(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

No to już mamy czterech. Wreszcie! :)

Maciek? Rafał?
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: hancza123 »

Jeśli będzie nieparzysta ilość to chętnie zagram w T&T. W przypadku grania w parach jestem chętny: Combat Commander Europe / CoH lub Sekigahara, 1989 Jesień Narodów, Battle for Stalingrad, Bulge 20, Next War Poland. Albo i cokolwiek bo cieszę się że idę na wojnę :mrgreen:

Przyniosę gry które mam.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

hancza123 pisze: 21 maja 2018, 10:25 Albo i cokolwiek bo cieszę się że idę na wojnę :mrgreen:
Niech żyje WOJNA!
Muzyczka marsza rżnie!
WOJNA!
Pieniążki sypią się...
https://www.youtube.com/watch?v=8wkcFN2ahzM

:)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Highlander »

Może i ja się zjawię. Jutro potwierdzę.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Jan_1980 »

Daj nam Panie 100 lat wojny i ani jednej bitwy.
https://www.youtube.com/watch?v=D1BMiVKzKp0
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: hancza123 »

Jako fan Zimnej Wojny (170 partii rozegranych, w tym 85 wygranych) koniecznie chcę poznać Iron Curtain. Odi jak możesz to przynieś.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Muad »

Hancza a grałeś w Labirynth? To bardzo zbliżone do Zimnej Wojny :)
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Highlander »

Muad pisze: 21 maja 2018, 13:49 Hancza a grałeś w Labirynth? To bardzo zbliżone do Zimnej Wojny :)
Pozornie :)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: hancza123 »

Highlander pisze: 21 maja 2018, 13:57
Muad pisze: 21 maja 2018, 13:49 Hancza a grałeś w Labirynth? To bardzo zbliżone do Zimnej Wojny :)
Pozornie :)
Ja też myślę że podobieństwa za bardzo nie ma. Labirynt jest raczej podobny do coinów. Najpierw powstał Labirynt, a potem autor kombinował dalej i wymyślił Andean Abyss i następne gry.

Do Zimnej Wojny podobne jest chyba tylko 1989 Jesień Narodów.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 21 maja 2018, 14:47 Ja też myślę że podobieństwa za bardzo nie ma. Labirynt jest raczej podobny do coinów. Najpierw powstał Labirynt, a potem autor kombinował dalej i wymyślił Andean Abyss i następne gry.
Do Zimnej Wojny podobne jest chyba tylko 1989 Jesień Narodów.
Jak z 1989 wyrzucisz Makao i zostawiłoby się oryginalną koncepcję kulminacji napięć to jak najbardziej owszem. Nie pamiętam też czy w 1989 jest zagrywane po jednej karcie a'la "wydarzenie dekady"? W sumie bym sobie jeszcze w 1989 zagrał bo mam tylko jedną partię za sobą i to z Tobą zresztą :)

Dla mnie Labirynt jest podobny pozornie (plansza, karty) ale mechanika została zasadniczo zmieniona. Możliwość zagrywania dwóch kart pod rząd bardzo dużo zmienia plus asymetria obu stron. Nie ma też (chyba) wydarzeń dekady. TS to taka bokserska, dość symetryczna wymiana ciosów w 10 rundach.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Jan_1980 »

W przypadku moich gier z X jest to pojedynek zawodnika wagi średniej (ja) z zawodnikiem wagi ciężkiej (X). Wynik znany już kilka dni przed rozpoczęciem pojedynku ale radość z gry ogromna :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: hancza123 »

Highlander pisze: 21 maja 2018, 16:00
Jak z 1989 wyrzucisz Makao i zostawiłoby się oryginalną koncepcję kulminacji napięć to jak najbardziej owszem. Nie pamiętam też czy w 1989 jest zagrywane po jednej karcie a'la "wydarzenie dekady"? W sumie bym sobie jeszcze w 1989 zagrał bo mam tylko jedną partię za sobą i to z Tobą zresztą :)
Zobaczymy jak się jutro ludzie podzielą i jakie gry na stół pójdą. Nie wykluczam 1989 i wezmę ją ze sobą.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Muad »

Był Churchill
Jest Pericles
Będzie Versailles 1919
(podobno najłatwiejszy)

https://www.gmtgames.com/p-711-versailles-1919.aspx
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

Nie bierz hancza 1989, bo jest w Krolmie.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Highlander »

Będę! Pytanie na którą celować?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

Ja pewnie ok 17 będę. Wezmę Iron Courtain i WIng Leadera
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4057
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 276 times
Been thanked: 159 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: lacki2000 »

ja mówiłem, że będzie rekord frekwencji, szkoda że beze mnie. Jeszcze Rafał nagle wpadnie to już będzie batalion! :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Jan_1980 »

Ja też będę na 17:)
ps. wezmę grę o projektowaniu maskałatów!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: hancza123 »

Ja będę o 18. Jakbyście nie odpalali za szybko bardzo długich gier.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Muad »

Ja tez bliżej 18, wcześniej nie dam rady
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 550 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Markus »

lacki2000 pisze: 21 maja 2018, 23:08 Jeszcze Rafał nagle wpadnie to już będzie batalion! :)
Mówisz i masz. Byłem. Grałem !
Dzięki Muadowi udało mi się poznać "Semper Fidelis". Co można powiedzieć ? Że to bardzo dobra gra jest! W dodatku w bardzo przystępnej cenie.
Podobno miałem szczęście że nie musiałem się przebijać przez instrukcję. :D Z perspektywy osoby której zasady wytłumaczono uznałem że ta gra posiada eleganckie reguły. Czytelne, nieprzekombinowane karty, sprawnie działające mechanizmy itp.
Chętnie zagram ponownie.

Btw. Odi niedługo opublikuje HARD MODE do "Żelaznej kurtyny" :D :D :D
Czyli tradycyjnie kolejne czytanie instrukcji przyniosło ciekawe odkrycia wywracające do góry nogami dotychczasowe postrzeganie gry.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2018, 00:10 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Highlander »

Panowie,

Naprawdę dobre spotkanie. Fajnie się było zobaczyć w silnym 6-osobowym składzie. Chyba nie wszystkie dziś ogrywane tytuły wszystkim podpasowały, ale mnie się nowo poznane tytuły; "Battle for Stalingrad" i mini "TS" spodobały chociaż nie wiem jak tam będzie z regrywalnością. Fajnie że obie są szybkie i mają prostą mechanikę która pozwala graczowi coś tam pokombinować.

Oby więcej takich spotkań :)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: hancza123 »

Dzięki za udane granie. Miło wrócić do gier wojennych, niepotrzebnie odpuściłem je na rzecz gier cywilnych. Zamierzam teraz zmienić proporcje na pół na pół :-) Niepokoi mnie tylko że nasze zasoby gier zostały z winy MIIWŚ dramatycznie ograniczone!

Battle for Stalingrad niezmiennie bardzo mi się podoba i cały czas nurtuje mnie jak skutecznie bronić się Sowietami aby przetrwać niemiecki napór pierwsze 2-3 rundy. Zazwyczaj to się nie udaje ale gdy się udaje to gra robi się niezwykle ciekawa. Stawiam piwo albo i pół litra rosyjskiej wódki każdemu kto wygra ze mną grając Sowietami pokazując talent i sowiecką skuteczność dowodzenia w ogóle nie zważając na ludzkie straty. Lubę BfS za emocje i zwroty akcji, za „stąpanie na krawędzi”. Przy tej grze nigdy się nie nudzę. Wczoraj nieco zaniedbałem niuanse w zasadach gry ale nie spodziewałem się w nią grać, wziąłem tylko na wszelki wypadek i rozłożyłem ją tak z marszu bez przypomnienia sobie zasad. Jak się zna 100-200 gier i nie gra się w tą jedną regularnie to nie ma szans czegoś nie pomylić.

Za tydzień będę.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

Super, że było nas aż sześciu. Tęskniłem za Wami, Panowie :)

Co do spotkania, no to my z Jankiem byliśmy własnie tymi, którzy wyszli raczej niezadowoleni.

Wing Leader, to kolejna gra, o zagraniu w która marzyłem i wyczekiwałem pierwszej rozgrywki, i ponownie - tak jak w przypadku Empire of the Sun - spotkał mnie ogłnie zawód. O ile EotS jest grą- potworem, z gąszczem zasad, zabójczym setupem, wieloma wątkami i zabija raczej mnogością opcji, o tyle Wing Leader zaprezentował się nam w rozgrywce bardzo sztywno. Wziąłem scenariusz nr 15, gdzie Brytyjczycy (Janek) mieli 6 dywizjonów myśliwskich, a Niemcy (ja) 5 myśliwskich i 6 bombowych. Jak na warunki WL, był to scenariusz stosunkowo duży i powinno się dużo dziać, ale obaj mieliśmy wrażenie, że dzieję się bardzo niewiele.
Myśliwce i bombowce leciały po zadanym kursie, potem nagle zauważyły się, Janek zdecydował zaatakować mój pojedynczy dywizjon asów swoimi czterema, przy okazji tworząc stos gigant (na jednym polu, o ile dobrze liczę - 13 żetonów). Ok, zrobił błąd merytoryczny, ale tak naprawdę był to jedyny emocjonujący moment rozgrywki. Pozostałe przesuwanki w tę czy we wtę nie dawały nam ani trochę radości. O ile grając wcześniej treningowo ten scenariusz solo, miałem trochę funu, o tyle w realnej rozgrywce face to face gra nam zwyczajnie nie podeszła. Tematyka super, zgodność z realiami też wydaje się duża, ale jakoś nie mam ochoty inwestować w ten system więcej czasu i przekonywać nowych osób do spróbowania WL.
Głównym zarzutem jest - rzekłbym - nieostra decyzyjność, która sprawia, że czujemy się bardziej prowadzeni przez system, niż grający w niego.
https://boardgamegeek.com/thread/143342 ... ing-leader

W pewnym momencie złożyliśmy zatem grę i pewnie długo z pudełka się ona nie wydobędzie.
(choć gdyby kiedyś Trójmiasto odwiedził jakiś fan Wing Leadera, to niech da znać - chciałbym tę grę kiedyś odczarować)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum

Post autor: Odi »

Odbyły się też rozgrywki w Iron Curtain, w tzw. "wariancie Odiego", który polegał na utożsamieniu dominacji (przewaga 1 kostki) z kontrolą (przewaga 2 kostek :D Po tym, jak trzy razy z rzędu dostałem w tyłek Amerykanami, grając z nowicjuszem (kolejno Maciek, Janek i Zbyszek) zacząłem się zastanawiać, czy aby na pewno gra jest zbalansowana (wiadomo, "głupia losowa gra" :P) i drobiazgowo wczytywać się w instrukcję. No i okazało się, że są dwie - potencjalnie istotne róznice od dotychczasowego rozumienia przeze mnie zasad. Mianowicie: dominacja nie jest tożsama z kontrolą (w efekcie łatwiej wchodzić do krajów, gdzie przeciwnik ma przewagę jednej kostki, nabiera także sensu i mocy karta amerykańska, dodająca w Europie kostkę w każdym kraju, którego Sowieci nie kontrolują), a na koniec gry z odłożonych kart jedna strona może dostać max 3 pkt. (zachęca to do odrzucania wydarzeń przeciwnika, zwłaszcza mocniejszych, mniej sytuacyjnych wydarzeń sowieckich). Zobaczymy, jak teraz będzie się grało :D


PS
szykuję zmianę tytułu i pierwszego posta wątku
ODPOWIEDZ