(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Muad pisze: 15 paź 2019, 11:53Wolf a może dziś nie gramy i wtedy jutro? Na jutro mogę ogarnąć silver bayoneta
Ok, tak zróbmy.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Gryszaq pisze: 15 paź 2019, 11:23Co do Holandii, poza ciekawymi dylematami w postaci strategicznych celów dla każdej formacji po obydwu stronach, również mikrodecyzje potrafią mieć zaskakujące, niekiedy fatalne skutki dla całej dywizji.
Tak, sądzę że siłą gry jest próba odtworzenia operacji połączona z różnorodnością wynikającą z tego co faktycznie nie było pewne (słabsze / silniejsze punkty oporu, wysadzanie mostów), przez to czujemy tę niewiadomą z jaką musiały się spotkać oddziały powietrznodesantowe. Następnie decyzje taktyczne jak i wyniki poszczególnych starć dodadzą kolejną warstwę różnorodności i trzeba kombinować i ścigać się z czasem. Nie będziemy tutaj mieli możliwości odegrania zupełnie innej wersji planu, ale wiele pomniejszych decyzji ma ogromne znaczenie. Zrozumiałem to na własnych błędach jak kluczowe byłoby szybsze wsparcie danego miejsca, przerzucenie jednostki tu czy tam itd. Grę należy traktować jako pewną symulację wydarzeń, bo chociaż system nie jest super szczegółowy, to solidnie oddaje realne problemy, przez to na prawdę czujemy tę walkę z czasem i wynikające z niej emocje nawet przy pomniejszych starciach. Warunki zwycięstwa również dodają grze dynamiki, a strona niemiecka jest zachęcana do agresywnych ataków, żeby zadać aliantom jak najwięcej strat.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Jutro z Markusem widzimy się w Krolmie na X-Files, Res Arcane i/lub Age of Steam. Jeśli kto chętny, to zapraszam.

W kolejny wtorek znowu mnie nie będzie, niestety :/ Spowodowane to jest wyjazdami mojej lubej, przez co muszę zostać z młodym. Podobno ma to już się skończyć na przyszłym tygodniu i potem już normalnie we wtorki będę przychodził.

W przyszłym tyg. w zamian będę dostępny w innym terminie. Dam jeszcze znać.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Zagraliśmy z Muadem scenariusz na 7 rund w Silver Bayonet w ramach wprowadzenia do systemu. Faktycznie specyfika gry jest taka, że teren jest zły albo jeszcze gorszy, co na początku jest mylące, ale można się do tego przyzwyczaić. Scenariusz nie oddaje tego wszystkiego czego spodziewam się po kampanii, ale za to pozwala się pobawić systemem. To ważne, żeby przećwiczyć sobie specyfikę walk, bo te faktycznie są inne, do tego występują 2 rodzaje starć, a w trakcie gry będziemy chcieli stosować oba rodzaje zależnie od sytuacji, w tym również oba jednocześnie.

Scenariusz ma w sobie z pewnością wbudowane sporo losowości, bo kiepski rzut kostką potrafi niejednokrotnie namieszać (może być krytyczny w koordynacji ataków), co przy sztywno określonych warunkach, wycinku planszy oraz braku specyfiki kampanii (ukryty ruch NVA, śmigłowce USA, ukryte cele oraz bardziej całościowy obraz starcia) może wpłynąć na wynik. Niemniej nie powinniśmy się tym specjalnie przejmować, jest to pewien element szlifowania zasad i treningu przed daniem głównym - kampanią. W tej roli sprawdza się bardzo dobrze.

Gra posiada szereg takich krótszych scenariuszy, od faktycznie bardzo bardzo krótkich, które rozgrywać można nawet na planszetce scenariusza zamiast na planszy głównej, po trochę dłuższe rozgrywane na fragmencie głównej mapy. Te bardzo krótkie mogą wydawać się zbędne patrząc przez pryzmat wojennych weteranów, ale ja bym powiedział, że ich umieszczenie w grze jest przydatne. Sprawdzą się kiedy chce się wprowadzić osobę nieotrzaskaną i zrobić to krok po kroku czy też przetrenować sobie w najprostszy możliwy sposób daną mechanikę.

Jak już wspominałem o losowości to faktycznie mieliśmy podczas rozgrywki prawdziwy festiwal rzutów tragicznych. Po początkowych sukcesach, kostka obraziła się na mnie i najbardziej upodobała sobie wynik: 10, natomiast Muad preferował 9-tki. W ten sposób ostrzelaliśmy i zbombardowaliśmy wszystkie okoliczne zarośla, krzaki i dżunglę, w których na próżno było szukać wroga oraz wykonaliśmy szereg ataków bolesnych głównie dla atakującego. Zauważyliśmy, że kostka się dość słabo turla, szczególnie jak na k10, które z turlaniem raczej nie mają problemów, nie wiem czy lepiej turlająca by pomogła, ale ta dołączona do gry z pewnością tego dnia była wyjątkowo kapryśna. Dla lubiących mniejszą losowość można by spróbować k8, nie wiem czy to by nie wypaczyło trochę gry - do przetestowania, natomiast przy k10 należy się spodziewać, że jak ma focha to szybko zrozumiemy dlaczego wojna to piekło.

Pierwsza rozgrywka dała pewien zarys gry i zostawiła z pewnością uczucie niedosytu, a to będzie można zaspokoić poprzez rozegranie pełnej kampanii. Wietnamska dżungla będzie chyba jednak musiała trochę poczekać, bo w międzyczasie mamy jeszcze do dokończenia rozgrywkę w Next War: India-Pakistan.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Zasadzka na konwój:
Spoiler:
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Odi pisze: 16 paź 2019, 14:35 Jutro z Markusem widzimy się w Krolmie na X-Files, Res Arcane i/lub Age of Steam.
Dzjś udało się zagrać w dwie bardzo dobre gry:

RES ARCANA - ta gra zyskuje w moich oczach z każdą kolejną rozgrywką. Obecnie oceniłem ją na bgg na 9/10. Chcę w to grać więcej! Gra generuje niesamowitą przyjemność z odkrywania kolejnych mini combosików, robienia drobnych złośliwości przeciwnikowi np. atak smokiem, podebranie kluczowego magicznego przedmiotu lub monumentu.
Smaczku dodaje grze DRAFT przed rozgrywką który jest sam w sobie minigrą ;-)

Legendary Encouters: XFILES : rozgrywka oparta o kolejne sety spotkań , tym razem 4,5,6
Z Odim zajęliśmy drugie miejsce.....
Gra dała nam tęgie lanie, a konkretnie załatwił nas biurokrata z za biurka. Wysłał na nas kobiety aby nas pobiły , i one to zrobiły.
Generalnie to jest świetna gra z kilkoma fajnymi patentami np w talii wrogów moźemy natknąć się na sprzymierzeńców.
W naszej talli mogą zagnieździć się agenci Syndykatu itp
Polecam obie gry
0 mikroMarkusów dla obu pozycji
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze: 17 paź 2019, 23:33 Polecam obie gry
0 mikroMarkusów dla obu pozycji
ojej, albo zepsuty markusometr, albo baterie do wymiany :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Zachęcony Holland 44 (zamówione) zastanawiam się czy nie kupić nadchodzącego Stalingrad 42. Kampania na 36 rund to może być solidne bydle, ale są 3 inne scenariusze od 8 do 18 rund, więc nie należy panikować, że będzie ciężko wyłożyć na stół. Gra ma aż 4 mapy (2 większe, 2 mniejsze). Kampania rozgrywa się na wszystkich, natomiast scenariusze wykorzystują ich część (w konfiguracjach: 1 większa, 2 większe, 2 mniejsze). Gryszaq kręcił nosem na front wschodni, ale stosunkowo prosty system Simmonitcha i skala dywizji wydaje się, że będzie w tym kontekście samograjem.
Markus pisze: 17 paź 2019, 23:330 mikroMarkusów dla obu pozycji
To Ty Markus jeszcze w gry grasz? Szok i niedowierzanie.
Markus pisze: 17 paź 2019, 23:33RES ARCANA - ta gra zyskuje w moich oczach z każdą kolejną rozgrywką.
Ja mam z tą grą tylko jeden problem, to znaczy właściwie nie mam żadnego, bo nie grałem, ale właśnie w tym rzecz... Race for the Galaxy (+ wszystkie dodatki) patrzy sobie na Res Arcana i mówi: hej Res, po co właściwie istniejesz? :P. Nie moja wina, że Tom Lehmann stworzył wcześniej karciankę z nieograniczoną regrywalnością.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Powiem szczerze - nie spodziewałem się, że Wolf tak się wkręci w żetonówki :)

Ale dobrze, niech sekcja dłubanin się rozwija ;)

Dziś rozłożyłem Roota i rozegrałem dwie pełen tury, zgodnie z rozpiską z mini-playbooka. To zresztą bardzo fajny sposób nauki gry i myślę, że ogarnięcie kwestii zasad nie będzie jakimś szczególnym problemem. A pola interakcji i rywalizacji też szybko się nam ukażą w pełnej krasie.
Faktycznie, COIN + przygodówka (Włóczykij) w jednym. A z dodatkiem można grać nawet na dwóch włóczykijów...
Gra robi świetne wrażenie, zobaczymy jak szybko nasza grupa ją zepsuje ;)
Choć Markus mi napisał, że - cytuję - podchodzi do gry "BARDZO pozytywnie" (pisownia oryginalna), więc może nie będzie źle. Taka anomalia, jak ujemny poziom Mrk/h, nie był notowany od momentu rozpoczęcia pomiarów ;)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Wolf - jak kupisz Stalingrad to zagram w to:) zamawiam Rumunów i Słowaków!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Jan_1980 pisze: 19 paź 2019, 16:33Wolf - jak kupisz Stalingrad to zagram w to:) zamawiam Rumunów i Słowaków!
To biere
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

@Wolf: jasne że gram w gry :-)
Nie hejtuj ResArcana zanim nie zagrasz. Na R4tG świat się nie kończy. Warto poznać kolejną grę autora takiego hitu jak "rejsik".
ResArcana wygląda niepozornie (słyszałem nawet porównanie do Splendora na sterydach :-), co za niedorzeczność :-) ) jednak oferuje naprawdę satysfakcjonującą rozgrywkę z sporą interakcją (bardziej widoczną w pierwszej rozgrywce niż w pierwszej rozgrywce "rejsika"). Zagraj z 3x a potem hejtuj ;-)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Markus pisze: 19 paź 2019, 21:57@Wolf: jasne że gram w gry :-)
Nie takie jasne, kiedy ostatni raz graliśmy? Stare dzieje...
Markus pisze: 19 paź 2019, 21:57Nie hejtuj ResArcana zanim nie zagrasz.
Hejtowanie po zagraniu jest dla nowicjuszy. Sam o tym dobrze wiesz ;)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Wolf pisze: 19 paź 2019, 22:19
Markus pisze: 19 paź 2019, 21:57@Wolf: jasne że gram w gry :-)
Nie takie jasne, kiedy ostatni raz graliśmy? Stare dzieje...
Markus pisze: 19 paź 2019, 21:57Nie hejtuj ResArcana zanim nie zagrasz.
Hejtowanie po zagraniu jest dla nowicjuszy. Sam o tym dobrze wiesz ;)
Ad1: Dokładnie to razem graliśmy ostatni raz w PAX PAMIR dnia 31 lipca 2019 w "Ale browar". Fakt, stare dzieje ;-)

Ad2. Hejtowania uczymy się całe życie więc potem to nawet grać nie trzeba aby pomarudzić (jak tam uboot podwodniacy? :-))
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Markus pisze: 20 paź 2019, 16:43Ad1: Dokładnie to razem graliśmy ostatni raz w PAX PAMIR dnia 31 lipca 2019 w "Ale browar". Fakt, stare dzieje ;-)
Czyli dawno. To się lepiej szykuj na kolejną rozgrywkę! (jeszcze do ustalenia w co)
Markus pisze: 20 paź 2019, 16:43 Ad2. Hejtowania uczymy się całe życie więc potem to nawet grać nie trzeba aby pomarudzić
"Ktokolwiek umiłował swój status jednostki, powinien skrzętnie korzystać z każdej okazji zobowiązującej go do nienawiści" - Emil Cioran, Upadek w czas
Markus pisze: 20 paź 2019, 16:43(jak tam uboot podwodniacy? :-))
Zezłomowany (sprzedany)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Wolf,
to trzeba było jednak z nami zagrać, nie czekając na ostateczną wersję aplikacji ;)
Z Twoim nickiem, to po prostu był obowiązek ;)

Ale jeszcze będzie okazja, bo ja swojego U-Boota nie sprzedaję. I przyznam, że cały czas mam ochotę w niego zagrać (także solo). problem w tym, że solo to ma teraz priorytet TWoM, bo chciałbym machnąć recenzję dodatku (tego pierwszego), zanim pojawi się na rynku dodatek drugi. A jeszcze mi ze 2 rozgrywki zostały.

Jak pisałem, we wtorek znowu mnie nie będzie, ale to ma być podobno ostatni, który mi wypada.
W tym tygodniu ma dojść do mnie Watergate. Cały czas czekam też na pojawienie się Undaunted: Normandy.

Aha - Muad, zaczęliśmy z moją Karoliną oglądać Ken Burns: Wietnam, więc szykuj Fire in the Lake :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 21 paź 2019, 09:00 Aha - Muad, zaczęliśmy z moją Karoliną oglądać Ken Burns: Wietnam, więc szykuj Fire in the Lake :)
Przy okazji Wietnamu wyszła ciekawa, bo nietypowa, gra Radio Commander (https://store.steampowered.com/app/8715 ... Commander/), która pokazuje piekło Wietnamu z perspektywy radiowego dowódcy. Na razie gra jest nowa, nie pozbawiona glitchy i bugów, ale łatają w miarę często.
Mogłoby to nawet hulać na planszy na stole, ale mgła wojny wymagałaby wsparcia aplikacji. Tu filmik z pierwszej misji wprowadzającej: https://youtu.be/k1N6ZaXJkRQ - prawda, że wygląda jak planszówka? :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Widziałem. Bardzo, bardzo ciekawy projekt.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Odi pisze: 21 paź 2019, 09:00Wolf, to trzeba było jednak z nami zagrać, nie czekając na ostateczną wersję aplikacji ;)
Czekałem na produkt, za który zapłaciłem, nie doczekałem się i sprzedałem. Ogólnie bardzo rzadko kupuję gry w ciemno, przeważnie albo znam już grę, albo znam autora z innych tytułów, albo gra jest oparta o jakiś znany mi system. W tym wypadku koncept był intrygujący i wbrew schematom zaryzykowałem kupno, na dodatek na kickstarterze co praktycznie jest gwarancją porażki (udane tytuły z KS to głównie odświeżone / nowe edycje istniejących gier). Zgodnie z regułą premiera była daleka od sukcesu, ale nie zwiastowało to jeszcze katastrofy, więc uzbroiłem się w cierpliwość. W międzyczasie śledziłem zmiany na bgg, jednak z upływem czasu stawało się dla mnie coraz bardziej jasne, że nie uda się tego wyprostować, jak również że autorzy polegli na etapie projektowania. Nie podobało mi się też podejście do klienta i robienie z ludzi debili.

Dla mnie temat skończony i nie zamierzam poświęcać na tę grę czasu.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Wolf, brutalnie zatopiłeś tego U-Boota ;)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Jutro jestem w Warszawie, więc mnie nie będzie.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Hm czyli dzisiaj nie gramy..

Anyway będę was nagadywał na Periclesa. Lepiej ogarniam zasady i scenariusze także nie będzie pitu pitu
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Wróciłem z tej przerośniętej wiochy do cywilizacji, więc możemy grać jak coś ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

W najbliższy wtorek zapraszam do Roota.
Miejsca mam trzy, ale możemy umówić się na start z jedną grupą o 17.30 i z drugą o 20, gdyby było aż takie zainteresowanie.

Dajcie znać, kto będzie i czy chętny.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 540 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Ja poprosze o miejce w pierwszym turnusie
ODPOWIEDZ