(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: hancza123 »

jak będziecie grali to będę akurat w okolicach Kremla, nie wpadnę zatem do Bifora ale chociaż podejdę pod pomnik marszałka Żukowa i zastanowię się nad aspektami obrony Moskwy. podobno Niemcy podeszli aż do Chimek skąd widzieli już dzwonnice Kremla! poszukam tam resztek okopów :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

Narysujemy na planszy takiego małego hańczę i to pole będzie miało +1 VP dla posiadacza :D

Fotkę jakąś zrób na Placu Czerwonym, albo przy tym pomniku :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

Tym razem rozpoczęliśmy zabawę z Wings of Glory. W pierwszym starciu Spitfire'y, dzięki zespołowemu działaniu, rozbiły bez strat własnych klucz Focke Wulfów. Grało się fajnie i na pewno będziemy WoGa jeszcze męczyć (w MIIWŚ mamy też na stanie dwusilnikowce i bombowce), aczkolwiek dwa mam zastrzeżenia do tej gry:
1. Gdy robi się ciasno, to.... jest ciasno. Wysoce rozwinięte zdolności manualne (i to kilku osób naraz) są niezbędne, żeby zmierzyć ruch samolotów znajdujących się blisko siebie, bez radykalnego przesuwania/trącania modeli. Może karty sprawują się tu nieco lepiej.
2. Strzał jest jakiś taki.... :/ Nijaki :/ Bardzo lubię w Fires of Midway ten moment, kiedy po przedarciu się samolotów przez obronę p-lot po stole toczą się kości, obrazujące lecące bomby/pędzące pod lustrem wody torpedy. Dosłownie widzę te pociski w kostkach. A w WoGu jest tylko deklaracja: strzelam. Przeciwnik losuje żetoniki i... tyle. Jakoś tak... :/

Potem pojawił się na stole oczywiście Quartermaster General. Tym razem wyraźne zwycięstwo Aliantów, wobec wyjątkowo pacyfistycznej postawy III Rzeszy :D ;)

Cieszy fakt, że pomimo nieobecności kilku osób, które dotychczas zjawiały się na gdańskich spotkaniach, frekwencja znowu sięgnęła siedmiu osób. Fajnie, spotkania dobrze się rozwijają.

Za tydzień (25 sierpnia) zapraszam do Gdyni, do Caffe Anioł
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: neotom »

Dziękuję za zaproszenie. Było przesympatycznie! Apetyt na gry wojenne zdecydowanie wzrósł.
Robi wrażenie przyjemna atmosfera, otwartość na nowych graczy oraz talent edukacyjny Prowadzącego. :)
Jeśli życie pozwoli, będę z chęcią na gdańskie spotkania jeszcze zaglądał.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

Robi wrażenie przyjemna atmosfera, otwartość na nowych graczy oraz talent edukacyjny Prowadzącego. :)
Dzięki. Wydrukowane i załączone do wniosku o podwyżkę 8) :wink:
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: niepooczach »

Niestety wczoraj nie udało mi się przybyć. Żałuję tym bardziej, że grono było tak liczne :) Na następnym spotkaniu będę na pewno.
Ciekaw też jestem jak tym razem rozwinęła się sytuacja na Pacyfiku podczas rozgrywki w QG. Amerykanie męczyli Japonię czy może zwrócili się w kierunku Europy?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

Było w miarę podobnie.
Grałem Japonią, i o tyle lepiej mi poszło, że już na samym początku zająłem Chiny i Indie, przez większość gry kasując 6pkt co rundę, natomiast odpuściłem tym razem wyspy pacyficzne. A potem wiadomo - Amerykanie i naloty... Wypracowana przez całą rozgrywkę przewaga punktowa Osi (ok 12 pkt), zniknęła w ciągu dwóch rund, gdy dostałem naloty nie mając już kart. bez mojego przeciwdziałania Jankesi pojawili się w Chinach i Seczuanie, kasując co runde 8 pkt. Alianci wygrali przed czasem.

W sumie się okazało, że mapa umożliwia bombardowanie Japonii (na dystansie trzech pól) już z zachodniej Kanady (pole Northwest America, czy jakoś tak), więc właściwie od razu można ich łupać.

W kolejnych rozgrywkach będę próbował ochronić Japonię zajmując obszary potencjalnych bombardowań, aczkolwiek nie przewiduję tu szczególnie pozytywnych rezultatów... :/
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 548 times
Been thanked: 270 times

Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdynia]

Post autor: Markus »

Del
Ostatnio zmieniony 25 sty 2023, 18:13 przez Markus, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

Regrywalność zapewniają karty (czyt: losowy dociąg), natomiast faktycznie - istnieje obawa o brak wyborów strategicznych.
Czy np jest sens USA pchać się do Europy, skoro bliżej, wygodniej i lepiej Jankesi mogą pobawić się na Pacyfiku? (no i jeśli nie oni, to kto powstrzyma Japonię?)
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Valarus »

Widzę, że od naszej pierwszej rozegranej partii wątpliwości co do Kraju Kwitnącej Wiśni nie zostały rozwiane - dalej wydaje mi się, że wybór strategii tym krajem jest iluzoryczny. Powinieneś albo zdobywać ten teran, który podyktuje Ci karta na ręku i zaakceptować fakt, że zaraz nie będzie Cię w grze przez bombardowanie, albo pchać na wschód i liczyć na to, że później odpadniesz z gry (bo jestem przekonany, że jak USA się uprze to zbombarduje Japonię tak czy inaczej).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

Jeśli ktoś jutro wybiera się do Caffe, proponuję Wings of Glory i Kampen om Norge :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 548 times
Been thanked: 270 times

Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdynia]

Post autor: Markus »

Del
Ostatnio zmieniony 25 sty 2023, 18:13 przez Markus, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

Gra udana, aczkolwiek balans trzeba z pewnością zbadać. Wpływ kości na przebieg gry, mimo fajnego systemu opisanego przez markusa, oceniam jako dość duży. Poza tym jest nieźle i grało się na pewno przyjemnie :)

Ze względu na niską frekwencję spotkań gdyńskich, zastanawiam się nad przejściem w kolejnej turze na system: dwa spotkania w Gdańsku, jedno w Gdyni.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: hancza123 »

Gdańsk jest przecież 2 razy większy od Gdyni, dobry pomysł!

Na następnym spotkaniu 2 września planuję na pewno być :D
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: neotom »

Ja również będę.
Proszę o info jak będzie wiadomo jakie gry będą planowane przez Odi'ego + ewent. przyniesione przez uczestników.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: hancza123 »

Program ustala Odi ale jakby co to ja w zanadrzu bede mial: Conflict of Heroes: Storms of Steel! - Kursk 1943 oraz Zimna Wojne, wiec jakby co moge jedna osobe wdrozyc w te tytuly

chetnie zagram w klasyke czyli w Quartermaster Generala :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

Wezmę na pewno Wings of Glory, ewentualnie z jakimiś nowymi samolotami. Dla klasyki (czyli Quartermastera) też zawsze miejsce się znajdzie :) Do tego 111 jako znakomity wypełniacz.

Na kolejne tytuły jestem otwarty i czekam na ewentualne propozycje.
Jeśli chcecie mogę też wziąć CoH z polskim dodatkiem (Price of Honour). Może przygotuję do grania Combat Commander albo A Victory Lost? Ostatnio graliśmy z markusem w Kampen om Norge. Jeśli ktoś by chciał, też mogę wziąć i wytłumaczyć. Ale generalnie prosiłbym o wybór jednego tytułu z powyższych, bo na więcej nie mam miejsca w torbie :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 548 times
Been thanked: 270 times

Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdynia]

Post autor: Markus »

Del
Ostatnio zmieniony 25 sty 2023, 18:13 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: neotom »

Niestety ja muszę pozostać na lvl1, bo po prostu na chwile obecną nie mam jeszcze gier wojennych. Ale mogę np. komuś pomóc w niesieniu jak będzie potrzeba :)

Wings of Glory jakoś mi nie podeszło.
Z wymienionych tytułów mogę z marszu zagrać w CoH i QG (znam reguły i chętnie zagram).
Chętnie poznam Kampen om Norge, Victory Lost- reguł do żadnej z nich nie zdążę przeczytać.
Najchętniej zagram w Combat Commander żeby sobie porównać z CoH, które już jako tako znam.

@Marcus- ja też jestem w trakcie czytania reguł do CC:E więc jeśli też dopiero poznajesz tę grę, to możemy np. zagrać razem z nosami w instrukcji (będziemy mieli równe szanse), albo ktoś zaznajomiony z CC nauczy.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: hancza123 »

Trudno jest nie tylko samemu wszystkie gry przyniesc ale rowniez byc jedynym ktory tlumaczy zasady... Gry wojenne sa przede wszystkim dwuosobowe. Takich gier jak QG ze pogramy wszyscy razem to wiele nie ma... Jezeli mamy grac w parach i od gier lekkich przechodzic do ciezszych i ciekawszych tutulow to bez zaangazowania innych osob bedzie ciezko. No ale Markus juz sie zglasza do pomocy i ja tez. Mnie powstrzymuje tylko to aby nie psuc Odiemu tego co sobie zaplanowal i poukladal :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

Spoko Hańcza, ja na razie przynosiłem takie lżejsze gry, bo one najlepiej integrują, no i łatwe są w tłumaczeniu :) QG to w ogóle został wymyślony na te spotkania :) Ale ja się tylko będę cieszyć, jeśli zaczniecie umawiać się między sobą, czy to korzystając z gier własnych, z czy z muzealnego games roomu (przypominam - lista w pierwszym poście).

Ja tam jakiś swój grafik mam, wynikający z przygotowań do jesiennego projektu planszówkowego (stąd Wings of Glory, którym próbuję Was zainteresować), ale też nie chcę nikogo dominować. To nie są spotkania pt: "Gramy tylko w to, co przyniesie i wytłumaczy Odi". Owszem, na początku i wobec nowych osób to jest potrzebne, żeby każdy z przybyłych fajnie czas spędził i w coś sobie pograł. Teraz, myślę, faktycznie możecie przechodzić na drugi level :D

Co nie znaczy, że nie będę próbował interesować Was tytułami wieloosobowymi. Np najnowszy hit od GMT, czyli Churchill, zamówiłem w dwóch egzemplarzach, więc możemy próbować rozgrywek równoległych, przy okazji ułatwiając wejście w grę (bo zasady wytłumaczy się od razu sześciu osobom, a nie trzem). No i dodatek do Quartermastera zapewne trafi do Muzeum jesienią :)

Mi przede wszystkim zależy na fajnej atmosferze, powiększaniu grupy i ogrywaniu gier z naszego muzealnego games roomu albo tytułów wojennych, kurzących się na Waszych półkach.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: hancza123 »

wszystko to brzmi logicznie, ma ręce i nogi :)

mnie już ciągnie do nieco cięższych tytułów, Combat Commander czy Conflict of Heroes można by już wdrażać. trudno mi sobie wyobrazić abyś był w stanie na jednym stole wytłumaczyć ludziom CC, na drugim CoH a na trzecim Wings of Glory i jeszcze samemu coś zagrać. potrzebujesz do tego pomocników i już masz ;-) za pół roku jak ludzie będą znali wiele pozycji to już będzie samograj

Churchilla kupiłeś?? no to bomba! (jakby co to mogę zasady ogarnąć i wdrożyć)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 548 times
Been thanked: 270 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Markus »

@neotom: no to jesteśmy umówieni na CC:E
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: raj »

Jak ktoś ma ochotę na wejście w świat poważniejszych heksówek to AVL jest świetne na start - ma bardzo proste zasady (do wytłumaczenia w 15 minut) i interesującą, dynamiczną rozgrywkę. Czas pełnej rozgrywki 4-6 godzin.
Odi jak będziesz miał okazję to dokup A Victory Denied - te same zalety co AVL.
Warto też popatrzeć na Battles of the Bulge: Celles.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Odi »

CoH już był kilkukrotnie. Jak mówiłem, teraz mogę przynieść dodatek z Polakami. WoG jest stosunkowo prosty i logiczny. Ale trzeciego stołu na raz faktycznie nie ogarnę - pomoc bardzo się przyda 8)

Co do AVL, to planuję zakup drugiego egzemplarza i organizację takiego spotkania wprowadzającego do operacyjnych heksówek, bo AVL to entry game w tym segmencie, żeby nie dwie, a cztery osoby od razu ogarnąć. Także, jak widzicie, plany są :)
ODPOWIEDZ