(Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Barmog
Posty: 45
Rejestracja: 29 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 1 time

(Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

Post autor: Barmog »

Witam,

Niedawno na ul. Zegadłowicza w Sosnowcu została otwarta Mediateka. W zbiorach Mediateki oprócz książek i różnych multimediów znalazły się również gry planszowe. Na chwilę obecną posiadają 102 pozycje gier planszowych dostępnych do rozgrywki na miejscu. Możliwe jest również opłacenie abonamentu (30 zł na pół roku lub 50 zł na rok) i wypożyczenie gry do domu (na dwa tygodnie jeżeli dobrze pamiętam).

Miałem okazję rozmawiać z osobą z jednym z kierowników Mediateki w sprawie utworzenia klubu gier planszowych. Pomysł im się spodobał i jesteśmy i umówieni na poważniejszą rozmowę by omówić więcej szczegółów dotyczących klubu. Podejrzewam że same chęci uruchomienia klubu nie wystarczą, trzeba przemyśleć wiele spraw, m. in. regulamin, zasady finansowania itp. Chciałbym się jakoś przygotować do tej rozmowy i pomyślałem że może ktoś na forum ma jakieś doświadczenie w tych sprawach. Braliście udział przy uruchamianiu takich klubów? Zapewne spora część osób należy do jakiś klubów wiec może się wypowie co nie co:)
Ostatnio zmieniony 10 gru 2018, 22:30 przez Barmog, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: (Sosnowiec) Plan utworzenia Klubu Gier Planszowych przy Mediatece w Sosnowcu

Post autor: orzeh »

Moim skromnym zdaniem, to zależy jakie są intencje zakładając klub (głównie chodzi o finanse) - jesli masz zamiar propagować hobby i zapraszać "żółtodziobów" to nie możesz od nich brać pieniędzy, nikt nie przyjdzie po prostu. W Sosnowcu o ile pamiętam jest/była grupa grających, pewnie również mają spore doświadczenia.
Jeśli celem są gracze to myslę że się może udać ale trzeba ich zwabić jakoś ;)
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: (Sosnowiec) Plan utworzenia Klubu Gier Planszowych przy Mediatece w Sosnowcu

Post autor: Nadis »

Jeśli byłaby możliwość regularnego grania na miejscu - byłoby rewelacyjnie. Jednak jeśli miałabym płacić więcej niż symbolicznie za możliwość grania w bibliotece, gdy sama mam swoją niemałą kolekcję gier + niemal tyle samo jechałabym do Ludiversum w Katowicach, to nie byłabym zainteresowana.
Wojtek.k
Posty: 274
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 33 times

Re: (Sosnowiec) Plan utworzenia Klubu Gier Planszowych przy Mediatece w Sosnowcu

Post autor: Wojtek.k »

Po pierwsze czy potrzebujesz zbierać składki? Jeżeli nie to nie zawracaj sobie głowy, bo to tylko dodatkowa robota i zawsze ktoś będzie miał pretensje. Dowiedz się, czy użyczą wam sali za darmo czy odpłatnie(tu potrzebujesz składek). Czy użyczą gier za darmo, czy odpłatnie (składki). Dostęp do nowych tytułów, będą pewnie uzupełniali katalog, dodatkowo będziesz miał ekipę gdzie na pewno ktoś coś kupi i przyniesie. Szybko może okazać się, że macie więcej gier do ogrania niż czasu.
Jeżeli będziecie grac w Mediotece, to albo mają regulamin albo pomogą go stworzyć.
Najistotniejsze to ustalić termin i godziny. W poniedziałek o 10 przyjdzie niewiele osób. Musisz ustalić jeden dzień w tygodniu/na dwa tygodnie/ miesiąc, kiedy się będziecie spotykać i się go w miarę trzymać.
To samo z godzinami, zastanów się kto ma uczestniczyć, uczniowie mogą zazwyczaj wcześniej niż osoby pracujące. Dowiedz się też o godzinę, do której możecie grać.
Barmog
Posty: 45
Rejestracja: 29 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 1 time

Re: (Sosnowiec) Plan utworzenia Klubu Gier Planszowych przy Mediatece w Sosnowcu

Post autor: Barmog »

Klub ma być dostępny dla wszystkich osób, bez względu na wiek czy doświadczenie. Wystarczy chęć spędzenia czasu przy grze planszowej. Mediateka na pewno liczy na przypływ chętnych osób chcących pograć w gry, mają ludzi zajmujących się promocją wiec z reklamą klubu nie będzie problemu. Liczą jednak że znajdą się bardziej doświadczeni gracze, które będą wstanie zapoznać z grą czy wyjaśnić zasady innym osobą. Więc intencje klubu muszą być wypośrodkowane pomiędzy świeżaków a weteranów:)

Z miejscem do regularnego grania nie będzie problemu. Mediateka może udostępnić nieodpłatnie swoje sale dla graczy. Jest dostępna sala konferencyjna lub inne mniejsze pomieszczenia. Wszystko zależy od frekwencji.

Na chwilę obecną Mediateka działa w tygodniu do godziny 20:00, w soboty do godziny 17:00. Nie wiem czy dałoby rade przeciągnąć te godziny. Co do terminów spotkań to podejrzewam że to kwestia do dogadania z Mediateką.

Na stanie Mediateki są w chwili obecnej 102 gry. Jeżeli dana pozycja nie jest wypożyczona to jest dostępna do gry. Z tego co widziałem większa część zbiorów to pozycje rodzinne, ale trudniejsze gry też się znalazły (na pewno był Robinson). Zastanawiałem nad wprowadzeniem jakiejś składki (miesięcznej czy kwartalnej), którą można by przeznaczyć na zakup gier, konserwację itp. Jednak na obecną chwilę problem finansowania nie istnieje. Jednostka publiczna jaką jest Mediateka nie może pobierać żadnych pieniędzy, które były by przewidziane na konkretny cel tj. zakup nowych pozycji. Więc żadnych opłat by nie było. Chyba że ktoś chciałby wypożyczyć gę do domu to wtedy opłaca abonament.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: (Sosnowiec) Plan utworzenia Klubu Gier Planszowych przy Mediatece w Sosnowcu

Post autor: Nadis »

W mieście jest tylu zapalonych graczy, którzy kupują nowości ze nie wiem czy w ogóle byłby sens takich składek. Do tej pory problemem był brak miejsca - większość restauracji czy pubów ma albo za małe stoliki, albo za słabe światło, albo po prostu nie patrzyli przychylnie na ludzi siedzących po kilka godzin przy stoliku. Dawniej odbywały się spotkania w klubie Kiepury organizowane przez Olę i cieszyły się sporym zainteresowaniem jak na było nie było - obrzeża miasta. Śledzę z zainteresowaniem rozwój wydarzeń bo na chwilę obecną na granie trzeba jechać albo do Dąbrowy w poniedziałki, albo do Katowic - miło byłoby iść na planszowki pieszo.
Barmog
Posty: 45
Rejestracja: 29 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 1 time

Re: (Sosnowiec) Plan utworzenia Klubu Gier Planszowych przy Mediatece w Sosnowcu

Post autor: Barmog »

Kierownictwo Mediateki przymierzało się do zorganizowania jakiś spotkań planszówkowych więc mam nadzieję to kwestia czasu zanim się to stanie. Liczyli jednak, że skierowane będą one do osób w wieku szkolnym a nie do ponad 30-letnich starych koni:).
Mają teraz sygnał że są chętne osoby żeby się spotykać i grać w planszówki. Możesz Nadis mieć rację że składki są zbędne. Może Mediateka ma jakiś budżet na zakup nowych pozycji i będzie można uczestniczyć w podejmowaniu decyzji jaki tytuł zakupią. Wtedy problem by się rozwiązał.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: (Sosnowiec) Plan utworzenia Klubu Gier Planszowych przy Mediatece w Sosnowcu

Post autor: Nadis »

Jako osoba 20<x<30 łapie się do dzieciaków czy starych koni? :D sądzę że skoro biblioteka dostaje fundusze na zakup nowych książek, to na nowe gry też - fajnie jeśli będą mieli się kogo zapytać jakie tytuły warto kupić, żeby potem nie było x wersji chińczyka czy monopoly :) problematyczne mogą być tylko te godziny otwarcia - optymistycznie zakładajmy że ludzie w tygodniu przyjdą po pracy np. ok 17. A o 20 trzeba się zwijać. Lepsze oczywiście trzy godziny niż nic, ale gdyby dało się ten czas choć do 21 wydłużyć to na pewno byłoby fajniej - wtedy już spokojnie machnie się jakieś dwa euroski albo jedną kobyłę:)
Barmog
Posty: 45
Rejestracja: 29 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 1 time

Re: (Sosnowiec) Plan utworzenia Klubu Gier Planszowych przy Mediatece w Sosnowcu

Post autor: Barmog »

Trzeba będzie pomyśleć nad nową klasyfikacją wiekową dla Ciebie☺️ Jeżeli ekipa jest zaznajomiona z tytułem to i w trzy godziny się uwinie z dłuższą grą. Może ewentualnie jakby soboty wchodziły w grę to dłużej udałoby się posiedzieć przy planszy.
Barmog
Posty: 45
Rejestracja: 29 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 1 time

Re: (Sosnowiec) Plan utworzenia Klubu Gier Planszowych przy Mediatece w Sosnowcu

Post autor: Barmog »

PlanszowiskoMBP
Posty: 1
Rejestracja: 14 lis 2018, 18:06

Re: (Sosnowiec) Plan utworzenia Klubu Gier Planszowych przy Mediatece w Sosnowcu

Post autor: PlanszowiskoMBP »

Witam,

Faktycznie coś się ruszyło.
Planszowiska odbywać się będą w każdy trzeci piątek miesiąca w godzinach 17-20.
Na chwilę obecną nie ma możliwości przedłużenia czasu ich trwania - dam znać jeżeli coś się zmieni w tej kwestii.

Najbliższe spotkanie - 16.11 - będzie spotkaniem chaotyczno-organizacyjnym na które serdecznie zapraszam. Będzie ono miało na celu sprawdzenie zainteresowania akcją oraz wyjaśnienia wszelkich potencjalnych niejasności.
Spotkania są, i będą, całkowicie bezpłatne - z wyjątkiem kosztu uzyskania karty bibliotecznej.
Korzystanie z prywatnych planszówek jest jak najbardziej możliwe - poza tym nie ukrywam, że z przyjemnością wykorzystam doświadczonych graczy jako ciało doradcze w sprawie przyszłych zakupów dla Mediateki.



Regulamin Planszowiska zamieszczam w spoilerze poniżej.
Spoiler:
Do zobaczenia na Planszowisku.
Barmog
Posty: 45
Rejestracja: 29 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 1 time

Re: [Sosnowiec] Planszowisko w Mediatece

Post autor: Barmog »

Jak na pierwszy raz to było całkiem fajnie. Mam nadzieję że będzie poziom i frekwencja się utrzyma i będziemy się spotykać regularnie. Z tego co mi wiadomo następne spotkanie jest 21 grudnia. Raczej się pojawię więc mogę coś przynieść ze swoich zbiorów. Na tą chwilę posiadam 7 cudów, Pandemię, Terraformację Marsa, Tzolkin, Ticket to Ride Europa, Takenoko, Splendor i Domek więc jak ktoś chciałby zagrać w coś z powyższej listy to niech da znać.
Argue
Posty: 431
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: [Sosnowiec] Planszowisko w Mediatece

Post autor: Argue »

Barmog pisze: 10 gru 2018, 22:38 Jak na pierwszy raz to było całkiem fajnie. Mam nadzieję że będzie poziom i frekwencja się utrzyma i będziemy się spotykać regularnie. Z tego co mi wiadomo następne spotkanie jest 21 grudnia. Raczej się pojawię więc mogę coś przynieść ze swoich zbiorów. Na tą chwilę posiadam 7 cudów, Pandemię, Terraformację Marsa, Tzolkin, Ticket to Ride Europa, Takenoko, Splendor i Domek więc jak ktoś chciałby zagrać w coś z powyższej listy to niech da znać.
Tak z ciekawości jak było teraz? bo zaniedbaliśmy z żoną klub w Siemianowicach z racji konieczności dojazdu samochodem i problemów z zaparkowaniem samochodu wracając z niego, a do Mediateki moglibyśmy komunikacją miejską dojechać.
Barmog
Posty: 45
Rejestracja: 29 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 1 time

Re: (Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

Post autor: Barmog »

Moim skromnym zdaniem było podobnie jak za pierwszym razem - czyli fajnie. Mieszkam w pobliżu Mediateki więc dla mnie idea spotkań w tym miejscu jest idealna☺️ Jedyny minus to ramy czasowe spotkania dlatego konieczne jest zorganizowanie jakiegoś after party w innym miejscu. Teraz było ponad 10 osób, przy czym pojawiło się kilka osób które były pierwszy raz na Planszowisku.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 942
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 722 times
Kontakt:

Re: (Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

Post autor: Apos »

W ostatni piatek przewinęło się około 14 osób.

Wielu moich znajomych pojawiłoby się chętniej, gdyby nie ograniczenia czasowe - zaczyna się to dość wcześnie, a w 3 godziny można maksymalnie 1 średni tytuł zagrać. Np. Mysłowickie spotkania planszowe w Ośrodku kultury trwają od 18:00 do 2:30. Trzeba czekać na rozwój Planszowiska oraz dopytywać. Miejsce, warunki oraz organizator na piątkę :wink:

Moja ekipa przeniosła się do Cesarskiej po skończonym Planszowisku, ale to bardziej w celach towarzyskich niż planszowych - w piątek trudno tam o duży stolik. W tygodni zwykle nie ma problemu i można się z grami planszowymi rozłożyć.
Barmog
Posty: 45
Rejestracja: 29 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 1 time

Re: (Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

Post autor: Barmog »

Wydłużenie godzin byłoby najlepszym rozwiązaniem. Może po nowym roku się coś zmieni, przynajmniej opiekun Planszowiska coś o tym wspominał. Jak coś to w okolicy jest Pezzo Pizza gdzie można by się przenieść i jak coś zjeść smaczną pizze i wypić Raciborskie piwo.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 942
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 722 times
Kontakt:

Re: (Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

Post autor: Apos »

Barmog pisze: 26 gru 2018, 15:22 Wydłużenie godzin byłoby najlepszym rozwiązaniem. Może po nowym roku się coś zmieni, przynajmniej opiekun Planszowiska coś o tym wspominał. Jak coś to w okolicy jest Pezzo Pizza gdzie można by się przenieść i jak coś zjeść smaczną pizze i wypić Raciborskie piwo.
Brzmi to dobrze, aby kolejnym razem po Mediatece przenieść się właśnie tam :) . W piątek wieczorem nie będzie tam problemu z miejscem?

ps. my się zwykle spotykamy w Cesarskiej w czwartki i zajmujemy jeden z największych stolików
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 942
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 722 times
Kontakt:

Re: (Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

Post autor: Apos »

Rozmawiałem z organizatorem, powiedział mi że na Grudniowym spotkaniu było między 16 a 18 osobami.

Wydarzenie III edycji Planszowiska już jest

https://www.facebook.com/events/305688503281634/

Co do after party w Pezzo Pizza - jestem za. Po zdjęciach ciężko powiedzieć jak duże są tam stoliki - czy ktoś tam już się spotykał na planszówkach?
Barmog
Posty: 45
Rejestracja: 29 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 1 time

Re: (Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

Post autor: Barmog »

Bywam tam co jakiś czas. Ale w celach towarzysko-konsumpcyjnych, nie siedziałem tam przy planszy. Mają dwa rodzaje stolików. Jeden kwadrat z zaokrąglonymi rogami, na oko wymiar 70x70, drugi prostokąt na oko 120x70. Bez problemu da się je połączyć i są stabilne. Lokal ma 2 sale. Postaram się podskoczyć, pogadać z właścicielem i podpytać czy miałby coś przeciwko gromadzie graczy w piątkowy wieczór.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 942
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 722 times
Kontakt:

Re: (Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

Post autor: Apos »

Barmog pisze: 11 sty 2019, 20:50 Bywam tam co jakiś czas. Ale w celach towarzysko-konsumpcyjnych, nie siedziałem tam przy planszy. Mają dwa rodzaje stolików. Jeden kwadrat z zaokrąglonymi rogami, na oko wymiar 70x70, drugi prostokąt na oko 120x70. Bez problemu da się je połączyć i są stabilne. Lokal ma 2 sale. Postaram się podskoczyć, pogadać z właścicielem i podpytać czy miałby coś przeciwko gromadzie graczy w piątkowy wieczór.
Byłem tam parę dni temu i rozmawiałem z właścicielem. Powiedział, że nie ma problemu aby zadzwonić i zarezerwować parę stolików - moim zdaniem najlepiej tych w tylnej sali. Lokal jest czynny do 22.
Barmog
Posty: 45
Rejestracja: 29 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 1 time

Re: (Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

Post autor: Barmog »

No to elegancko :) zdecydowanie lepiej brzmi 22 niż 20 godzina.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 942
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 722 times
Kontakt:

Re: (Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

Post autor: Apos »

Barmog pisze: 13 sty 2019, 11:16 No to elegancko :) zdecydowanie lepiej brzmi 22 niż 20 godzina.
Zarezerwowałem 2 stoliki w Pezzo Pizza na 20 :)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 942
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 722 times
Kontakt:

Re: (Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

Post autor: Apos »

Hej, Mediateka ogłosiła kolejne wydarzenie Planszowiska: https://www.facebook.com/events/604384893380051/

Obrazek

Nasza ekipa tam będzie ze swoimi tytułami od cięższych eurosucharów po lekkie imprezówki :)
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 54 times
Been thanked: 65 times

Re: (Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

Post autor: pasza_sadyka »

Z eurosów co będzie?
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 942
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 722 times
Kontakt:

Re: (Sosnowiec) Planszowisko w Mediatece

Post autor: Apos »

pasza_sadyka pisze: 13 kwie 2019, 14:13 Z eurosów co będzie?
Hej,

zabiorę coś z tego:
- Wyspa Skye + Wędrowiec
- Concordia i Salsa
- Rosyjskie Koleje

Z jednym dłuższym eurasem, takim jak Great Western Trail, Trajan, Orlean albo Lorenzo będę we wtorek w Cesarskiej.
ODPOWIEDZ