(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Markus.. Ja też wolę bardziej Paxy niż Biosy xd (Pamir, Emancipation)

Graliście w Renesans? Nam się nie udało jeszcze
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1293 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: vinnichi »

Muad pisze: 14 sty 2020, 07:12 Ostatnio wiele osób skreśla lub zmniejsza ocenę gry ze względu na czas.. na prawdę wszystko musi być poniżej 2h? Takie moje przemyślenia ale rozumiem, różne sytuacje. Pytanko, czemu gracie w dwie osoby w grę, która jest przewidziana na 4? Lub inaczej: nie na 2 osoby względnie. Bo tak, na 2 osoby jest o wiele więcej lepszych tytułów, ale to dlatego że są projektowane na 2 osoby :) To mi się najbardziej rzuciło w oczy

a i tak wyprzedzę zapytanie kolegów, na 2 osoby którymi kolorami graliście? ;)
Ja tam nie lubię siadać do gry poniżej 2h bo mam wrażenie że trwa krócej niż setup :D Ale do Biosa na 4 osoby nie siądę bo na 5-6h jednak mamy gry, które nam się bardziej podobają. Więc skoro na 2 działa słabo to... Po prostu kwestia gustu, akurat decyzje które daje ta gra aż tak mnie osobiście nie porywają.
Tak się zastanawiam być może na 4 osoby rozwój jest wolniejszy ale jakoś tak było że bonusy z kart (eureka) nie bardzo dawały nam kopa. Na przykład w IV epoce przeniesienie ludzika ze śródmózgu na free will to chyba trochę słabo? W 2 epoce już mieliśmy prawie wszystkich na czubku głowy. No nic będę obserwował Wasze relacje z rozgrywki, może rzucicie więcej światła tam gdzie ja widzę ciemność :D
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Hmm w IV epoce mieliście jeszcze takie karty? Recyklingu nie robiliście?
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1293 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: vinnichi »

Taka nam wyskoczyła. Ogólnie ciężko nam było popchnąć się na torach, zazwyczaj bonus który oferowały był już dla nas "za późno". W zasadzie cały czas pwoloszun mocno szedł do przodu, odpalał challenge i je wygrywał więc miał sporo akcji ja byłem daaaleko w tyle ale ostatni challenge który odpalił tak go uwalił że końcowy wynik to była różnica 3 punktów.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1729 times
Been thanked: 541 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: pwoloszun »

Muad pisze: 14 sty 2020, 12:18 Hmm w IV epoce mieliście jeszcze takie karty? Recyklingu nie robiliście?
To sa karty z IV epoki: z eureka "Abstraction"!!

W tej grze cos jest ewidentnie sp... one. Albo ja tak skaleczylem zasady, ale sprawdzalem wiokrotnie living rulesy.
Podcast dżentelmeni przy stole:
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1729 times
Been thanked: 541 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: pwoloszun »

Markus pisze: 14 sty 2020, 10:42
pwoloszun pisze: 14 sty 2020, 10:39 Natomiast ogolnie w mojej ocenie Biosy(BMF.....) w porownaniu z Paxami(Porfiriana, a przede wszystkim Renaissance) wypadaja... prymitywnie.
H E R E Z J A :D :D :D
Obstawiam że w Megafaunie robicie jakiś błąd w zasadach, bo to co wcześniej pisałeś o tej grze rozjeżdża mi się naszymi doświadczeniami w tę grę
Zycze sobie, zebys mial racje. Z przyjemnoscia odszczekam i na kolanach do Niemiec zaniose bukiet Eklundowi, jesli sie myle.

BTW moze ktos z forumowiczow mialby czas i ochote siasc na vassalu na godzinke, zebysmy sobie zagrali/podyskutowali kilka(nascie) ruchow w BMF2?
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Wciąż u mnie słabo z czasem, więc tylko tak na szybko:
pwoloszun pisze: 14 sty 2020, 10:39Zagralismy z 6/3/3/2 kartami epok.
Źle graliście. Na 2 graczy powinno być: 4/2/2/2
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1293 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: vinnichi »

ok to przedłużyło tę najmniej ciekawą epokę, dzięki!
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Dziś odbyła się pierwsza rozgrywka (czy też zapoznawcza próba) w Paths of Glory.
Państwami Centralnymi dowodził zawsze groźny w roli Niemca Maciej, natomiast Aliantami dowodził odwieczny planszówkowy kamper, czyli Odi, czyli ja :) Podział ról, jak widzicie, idealny :)

Stosunkowo dużo czasu zajęło mi wyjaśnienie zasad, choć wcześniej mechanika wydawała mi się stosunkowo prosta. I chyba taka jest, ale też do wyjaśnienia mamy całkiem sporo zależności i unikalnych dla PoGa rozwiązań. Za to przynajmniej setup jest krótki i przyjemny, dzięki opisom umieszczonym na planszy.

Wiadomo, że w pierwszej grze popełnialiśmy błędy, tak w zasadach, jak i w podejmowanych działaniach. Ale co z tego - Paths of Glory zapowiada się genialnie i tutaj naprawdę czuję, że obcuję z wielką grą, grą-legendą.
Dzieje się bardzo dużo. Uwaga graczy przenosi się od jednego do drugiego frontu, a na swoją kolej czekają przecież kolejne fronty (bliskowschodni, włoski, bałkański), których nawet nie zdążyliśmy napocząć w pierwszych dwóch turach gry (2 z 20). Karty można zagrać na 4 sposoby, a przy zagraniu warto zwracać uwagę na kilka jeszcze innych aspektów, przez co każde zaranie wymaga namysłu i wiąże się najczęściej z poczuciem straty (że tracimy świetny event, OPSy, punkty rekrutacyjne itp). Pożarów do ugaszenia jest mnóstwo, a możliwości gaszenia mało. Każde pole jest istotne, każdy ruch ma znaczenie, a co za tym idzie - także każdy rezultat rzutu kością. Losowość jest i może dokuczyć (kościana), no ale to już urok gier wojennych.

W naszej rozgrywce Maciej wbił się stosunkowo głęboko we francuskie terytorium, rozdzielać obronę na dwie części. Część północną udało mu się po zaciętych walkach zlikwidować, ale już działania w rejonie Paryża szły mu ze zmiennym szczęściem i front zachodni zaczynał popadać w stagnację. Zwłaszcza, że na wschodzie ruszyły się armie rosyjskie, które uderzyły na Galicję Wschodnią i manewrowały na Śląsku i w Prusach. Walki toczyły się ze zmiennym powodzeniem i tez trudno powiedzieć, kto sobie zapewnił przewagę.

Na pewno PoG wymaga znajomości historii (albo inaczej: nagradza za nią), bo ciekawych nawiązań i mechanik odnoszących się do wydarzeń z 1914 roku jest sporo. Powiedzieć, że polecam, to nic nie powiedzieć ;)
PoG to prawdziwa klasyka :)
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1729 times
Been thanked: 541 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: pwoloszun »

Wolf pisze: 14 sty 2020, 22:01 Wciąż u mnie słabo z czasem, więc tylko tak na szybko:
pwoloszun pisze: 14 sty 2020, 10:39Zagralismy z 6/3/3/2 kartami epok.
Źle graliście. Na 2 graczy powinno być: 4/2/2/2
Dramat. Spojrzalem na 2p coop :(((
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1628
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 15 sty 2020, 00:50 Dziś odbyła się pierwsza rozgrywka (czy też zapoznawcza próba) w Paths of Glory.
(...)
Stosunkowo dużo czasu zajęło mi wyjaśnienie zasad, choć wcześniej mechanika wydawała mi się stosunkowo prosta. I chyba taka jest, ale też do wyjaśnienia mamy całkiem sporo zależności i unikalnych dla PoGa rozwiązań. Za to przynajmniej setup jest krótki i przyjemny, dzięki opisom umieszczonym na planszy. Wiadomo, że w pierwszej grze popełnialiśmy błędy, tak w zasadach, jak i w podejmowanych działaniach. Ale co z tego - Paths of Glory zapowiada się genialnie i tutaj naprawdę czuję, że obcuję z wielką grą, grą-legendą.
(...)
Z ciekawostek z lektury przepisów:

1) Rozliczanie strat: jeśli masz dwie świeże armie 5-3-3 i dostaniesz 5 strat to po prostu tracisz 1 step armii i 2 straty masz "darowane". Ale jeśli masz 1 armię pełną i 1 jedną flipowaną (5-3-3 + 3-3-3), to w takiej sytuacji musisz stracić kolejny poziom flipowanej armii, a następnie w jej miejsce postawić korpus i nabić mu te 2 darowane straty niszcząc również korpus. Wniosek: optymalnie jest walczyć wyłącznie pełnymi armiami.

2) 13.1.8 SR and the Reserve Box
Ciekawy przepis który pozwala Ci w ramach "Strategic Redeployment" wystawiać rezerwowe korpusy na dowolne pole ze swoją jednostką lub pole zaopatrzenia. To oznacza że mogłem np w przypadku natarcia Rosjan na pas twierdz wystawić do 4 z nich po 1 korpusie rezerwowym, używając jednej kart SR o sile 4.

3) Pościgi - jeśli przegrany ucieka o 2 pola, a wycofuje się z terenu leśnego, to ścigający nie może pójść o 2 pola - zatrzymuje się w lesie.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

A może w ramach zainteresowania PoG i renesansu QG1914, ktoś byłby chętny na grupowe wyjście na "1917"?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

I drugie ogłoszenie:

Ktoś chętny na Roota w piątek? (Krolm raczej)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1628
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 15 sty 2020, 13:30 I drugie ogłoszenie:
Ktoś chętny na Roota w piątek? (Krolm raczej)
No wiesz myślałem że robimy restart PoG i teraz próbujemy zrobić 4 etapy :)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: raj »

Dawajcie PoG. Ta gra nigdy die nie zestarzeje.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Raju, nienajlepszy argument, bo skoro się nie zestarzeje nigdy, to może poczekać na swoją kolej, i to długo ;)

To kto na tego Roota w pt?
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: raj »

To inaczej. Ta gra przez bardzo długi czas była nr 1 na liście gier wojennych na BGG.
I zmieniło się to tylko dlatego, że eurogracze wypromowali Zimną Wojnę (bo im się błędnie wydaje, że to jest gra wojenna) oraz Wojnę o Pierścień (gra przygodowo-wojenna).
Nadal jednak jest trzecia co oznacza, że jest pierwszą prawdziwą grą wojenną na tej liście. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Tak poważnie, to widać, że to jest gra ze ścisłego topu i wcale mnie nie dziwi, że jest uznawana za najlepszą.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Ktoś chętny na Roota w piątek? (Krolm raczej)
W ten piątek nie mogę bo spycham aliantów do morza, ale generalnie jestem chętny na rootnięcie:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Zwykle nie linkuję recenzji, ale tutaj świetny przykład na recenzję, która jednocześnie jest czymś więcej, niż tylko opisem i oceną gry (polecam obejrzeć do końca).
Nota bene, w ocenie Undaunted zgadzam się całkowicie.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 545 times
Been thanked: 270 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Odi pisze: 16 sty 2020, 10:17 Zwykle nie linkuję recenzji, ale tutaj świetny przykład na recenzję, która jednocześnie jest czymś więcej, niż tylko opisem i oceną gry (polecam obejrzeć do końca).
Nota bene, w ocenie Undaunted zgadzam się całkowicie.
Nie znasz się, Maciej mówi że ta gra to taki wojenny Splendor :-)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Maciej szuka w grach trochę innych rzeczy, niż to, co oferuje Undaunted.

Gra będzie świetna - tak myślę - przede wszystkim dla tych, którzy lubią i czują deckbuilding. Jak ktoś nie lubi/nie zna/nie ma porównania, to w U nie znajdzie niczego ciekawego.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Markus kiedy gramy w Chaosa?
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: raj »

Untaunted - niezła turlanka deckbuildingowa udająca grę wojenną.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 569 times
Been thanked: 931 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Raju, zgadzam się, tylko w odwrotnej kolejności:

deckbuildingowa gra wojenna ze spora ilością turlaniny

Zmiana kolejności jest o tyle ważna, że istotą UN jest zarządzanie talią, dość zresztą odmienne od tego, co znamy z klasycznych deckbuilderów. Drugie w hierarchii ważności są typowe dla gier wojennych: manewr, timing, równowaga w ataku i obronie, osadzenie działań podległych sił w przestrzeni. Dopiero na końcu wchodzą kostki - owszem, sporo ich, ale każda (uogólnienie) gra wojenna je ma (przykład PoG sprzed dwóch dni), i chyba o znaczeniu losowości w wargamingu nie ma sensu mówić, bo wszyscy wiemy dlaczego tak jest i jaką to pełni funkcje.

Natomiast mam wrażenie, że bez polubienia i głębokiego zrozumienia aspektu deckbuildingowego, umyka aspekt wojenny, i zostaje faktycznie sama turlanina. Dlatego rozumiem, że UN może się nie podobać. Ja jestem z duszy karciankowcem, więc do mnie ten język, jakim mówi Undaunted: Normandy, przemawia doskonale.
ODPOWIEDZ