia niedługo!
Podzielę się rabatem: Planszostrefa.pl -11%
Moja kolekcja
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: hancza123 »

Jacek, trudno jest zagrać bardzo dobrze jeżeli gra się pierwszy raz i w ogóle nie zna się talii... Przed kolejną grą radzę tobie (i sobie też) aby przed graniem przestudiować sobie poszczególne talie, popatrzeć jaka jest specyfika każdego kraju, jakie są możliwe kombosy, strategie itd. Wtedy przystępujesz do gry danym krajem z pewnymi założeniami strategicznymi. Ale losowość talii kart i działania innych graczy i tak mogą wszystkie plany zmienić :-)) Wczoraj Odi poprowadził Niemców po mistrzowsku a sukces Japonii wynikał raczej z zablokowania USA z powodu wyjątkowo pechowego ułożenia kart w talii.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

Inaczej hancza, Japonia stosunkowo łatwo może wskoczyć w miejsca, z których ciężko ją wyrzucić (Australia, Indie), i tam sobie stoi do końca gry. Drugi czy trzeci raz z rzędu udało się coś takiego, można więc założyć, że to pewna reguła. natomiast powinna dużo punktów stracić pod bombami. To się wczoraj nie udalo, z powodów o których pisałeś. Czyli tak: Japonia swoje zdobędzie, ale czy straci, to już nie wiadomo.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: hancza123 »

znalazłem na BGG zestawienie wszystkich kart:
Awatar użytkownika
Muzeum II WŚ
Posty: 33
Rejestracja: 16 lip 2014, 08:39

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Muzeum II WŚ »

Muzealny games room poszerzył się o kilka interesujących tytułów:

A Gathering Storm
Churchill
Empire of the Sun
Nightfighter
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: hancza123 »

MIIWŚ pisze:Muzealny games room poszerzył się o kilka interesujących tytułów:

A Gathering Storm
Churchill
Empire of the Sun
Nightfighter
Drogie muzeum! [emoji122] [emoji106]
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 548 times
Been thanked: 270 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Markus »

Jak tak dalej pójdzie to ochrona zamiast pilnować eksponatów będzie pilnować skarbów games roomu :-). Planujecie pancerne szafy na tę kolekcję ?

Fajne tytuły. Gratuluję
Awatar użytkownika
Muzeum II WŚ
Posty: 33
Rejestracja: 16 lip 2014, 08:39

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Muzeum II WŚ »

Na jesień planujemy jeszcze jedną dużą dostawę drugowojennych tytułów.

Gry, mamy nadzieję, będą więcej czasu spędzać na stołach, niż w pancernych szafach
Ostatnio zmieniony 04 lis 2015, 15:50 przez Muzeum II WŚ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: neotom »

Markus pisze:W CC:E zagraliśmy tylko pierwszy scenariusz. To tylko zapoznawczy scenariusz ale Emocje były :-).
Mnogość zasad paraliżuje pierwszą rozgrywkę. 50% gry to doczytywanie instrukcji. Gra na szczęście wynagradza przyjemnością z rozgrywki to żmudne uczenie zasad.
Dzięki Markus za super rozgrywkę. Miałem duże obawy wobec tej gry, czy nie będzie ze względu na losowość taka Memoir-like. I fakt, opisywany i przeklinany w różnych miejscach kazus nie posiadania karty "Move" przez pierwsze parę tur rozgrywki akurat mi się zdarzył (dopiero w 3-ciej dostałem samiutki "Advance"), co ustawiło w jakiś sposób "fabułę" całego scenariusza. Ale mimo wszystko gra zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Czuć, że ma ogromne replayability (większe niż CoH, które też ma swoje słabe strony) i potencjał w kartach (ich kombosach) i różnych zasadach, których wykorzystaliśmy dopiero ułamek.
Swoją drogą, to po powrocie do domu zacząłem studiować instrukcję, podkreślać markerem itd.- okazało się, że w kilku kwestiach robiliśmy babole i graliśmy niezgodnie z instrukcją, ale to jest jeszcze do poprawienia przy kolejnych rozgrywkach, na które mam dużą ochotę.
Fakt, drażni losowość- choć nie najbardziej te "eventy" i "die triggers", ale ta związana z dociągiem kart- ale przynajmniej nie ma turlania kostkami (grrrr). No niby jest, bo się "ciągnie" rzut, ale jakoś to mniej drażni, tym bardziej, że odkryliśmy chyba, że np. "wysokie" rzuty są np. głównie na kartach z rozkazem "fire".

Z Tobą Hańcza też bym chętnie w to TS zagrał, tak jak rozmawialiśmy. Zastanawiam się nawet nad kupnem swojego egzemplarza. Już wiem między innymi od Was, że raczej TS niż 1989 (mimo, że bardzo chciałem), ale jeszcze mam pytanie czy wersja ENG czy PL może być (o IV edycji mowa ewentualnie). Czy one się czymś różnią oprócz języka?
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: hancza123 »

neotom pisze: Z Tobą Hańcza też bym chętnie w to TS zagrał, tak jak rozmawialiśmy. Zastanawiam się nawet nad kupnem swojego egzemplarza. Już wiem między innymi od Was, że raczej TS niż 1989 (mimo, że bardzo chciałem), ale jeszcze mam pytanie czy wersja ENG czy PL może być (o IV edycji mowa ewentualnie). Czy one się czymś różnią oprócz języka?
bardzo chetnie z Toba zagram i proponuje abysmy zagrali w obie te gry, najpierw w TS a potem w 1989. sam zadecydujesz ktora sie Tobie bardziej podoba i taka sobie kupisz..

lubie konkrety wiec i od razu proponuje Tobie konkretny termin: Bifor, najblizsza niedziela o 19.00 :D

wersja ENG rozni sie od PL przede wszystkim jakoscia wydania, jakosc GMT przewysza jakosc Barda, poza tym chyba nie ma roznic
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: neotom »

poślę Ci dziś PW, to się dogadamy
ODPOWIEDZ